- BINNENLAND. k; ook bulten dit college, door haar geschikt geachte personen tot burgemeesters te benoemen daar steekt wat achter. Met de Iersche dwangwet is het Engel— sche lagerhuis gevorderd tot de zesde paragraaf. Vlug gaat het nietmaar ongetwijfeld tot groote ergernis der Ieren, kan hierop het langzaam gaat zeker" ten volle toegepast worden. In eene openbare zitting van de Arr. Rechtbank te Middelburg werd Maandag de nieuwbenoemde vice-president dier rechtbank, Mr. J. van der Lek de Clercq, plechtig geinstalleerd. Ue officier van Justitie Mr. J. A. v. Hoek sprak in zeer waardee- rende bewoordingen over des benoemden voorgan ger, Mr. D. A. Berdenis van Berlekom, die ruim 22 jaren in dit eollege zitting had. Hij wénschte den nieuwbenoemden vice-president geluk met de te beurt gevallen onderscheiding, en wees op het voorrecht, dat Mr. Yan der Lek de Clercq door zijn ruim 20 jarige werkzaamheid bij de Middel- burgsche rechtbank ten volle bekend is met de personen en toestanden in dit arrondissement. Nadat vervolgens de installatie had plaats ge had, bracht de president dier rechtbank Jhr. Mr. A. van Reigersberg Versluijs, in herinnering de woorden die hij bij de vorige installatie van een nieuwbenoemd lid in dit college ten vorigen jare had gezegd. Hij had er toen op gewezen dat bij de invoeiing van het nieuwe Wetboek van straf recht niet alleen de werkzaamheden zouden wor den uitgebreid, maar dat ook groote studie zou vereischt worden met het oog op de veranderin gen in de nieuwe rechtspleging. Wat spreker toen vermoedde is werkelijkheid ge worden voor zoover uit het korte tijdsverloop is kunnen waargenomen worden zal ir. de praktijk het nieuwe wetboek in velerlei opzichten aan de verwachtingen beantwoorden, die desbevoegden er van koesterden. Ook Mr. Versluys herdacht de voortvarendheid, het talent, de nauwgezetheid en eerlijkheid van den afgetreden vice-president en bracht namens de rechtbank den gelukwensch over aan den nieuw benoemde. De president wees op de groote verantwoorde lijkheid die op voorzitters van rechtbanken rust, en vooral daar Mr. Van der Lek de Clercq thans belast is met het voorzitterscnap in strafzaken. Om aan alle moeielijkheden het hoofd te bieden was slechts een middeldoe uw plicht zonder aanzien des persoons, handhaaf krachtig uw meening, met eer biediging van die van anderen, verricht uw wtrk met. orde en met ijver, tracht door eerlijkheid en welwillendheid vertrouwen te winnen en laten dan verder geene op- of aanmerkingen van anderen u storen. De nieuwbenoemde ambtenaar, verklaarde ver volgens dat de eervolle betrekking, hem door 's Konings keuze toebedeeld, door hem met erkente lijkheid werd aanvaard. Hij bracht een woord van dank aan den president en sprak achtereenvolgens de leden van het parket, van de griffie en van de balie toe. Namens de balie sprak de Heer Mr. W. A. van Hoek, deken der orde van advocaten, een woord van dank voor de hartelijke woorden tot de balie gericht. In het district Deventer is W oensdag tot Lid van de Tweede Kamer gekozen de heer mr. H. J. Dijckmeester (L.) met 1466 van de 2273 stemmen. Op mr. R. J. Schimmelpenninck van Nijenhuis waren 608 en op W. G. baron Brantsen van de Zijp 196 stemmen uitgebracht. Tot Kapelaan te Lamswaarde is benoemd de heer J. C. Hopmans, priester uit het seminarie. Te 's Gravenpolder zal vermoedelijk als voor ganger bij de gemeente van wijlen ds. Bakker optreden de heer M. Ruben, opderling bij de oud gereformeerden te Ter Neuzen. G. Ct. De eerste verzending van postpaketten naar Ned.