BCRGERMJKE STAND. ADFEUTENTIEN. OPENBARE VERKOOPING 8 Olmen boome», een par tij Kliefhout en Mutsaard. Te Stockholm speelde eenige dagen geleden een veertienjarige knaap inet een geladen ge weer, toen dit eensklaps afging, waardoor het elfjarig broertje van den jongen doodelijk werd getroffen. De ouders der beide kinderen waren niet te huis, toen het ongeluk gebeurde en de oudste knaap bad en smeekte den gekwetste, om de ware toedracht der zaak niet te vertellen, daar hij bevreesd was voor de woede van zijn vader. De arme stumper beloofde dit. Een dag lang verduurde de gekwetste de vree- selijkste pijnen en hij onderging een hoogst pijn lijke operatie, maar hij stierf ten slotte zonder - met een enkel woord het geheim te hebben ver- raden. Hij had zijn broeder zijn woord gegeven en hield dat als een held. Eerst toen het kereltje stervende was, viel de onvrijwillige broedermoor denaar aan de voeten zijner ouders en vertelde wat geschied was. o— Een dame, die Donderdag 11. met giooten spoed het station te Gent binnenstapte verloor op den stoep haar tournure. Toen zij weder buiten kwam waren de pakjesdragers, die ze gevonden hadden, reeds druk bezig met den inhoud, be staande uit zeer fijne tabak, hun pijp te stoppen. De eigenares liet haar toiletartikelen in den steek en zocht zoo spoedig mogelijk een goed heenko men. L. K. o— Uit het dorp Derben aan de Elbe wordt het volgende aangrijpend voorval medegedeeld. Voor eene zieke vrouw had het laatste uur geslagen. Hare huisgenooten en de aanwezigen hielden haar voor dood. De doodsklokken wer den geluid, de vermeende doode werd in een lijk- i kleed gehuld en de kist werd besteld. Bedroefd stonden de familieleden en bekenden om haar heen. Plotseling zag men, dat het gewaande lijk f zich bewoog. Dadelijk werd cfe dokter gehaald. Deze beval de schijndoode vrouw te bed te leg- gen. En zie, het leven en de beweging keerden langzamerhand terug. De vrouw die het lijk ge- wasschen had, verklaarde nu ook, dat het haar was voorgekomen, alsof het hart nog klopte. De arme zieke had een aanval van verstijvende kramp gehad. Elk woord, dat in hare nabijheid gesproken werd, had zij verstaan, ook had ze het luiden der doodsklok gehoord, maar ze was niet in' staat geweest eene beweging te maken of eenig geluid te geven. o Te Odessa werd drie weken geleden eenartil- f lerie-officier, die plotseling overleden was, acht en veertig uren na zijn dood begraven. Toen men nu voor eenige dagen den familie grafkelder met kransen en bloemen wilde ver sieren, zag men, dat het deksel van de doodkist met geweld naarboven was gedrukt en toen men de kist verder opende, vond men den doode met een verschrikkelijk ontvleeschd gelaat en half afgeknaagde handen liggen. Volgens het bericht bloedde het lijk nog, een f bewijs, dat de dood nog niet lang geleden was j ingetreden. —o Een vreemd verschijnsel in den dampkring al dus meldt de L. K. werd Zaterdag te CastleGO- mer (Amerika) en omstreken waargenomen. Tegen 4 uur 's nam. pakten zich aan de lucht donkere wolken samen. Een onweer brak los, gepaard met hevigen slagregen, dat tot 7 uren duurde. Tegen half 8 scheen de stad Castleco- mer in een dichte zwarte wolk gehuld. De die ren gaven allerlei teekenen van onrust. Tien min. voor achten viel een dikke zwarte regen, die donkere vlekken op de kleederen achterliet. Het water der beken en bronnen werd donker gekleurd en zal in de eerste dagen niet bruik baar zijn. —o - De