No. 124. Zaterdag 23 1887. 5e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. K R U P P. BUITENLAND. BINNENLAND AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Xrijdajjavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van ltot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. In den avond van den 14en dezer is Alfred Krupp, eigenaar der bekende kanonnengieterijen op zijn villa Heugel bij Essen overleden. Alfred Krupp werd den llen April van het jaar 1812 te Essen geboren, waar zijn vader, Friedrich Krupp, in 1810 een kleine gietstaalfabriek had opgericht. Ueze ging, na den dood van haar stich ter, in 1826 op diens weduwe over, die haar met haar beide zonen bleef bestu ren, tot Alfred in 1848 de zaak voor eigen rekening overnam. Aanvankelijk had hij met groote moeilijkheden te kampen. De iurichting nam eerst in bloei toe, toen Krupp zijn staal tot ka nonnen ging verwerken en vooral werd de naam der fabriek gevestigd door de kolossale blokken gietstaal, die zij af leverde. Gelukte het voorheen in het gunstigste geval slechts blokken van 20 centenaars te gieten, Krupp goot ze in 1845 van 45 centenaars, en tegenwoor dig komen uit zijn fabriek blokken die 1000 centenaars en meer wegen. De mogelijkheid van het gietstaal in grootere hoeveelheden en tot grootere stukken te verwerken, was voor de in dustrie van hooge waarde en het laat zich daardoor verklaren, dat Krupp's fa briek al spoedig reusachtige afmetingen verkreeg en in werkelijkheid de grootste staalfabriek werd op de gansche wereld. Vooral droeg hiertoe bij het vervaar digen der Pruisische kanonnen. Krupp liet in 1846 den eersten drieponder naar Berlijn vervoeren; in 1851 volgde de eerste zespcnder naar Londen, tot 1858 werden ongeveer 100 dergelijke stukken geschut door de fabriek geleverd, sedert 1877 ruim 13 000, die over den gan- sclien aardbodem werden verspreid. De fabriek besloeg in 1873 eene oppervlak te van ruim 400 hectare, waarvan er ruim 57 «verdekt zijn. Er waren toen 12 000 arbeiders en 740 beambten werk zaam. In 1872 ging de hoeveelheid ge- {troduceerd staal reeds 125 millioen ki- ogram te boven. De fabriek telde toen 250 smeltovens, 390 gloeiovens, 160 o— vens om te verhitten, 115 puddelovens, 275 cokes—ovens, 264 smidswerkplaatsen, 240 stoomketels, 71 stoomhamers (een van 1000 centenaars), 286 stoommachi nes, te zamen 10,000 paardekrachten vertegenwoordigend en 1056 andere ma chines. Er werden verbruikt 500.000 ton kolen, 125.000 ton cokes en voor 16,500 branders 5 millioen kubieke me ter lichtgas. Voor het verkeer tusschen de ver schillende deelen der inrichting dienen 55 kilometers poorbaan. De werkplaatsen zijn met 30 stations telegraphisch ver bonden. De brandweer is 80, het wachtersper- soneel 70 man sterk. Behalve de verschil lende gebouwen der fabriek, de 1880 arbeiderswoningen, vindt men op het uitgestrekte terrein nog restaurants, een hotel, bierhallen, een seltzerwater-fa- briek, een stoommolen, een broodbak kerij, een photo- en li thographisch ate lier, een ziekenhuis en nog verschillende andere inrichtingen. En dit alles is tot stand gekomen door de energie en de intelligentie van den man, wiens naam we aan het hoofd dezer regelen plaatsten. Amst. Engelsche bladen bevatten het bericht, dat. toen de keizer van Duitschland van Mainz naar Mainau zou vertrekken, men bij Gross-Gerau en op andere plaatsen waar de trein zou passeeren, kleine strookjes papier langs de lijn vond, waar op stond „Van nacht omstreeks twaalf uur zal de extra—trein van den keizer voorbijkomen, wees gereed." Tengevol ge hiervan namen de overheden en de spoorwegbeambten buitengewone maat regelen van voorzorg. De weg tusschen Mainz en Darmstadt werd geneel om zoomd met politie, gendarmerie, spoor wegbeambten en wachters. Een extra- trein, uit eerste en tweede klasse rijtui gen bestaande, schitterend verlicht, en even snel als de keizerlijke trein stoo- mend, werd vooruit gezonden. Beide treinen evenwel bereikten zonder ongeval hunne bestemming. Zou hier soms lage grappenmakerij in 't spel geweest zijn De Parijsche correspondent van den Times deelt mede, dat het eenige wat den Duitschen kroonprins tot zijne vol komen genezing ontbreekt, is eene lang durige badkuur in het Fransche plaatsje Cauterets. Alle doctoren denken er zoo over, zegt de correspondent, maar nie mand durft het voorstellen, omdat men niet zeker is van eene welwillende ont vangst bij de Fransche bevolking. Hier aan wordt de beschouwing vastgeknoopt, dat dit een goede gelegenheid zou zijn voor de Franschen om de goede ver standhouding tusschen beide volken te herstellen, en voor den kroonprins om voor den Europeeschen vrede te zorgen. Alleen moest dan tegelijk eene andere politiek in Elzas—Lotharingen met het bezoek samenwerken, Duitsche bladen maken zich boos over het geheele voor stel; een Fransch blad meende dat de vrees voor eene slechte ontvangst wel gerechtvaardigd kon zijn. Weinige da gen daarna ontving de Times een brie* van den markies de Breteuil, afgevaar digde voor Hautes-Pyrenees, waarin deze verzekerde, dat hij voor een behoorlijke ontvangst kon instaan. „De vaderlands liefde bij onze boeren, minder luidruchtig dan die in de groote steden, wordt er misschien wel wat verstandiger opge vat." De „prins kan in Frankrijk komen, zegt Figaro, hij zal er beter behandeld worden dan de Elzas—Lotha* ringers in hun eigen vaderland." Bij het Nationale feest in Frankrijk is niets buitengewoons voorgevallen. Het ging ermee als met alle andere groote feesten. Wat prins Ferdinand van Saksen- Coburg met de hem aangeboden Bul- gaarsche kroon zal doen, ziedaar eene zaak, welke nog in het duister ligt. Daar moeten anderen nog een woordje in meespreken. Prins en Prinses Heinrich van Waldeck-Pyr- mont zijn Dinsdagavond met gevolg te 's Graven- hage aangekomen en hebben hun intrek genomen in het Hotel den Ouden Doelen. (N. v. d. D.) - In het „N. v. d. D." lezen wjj Voor de arrond. rechtbank te Middelburg stond gisteren terecht J. L. de F., te Arnemuiden, be schuldigd van in zijne qualiteit van voorzitter van het stembureau voor verkiezing van notabelen der Herv. Gemeente aldaar, in strijd met de waarheid den uitslag in het proces-verbaal van de gehouden stemming te hebben gemeld. De F. had uit het archief der kerk verschillende stembriefjes wegge nomen en die met zijn eigen naam ingevuld in de stembus gedaan, en zoo doen voorkomen als zou den deze stembiljetten door stemgerechtigden zijn ingeleverd. Door deze handelingen werd hjj al*

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1