I Overslag. Zondag 11. had te Koewacht een wed strijd plaats in het hengelen tusschen de sociëteiten „de Gouden Karper" van Koewacht en „de Paling- vrienden" van Overslag. Op eenigen afstand van Koewacht kwam een heraut laatstgenoemde socië teit te gemoet gereden en ging daarna hare nade ring te Koewacht boodschappen. Alhier aangeko men, werden hare leden allen in een net visschers- pak, verwelkomd door den president van de socië teit „de Gouden Karper," wier leden eveneens keurig uitgedoscht waren. Nadat eens gedronken en geklonken was, begaven de leden der beide sociëteiten zich naar het aangewezen water, alwaar de wedstrijd onmiddellijk een aanvang nam. We gens het groote gedruisch van een groot aantal toeschouwers, werd binnen het eerste uur niets gevangen. Op voorstel van den president van „de Gouden Karper" werd besloten, dat elke visscher eene standplaats kon kiezen, en nu duur de het niet lang of eenige vischjes lieten zich verschalken met het gevolg, dat eeiste, twee de en derde prijs door „de Palingvrienden" van Overslag werden behaald. Toen de tijd, voorden wedstrijd bepaald ,verloopen was, bleven nog vier prijzen over, die door het lot werden toegewe zen respectievelijk aan visschers van Koewacht, Overslag, Zuiddorpe en Ter Neuzen (Deelneming aan den wedstrijd stond voor ieder open.) Onze sociëteit is dus weer zeer gelukkig geweest. Na afloop van den wedstrijd vereenigden alle vis schers zich in een gezellig samenzijn, een sa menzijn zoo genoegelijk en zoo broederlijk, dat alle deelnemers den 5en. Juni 11. niet spoedig zullen vergeten. Ten slotte brengen wij een woord van dank aan de sociëteit van Koewacht,, terwijl wij hopen, dat steeds die warme en broe derlijke vriendschap tusschen beide sociëteiten moge blijven bestaan. Sas van Gent, 7 Juni. Heden overleed de heer K. H. Ter Winkel, rustend predikant bij deHerv Gem alhier, Z.Weleerw. was sinds 1837 Candidaat in N-Brabant en sinds 1840 tot 1882 predikant te Sas van Gent en Philippine. De Landbouwfeesten te Hulst. De zesde Juni, de dag door velen niet zonder eenige bezorgdheid tegemoet gezien, was dan aangebroken. Niet zonder eenige bezorgdheid tegemoet gezien, zeggen wij en met recht, pe lente welke reeds lang op hare fraaie zonnige dagen had laten wachten, beloofde ook niet veel voor de uitgeschreven wedstrijden met daaraan verbonden tentoonstelling der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zee land. Doch het weder had zich over het in feest dos getooide Hulst ontfermd en begunstigde de pogingen der ijverige Bestuursleden om alles naar wensch te doen slagen. Reeds vroeg in den morgen wapperde de drie kleur van openbare en talrijke particuliere ge bouwen, ten bewijze van ingenomenheid der Hul stenaren met dit voor onze streken zoo gewich tige feest, voor welks regeling den Heeren Be stuursleden der Afdeeling Hulst, inzonderheid den energieken Voorzitter, den Heer Vogelvanger, benevens den niet minder met ijver bezielden Secretaris, den Heer Van Waesberghe-Janssens alle eer toekomt. Daar de wedstrijd van de werktuigen alleen toegankelijk was voor belanghebbenden, kan hier omtrent weinig worden medegedeeld. Des avonds brachten muziek en Zanggezel schappen van Hulst eenige stukken ten gehoore op den nieuwen muziektempel waarop de Hulste naren met rechtmatigen trotsch mogen nederzien. Dinsdag 7 Juni. Heden had de algemeens vergadering plaats der afdeeling Hulst van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. De vergadering kon zich niet in een talrijk bezoek verheugen, doch daar om werd de belangstelling nog te meer gewaar deerd, van hen die tegenwoordig waren. Wij merkten o.a. onder de aanwezigen op de Heeren J. Moolenburgh te Zierikzee alg. voorz. J. M. Kakebeeke te Goes vice-voorz. M. Volkrijk Liebert te Middelburg alg. Penningm. J. H. Snij ders te Middelburg alg. Secr. benevens de heeren L. J. Dorst en A. J. de Witt Andriessen, afge vaardigden van de afdeeling Tholen, de heeren