grootste Amerikaansche kaas is onlangs door een firma te Oost-Aurora vervaardigd. Onder een vijftien-tal 7an een gemiddeld ge wicht van 8500 h 4000 pond per stuk was er een van 5000 pond, 1500 pond zwaarder dan de grootste kaas die ooit door deze fabriek is ver vaardigd. Om deze kaas te maken heeft men een bijzonder toestel moeten laten maken, voor het uitlichten van dit monster uit den vorm. De morgen- en avondmelk van 8000 koeien was tot de verraardiging van iedere kaas noodig. Had men het vijftiental op één dag moeten vervaar digen, dan zou men de melk van 45000 koeien hebben noodig gehad. Iedere kaas weegt zestig- of zeventig-maal zooveel als de gewone kazen van deze soort. Het vorige jaar liet de heer Lipton, de afnemer, in tegenwoordigheid van zijn klanten een aantal sovereigne en halve sove- reigne in zijn kazen leggen. T W F. E I) E K A II E R Hoofdstuk Y, Justitie, waarover de vorige week de algemeene beraadslagingen waren aangevangen is thans aangenomen en wel met groote meerder heid 55 der leden stemden vóór en 17 tegen, nl. de heeren Borret, Var. By landt, Van Berckel, Smeele, Lanrbrechts, Ruy, Van der Schneck, Bahlmann, Oorver Hooft, Van Baar, Ruland, Kolk man, Schimmelpenninck van Nijenbeek, Keuchenius, De Geer, Van Alphen en Reuther. Het is niet te ontkennen ook de heer Lohman stemde het toe dat het goedgekeurde ontwerp menige belangrijke verbetering van ons bestaande recht bevat Niet van alle Hoofdstukken der Grond wetsherziening kan dat gezegd worden. De algemeene beraadslagingen over Hoofdstuk VI Godsdienst, zijn aangevangen. De eerste lezing der Grondwetsherziening is inden laatsten tijd met ras- sche schreden gevorderd. Reeds drie vierden van den grooten arbeid liggen achter den rug. Thans zal de Kamer beslissen over het moeilijkste aller vraagstukken, nl. art. 168 der Grondwet, hetwelk luidt: „De traktementen, pensioenen en andere inkomsten, van welken aard ook, thans (dat is in 1815) door de onderscheidene godsdienstige gezind heden, of derzelver leeraars genoten wordende, blijven aan dezelve gezindheden verzekerd. „Aan de leeraars, welke tot nog toe uit 's Lands kas geen of niet toereikend traktement genieten, kan een traktement toegelegd of het bestaande vermeerderd worden." Dit artikel staat sedert 1815 in onze Grondwet. In 1848 is daarin bij de toenmalige herziening geen verandering gebracht. FVGEZONDEA STI KKEV Mijnheer de Redacteur In uw laatste nummer van jl. Zaterdag kwam een ingezonden stukje voor van een Werkend Lid „Concordia." Deze merkte op dat de laatste muziekoefening in April do^r de Honoraire Leden slecht bezocht is geweest. De Werkende Leien waren door dit geringe bezoek zeer teleurgesteld, omdat (mogelijk wegens hunne vorderingen) een talrijk gezelschap was verwacht. Eensdeels kan ik mij met zijn schrijven vereeni gen, anderdeels niet. Immers schrijft hij dat waar van de 60 Honoraire Leden die „Concordia" telt, slechts 5 bij de algemeene repetitie tegenwoordig zijn geweest de belangstelling gering mag ge noemd worden. Mij dunkt dat van geringe belang stelling geen sprake kan zijn, althans bij de 3 keeren, dat „Conorcdia" in 't openbaar is opge treden, was de belangstelling zoo algemeen en groot, dat het aantal eereleden telkens met een groot getal vermeerderde. Verder schrijft hij, of de reden soms hierin moet gevonden worden dat de opoffering te groot is, om maandelijks des avonds een paar uren af te zonderen, om „Concordia" met