BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. verstandhouding tusschen de beide par tijen reeds gebaand is. Ook wordt ge sproken van eene volledige toenadering tusschen Engeland en Rusland ten op zichte A an de Afghaansche grensregeling waarover in de laatste dagen weder eeni- ge moeielijkheden Avaren ontstaan. Een Fransch blad deelt in bedekte ter men mede dat er een verbond is gesloten tusschen Frankrijk, Rusland, Denemar ken, Zweden en Noorwegen, ten einde Europa te bewaren voor een blindelings gehoorzamen aan het zegevierend Duitscb- land. De Italiaansche luitenant, graaf Savoi- roux, is nog altijd in handen der Abys— siniërs. Nu de Italiaansche regeering dezen gijzelaar niet door de uitlevering van geweren en patronen Avil vrijkoopen, en er voorloopig ook niet aan schijnt te denken, hem met geAveld te bevrijden, heeft de familie \ran den gevangene be sloten, hem zoo mogelijk, tegen een los geld in specie te doen uitleveren. Een oom ATan graaf Savoiroux, baron Solalari, is naar MassoAvah vertrokken, en heeft 27,000 Maria—1Theresia—thalers, 200,000 francs in goud en papier en Avissels op huizen in Masso\ATah tot e*m bedrag van 100,000 francs medegenomen. De beraadslagingen over Hoofdstuk VI zijn ge schorst op voorstel van den h^er Schaepman met 71 tegen 2 stemmen, die van den heer A. van Uedem en den Voorzitter. De Grondwetsherziening van 1887 heeft dus weder aan beteekenis 7erloren Hoofdstuk VII Financiën is aan de orde. Het is nu zeker, dat met 1 Juni de Duit- sche mail naar Engeland, die thans over Ostende gaat, over Vlissingen verzonden zal worden, waar door België een schade van ongeveer fr. 1.500.000 berokkend wordt. --De Rijks-Ambtenaar J. Minderhoud, vroeger te Axel, thans te Heinkenszand is bevorderd van de 8e naar de 2e klasse. Uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaandeien schrijft men aan de G. Ct- Jl. Zaterdag werd in verschillende gemeenten van dit district met groote geestdrift de inwijding van den stoomtram Breskens Maldeghem gevierd. De hooge gasten van dien dag werden des mor gens te half elf ure te Breskens door den burge meester dier gemeente hartelijk verwelkomd. Van daar vertrok de feesttrein naar Schoondijke, waar hij met klokgelui en kanorgebulder opgewacht werd. Te Oostburg hield de burgemeester éen harte lijke toespraak tot de heeren commissarissen van den tram. Aan de Draaibrug vond men de remise en de woningen van het tram-personeel sierlijk gedeco reerd. Hier werd uitgestapt en den genoodigden eene verversching aangeboden. Te 1 ure werd de koers gezet naar Aardenburg, waar echter slechts korten tijd werd vertoefd. De trein trok verder naar Mal deghem, waarna hij te 2 uren te Aardenburg te rugkeerde. Aldaar was in de groote zaal van het stadhuis de tafel "oor de genoodigden bereid, die bij afwezigheid van den voorzitter der tram-com missie, den heer Snouk Hurgronje van Middelburg, gepresideerd werd door den heer Gerritsen van Groede. De rijke versieringen, overal aangebracht, het uitsteken der nationale driekleur, die van bijna alle woningen wapperde, de muziekuitvoeringen en de feestvreugde, die alom heerschte, gaven blijk van de hooge ingenomenheid met den tram van de zij de der Kazandtenaars. AXEL 13 Mei 188 7. Wij ontvingen in het begin dezer week het Programma van de algemeene vergadering en den internationalen wedstrijd van vlas- braak- en zwingelwerktuigen te houden den 6, 7 en 8 Juni a.s. te Hulst, door de Maatschappij tot bevorde ring van landbouw en veeteelt in Zeeland, be nevens van de tentoonstelling van paarden, rund vee, schapen, varkens, pluimgedierte, enz. op 