HUIS. Publieke Verkooping. De abonnementsprijs der Middel- burgsche courant, die, behalve op Zon en feestdagen, dagelijks verschijnt, wordt met 1 Juli a. gebracht van veertien op ACHT gulden per jaar. De Administratie. BURGERLIJKE STMD. Al) VERTEX TIEN. In onze West-Indische bezittingen verscheen een nieuw blad, dat in zijn eerste nummers het volgende hoofdartikel plaatste: „Wij bechinnen de uitohave van dit blad met eenfche moeilycheden. De letterchieters, wien wij alles voor onze drucquerij bestelden, ver- chaten ons che's en ca's te zenden, en het zal noch wel acht a nechen wequen duren eer wij ze hebben. De verchissinch werd eerst een paar dachen cheleden ontdect. Wij hebben de ontbrequende letters besteld, en zullen zien, dat wij het er zonder doen, tot zij comen. Wij vinden onze nieuwe sptllinch vol- strect niet mooi, maar een verchissinch is mo- chelijc, en als er c's en q's chenoech zijn, zul len wij den „Dachelijcschen Opmerquer" aan den chanch houden tot de ontbrequende letters aan- comen. Dit is cheen chrapje van onsHet is treurich chenoech werquelijcheid. o— Op de Kalvermarkt, te 's Hage, liep Donder dagmorgen een schildersknecht, die, met den arm door de sporten gestoken, een tamelijk lan ge ladder op zijn schouder droeg, toen een ach ter hem aankomende jongen eenige meters ou den zelfkant op straat zag liggen, zich daarvan meester maakte, en dien ongemerkt aan de laat ste sport wist vast te hechten. Terwijl hij toen door het andere einde van het gevondene in de hand te houden, op een eerbiedigen afstand van den van niets bewuste was, wist hij toch niet, wat hij eigenlijk wilde uitvoeren. Doch eens klaps viel zijn oog op een oud vischvrouwtje, dat met een tonnetje haring op haar hoofd stond om te kijken, of zij geroepen was- Bijkans was de schilder haar genaderd, of de jongen schreeuw de: „Nieuwe herringen liep ijlings in zijwaart- sche richting weg, waardoor de man en de lad der een kwart cirkel beschreven, de laatste juist in aanraking kwam met het tonnetje, dat zijn ailten inhoud daardoor over straat verspreidde wat menig hartig woordje tengevolge had. o— Na vele slachtoffers te hebben gemaakt in het departement der Yienne (Frankrijk), heeft zich thans in de Haute-Vienne een vreeseliike ziekte geopenbaard, de gierst-zweetziekte, die reeds op verschikkelijke wijze het dorp Bussiére-Poitevi- ne geteisterd heeft. De gierstzweetziekte doet zich steeds voor als besmettelijk, of als aan de streek waar zij heerscht eigen zijnde. Hare voornaamste eigenschappen zijn een geweldig zweeten en een uitslag van kleine blaasjes, in den vorm van gerstekorrels. Het zweet ver oorzaakt een ondraaglijken stank. Eenige uren voor het uitbarsten van het zweet, gevoelt de aangetaste een zekere lamheid, ofschoon het ook gebeurt dat 't zweet plotseling uitbreekt. Iemand die goed en wel naar bed ging, ontwaakte let terlijk in een waterplas, en toen men de lakens van het bed optilde, steeg er een dikke damp uit op. Die damp brengt een stank voort als van rot stroo. Terzelfdertijd gevoelt de zieke eene pijnlijke samentrekking van den onderbuik, kitteling in de vingers en neiging tot in zwijm vallen. Somtijds doodt deze afschuwelijke ziekte den lijder in een paar dagen, doch ook wel eens in weinige uren. Bij sommige personen bepaalt zich alles tot eene vreeselijke koorst, Binnen drie dagen zijn te Bussiére-Poitevine 10 perso nen gestorven en werden 150 door de kwaal aangetast. Een schrikwekkend getal, voorwaar aangezien de bevolking der gemeente klein is Een geval onder al de anderen is buitengewoon hartroerend. Den len Juni gevoelde zekere vrouw Bourgadier de eerste aanvallen der ziek te. Zaterdag 4 Juni moesten haie beide doch ters, de eene 24, de andere 22 jaar oud, zich insgelijks te bed begeven. Den 6, ten 10 ure avonds, stierf de jongste dochter, te middernacht overleed de moederde oudste dochter gaf den geest op het oogenblik dat hare moeder en hare zuster begraven werden. Eene der eigenaardig heden dezer ziekte is dat zij vooral de vrouwen aantast. De be zolking van Bussiére-Poitevine als door schrik verlamdal wie kan, ontvlucht de streek als eene gevloekte plaats, o— Een afgrijselijke agrarische moord werd Maandag avond in een boerderij te Furrangore, tusschen Tralee en Killarney, gepleegd. Een bende Moon- lichters drong de woning binnen, terwijl de vrouw des huizes en haar gezin reeds in slaap waren. Alleen de knecht, op wien het gemunt was, zekere Hurley, was nog niet te rust ge gaan. Hij was juist bezig zich uit te kleeden, toen een half dozijn gewapende, vermomde ke rels de buitendeur openbraken en regelrecht naar het kamertje van den knecht liepen. Hurley, een flinke kerel, liep hen te gemoet. Hij