een bezoek te vereeren. In geenen deele geloof ik, dat zulks de reden zijn, maar wel zooals hij verder zegt dat er door slechts weinigen aan gedacht wordt, daarom moet ik de handelwijze van de Redactie ten zeer ste goedkeuren, om elke algemeene muziekoefe ning in de maand, met een enkel woord in dit blad aan te kondigen. Ik echter M. d. R. wil nog een enkele vraag tot dat werkend Lid richten, nl. „zou de muziek zaal wel volkomen zijn ingerient tot de ont vangst van een talrijk gezelschap Ik meen dat zulks wel wat te wenschen zoude overlaten. Daarom zou aan mijn wensch ten zeer ste voldaan worden, indien dit schrijven door het Bestuur onzer vereeniging in overweging werde genomen, en stappen werden gedaan om onzen EAchtb. Gemeenteraad te bewegen, eiken laatsten Vrijdagavond een lokaal der Openbare school in gebruik af te staan, tot uitvoering der laatste muziekoefening van de maand. Mij dunkt dit ware een vrij ruimere en betere gelegenheid tot ontvangst der Honoraire Leden, waarvan ongetwijfeld meer gebruik zoude worden gemaakt. Misschien zou onze E.A. Gemeenteraad ter bevordering der goede zaak, zulks wel toestaan, en dientengevolge, zoude ook het Bestuur van „Concordia", art. 15 van het Reglement wel ver anderen om eiken laatsten Vrijdagavond van de maand, de algemeene Repetitie te houden. Onder dankzegging voor de mij toegestane ruimte, teeken ik mij Een Honorair Lid van „CONCORDIA". Van 6 tot 13 Mei 1887. AXEL. Huwelijks-aangiften. 6 Mei. Jan Pieter Riemens oud 19 j. jm. en Janneke Overdulve oud 19 j.jd. 12 Mei. Francois Dekker oud 22 j. jm. en Catha- rina Johanna de Klerk oud 18 j. jd Huwelijks-voltrekkingen. 12 Mei. Cornelis van IJk oud 28 j. (weduwenaar van Dingetje de Kra ker) en Neeltje van den Bergh oud 30 j. (weduwe van Jacobus Jansen. Geboorten. 7 Mei. Levinus z. van Adolphus Breepoel en van Leonia Maria Segers. 9 Mei. Jan Pieter z. van Adriaan Vinke en van Wilhelmina van Wijck. 11 Mei. Catharina Cornelia d. van Jaco bus Bakker en van Maria Verbrugge. Overlijden. 7 Mei. Maria Wiemes oud 64 j. echt- genoote van Levinus Verberkmoes. 10 Mei. Petrus Goethals oud 31 j. jm. z. van Ludovicus Jozephus Goethals en van Marie Anna van Damme. 10 Mei. Mattheus de Bruijne oud 73 j. weduwenaar van Cornelia Koster. 12 Mei. Johannes Ruben oud 57 j. echtgenoot van Pieternella van de Wege. Dordrecht, 12 Mei 1887. Bij beperkt aanbod van Granen werd Tarwe 20 cents hooger gehouden, doch slechts door benoo- digden langzaam ingewilligd. Nieuwe puike Zeeuw. Tarwe ƒ7,40 a 7,80 Goede ƒ7,00 a ƒ7,30, Zeeuw, en VI. Rogge ƒ5,20 a ƒ5,50, Overm. ƒ5,00 a ƒ5,20, Zeeuw, en VI. wintergerst ƒ4,30 a 4,60, Zeeuw, en VI. Z. gerst ƒ4,00 a ƒ4,30, Zeeuw, en Overm. Hav. ƒ2,20 a ƒ3,00, Paardeb. ƒ5,40 a ƒ5,80, Bruineb. ƒ10,00 a ƒ11,00, BI. kookerwt. ƒ6,70 a ƒ7,00, Voeder erwt. ƒ6,00 a ƒ6,50, koolz. ƒ8,00 a ƒ8,60. Uithoofde van den Hemelvaartsdag zal er in de volgende week geen Graanmarkt worden gehouden. Ondergeteekenden betuigen hunnen nel geineenden dank voor de bewijzen van belangstelling ondervonden bij gelegenheid van hun 50-jarig huwelijks-feest op den 7en dezer. Axel, Mei 1887. P. RAIJMOND en Echtgenoote. De BURGEMEESTER van Axel, zal op Dins dag' den 17 Mei a. s. des voormiddags half twaalf uur in het openbaar en tegen kontant geld verkoopen liggende in de oude Stad, nabij de algemeene begraafplaats. Axel, den 13 Mei 1887. QUARLES VAN UFFORD.

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 3