Zaterdag II 1887. 3e Jaarg*. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAA AXEL. EEN GROOTE BRAND. BUITENLAND. BINNENLAND. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, by den Uitgever. Wij leven in een tijd van kolossale branden, zouden wij bijna geneigd zijn te zeggen. Nog vermelden de bladen bijzonderheden over den brand van de Opera Comique te Parijs welke zooVele menschenlevens heeft gekost, of weder komen berichten van andere verwoestin gen door het vuur aangericht. De vorige week heeft te Hamburg een hevige brand gewoed. Zes loodsen aan de Hübenerkade zijn in de asch gelegd en de beide Engelsche booten City Dort mund en Gladiator zijn geheel uitge brand. Andere schepen hebben hun masten, touwwerk enz. bij den brand ingeboet. Na één uur in den nacht was men den brand meester. Menschenlevens zijn niet te betreuren. De aangerichte schade bedraagt millioenen.- Duitsehe bladen geven omtrent dezen brand meer bijzonderheden. Des avonds omstreeks negen uur ontstond brand in een der loodsen aan de Hübener—kade, waarin eene lading katoen uit het stoom schip Anni van New-Orleans geborgen was. De vlammen lekten aan eenigp volge laden goederenwagens, die in de nabij heid o}) den haven-spoorweg stonden. De wagens met hun inhoud werden ge heel vernield en weldra stonden ook an dere loodsen en een paar stoomschepen, die niet ver van daar aan den wal la gen, in lichte laaie. De laatsten konden niet van de plaats, daar hunne machines stil stonden cn brandden dan ook ge heel uit. Het waren de City of Dort mund uit Dublin en de Gladiator uit Liverpool. De Progress uit Goole werd zwaar beschadigd. Het stoomschip Anni had reeds te zes uur zijn lading aan den wal en was op stroom gaan liggen, ten einde voor een ander schip plaats te maken aan deze omstandigheid is het te danken, dat de Anni behouden bleef. Twee der groot ste loodsen zijn geheel in de asch ge legd beiden waren vol goederen. Na burige loodsen hebben mede door vuur en water veel geleden. Tallooze stoombootjes haastten zich met hun spuiten de brandweer, die spoe dig ter plaatse was, ter hulp te komen in de bestrijding tan het vernielende elementtoch was men den brand eerst na middernacht meester. De aangerichte schade zal millioenen bedragen, waarvan het leeuwendeel ten laste van Engelsche brandverzekering—maatschappijeo komt. Den volgenden dag was de haven het doel van duizenden bezoekers, die de nachtelijke verwoestingen in oogenschouw kwamen nemen. Daar velen den weg naar het tooneel van de ramp in een jol aflegden, was er ten slotte geen van die vsartuigjes meer te krijgen en moesten de later ko menden dikwerf de terugkomst der vlug geren afwachten. Reeds in de nabijheid van den tegen- overgestelden oever was het water vol verkoolde houtdeelen en allerlei andere half vergane overblijfselen. Vlokken katoen dreven in het roetwater rond. Daarentegen was het water bij de kade zelf, waar een sterkere strooming heerscht, Aveer geheel schoon. Het tooneel der verwoestingen strekte zich over eene breedte van 400 meter uit en leverde een treurig schouAvspel op. Het was een groote zwarte puinhoop, Avaaruit nog hier en daar lichte rookwolkjes opstegen. Eenige brandweerlieden hielden voort - durend dikke waterstralen op het zaaarte puin gericht, Avaaruit zich de geraamten van drie groote loodsen verhieven. Ook de goederemvagens Avaren niet pieer dan verkoolde, in elkaar geschoven, vorme- loöze massa's. De rails waren over eene aanzienlijke lengte krom getrokken. De verbrande schepen zag men reeds van verre met hun zwarte masten, in elkaar gesmolten ket tingen en half verbrande zeilen, die vrij in den wind wapperden. De Progress had het minst geleden. Terwijl men voorbij het schip vöer, hoorde men nog het geluid, dat in de beide andere schepen sedert uren was verstomd, het stampen der pompen. Ook hier had de vlam de verschansing aangegrepen en zich bij den mast om hoog gekronkeld. Op de schepen, die in dichte menigte in het rond lagen, was het dagwerk weer in vollen gang. De kettingen rammelden, het scheepsvolk zong bet was een vroolijk tooneel van leven en werkzaamheid, dat een zonderlinge tegenstelling vormde met den doodschen zAvijgenden puinhoop in de nabijheid. De Duitsehe keizer heeft, in tegen- AADordigheid van de prinsen, de minis ters de presidenten van den Bondsraad, den Rijksdag, den Landdag, enz, op feestelijke wijze den eersten steen gelegd voor het Noord—Oostzee—kanaal bij Hilt— nau. Ondanks de hooge zee keerde hij per stoomboot naar Kiel terug. Aller— Avegen werd hij met geestdrift en vreug dekreten begroet. Z. M. heeft bij deze gelegenheid eene verkoudheid opgedaan, Avelke hem nood zaakt zijne kamers te houden. Naar men verzekert, heeft Frankrijk bepaaldelijk geAveigerd tot de Engelscli— Turksche conventie betreffende Egypte toe te treden. In de militaire kringen te Cairo is men algemeen van gevoelen, dat binnen eenige dagen bevelen zullen ontvangen Avorden voor eene groote ver mindering in de getalssterkte van het Engelsche bezettingsleger in Egypte. Artikel 194 is ia de nieuwe Grondwet door de Tweede Kamer aldus gewijzigd. Het geven van onderwijs is vrij. Het toezicht van de overheid op het onderwijs in het algemeen, de inrichting van het openhaar onderwijs en, voor zoover het lager en middelbaar onderwijs betreft, de aan den onderwijzer te stellen eischen van bekwaamheid en zedelijkheid worden door de wet geregeld. Het onderwijs is een voorwerp van de aanhou dende zorg der regeering. De Koning doet van den staat der hoogere, middelbare en lagere scholen jaarlijks een uitvoe- ïig verslag aan de Staten-Generaal geven. Daarop zijn de additioneele artikelen betreffende het kiesrecht met de daarop betrekking hebbende amendementen in behandeling genomen. Tot Lid van de Provinciale Staten van Zee land in het kiesdistrict Sluis is gekozen de heer I. van Houte, Burg. van Oostburg met 329 st. De heer J. F- Hennequin bekwam 188, terwijl de heer J. G- Gerritsen 44 stemmen op zich ver- eenigde. AXEL 10 Juni 1887. Ds- H. J. P. van der Linden, pred- te Sehoon- rewoerd, heeft voor het beroep naar de Herv. Gem. alhier bedankt. Pliillippine. Tot Kommies-Ontvanger (ter ver vanging van den 'Heer Setteur, overgeplaatst naar Budel,) is benoemd de heer Van Schengen, in gelijke betrekking te Veldzicht, (Yzendijke)

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1