8 Juni, door de afdeeling Hulst van bovengenoem de Maatschappij. Het een en ander zal plaats hebben op het glacis, buiten de Begijnenpoort, daartoe door den eigenaar, den heer D. Seydlitz, bereidwillig beschikbaar gesteld. Wij vestigen ten zeerste de aandacht onzer lezers op deze tentoonstelling, welke zeer belang rijk belooft te zijn. Aan het programma ontleenen wij het vol gende. Maandag 6 Juni, d^s ochtends te 7 ure begint de beproeving der Ylas-, Braak- en Zwin gelwerktuigen, op buvengenoemd terrein, waarbij niemand wordt toegelaten dan zij, die daarbij ïechtstreeksch belang hebben. Des avonds te 7 ure komt het Hoofdbestuur bijeen in „De Wa pens van Zeeland," terwijl een uur daarna het muziekgezelschap Harmonie en het Zanggezel schap Apollo van Hulst op de Groote Markt eene uitvoering zullen geven. De algemeene veigadering der leden wordt op Dinsdag gehouden, te 10 ure in den voormid dag. Des namiddags te half eén, vertrekt per spoor naar Axel, vanwaar te éen uur, bij voorkeur aan de leden der Maatschappij, buiten de Afdeeling Hulst woonachtig, voor zoover daartoe rijtuigen beschikbaar worden gesteld, kosteloos een Rijtoer zal worden aangeboden tot het bezoeken van eene der welvarendste streken van de Afdeeling Hulst. Aan het station te Axel zullen de rijtuigen ge reed staan. Met zekerheid meenen wij bij het vermelden van dezen rijtoer te kunnen mededeelen, dat naar alle waarschijnlijkheid ZExc. de Commissaris des Konings, in Zeeland, benevens enkele leden van Gedeputeerde Staten onzer provincie aan denzelve zullen deelnemen. Het plan bestaat een bezoek te brengen in de omstreken onzer gemeente, wat voor onze landbouwers zeer vereerend mag genoemd worden. Yoor hun vertrek zullen de deelnemers aan den rijtoer ongeveer een uur in onze gemeente vertoeven, zoodat ook de plaats onzer inwoning zelve met een bezoek zal ver eerd worden. Het zou ten sterkste te wenschen zijn, wanneer onze ingezetenen door het uitste ken van vlaggen hunne ingenomenheid met dit bezoek aan den dag legden en alzoo hunne be langstelling toonden in deze voor ons landbou wend gewest zoo gewichtige zaak. Ook zou ons muziekgezelschap bij aankomst en vertrek der heeren uitmuntend dienst kunnen doen. Wij achten het een gelukkig verschijnsel dat de omstreken dezer gemeente als een der meest welvarende deelen van de Afdeeling Hulst be schouwd worden. Met den trein van 6 uur 12 keeren de deel nemers van hier naar Hulst terug. Des avonds om 8 uur heeft op de Groote Markt te Hulst weder eene uitvoering plaats door de gezelschappen Harmonie en Apollo aldaar. Op Woensdag 8 Juni van des voormiddags elf tot des namiddags vier ure wordt de Tentoon stelling gehouden. De bekroonde werktuigen worden des namiddags te één ure beproefd, de bekroonde paarden, enz. worden te drie ure rond geleid in den daarvoor bestemden Ring op het tentoonstellingsterrein. Gedurende de tentoon stelling zullen Muziek- en Zanguitvoeringen plaats hebben door de beide gezelschappen van Hulst en door de Muziekgezelschappen van Ter Neuzen, Hontenisse en Temsche. Des namiddags half vijf wordt in de benedenzaal van het stadhuis een ge meenschappelijke maaltijd gehouden. Des avonds wordt het feest met Muziek en vuurwerk besloten. Het vuurwerk dat om 9 ure wordt afgestoken op de Houtmarkt, belooft prach tig te zijn. Na afloop daarvan zullen bijzondere treinen vertrekken, nl. te 10 u. 10 m. in de richting van St. Nikolaas en te 10 u. 30 m. in de rich ting van Ter Neuzen. Voor den wedstrijd en de tentoonstelling zijn een aantal prijzen uitgeloofd, waaronder van den Commissaris des