BlUBERIilJKE STAND. I dagen te Straatsburg terecht. Het was een 14- I jarig gymnasiast, All'red Stoll genaamd. Hij had I met een aantal makkers afgesproken, dat zij, bij I de viering van 's Keizers verjaardag, na het I aanhooren van de „vervelende" lange feestrede- I voering, niet „leve de Keizer," maar „aan de I galg!" zouden roepen. Toen het oogenblik gp- I komen was, durfden de andere jongens nietal- leen Stoll riep halfluid: „aan de galg!" Een lee- I raar, die dat hoorde, achtte het plicht hem aan I te klagen, en in weerwil van alle pogingen der I familie Stoll, om de zaak te sussen, moest nu I de jonge Alfred terechtstaan. Hij hield zich flink voor het gerecht, ontken- de niet en was tot geen verontschuldigingen te I bewegen. Maar toen zijn leeraren kwamen ge- l tuigen, dat hij een brave jongen en een goed r leerling was, barstte hij in tranen uit. Het Openbaar Ministerie eischte zes maanden I gevangenisstraf. Maar de rechtbank velde een I zachter vonnis, en veroordeelde den knaap tot I een gevangenisstraf van vier weken. o Te Hengelo had Zondag eene niet bekend ge maakte en dus voor de oningewijden als uit de I lucht gevallen openbare vergadering plaats, be- I legd door werklieden der machinefabiek firma I geb. Stork en Co. en der weverij C. F. Stork en Co. Aanleiding ertoe was dat bij gelegenheid van I het jongste socialistisch congres in een daaraan I verbonden openbare vergadering, door den Soci- alist Bennink beleedigende woorden geuit waren I tegen de firma Stork. De zaak kwam voor den I rechter met het gevolg, dat beklaagde, die be- I doelde firma „de meest geraffineerde uitzuigers I van hun volk" genoemd had, door de rechtbank I te Almelo werd veroordeeld tot 10 dagen ge- I vangenisstraf. De door beklaagde voor de rechtbank uitge- I sproken verdedigingsrede weid gedrukt en ver- I spreid en het doel der bijeenkomst was nu te- 1 gen de in dat stul^voorkomende onwaarheden I een waardig protest te doen hooren. Door de vergadering, die uit een 350 tal hoof- I den van gezinnen bestond, werd met voront- I waardiging en algemeene teekenen van afkeuring I de handelwijs van den socialist gelaakt. Ten slotte werd een resolutie genomen, gesteld I en geschreven in de taal der werklieden die, als I protest tegen de hierboven genoemde verdedi- I gingsrede, slaande de vergade]ing door circa 280 I personen oi-derteekend werd. Zij zal geplaatst worden in de Prov. Ov. en j Zw. Ct. en word na afloop der vergadering in den I vorm van een oorkonde aangeboden en overhan digd aan den heer J. E. Stork, lid der beide fir ma's. In optocht ging men daarheen. Ook voor de woning van Bennink werd halt gehouden en een drietal werklieden trad binnen; een van hen nam het woord om hem de beteekenis dezer de- - monstratie te verklaren, daarbij niet onduidelijk te verstaan gevende dat dit protest van vriend- schappelijken aard mocht genoemd worden, waar- II bij hem echter de raad werd gegegeven de firma Stork niet meer te beleedigen. Daarop gingen de protesteerende werklieden j rustig uiteen. Zij bleven gelukkig kalm, niette genstaande een paar volgelingen van Bennink voor diens woning het vrijheidslied als antwoord op ]j deze demonstratie aanhieven. MCt.) o— In de Staats.