-Indië zal plaats hebben uit Rotterdam 18 Juni en uit Amsterdam op 25 Juni. AXEL, 17 Juni 1887. Waar de R. K. bevolking onzer gemeente zich ten vorige jare in de maand Augustus vereenigde, om de 25-jarige herdenking van de bouwing dei Kerk, feestelijk te vieren, thans sloten zich diezelf de parochianen samtn om op Dinsdag 14 Juni jl. den Weleerw. Heer P. van Vooren, ter gelegen heid van zijn 25-jarig jnbilé als priester de hulde van die gelegenheid toe te brengen. Reeds aan den vooravond van het voor den ju bilaris zoo gewichtige feest werd ijverig door be langstellenden gearbeid om hef binnengedeelte van het Kerkgebouw met guirlandes en kronen te ver sieren, en de pastorale woning met een fraaie ee- reboog voor de deur te doen prijken. Men kon aan de versieringen zien dat met lust en liefde gewerkt was, waarvan de nette bewer king der kronen en guirlandes en de schoone af wisseling van groen en bloemen ten zeerste getuig den, terwijl het opschrift aan den ingang van de eerepoort HULDE AAN ONZEN EE RW. HERDER, TER GELEGENHEID VAN ZIJN 25-JARIG PRIESTERSCHAP, een sprekend bewijs was, van de gehechtheid der Katholieken aan hunnen Eerwaarden Pastoor. In den vroegen morgen werd door de parochi anen de Nationale Driekleur ontplooid ten teeken van hunne bijzondere belangstelling met dit heu gelijke teest, terwijl Z.W.Eerw. van verschillende zijden talrijke blijken van deelneming te beurt vie len. Van de verschillende kerkelijke autoriteiten ont ving de geachte jubilaris stoffelijke bewijzen van belangstelling, tot aandenken. Des avonds werd voor de pastorie een rij van lampions opgehangen, welke bij het vallen der schemering ontstoken werden, die, een veelkleurig licht verspreidende een fraai gezicht opleverende, vele toeschouwers tot zich lokte. Moge het Gode behagen, den Eerwaarden Her der voor zijne parochianen nog langen tijd te spaitn. Jl. Zondag werd de heer J. H. van 't Hoff, beroepen predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Hoek, in de voormiddag-godsdienstoefening beves tigd door ds. A. Van Veen te Ter Neuzen naar aanleiding der woorden van Markus 4 3b om des namiddags zijne intreêrede te houden tot tekst kiezende de woorden zan 1 Cor. 2 2. De belangstelling bij deze plechtigheden was zeer groot, daar des namiddags het kerkgebouw met eene hulpgalerij, niet toereikend was bet overtalrijk gehoor te bevatten. Het getal toehoorders wordt op ongeveer 700 geschat. Onder voorzitterschap van den heer dr. Car- sten waarnemend geneeskundig inspecteur in Zee land vergaderde Dinsdag 14 dezer de Geneeskundige Raad voor Zeeland, te Middelburg. Aan de hand van de Midd. Ct. ontleenen wij omtrent de handelingen van het geneeskundige staatstoezicht over het tijdvak van 1 November 1886 tot 15 Mei 1887, waartoe wij ons meer tot onze en omliggende gemeenten beperken, het vol gende De sterfteverhouding in de provincie was in het afgeloopen jaar minder gunstig dan in 1885. Meer dan 30 per duizend overleden, te Over slag en Hulst. Pokken weiden in Zeeland niet waargenomen. Mazelen werden epidemisch verklaard te Ter- neuzen, Zaamslag, Axel en Hoek. In de 4 eerste maanden van het jaar zijn aan die ziekte overleden 2 te Axel en 2 te Hoek. Diphteritis werd het meest waargenomen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Te Koewacht werden de scholen gesloten we gens uitbreiding der ziekte. Bovendien is 1 per soon te Hontenisse aan deze ziekte bezweken. Met betrekking tot het plaatselijk onderzoek en handelingen ter bevordering der volksgezond heid wordt het volgende medegedeeld. Bezocht zijn de gemeenten Graauw, Axel en Hulst. Afvoer van vuil. Vuile slootte Axel. De aan dacht van den burgemeester te Axel, werd geves tigd op eene sloot, zoodaning gevuld met vuil dat de geregelde waterloop daarin werd verhinderd. Uitdelving en reiniging van deze sloot werd toegezegd. Begraafplaatsen. Gedeputeerde Staten vroegen advies omtrent een besluit van den gemeeuteraad te St. Jansteen betreffende den afstand aan de R. K- gemeente van een gedeelte der algemeene be graafplaats en omtrent het bouwen van eene wo ning nabij de begraafplaats te Axel. Daartegen bestond uit een hygiënisch oogpunt geen bezwaar. Aangaande geneeskundige armenverzorging wordt gemeld dat de meeste behoefte bestaat te Honte nisse (Lamswaarde), Ossenisse, Stoppeldijk, Bosch- kapelle