No. 120. Zaterdag 16 Juli 1887. 5e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN. AXEL. De ramp te Zug. BINNENLAND. AXELSCHE] COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van ltot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag' TWEE uren, bij den Uitgever. Bijna geen enkele week gaat voorbij, of er valt een groot ongeluk te vermel den. Nu weder deelen Zwitsersche bla den bijzonderheden mede omtrent een groot onheil, dat de stad Zug, de hoofd plaats van het Zwitsersche kanton van dien naam getroffen heeft. Verbeeld u dat ge u in uwe woning bevindt, eensklaps een gekraak verneemt en voor dat ge tijd gehad hebt om naar buiten te vluchten, met alles wat zich rondom u bevindt door de aarde verzwol gen wordt. Welnu, iets dergelijks is te ^ug gebeurd. Ziehier wat we omtrent de ramp kun nen vermelden. Niet ver van de nieuwe aanlegplaats, die tot nu toe steeds boven water was gebleven, verdween dinsdag middag 5 dezer even over vier onverwacht een groot stuk land met een aantal huizen. In de naaste omgeving vertoonden zich breede scheuren in den grond. De wonin gen in den omtrek werden terstond ont ruimd. Men vreesde voor nieuwe verzin kingen; echter vermoedde nog niemand, welke ontzettende afmetingen zij nemen zouden. Om half zeven verdween spoor loos een dichte huizenmassa en een paar minuten over tien, juist bij de aankomst van d«n Gotthardtrein van Zürich, volgde de laatste verzinking. Een en twintig hui zen die door nagenoeg 300 personen be woond werden heeft het meer, waaraan de stad gelegen is, als 't ware verzwolgen. Gedurende den nacht hadden geene nieuwe verzinkingen plaatsmaar het gevaar was toch nog niet geweken. Hoe veel menschen het leven hebben verloren, valt zelfs niet bij benadering op te geven. Van slechts negen personen is het zeker dat zij zijn omgekomen. Negen en dertig huizen der voorstad, die nog steeds met ondergang werden bedreigd, zijn ont ruimd. Den 400 bewoners heeft men een onderkomen in de stad aangeboden. On der leiding van het dagelij ksch bestuur is terstond een hulpcomité gevormd, en de goede maatregelen die het getrofïen heeft, hebben vele menschen het leven gered. De militairen en de brandweer uit de nabuur schap zijn ontboden om bij het reddings werk behulpzaam te zijn. Natuurlijk valt de materieele schade nog niet te ramen. De verdwenen huizen waren voor 260.000 francs verzekerd. Ondanks het vreese— lijke van het onheil bewaart de bevol king een kalmte die men bewonderen moet. Nadere berichten luidenIn het ge heel zijn 38 gebouwen, waarvan er 25 bewoond waren, in het meer verdwe nen. Men blijft vreezen voor nieuwe verzinkingen. Nog steeds is het cijfer der slachtoffers onbekend. Men spreekt van 15 vermistenmaar zeker is het, dat het aantal dooden veel grooter is. Van hen, die wilden redden, zijn ook velen omgekomen. Het was 3 uur 3d minuten, teen de eigenaar van het huis, dat het eerst is ingestort, zijn knecht hoorde roepen „de kadewerken zinken weg!" De man snelt toe en ziet op hetzelfde oogenblik zijn huis spoorloos verdwijnen. De knecht werd door de golven weggespoeld en verdronk. Het huis zonk loodrecht in de diepte. Ze ven menschen verloren bij de eerste verzinking het leven. De tweede en vreeselijkste volgde geheel onverwacht om 6 uur 55 minuten. Een ooggetuige verhaalt, dat hij voorat een zacht ge kraak had vernomen en zich toen uit de voeten had gemaakt. Nauwelijks was hij een huis voorbij- gerend, toen hij, omziende, nog slechts het dak zich boven het meer zag ver heffen. Reeds wankelden de muren van andere woningen. En ook deze waren verdwenen, even nadat de vluch tende hen voorbij was. Gelukkig waven de bewoners buitenshuis, anders waren 100 tot 150 menschen van hun dood zeker geweest. Een geheele huizen- reeks is verzonken, de golven van het meer spoelen er over heen en balken en allerlei huisraad drijven aan de opper vlakte. De Basellandsch Ztg. bevat nog hel volgendeHet eerst zonk het res taurantSpillmann met bijbehoorende tuin weg. De heer Spillmann wandelde met zijn kind aan de hand in den tuin; zijn echtgenoote zat niet ver van daar op een bank en zag plotseling huis, land, man en kind in het meer verdwij nen. Even te voren bevonden zich nog een zestig militairen in de restauratie. Juist op het oogenblik dat de ramp plaatsgreep, kwamen de stoomboot en de spoortrein aan, zoodat de passagiers van de vreeselijke gebeurtenis getuige waren. De geheele rij huizen van de stoomboot af tot aan Hotel Zürcherhof is ingestort. Ook het hotel zelve zonk in de diepte weg. Het is niet de eerste maal dat de stad Zug door eene ramp geteisterd wordt. In het jaar 1455 verzonken twee geheele straten in het meer en in 1795 werd een aanzienlijk deel der stad door brand vernield. In de Dinsdag gehouden zitting der Prov. Stat., is tot Lid der Eerste Kamer voor Zeeland her kozen de heer Mr. J. Moolenburgh, te Zierikzee met 23 van de 29 stemmen. De vergadering is daarop in naam des Konings door den Commis saris gesloten. AXEL, 15 Juli 188 7. Maandag 11 Juli zijn alhier in goeden wel stand aangekomen om eenige dagen bij hunne familie in onze gemeente te vertoeven Mevr. en Jonge Juffrouw Oggel, echtgenoote en dochtertje van dr. H. P. Oggel, professor aan de academie Orange City Noord-Amerika. Dinsdagavond trad voor de herv. Gem. al hier op ds. F. W. J. Wolf, haar beroepen pre dikant, die voor een talrijke schare sprak uit den 143sten der onberijmde psalmen vers 96. Heden avond omstreeks 8 ure, zal, naar wij vernemen, eene eerewacht te paard, den bis schop van Breda, aan de Drieschouwen afhalen. 7. D. H. zal in deze gemeente den nacht door brengen om des anderen daags, de kinderen uit de parochiën uit den omtrek, te Koewacht het H. Vormsel toe te dienen. Deze week is te Zuiddorpe een kind ge stikt bij het eten van ham. Door de gulzigheid, kon de groote hoeveelheid ham die het in den mond had niet doorgeslikt worden. Zaa inslag. Zes avonden lang had de schouw burgtent van Mevr. de Wed. Bakker een talrijk publiek gelokt; zes avonden lang had men met welverdiend succes voor een twee tot driehon derd bezoekers de fraaiste stukken uitgevoeid, zooals „Maria Stuart", „Alva in de Nederlanden", „de Twee Weezen" e.a. Nu echter was de kermis lang en breed voor bij, en daarmee, öf de lust tot uitgaan bekoeld, öf de geldbeurs te zeer verminderd. Althans toen men Dinsdag den 12den dezer, ten zevenden keer zou optreden met het bekende „Levend begraven" telde men in het ruime gebouw niet meer dan elf bezoekers. Dit getal vond men zeker al te gek; hoe hetzij, onze elf kregen hun geld terug, en van „Levend begraven" kwam niets, of 't moest zijn, dat de ingezetenen juist door die slechte opkomst hebben willen toonen, dat ze tenminste iets, n.f. de jKermis, begraven hadden.

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1