-Ct. van Zaterdag treft men een advies aan van de Landbouw-comraissie betref fende maatregelen tegen knoeierijen in den bo- terhandel en aangaande regeling van het land- bouw-vakonderwijs. Betreffende het eerste is het resultaat der overwegingen dat de Commissie tot het besluit is gekomen dat het belang van den Nederland- schen boterhandel dringend vordert dat zoo spoe dig mógelijk een wet tot stand worde gebracht welke op de volgende grondslagen zou moeten 'berusten lo. Onder het woord boter wordt verstaan dat vetartikel, welks bestanddealen uitsluitend uit melk verkregen zijn 2o. Surrogaten van boter worden met als boter, nocb onder een gelijkluidenden naam, bijv. butter of butterine, noch onder een samenge steld woord waarin het woord boter voorkomt, in den handel gebracht 3o. De vaten of verpakkingen, waarin voor noemde surrogaten verkocht of verzonden wor den, moeten voorzien zijn van den voor het sur rogaat verkozen naam in duidelijk zichtbare let ters, teiwijl diezelfde naam ook vermeld moet zijn op de facturen, de vrachtbrieven en cognos sementen, die de verzendingen der surrogaten moeten vergezellen 4o. Verder zal moeten woi den voorgeschreven dat alle handelaren in surrogaten van boter zorg moeten dragen dat de door hen voor hun artikel gekozen naam duidelijk leesbaar voor het publiek geplaatst is voor hunne verkoophuizen ot win kels 5o. Op openbare marktplaatsen voor den ver koop van boter bestemd zal het verboden moe ten zijn surrogaten te verkoopen, ten verkoop aan te bieden of voorhanden te hebben Go. Op do nakoming van al deze voorschrif ten zal een behoorlijke preventieve controle moe ten worden uitgeoefend. Het tweede advies betreft de vraag, of bet wenschelijk is vakscholen van Staatswege te subsidiëeren, naar aanleiding der adressen van de Friesche maatschappij van landbouw en de maat schappij van Weldadigheid om subsidiën resp. voor een op te richten zuivelschool en een op te richten bosclibouwschool. De commissie is van oordeel, dat de oprichting en inrichting van vakscholen moest worden over gelaten aan het particulier initiatief. Aan den anderen kant echter is het onderwijs eene zaak van algemeen nut en behoort het tot die belan gen waarvan de behartiging tot de eerste plich ten van den Staat wordt geacht te behooren. De betrekking van den Staat tot de vakscholen zal derhalve behooren te zijn, dat de Staat aan die inrichtingen, opgericht door particuliere krachten, geldelijken steun zal moeten verleenen. U Naar aanleiding van de Zondag te Hengelo, gehouden 7ergadering van werklieden, (waarvan wij in dit nummer een uitvoerig schrijven geven) is door de Heeren Stork het volgende stuk in de beide fabrieken aangeplakt. Waarde medewerkers in onze ondernemingen. Wij danken u voor de uiting uwer gevoelens op uwe Vergadering van gisteren. Gij hebt ge toond te begrijpen dat onze zaak de uwe, ons belang het uwe en onze eer uwe eer is. Gij begrijpt onze leuze, die was en blijven zal „Als het ons goed gaat, zal het onze trouwe en oppassende arbeiders ook goed gaan." Wij zullen voortgaan op den weg tot nu door ons bewandeld. Wij zullen blijven medewerken aan de ontwikkeling en welvaart van u en uwe kinderen door onderwijs en betaling van het hoogst mogelijke loon, dat is cok ons belang. Dat wij moeten arbéiden, gij en wij, is een zegen en geen vloek. Volksmisleiders stellen den arbeid voor als sla vernij en willen zich voordoen als uwe bescher mers, terwijl zij inderdaad ue grootste vijanden der werklieden ziin. Dat gij doorziet hunne doortrapte slimheid, om te leven van de "enten der lichtgeloovigen onder de arbeiders die hunne leugenachtige en alge meene boekjes en blaadjes