T. J. Voorbeijtel en Geschiere van de afd. Wal cheren, de heer P. de Keijzer voor Noord-Beve land. de heer E. v. d. Bosch voor Heinkenszand, de heer J. van Gorssel voor Kruiningen, de hee ren P. Fruijtier en P. Moes voor Hulst, alsmede de Heeren Jhr. Mr. W. M. de Brauw Comm. des Konings, Mr. D. A. Berdenis van Berlekom en J. li. Bybau, leden van Ged. Staten, Jhr. Mr. J. Roëll, Lid der Eerste Kamer voor Zeeland, (wel ke Heeren eerst met den trein van 11 uur arri veerden) S. Lako leeraar der Landbouwschool te Wageningen, C, E. Moll Secr. der Maatsch. van Vlasindustrie te Rotterdam en meer anderen. De algemeene Voorzitter de Heer Mr. J. Moo lenburgh van Zierikzee, heette den aanwezi gen een hartelijk welkom, en wenschte alvorens over te gaan tot de gewone werkzaamheden, met een kort woord het gewicht van dezen dag den leden te schetsen. Deze dag, voor den land bouwer, zoo bijzonder gewichtig, ten eerste door het houden der algemeene vergadering, en ten tweede door het maken van den kosteloozen rijtoer op hedennamiddag. De rijtoer toch meende spreker dat voor de vreemdelingen ten zeerste nuttig en aangenaam zoude zijn; nuttig om getui ge te kunnen zijn van de welvarendste en schoonste streken uit onze provincie, aangenaam om den namiddag in gezellig samenzijn door te brengen. Nogmaals riep spreker een welgemeend welkom aan deze plaats toe, om gezamenlijk de belangen van den Landbouw en Veeteelt de bron van nijverheid en de voornaamste takken van bestaan, te beraadslagen en te behartigen, en den bloei van de Maatschappij te helpen bevor deren. Met een luid applaus verklaarde de Voorzitter hiermede de vergadering geopend, ennoodigtden algemeenen Secretaris den Heer J. H. Snijders van Middelburg, uit de notulen der vorige algemee ne vergadering voor te lezen. De Secretaris vol doet aan dit verzoek en na hiermede geëindigd te zijn, worden zij, nadat geen der leden aan merking gemaakt heeft door den Voorzitter gear- resteerö Alsnu komt de mededeeling van ingekomen stukken aan de orde. Ingekomen waren een schrijver van Z. Ex. den Commissaris des Ko nings in Zeeland, van Ged. Staten van Zeeland en 7an Burg. en Weth. van Hulst behelzende een bevestigend antwoord op de uitnoodiging van het Bestuur om deel te nemen aan de al gemeene vergadering en den rijtoer. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit schnj ven voor kennisgeving aangenomen. Daarna doet de Voorzitter de mededeeling dat het verslag betreffende den toestand der Maat schappij over de jaren 1881-1886, door onvoor ziene omstandigheden thans nog in bewerking is en alzoo den leden nog niet kan ter inzage rondgedeeld worden, doch binnen enkele maan den gereed zal zijn en dan in druk zal verspreid worden. Spr. meent dat hierover geen debat behoeft gevoerd te worden, en duet hierna in korte trekken mededeeling van het verhandelde in de gisterenavond gehouden vergadering van het Hoofdbestuur. Ten eerste dat op initiatief van de dorpsvereeniging te Wolfaartsdijk, in het belang der landbouwers eene verbetering in het contracteeren van suikerbieten is voorgesteld en 2e. dat betreffende de veredeling van het paar denras eene jaarlijksche hengstenkeuring, met uitloving van premiën van wege de provinciale Staten ten zeerste aan te bevelen zoude zijn, en dat het te betreuren was dat de inleider, van het punt 't welk onder punt VHI op de agenda vermeld was, betreffende de hengstenkeuring af wezig was. Spr. meent dat eene keuring goed is doch is tegen verplichtende keuring, daarom zou hij het beter achten dat ieder landbouwer of paardenfokker er belang in stelde met of zon der keuring door fokking een veredeld paar denras trachtte te verkrijgen. Daverend werd het gesprokene van den Voorzitter toegejuicht. Op verzoek van den Voorz. wordt daarna door den heer Mr. F. Van Dam de rekening over 1886 voorgelezen en onder dankzegging met algemeene stemmen aangenomen. Daarop leest de Secretaris de namen voor van de beoordeelaars, belast