No. I Zaterdag 7 Mei 1887', 5e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. !>IIM HV\, SCHOONMAKEN. """buitenland. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijH tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Het is, alsof in de laatste dagen o- veral een booze geest is verschenen en onze huisvrouwen, dochters en dienstbo den van onzindelijkheid heeft beschul digd, zoo druk is men allerwege aan het boenen en poetsen. Wanneer de Paascliweek voorbij is, dan begint het lieve leventje. De groot ste koude is dan gepasseerd, derhalve worden zoo stilletjes aan de kachels op geruimd. De een maakt hiermede een beetje meer haast dan de ander, maai de tijd gebiedt het en wat valt daar een maal tegen te doen? De tijd van schoonmaken is er. De kachels hebben den geheelen winter zoo veel stof en zwart veroorzaakt, dat het waarlijk tijd begint te worden alles eens goed onder handen te nemen. En daar tijgt men aan het werk, alsof den geheelen winter niets gedaan is, alsof het stof van een half jaar meubels en vloe ren bedekt en daaraan een onoogelijk aanzien geeft. Wee u, zoo gij er iets op durft aan te merkenge krijgt wis en zeker de volle laag en vrouwlief, bijgestaan door het overige vrouwelijk personeel, is zoo woordenrijk en* weet u op zoo overtui gende wijze te vertellen dat het er al lerverschrikkelijkst vuil in huis begon uit te zien en dat de menschen er jaren lang schande van zouden spreken, wan neer er niet gesclioonmaakt werd, dat ge u in het onvermijdelijke schikt, daar ge toch zeker weet, dat er niets aan te veranderen valt. Neen, man! ge moogt u langen tijd ingebeeld hebben, ,,a!ls heer des huizes" door uwe woning te heb ben gestapt, gij moogt er met zelfver heffing over gesproken hebben dat nie mand bij u in huis iets te zeggen liad, wanneer gij het niet wildet, thans komt de aap uit den mouw, nu hebt ge uit gepraat, uw despotische macht is inge krompen tot die van een heel klein con stitutioneel monarchje. Uw rijk is uit bezem en boender heerschen met onbe perkte macht. Ik zie u daar thuiskomen, arme stak kerd Aan uwe voordeur reeds hebt ge nog juist tijd om uit den weg te sprin gen voor een dikken waterstraal uit een emmer welke de meid, die u toevallig niet zag aankomen, uitgiet. Half uit uw humeur door dit incident treedt ge binnen, waar vrouwlief u met de kof fie wachtMis, vriendjeDoor de drukke werkzaamheden heeft uw vrouw niet aan de koffie gedacht, en of ge nu al pruttelt en bromt, het geurige Mok- kavocht zal er niet spoediger door op de tafel prijken. Met het middagmaal gaat het geen haar beter aangebrand en niet gaar terwijl uw vrouw er de opmerking bijvoegt ,.dat ze er van mid dag maar niet veel van gemaakt heeft, want met de drukte van bet schoonma ken was er geen tijd voor." -Troost u, mijn vriend, met de gedachte, na lijden komt verblijden en zonder u een weinig af, dat ge niets van al die er gernis gewaar wordt. Maar waar zuil gii u op uw gemak neerzetten. Ner gens is het in ordein de kamer waar gewerkt wordt, loopt ge maar in den weg en een andere kamer staat weer vol rommelwaar, waar zult ge het zoe ken Het beste wat ge doen kunt is de deur uit te loopen met eene ver- wenscliing op de lippen tegen dat el lendige schoonmaken. 't Is waar, met den schoonmaak ge voelt men zich thuis niet op zijn gemak; al les staat en ligt door elkaar, niets is er op zijn plaats, de gewone regel in de huishouding is verbroken kortom 't is in huis niet gezellig. Gelukkig duurt die tijd niet langwanneer geregeld van het een aan het ander wordt begon nen, och, dan is een woning, al moge die ook wat groot zijn, betrekkelijk gauw opgepoetst. Want schoonmaken, dat moet gebeuren, ondanks alle vitte rijen en afkeurende beoordeelingen van de vijanden van dit jaarlijks weder— keerend huiselijk feest De Nederlandsche vrouwenwereld wordt overal geroemd om hare zinde lijkheid en wat zou er dan van hare reputatie komen, wanneer de jaar lijk— sche schoonmaak achterwege moest blij ven Neen, dat kan niet. En bovendien, zoudt ge niet gelooven, dat het goed is, zoowel voor de woning en de meu bels voor de menschen zelve, als wanneer er zoo eens groote revue wordt gehou den Uwe wToning ziet er wel eens zoo pret- tig en gezellig uit, wanneer de schoon maak is gedaan, kleine gebreken zijn verholpen, alles ziet er veel frischer uit, de lucht is zuiverder, kortom uw aardsch verblijf heeft een geheel ajider aanzien gekregen. Wanneer de pruttelaars dit eens goed bedenken, wanneer zij nagaan, hoeveel moeite vrouw en dochters zich getroost hebben en met welken gunstigen uit slag dat alles is bekroond geworden, ik twijfel niet of zij zullen in den fami liekring gezeten, met genoegen in het rond zien, zij zullen het vrouwelijk per soneel een complimentje maken voorde goede zorgen aan de' woning en het huisraad besteed en ten slotte eindigen met een welgemeend Leve de Schoonmaak! M....n. De heer Sclinaebele is op vrije voeten gesteld. De Duitsche regeering motiveert dezen maatregel, door de overweging, dat de uitnoodiging door Gautsch tot Schnaebele gericht, om hem op Duitsch grondgebied te bezoeken, moest worden beschouwd als een vrijgeleide. Indien men het incident-Schnaebele voegt bij hetgeen daaraan is voorafgegaan, dan kan men zich niet ontworstelen aan den benauwenden indruk, dat slechts de breedte van een haar Europa heeft ge scheiden van een ontzaglijken oorlog. Men durft zich nauwelijks voorstellen wat geschied zou zijn, wanneer Frankrijk de invrijheidstelling van Schnaebele op scherpen toon had gevraagd en Duitsch - land die op even scherpen toon had ge weigerd. Op het oogenblik komt het zon netje Weer een weinig van achter de donkere wolken; maar er zijn tegenwoor dig staatslieden genoeg die beweren dat het toch eenmaal tusschen Frankrijk en Duitschland tot een botsing zal komen. Een Duitsch blad voegt daaraan toe ,,hoe eer dan maar, hoe beter De Keizer van Duitschland heeft ter gelegenheid van zijn negentigsten ver jaardag ontvangen 7431 aangeteekende 'brieven en 137 gewone aangeteekende pakketten. Bij het hoofd telegraaf Kantoor zijn van 21 tot 23 Maart voor den Kei zer ontvangen 1543 telegrammen van gelukwenschen, te zamen 57159 -woorden

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1