Konings in Zeeland, van den heer Mr. J. Moolenburgh te Zierikzee, Algemeen Voorzitter der Maatschappij, van den heer J. Vogelvanger, Voorzitter der Afdeeling Hulst, van den heer M. Volkrijk Liebert te Middelburg, Algemeên Penningmeester en van den heer J. H. Snijders te Middelburg, Algemeen Secretaris. Móge fraai weder de dagen van 6, 7 en 8 Juni begunstigen Het onderzoek der in deze provincie zich bevindende verlofgangers van do militie te land, om het even uit welke provincie zij afkomstig zijn, zal, met inachtneming van het bij Provin ciaal blad no. 13 van 1880 medegedeelde, be treffen hun die voor 1 April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, onverschillig tot welke lichting zij behooren zoodat hieraan ook onderworpen zijn de verlofgangers der lichting 1882 vermits aan dezen het bewijs van ontslag nog niet is afgegeven, plaats hebben, op de da gen en uren als hieronder zijn aangewezen. Hulst, Woensdag 1 Juni des voormiddags te 10 uren voor de gemeenten Boschkapelle, Clinge, Graauw, Hengstdijk, Hontenisse, Hulst, Ossenisse, St. Jan Steen en Stoppeldijk. Axel, Donderdag 2 Juni des voormiddags te 10 uren voor de gemeenten Axel, Hoek, Koe wacht, Overslag, Philippine, Sas van Gent, Ter Neuzen, Westdorpe, Zaamslag, en Zuiddorpe. Koewacht, 10 Mei 1887. De beide openbare scholen alsmede de zusters- sriiool zijn voorloopig gesloten wegens in deze gemeente voorkomende gevallen van diphteritus (keelziekte) waarvan reeds een paar met doode- lijken afloop. Zuiddorpe, 12 Mei. Op de heden alhier gehou den jaarmarkt waren aangebracht 12 paarden, 102 stuks hoornvee, 13 varkens en 2 schapen. De volgende prijzen werden uitgereikt Voor het schoonste werkpaard aan C. L. d' Hert te Zuiddorpe, voor het schoonste veulen Wed. van Nevel te Zuiddorpe, voor de schoonste koe aan D. F. Dieleman te Axel, voor de vetste os of vaars aan A. A. van Haelst te Zuiddorpe voor het grootste getal paarden aan D. F. Dieleman te Axel en Ch. Jesoirens te Overslag. Voor het grootste getal hoornvee Al. de Guchtenaere te Koewacht voor het grootste getal varkens aan L. van Damme te Wachtebeke (Overslag). Voor het grootste getal ter markt gekocht Hoornvee aan Ivo Lambrecht te Ertveldo. Bij vrij levendigen handel werden 52 stuks hoornvee, tegen flinke prijzen verkocht. „Wat kost zoo'n klein bezempje?" vroeg op de Mariaplaats te Utrecht een koloniaal aan een armoedig gekleede vrouw, die een jong kind op den arm en een groöte bundel boenders op den rug droeg. „Drie centen, meheerwas het antwoord. De koloniaal tastte in den zak, en gaf de vrouw een gulden, waarna hij een boen der van haar rug nam' „Ik heb geen centen werom, meheer." „Geef ze me dan maar als ik van Atjeh terugkom," was het antwoord. Twee seconden later lag de boender in het mandje van een voorbijkomend dienstmeisje, waarvoor de soldaat-weldoener een zoen vroeg, doch niét kreeg. „Men moet maar ongelukkig zijn,mompelde hij met een zucht en ging zijns weegs. Een boer kwam Zondagmorgen in den Haag met den Rijnspoor, vergezeld van zijn vrouw. Aan bet Bezuidenhout gekomen, ziet hij over de Boschbrug pijlsnel een tandem (een velocipède) gaan, waaropeen dame en heer achter elkander gezeten waren. Hij hield zijn echtgenoote eens klaps staande, wees in de richting van het voer tuig, dat hem geheel vreemd was, en zeideDie vent is waarachtig ook het doodslaan niet waard, wijf!" „Hoe dat zoo?" vroeg deze verwonderd. „Wel, als jij er zoo van door ging, dan zou ik verdraaid je, zoo niet nazitten. Ik liet je gaan, hoor, en zou denkenJe doe maar

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 2