koopen, is voor ons een groote voldoening Het is ons een bewijs dat wij gedurende meer den het vierde eener eeuw niet te vergeefs heb ben gewerkt, door het geven van onderwijs en door onzen gestadigen omgang met u. Gebr. Stork, C., F. Stork. Hengelo, 16 Mei 1887. o— In de menagerie van Ehlbeck te Weenen had dezer dagen een voorval plaats, dat ernstige on gelukken tengevolge had kunnen hebben. De dierentemmer Max Bettini had juist de voorstel ling met drie prachtige groote leeuwen ten einde gebracht en de fraaie, gedresseerde koningstijger zou zijn kunststukken vertoonen, toen door de onvoorzichtigheid van een der bedienden, in plaats van den gedresseerden, een nog woeste, onge temde tijger in de kooi gelaten werd, waar zich de dierentemmer bevond. Het wilde dier had den man nauwelijks bemerkt, of het vloog hem met een vreeselijk gebrul aan. De heer Bettini verloor echter geen oogenblik zijne tegenwoor digheid van geesthij bracht het dier een zwa- ren slag op den bek toe en riep tot de wachters „Dat is de verkeerde tijger! Terug in zijn hok" De bedienden snelden oogenblikkelijk met ijze ren stangen toe en dreven den tijger met veel moeite in zijn kooi. Het publiek, dat dit vreeselijk tooneel in ademlooze spanning had gevolgd, beloonde de koelbloedigheid van den moedigen dierentemmer met stormachtigen bijval. o Een landbouwer te Casset is in het bezit ge komen van een vermogen, dat met opgeloopen renten 650 millioen bed aagt. Het is afkomstig van de afstammelingen van een voor twee eeuwen uit Frankrijk vertrokken notaris, die zich toen in behoeftige omstandig heden in Venetië vestigde en van wien men sedert niets had vernomen, evenmin als van zijn nakomelingen. Het Fransehe Ministerie-Goblet is af getreden. Boulanger en Floquet zullen hun portefeuille behouden. In België is alles nog rustig ofschoon de toestand zeer gespannen is. Een aanzienlijke troepenmacht is naar de werk- stakende plaatsen gezonden om zoo noo- dig met kracht op te treden. 3 24e STAATSLOTERIJ. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van Maandag 16 Mei. 5 Klasse. 1500. no. 12196. f 1000. 5458. f 400. 9582, 11346, 17705, 19398. 200. 2133, 7524, 19681. 100. 626, 9846, 18110, 18291, 20187. Trekking van Dinsdag 17 Mei. 400. no. 1605, 7864, 14s87. 200. 1730, 5024, 11533, 11707, 11904, 17450, 19673. 100. 2344, 3177, 3827, 4166, 4959, 13511, 15701, 19335, 20982. Trekking van Woensdag 18 Mei. 1000. no. 3517, 14723,16518, 16685, 17089, 19340. 400. 17642. 200. 6952, 17702. 100. 4329, 6388, 14507, 16146, 19750, 19930, 19993. Vau 13 tot 20 Mei 1887. AXEL. Huwelijks-aangiften. 13 Mei. Jan Zegers oud 24 j. jm. en Adriana Riemens oud 21 j. jd. 14 Mei. Jacobus Drabbe oud 24 j. jm. en Catbari- na Cornelia Eekman oud 26 j. jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Mei. Jan Pieter Riemens oud 19 j. jm. en Janneke Overdulve oud 19 j. jd. Geboorten. 14 Mei. Janna Maria d. van Lam- bertus Cornelis Rinn en van Janna 't Gilde. 15 Mei. Alphonsus z. van Franciscus Martinet en van Blondina de Meester. Overlijden. 19 Mei. Pieter oud 9 mnd. z. van Johannes Geelhoedt en van Maria Willemsen. Rotterdam, 17 Mei 1887. Heden werden alhier ter VEEMARKT aange bracht530 vette runderen, 1055 mindere dito, 131 vette- en gras-kalveren, 101 nuchtere kalveren 166 varkens en 219 biggen. De prijzen waren als volgt vette Runderen le qlt. 70 c., 2e qlt. 64 c., 3e

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 3