No. 119. Zaterdag 9 Juli 1887. 5e Jaarg. kortdurend nog i1 cent Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Te koop-, te linnr-, Dienstaanbiedingen en aanvragen. D R IN KW A T E R. ■elijl AXELSCHEI MOURANT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bjj vooruitbetaling. Afzonder!. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. 5,32' i ,35 5,40 - 5.C. >,5fcS- neemt het aantal lezers van de AXELSCHE COURANT toe. Dit blad behoort tot de meest gelezen bladen in deze strekenzij telt hare abonné's in bijna alle plaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen, benevens in verschillende groote plaatsen van ons land. Uitstekend is ons blad dan ook aan te bevelen voor het plaatsen van Advertentiën, die algemeene bekendheid in onze omgeving be hoeven. De prijs der Advertentiën is zoo laag mogelijk, slechts 5 cents per regel en bij drie achtereenvol gende plaatsingen, worden slechts twee van deze in rekening gebracht. van kleinen omvang worden a 25 cents opgenomen terwijl slechts de helft van den prijs woi dt berekend, bij onvoldoend succes, na de eerste plaatsing. De inhoud van elk nummer bevat een Artikel over een of ander onderwerp van den dagBui- tenlandsch Overzicht vei meldende de voornaamste gebeurtenissen in andere landen een kort overzicht van hetgeen gedurende de afgeloopen week in de Eerste en Tweede Kamer is behandeld de voor naamste Binnenlandsche berichten, vooral wat dit gedeelte van ons Land betreftvoorts Gemengde berichten. Marktbericht, enz. Het, blad onthoudt zich van politiek twistge- sclnijf, voor niemand geeft het dus bezwaar zich te abonneeren. De abonnementsprijs bedraagt per 3 maanden 25 cents, franco per post 30 cents, dat is voor elk nummer. Proefnummers worden op aanvrage gaarne gratis toegezonden. Abonnementen worden alle werkdagen aangeno men bij alle boekhandelaren postdirecteuren en bij den Uitgever. ^35 Heel juist weten we het niet, maar terwijl we dit schrijven, meenen we, dat sedert vier a vijf weken geen droppel regen is gevallen. Het droogt fel. De zon heeft haar hoogste standpunt aan den hemel bereikt en schiet hare stralen van den vroegen morgen tot den gevorder den avond op het dorstende aardrijk. De gansche natuur gevoelt daarvan den na- deeligen invloed. Het welig groen heeft plaats gemaakt voor een vale tint, welke blad en stengel een minder frisch aan zien geeft. Sterk wordt dan ook naar een verkwikkenden regen verlangd en hoewel tegen den avond de horizon eeni- ge wolken vertoont, die de hoop op weers verandering doet herleven, even dik wijls als ze zich aan ons voordoen, even zoo vaak verdwijnen zij weder zonder haar zegenend vocht te hebben uitge ste rt en kan de zon weder ongehinderd haar warmte in ruime mate ons toe zenden. Niet alleen de gewassen ondervinden hiervan den nadeeligen invloed, maar ook de mensch. Het gevolg van lang durige droogte is natuurlijk gebrek aan drinkwater en wat nog meer zegt, aan goed drinkwater. De meeste vergaar bakken van regenwater zijn uitgeput en daar men nu eenmaal niet zonder water kan leven, wordt de toevlucht genomen tot putten, slooten en dergelijke. En al moge het water dat deze be vatten drinkbaar zijn, wie geeft ons waarborg dat het geene schadelijke be- standdeelen bevat. Want dat er in het drinkwater dikwijls onzichtbare vijanden van den mensch aanwezig ziin, is eene onomstootelijke waarheid. Niet altijd wordt zulks tijdig bemerkt. Sterk met gevaarlijke bestanddeelen vermengd wa ter kan soms langen tijd gedronken worden, zonder oogenschijnlijk eenig kwaad te veroorzaken, en plotseling ko men er ziektegevallen voor, die de op merkzaamheid trekken. Het is eene besmettelijke ziekte, die hen aantast, die van dit water gebruik maken, ter wijl in de onmiddellijke nabijheid wo nende personen, welke ander water drin ken, gespaard blijven. Een onderzoek wordt ingesteld dit brengt aan het licht, dat de uitwerpselen van een persoon, die door eene besmettelijke ziekte is aan getast, zich met het drinkwater hebben vermengd, of wel, dat het water, het welk reeds onzuiver was, een tempera- tuurs ver hooging heeft ondergaan, welke voldoende was om een snel bederf te doen ontstaan. Er zijn weinig genees- heeren, die zulke gevallen niet hebben waargenomen. Een Engelsch geneesheer geeft eene rij van ziekten op, welke door het ge bruik van slecht drinkwater ontstaan, als daar zijnmaagziekten, diarrhée, cholerine, dyssenterie, ingewandswor men, spoel wormen, draadwormen, moe raskoortsen, typheuse of rotkoortsen, cholera, gele koorts, furonkels en zelfs jicht, steen- en beenziekten. Het zijn vooral de bakteriën, waarop het meest de aandacht moet gevestigd worden. Deze diertjes hebben een ui terst taai leven. Zij worden evenmin door bevriezing als door matige verhit ting gedood. Zij kunnen in verdroog den, schijnbaar levenloozen toestand ja ren lang bewaard worden en toch na bevochtiging weder herleven. Zij zijn zoo klein dat er meer dan 30 billioen in een gram gaan, en vermenigvuldigen zich verbazend snel. Een enkele bakte— rie is na drie dagen tot een getal van 47 trillioen aangegroeid Men late zich evenwel geen vrees aanjagen door het machtwoord „bakte riën". Zij bevinden zich in ons dage lij ksch voedsel en in onze dranken in ontelbaar aantal. Bij eiken ademtocht ademt men ze bij honderden in. Wij kunnen ze niet ontgaan. Maar zij doen ook in den regel volstrekt geen nadeel. Echter meene men niet, dat de bevor dering van reinheid van bodem, lucht en vooral ivater geen gebiedende plicht is, neen, het is volkomen waar, dat het onder zekere omstandigheden om ons leven te doen is, en dat op het ver krachten van de wetten der gezond heidsleer de doodstraf staat. Men zij dus vooral in deze dagen zeer voorzichtig in het gebruik; van drink water. 4 Juli '87. BUITEN LAX D. Een voornaam Russisch blad heeft een artikel gewijd aan den algemeenen po li tieken toestand van het oogenblik- Het blad zegt, dat er ongetwijfeld zwarte stippen aan den horizont zijn, maar te vens vraagt het ook wanneer waren die er niet De Engelsch-Turksehe conventie, de Egyptische kwestie, de toestanden in Servië en Bulgarije en ook de betrek kingen van Rusland met de andere mo gendheden, dat alles wordt besproken- We hebben geen ruimte om het ge- heele artikel mede te deelenmaar bij lezing van het stuk komt men tot de overtuiging dat de tegenwoordige toe stand geen onrust baart en dat we zon der vrees, maar toch met een open oog voor het geen rondom ons voorvalt, de 19

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1