KERMIS No. III. Zaterdag 14 1887. oe Jaarg. il Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. 1UELEMAN, te axel AXELSCHRSiCOIJRANT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Het handboek van den volmaakten anarchist. Te Londen is een boek verschenen, in het Fransch geschreven en getiteld Ma nuel du parfait anarchistewaarin de mid delen zijn samengevat om de steden in brandende puinhoopen en de bevolking in een hoop lijken te veranderen. Het boek is cp de 'hoogte der moderne we tenschap het leert hoe men gemakkelijk en goedkoop ontplofbare stoffen maakt en bommen met nitro—glycerine vult hoe men zich van het gas kan bedienen om de huizen in de lucht te doen vlie gen, en hoe, in afwachting van het oo- genblik dat al deze dingen in het groot kunnen beproefd worden, men zich op verraderlijke wijs kan ontdoen van de lieden, die iemand in den weg staan, vooral van (le patroons, en hoe meo de brieven en de stembriefjes in de bussen kan vernietigen in één woord hoe men de maatschappij zooveel mogelijk nadeel kan berokkenen. Eenige uittreksels uit het afschuwelijke hoek kunnen een denkbeeld geven van den geest, waarin het geschreven is, en die de opstellers ervan bezielt. Vooreerst wordt de samenstelling gegeven van eene zelfstandigheid, die, binnen in eene stem bus gebracht, na zekeren tijd vlam vat, de briefjes in brand steekt en alles wat er mee in aanraking komt vernietigt. Een ander recept, helsch vernuftig, is dat voor brandstichtende cigaretten, die de „volmaakte anarchist" zoo op zijne wandeling, met zijn wandelstok in de hand, in magazijnen, brievenbussen, enz. kan gooien, Dan komen de recepten om het gas voor het vernielen van hui zen of steden te gebruiken, of om ie mand zoo te dooden, dat iedereen aan een noodlottig toeval denkt. De tekst is „Men moet vooral," zeggen de schrij vers van het handboek, „net gas niet vergeten, dat uit revolutionnair oogpunt groote diensten kan bewijzen, des te meer omdat het bijna overal is aangebracht. Men kan een huis door het gas doen in de lucht vliegen door alle kraantjes der leiding te openen of een gaatje in de buis te maken in een besloten plaats, een kelder, een kamer, eene riool, of zoo iets. Men strijkt dan al de openingen van deuren, vensters, enz. met klei dicht op ongeveer een derde van de hoogte der verdiepingen plaatst men eene bran dende kaars het gas, dal van boven naar beneden komt, zal, zoodra het op de hoogte van het licht gekomen is, ont ploffen. Men kan ook eene lont er bij plaatsen met wat kruit. Als men in een riool of in een andere plaats, waar een groote gasleiding is, kan komen, dan brengt men daarin een stukje witte phosphorus, men stopt liet gat dicht en maakt zich dan spoedig uit de voeten, want het duurt niet lang of de phosphorus geraakt m brand en doet het gas ontploffen. Zoo kan men haast een gansche wijk in de lucht doen vlie- gen. Men lette ook op de wijze, om iemand zich te doen „zelfmoorden", een bour geois natuurlijk of een helper van de bourgeoisieals hij maar jager of schut ter is. „Men neemt een der patronen die hij gewoonlijk gebruikt, schudt er al het kruit uit en vervangt dit door donder— poeder (fulminate de mercure) of een ander sterk ontploffende stof. Als men dan die patroon gebruikt, barst het ge weer en het getroffen wild is de bour geois.' Het zou te ver voeren, de recepten mede te deelen, welke het Manuel geeft, om allerlei busjes, fleschjes, enz. in ont plofbare bommen te veranderen. De schrijvers van het boek besluiten aldus de reeks van hunne moorddadige raad gevingen „Eene belangrijke taak zal het zijn, alle gebouwen, die in het een of ander op zicht zinnebeelden van de verdrukking zijn, omver te werpen. Geen spoor van het verleden zal mogen gespaard wor den. Men moet, eens vooral, al die in stellingen wegvagen, van regeering, jus titie, godsdienst, administratie, enz. Dat alle monumenten, die als ver— eenigingspunt zouden kunnen dienen aan het een of ander gezag, worden ver nield, zonder medelijden, zonder wroe ging- Kameraden, staalt uwe harten, want er is veel haast noodig om deze Au giasstallen te reinigen. In de lucht met de kerken, kloosters, kazernes, gevan genissen, prefecturen, stadhuizen, enz, Verbrandt alle administratieve papieren, overal waar zij zich bevinden. In het vuur met eigendomsbewijzen, effecten notariëele akten, akten van vennootschap, enz.In het vuur met het grootboek der nationale schuld, met die van ge meentelijke, departementale en andere leeningen In het vuur met de boeken van banken en handelshuizen, met briefjes aan toonder, cheques en wis sels In het vuur met de registers van den burgerlijken stand, van de militie de militaire intendance, de directe en indirecte belastingen, enz. In het vuur met al deze vunze papieren, contracten van slavernij der menschheid, verdedigd door milloenen soldaten, politieagenten, overheden van allerlei rang Hetzij het boek het werk is van echte anarchisten, hetzij het eene welgelukte charge mocht zijn, het is gevaarlijk der gelijke boeken te schrijven. De beschrij ving van alle knutselwerk lokt de knut selaars uit om het te probeeren, en zoo kunnen zich bij de werkelijk verwoede anarchisten, die uit beginsel de maat schappij en de menschheid willen uit roeien, tal van vernuftige dilettan ten voegen, wier spel, niet ernstig ge meend, evenzeer eene bedreiging kan worden. BUITENLAND. Door sommige groote Europeesclie bladen wordt de toestand weer wat beter genoemd en bestaat er toch hoop, dat eene ernstige verstoring van den vrede niet zal plaats hebben. Alleen op het punt der betrekkingen tusschen Duitsch- land en Frankrijk is men niet volkomen gerust. Ofschoon het incident-Schnae- bele tot de geschiedenis behoort, kan de spanning tusschen de beide landen niet als geweken beschouwd worden, en een nieuw misverstand is even waarschijnlijk als gevaarlijk. Van de Êulgaarsche zaken wordt eene spoedige oplossing gewacht en er wordt zelfs beweerd, dat de weg tot eene goede

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1