met de keuring der bij den Wedstrijd en üe Tentoonstelling intezenden voorwerpen. Voor do Vlas-, Braak- en Zwingel werktuigen, de Heeren De Guinemore te Kortryk, C. E. Moll, te Rotterdam, S. Lako te Wageningen, J. A. Pa teer, te Hontenisse en P. Moes te Terneuzen. Voor de paarden, de Heeren C. Mazure, Prov. Veearts le klasse, te Middelburg, -T. Vaal te St. Jansteen en P. Fruijtier te Hontenisse, voor het Rundvee, de Heeren Risch veearts te Scherpe- nisse J. van Linden te Hontenisse, en A. Pias- schaart te Koewacht, en voor de Schapen, Gei ten, Varkens, en Pluimgedierte. De Heeren C. Steïjaart te Graauw G. F. Willems te Hontenis se en J. de Poorter te Zaamslag. De Secretaris deelt daarna mede dat Z. E.d. zooeven een telegram heeft ontvangen van den Heer C. Mazure, waarin deze tot zijn leedwezen zijne benoeming als keurmeester, wegens on voorziene omstandigheden niet heeft kunnen aan nemen, zoodat thans door het Hoofdbestuur een ander Prov. Veearts zal moeten aangewezen worden. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen, üe Voorzitter brengt daarna ter kennis der leden dat de algemeene vergadering in het jaar 1888 zal gehouden worden in de afdeeling Hein kenszand en vermoedelijk in de gemeente Goes, wordt eveneens voor kennisgeving aangenomen. Thans is men genaderd tot punt VIH op de agenda vermeil, tot bespreking van de volgende onderwerpenle. Zou eene wederinvoering van verplichte hengstenkeuring in het belang van den landbouw kunnen worden geacht? Door af wezigheid van den inleider den heer van der Have, wegens het bijwonen van eene landbou wersvergadering te 's Hage neemt de Heer L. Van Waesberghe-Janssens Secretaris der afdee ling Hulst, het woord en geeft zijn gevoelen te kennen dat hij tegen een verplichte hengsten keuring is, omdat er weinig heil te verwachten is van een dwangmaatregel of politiemiddelen, maar wel dat door middel van uitloving van premiën meer werd geijverd om de paardenfok kerij te bevorderen en het paardenras te vere delen, n.l. een prijs van ƒ500,- verdeeld over 3 jaren bijv. het eerste jaar 150, het tweede jaar eveneens ƒ150, en het derde jaar de res tende 200.— voor den schoonsten hengst die de beste diensten in de afdeeling heeft bewezen, terwijl dan nog alleen de premiën beschikbaar cue- nen gesteld te worden voor de mannelijke paar den, aangezien gesproken is over het keuren van merriën, wat z.i. afkeurenswaardig is, daar deze door de vreemde kooplui zouden opgekocht en buitenslands gevaar worden. De Voorzitter dankt namens de aanwezigen, den spreker voor zijne redevoering. 2e. Bestaat er aanleiding, den werkkring der Maatschappij wijziging te doen ondergaan. Ook de inleider van dit onderwerp ontbreekt, tweik zeer te betreuren was, terwijl de Secretaris er nog bijvoegt dat de inleider hem beloofd had, net onderwerp zoo niet persoonlijk, dan toch schrifte lijk te behandelen, doch heeft tot nu toe mets ontvangen. De Voorzitter zegt hierop dat het Bestuur altijd de belangen der Maatschappij op het oog heeft, zoodat een verandering des noodig onmiddellijk aangebracht zal worden, terwij! het 3e onderwerp, De wenschelijkheid van het heffen van inkomende rechten op de vreemde granen, op breedvoerige wijze door den Heer t Hombach werd uitgelegd, waarvoor de Voorat ter namens de vergadering hem zijnen dank toe bracht, en na een paar aanmerkingen met applaus werd begroet. Intusschen kwamen Z. E.x. de Commissaris des Konings Jhr. Mr. W. M. de Brauw, Mr. D. A. Berdenis van Berlekom, J. H. Bijbau Leden van Ged. Staten en Jhr. Mr. J. Roëll, Lid der Eerste Kamer voor Zeeland, ter vergadering, welke door den Voorzitter hartelijk werden verwelkomd, en uitgenoodigd werden deel te nemen aan de alge meene vergadering. Daverend werd de komst dezer hooggeplaatste personen toegejuicht waai na men weder tot de orde der werkzaamheden o- verging. Daar thans geen der leden mededeelingen of

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 2