greep den eersten man en ontrukte hem zijn revol ver. Te oordeelen naar de sporen van bloed in de keuken, schijnt hij gevuurd en een zijner aanvallers gekwetst te hebben. Hij moest ech ter voor de overmacht zwichten. Terwijl een der booswichten een lucifer aanstreek, schoot een ander op Hurley. Het schot trof, maar de zwaar gebouwde knecht viel daardoor niet op den grond. Weder werd een lucifer ontstoken en een tweede en derde schot werd op hem gelost, die den jongen man ter aarde velden. Er volg den nu nog negen schoten van de moordenaars die, toen eerst hun wraaklust voor voldaan re kenden en aftrokken. Toen men den vreese- lijk verminkten jongen man vond liggen, was hij nog niet dood. Na alle bijzonderheden van don moord verhaald te hebben bezweek de on gelukkige. Men vermoedt, dat Hurley eenigen tijd geleden inlichtingen heeft gegeven omtrent den moord op zekeren Buike. die bij de woning van zijn meesteres dood gevonden is, endat men zich aldus op hem heeft willen wreken. o— Uit Barcelona komt het bericht van een „lief destragedie in hooger sfeeren. De luchtreiziger Feinandez had onlangs, toen hij eens toevallig op aarde was, een vurige liefde opgevat voor de dochter van een rijken burger, genaamd Do- nardo. Het meisje liet hem echter een blauw tje loopen ze wilde geen man hebben, die steeds tusschen hemel en aarde omzwierf. Snikkend antwoordde Fernandez„Zonder u kan ik noch op, noch boven de aarde leven. Gij hebt mijn doodvonnis uitgesproken." De eerste maal, dat Fernandez weer opsteeg, hoorde men plotseling, toen de ballon ongeveer een paar honderd me ter hoog was, een luide knal. Een breede vlam steeg op en het lichaam van den luchtreiziger viel brandend op de aarde. Sommigen die den ballon met een verrekij ker hadden gevolgd, beweren te hebben gezien, dat Fernandez met een brandende lont het gas deed ontvlammen. o— Een firma in zaden te Reading verklaarde deze week bij haar verhoor voor de Engelsche Parlements-commissie, die de beperking van den postdienst op Zondag onderzoekt, dat zij gedu rende 4 maanden van het jaar dagelijks 1200 a 1500 brieven ontvangt en er ongeveer 2000 per dag verzendtde overige maanden van het jaar ongeveer 500 per dag. Bovendien worden door haar jaarlijks 150.000 catalogi en 200.000 circulaires per post verzonden, en ongeveer een ton gewicht aan monsters per dag. In een half jaar gebruikte zij bijna vier duizend gulden aan postzegels en verzond bovendien nog aan kleine postwtóseltjes en postzegels ongeveer 30 duizend gulden. Deze firma verzendt echter nooit brieven op Zondag, en Zaterdags zoo weinig mogelijk, teneinde den post-arbeid op Zondagen met noode- loos te verzwaren. Wel berokkent dit haar tegen over minder goedgezinde mededingers eenige gel delijke verliezen, doch de zaken der firma hadden er blijkens hare verklaring nimmer ernstig door geleden. Eene verklaring als boven mag zeker in deze quaestie, die in Engeland tegenwoordig velen bezig houdt, zeer belangrijk heeten. o— Een vrouw van 122 jaar, Sophie Maslulschen- kow is Donderdag in de stad Kharkow overleden. Zij was koopvrouw en tot het laatste oogenblik toe had zij haar geestvermogen, haar geheugen en het gebruik van haar beenen behouden. AXEL. Van 17 tot 24 Juni 1887. Huwelijks-aangiften. 20 Juni. Jan Karei Klei- nod oud 30 j. jm. en Dina Jonkman oud 24 j. jd. Geboorten. 17 Juni. Sara Hendrina d. van Jonkheer Meester Jan Hendrik Jacob Quarles van Ufford en van Adriana Maria Roline Baronesse Collot d' Escury. 20 Juni. Jacobus z. van Adriaan van Cadzand en van Ebrina Dees. Overljjden. 20 Juni. Salomon oud 1 j. z. van Salomon de Brujjne en van Anna de Bokx. Dordrecht, 23 Juni 1887. De aanvoei- van Granen was heden wederom ruim voldoende voor de bestaande vraag, zoodat er nog al wat onverkocht is gebleven. Nieuwe puike Zeeuw. Tarwe ƒ8,20 a ƒ8,70 Goede ƒ7,70 a ƒ8,20, Zeeuw, en VI. Rogge ƒ5,70 a ƒ6,10, Overm. ƒ5,50 a ƒ5,70, Zeeuw, en VI. wintergerst ƒ4,20 a ƒ4,50, Zeeuw, en VI. Z. gerst ƒ4,10 a ƒ4,50, Zeeuw, en Overm. Hav. ƒ2,20 a ƒ3,00, Paardeb. ƒ5,50 a ƒ6,00, Bruineb. ƒ10,00 a ƒ11,00, BI. kookerwt. ƒ6,70 a ƒ7,00, Voeder erwt. ƒ6,00 a ƒ6,50. De Notaris Coninck Westenberg, te Sas van Gent, zal op Zaterdag 2 Juli aanstaande, na middags vijf ure, in de Herberg van de kinderen Pierkts aldaar, na bekomen rechterlijke machti ging, ten verzoeke van de WEDUWE en ERVEN van den heer AUGUSTINUS FRANCISCUS DIERKENS, publiek ten verkoop aanbieden waarin sedert jaren het bedrijf van broodbak ker is uitgeoefend, ingericht tot „tweewoonst", staande en gelegen in 'de Zuidstraat te Sas van Gent, kadastraal bekend Sectie C, Notn- mer 1281, groot 3 aren 78 centiaren.

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 3