No. 112. Zaterdag 21 1887. 3e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, AXEL. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. MEIKEVERS. BUITENLAND. - Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Ad vertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent;, voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. De weinige warme dagen, die cns de Meimaand tot nog toe bracht schrijft de Kolnische Ztg. hebben terstond de onvermijdelijke meikevers uit hun win terverblijven gelokt, en wel in even groot aantal als in het jaar 1881. Nu is het zaak hen, voordat ze eieren leggen, te vangen en te dooden, opdat hun nako melingschap de engerlingen, niet onder ons koren, onze aardappels en verdere voedingsplanten in de drie volgende ja ren op zeer droevige wijze huishouden. Het is toch wel voorgekomen, dat in de ||iaren 1862 en 1863 aan zeven gemeen ten in het disgjjct Saarbrücken door de engerlingen dWe schade van 60 000 Mark aan vernielden aardappeloogst weid be rokkend, terwijl de verwoestingen onder de overige veldvruchten even groot na deel veroorzaakten. In het jaar 1886 vernielden dezelfde vraatzuchtige gasten in de landbouwstre ken van het Wurtemburger boven—land alle erwten en aardappelen, voorts 90 pCt. van de beetwortelen, 50 pCt. van de gerst en 30 pCt. van den haver. In hetzelfde jaar beliep de schade, die men door de insecten, maar vooral door mei kevers en engerlingen leed, in de vier districten Halberstadt, Osch^rsleben, Aschersleben en Wernigerode een totaal van 4.300.602 Mark. Er zijn nog tal van voorbeelden aan te halen van ver woestingen door deze insectensoort aan gericht. Het is daarom niet onbelangrijk te herinneren, hoe de waarde, die de meikevers als voeder en mest hebben, ruimschoots de moeiten en kosten van het inzamelen beloont. Het dooden der kevers, die men in den vroegen morgen in zakken heeft ver zameld, geschiedt het eenvoudigst door deze in heet water van 6070 graden Reaumur te werpen en ze daarin eenigen tijd te laten, opdat de eitjes der wijfjes zeker vernietigd worden. Heete water damp is wellicht nog beter om het on gedierte zeker te dooden. De doode kevers worden afwisselend met versch gebrande en aan de lucht tot poeder ge worden kalk en met teelaarde vermengd, de samenstelling, die men verkrijgt is zeer bevredigend, want 50 K.G. mei- keyers bevatten anderhalf K.G. stikstof, 125 g. phosphorzuur en 125 g. kali, te zamen ruim 2 tot 2 en een half Mark waard. Een landbouwer te Loga bij Bautzen verkreeg door 7 schepels (elk van 115 liter) meikevers toe te vcegen aan 20 voer stalmest op elke halve hec tare 73 K.G. raapzaad meer. Voor gevogelte van allerlei aard en ook voor varkens zijn meikevers een lekkernij, echter moet men hen niet lan gen tijd achtereen of in groote hoeveel' heden voeren, daar ze dan slecht te ver teren zijn. Evenwel kan men in den bakkersoven of met behulp van een toe stel om fruit te drogen "van meikevers een krachtig voedsel bereiden, dat door varkens, gevogelte, visschen, ja zelfs hon den langen tijd achtereen met graagte wordt genuttigd. Sommige lieden zelfs vermengen gedroogde meikevers met grof meel, zemelen en zout en bakken uit dit mengsel een soort van brood, waarmede men gevogelte en visch goed vet mesten kan, want scheikundigen hebben in 50 K.G. meikevers 6 en een halve K.G. licht te verteren eiwit en anderhalve K.G. verteerbaar vet gevon den, stoffen, die men in de gebruikelijke voedingsmiddelen met 3 tot 3 en een half Mark betaalt. In gedroogden toestand bevatten mei kevers het drievoudige en zijn dan ook zeker 9 tot 10 Mark waard. Om de meikevers gemakkelijk en in groote menigte te vangen bezigt men in Frankrijk een groote lantaarn met krachtig licht, sterke reflectors en trech- tervormigen voet, wraaraan een zak is vastgemaakt, 's Avonds zet men haar brandende in de nabijheid van boomen, waarop de meikevers veelvuldig voor komen het licht lokt de insecten, zij komen bij groote troepen aanvliegen, stooten tegen het glas, vallen in den trechter en door dezen in den zak, die hen gevangen houdt. Dezelfde toestel dient ook om andere schadelijke insecten, die des nachts rondvliegen, te vangen. Uit België komen weder berichten van werkstakingen. Volgens Le Peuple heefl de beweging zich uitgebreid tot talrijke steenkolenmijnen, voornamelijk te Lalou- vière, Sart, Longechamps, Haussy, en Bouvy Redemont. Volgens genoemd blad zouden 10.000 personen aan de werk staking deelnemen. In eene bij het departement van bin- nenlandsche zaken ontvangen dépêche werd het aantal der werkstakers op 2000 geschat. Uit de streken waar de werk staking ontstond, wordt van geen en kel ernstig voorval melding gemaakt. Vele garnizoenen in de provinciën zijn geconsigneerd met het oog op mogelij ke gebeurtenissen. De dienst der spoor treinen is op zoodanige wijze geregeld, dat 5000 man op elk uur van den dag- naar de bedreigde punteu kunnen ver voerd worden. Verschillende industri— eelen van Henegouwen zijn naar Brussel gekomeo, om de hulp der troepen te vragen. In eene te Tilleur gehouden bijeen komst, welke door vele werklieden werd bijgewoond, is besloten tot eene alge— meene werkstaking in het bekken van Luik. Uit Chatelet wTerd geseind De werk staking breidt zich uit en neemt drei gende afmetingen aan. Troepen zijn uit Charleroi herwaarts vertrokken. De ge- heele burgerwacht uit de omstreken van Charleroi is op de been. De gouverneur van Henegouwen heeft in de steden van het mijndistrict een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zegt„Nu de arbeid verlevendigt, trach ten opruiers opnieuw eene werkstaking te doen ontstaan. Zij willen die zelfé met geweld opdringen. Doch hunne misdadige pogingen zullen krachtdadig onderdrukt worden. De bevolking kan rekenen op de afdoende en werkdadige tusschenkomst der overheid. Wat ook gebeuren moge, voor orde, rust en hand having der vrijheid zal gezorgd worden De later ontvangen berichten luiden vrij gunstig. Ernstige gebeurtenissen hebben niet plaats gehad. Het overige nieuws is spoedig ver teld Frankrijk ziet zijn tegenwoordig ministerie in een erg wrankelenden toe stand, Engeland is nog en wel zeer lang zaam bezig aan de Jersche dwangwet, Duitschland schrijft nieuwe belastingen uit, Rusland hangt de vorstenmoorde naars op, terwijl de zaken in het overige Europa Weinig verandering ondergaan.

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1