en Graauw. De gemeenteraad van Honterisse is bereid een som van ƒ800 's jaars bij te dragen tot vestiging van een geneeskundige, echter met medewerking door subsidie van het lijk en de provincie. De gemeenteraad van Graauw, is bereid een vroedvrouw aan te stellen indien op ondersteuning van het ryk en de provincie kan gerekend worden. Na nog verder verschillende punten behandeld te hebben is de veigadering gesloten. Terwijl zich Zondagnamiddag 3 jongelieden te Walsoorden bezig hielden met zwemmen in de Schelde had een hunner zich te ver gewaagd. Een der beide anderen wilde hen redden doch zou bijna liet slachtoffer zijner hulpvaardigheid geworden zijn. Na lang vissehen is het den zoekenden Maandag gelukt den levenloozen 20- jarigen jongeling op te halen. Steeds braaf en oppassend zijnde wordt zijn dood door allen diep betreurd, terwijl wij hopen dat de grenzen van de waaghalzerij, thans, zeer mogen beperkt wor den. Graauw, 14 Juni. Heden vierde de WelEerw Heer Jongeneele, Pastogr alhier, den dag waarop hij voor 25 jaren tot priester werd gewijd. Reeds te voren waren veel toebereidselen ge maakt om aan dezen dag een feestelijk karak ter te geven. Toen de lang verbeide dag dan eindelijk was aangebioken, werd aan elks ver wachting ten zeerste voldaan, daar prachtig we der het feest zooveel mogelijk begunstigde. In jden vroegen morgen stak geheel onze ge meente zich in feestgewaad, de geliefkoosde Ne- derlandsche Vlag werd ontplooid en wapperde lustig ten teeken van liefde en toegenegenheid van onzen Eerw. Herder. De Kerk en Pastorie waren inderdaad schoon versierd. Met kwistige hand waren overal groen en bloemen aange bracht, welke met de schoone toepasselijke op schriften voor de eerepoorten een feestelijk en schoon aanzien gaven. Te half tien ure begaven zich de verschillen de corporatiën alsLeden der Kerk, van den Ge meenteraad, van de Congregatie en van de H. Familie, benevens vele in het wit gekleede meis jes en een aanzienlijk getal geestelijken naar Z. WelEerw. om bqm officiéél te complimenteeren. Processieschgewijze werd de Jubilaris ter ker ke geleid, alwaar te zijner eer een plechtige dienst werd gehouden, bij welke gelegenheid de Zeer Eerw. Heer Deken van Hulst in eene ge paste toespraak den Jubilaris uit naam van alle overige geestelijken geluk wenschte met deze hooge onderscheiding hem ten deel gevallen. Na de plechtige mis werden in de kerk de geschen ken tentoongesteld welke Z- WelEerw. ontvan gen had bestaande in Een prachtige kruisweg van zijne Parochianen3 schoone kasijfsels en 1 koorkap van zijne Familie-; Een zeer fraaie gou den Ciborie van een onbekende, alsmede een prachtige nachtlamp voor de kerk, benevens 4 in schoonheid uitmuntende bewerkte kussens, van Mej. Maria de Buck te Graauw. Te 4 uie begaf zich de Jubilaris vergezeld van vele geestelijken naar het schoollokaal, waar de leden der Congregatie vergaderd waren en hem uit naam en door een Lid van dat Collegie, in een schoone toespraak een fraaie gouden medaille werd geschonken. Den ganschen dag getuigde de feestelijke ge moedsstemming der gemeentenaren van de toe genegenheid voor hunnen Herder, terwijl elk dqn wensch koesterde, dat het onzen Eerw. Pastoor moge gegeven zijn nog lang voor ons gespaard te mogen blijven. ïijn bi Domiqi Haagse Bij zijn paren ramp c fengali Lsauve gegil, ?n Goc pitten rrappei ïëmen Stikker Nu i testend sen la; ïtoot e wringt, :en we litweg ij op fers w; tene z lare rr lelpen, tidere juut ti lende lekken, ijk me ipoedig e acbl ijk we Eind idders cans ti jaarna [rouw, Jen pe jwelmi jaar bi [en gr [port e poet Eind rerlate fgte, ■snoot, fcrkee: korten leel t< lesta n panne jaar ei I Het jet h [worer ■houw net he inder porder jet te jomen Vror [Een Eaarle itngs i jennis rverlee [aar c Aan llonde us ca letrou fngerk erg ge nige t pij we ■tern Alle Ree dagen fclaps

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 2