\o. toa 3e Jaarg. Zaterdag oö April 1887. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. MELEMAA, Worstvergiftiging. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekendv Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Een vergiftiging, zeldzaam voorko mend en daardoor nog niet voldoende bekend, is die, welke worsten veroor zaken. Bovenal in Zuid-Duitscliland en wel hoofdzakelijk in Wurtemberg werd zij tot hiertoe waargenomen. Dat dit verschijnsel op een zoo beperkt ge bied wordt waargenomen, is een bewijs hiervoor, dat de oorzaak, waarschijnlijk in eene bijzondere bewaring of berei ding van dit voedingsmiddel moet ge zocht worden. Daarmede staat nog bet feit in verband, dat de meeste gevallen in April voorkomen, een tijd, die door de gedurige veranderingen van het we der zeer bevorderlijk is aan ontbindin gen. Hoofdzakelijk schijnt het onvolkomen rooken en drogen der worsten tot deze ontbinding aanleiding te geven, daar meestal het midden en niet de buiten- deelen der worsten zeer vergiftigd zijn. Daarmede staat m verband, dat dikke worsten eerder vergiftigd zijn dan dunne worsten, omdat waarschijnlijk de rook niet zoo goed tot het midden door kan dringen. Het middengedeelte van der gelijke worsten is dan brijachtig ver weekt, vuil, grijsachtig, dikwijls ranzig en scherp van reuk en smaak. Eens werden daarin talrijke vibriones aange troffen. Dat bij de daardoor ontstane ziekte gevallen werkelijk vergift in 't spel is en geen bloote indigestie, wordt bewe zen door de gevallen, waarbij slechts zeer weinig worst genuttigd was. Het worstvergift veroorzaakt een plaatselijke prikkeling in het darmka naal en algemeene sijmptomente huis behoorende in het zenuwgestel. Daar aan sluiten zich echter aandoeningen der hersenen en hun zenuwen en van het ruggemerg. Wel is liet merkwaardig, dat honden en katten slechts zeer weinig hinder heb ben van dit vergift. Meestal vertoonen zich de verschijn selen, die een gevolg zijn van dit gift, na 12 a 24 uren. Zij bestaan uit droog te en roodheid der slijmhuid en uit een wit mondbeslag, droogte en zwaarte der tong, moeielijkheid van het slikken, braken, bijna altijd hardnekkige ver stopping en vermeerderde afscheiding der urine, heeschheid en zwakke pols en dergelijke verschijnselen meer. Storin gen in de hersenzenuwen, duizeligheid, hoofdpijn, doofheid en kriewelen van de vingers, een droge rimpelige huid en verminderde lichaamswarmte volgen. Over 't geheel is de geneeskunde tot hiertoe zeer ongelukkig in geval van worstvergiftiging. Braakmiddelen en bij het laat verschijnen der symptomen, krachtige purgantia (buikzuiverende of afvoerende middelen zijn voor de be handeling noodzakelijk. Ook opwek kende middelen, als kamfer, muskus, koffie, ammoniak en bovenal terpentijn olie worden aanbevolen. Als nakuur zijn versterkende middelen en melkdiëet noodzakelijk. BUITENLAND. Er is op dit oogenblik in geheel Eu ropa waarschijnlijk geen persoon, die meer besproken wordt, dan dz fransche commissaris van Politie, Wilhelm Schnae- bele. De belangstelling in de antece denten van dezen ambtenaar is in zeker opzicht volkomen gerechtvaardigd uit zijn verleden toch kan blijken, of hij er werkelijk de man naar is, om zich aan de gevaarlijke intriges schuldig te ma ken, welke de Duitsche regeenng hem, naar het schijnt, ten laste legt. Schnaebele is Elzasser van afkomst. Hij is ongeveer zestig jaren oud en ge boren te Pfaffenbofen in den Beneden— Elzas. Te Straatsburg werd hij opgeleid voor het onderwijs en hij legde daar het eind—examen van de kweekschool voor onderwijzers af. Later ging hij over in den dienst der Fransche politie, maar nog steeds telt hij onder het corps lee raren en onderwijzers te Straatsburg vele vrienden Zijn vader, die vroeger eene zeer gunstig bekende school bad te Eckolsheim, was eveneens tct de politie overgegaan, terwijl een zijner ooms bij denzelfden tak van dienst werkzaam was. Bij het uitbreken van den Fransch— Duitschen oorlog was Wilhelm Schnae bele commissaris te Thionville, waar hij, gedurende het beleg, eene belangrijke taak had te vervullen. Na den oorlog werd hij eerst overgeplaatst naar Belle- garde, in het departement der Ain, en vervolgens naar het grensstation Pagny— sur-Moselle, waar hij sedert 1872 dienst doet. Hier vooral neeft hij zich als een flink, bekwaam en uiterst handig amb tenaar doen kennen. De diensten, door hem aan de veiligheidspolitie bewezen, deden hem meermalen in aanmerking komen voor belangrijker posten. Twee maal werd hem eene betrekking te Pa rijs aangeboden, maar Schnaebele sloeg die telkens af, daar hij op zijne stand plaats algemeen gezien was, en er zeer .nuttig werkzaam kon zijn. De regeering heeft zijne verdiensten beloond, door hem het legioen van eer en eene bui tengewone traktementsverhooging toe te kennen. Waarschijnlijk heeft Schnaebele de Fransche regeering op de hoogte ge houden, van hetgeen er in zijne on middellijke nabijheid, aan gene zijde der Duitsche grens voorviel. Daar zijne betrekking hem dikwijls in aanraking bracht met de Duitsche autoriteiten en hu vele dienstreizen naar Novéant en Metz moest maken, is het zeer waar schijnlijk, dat hij gebruik heeft gemaakt van hetgeen hij op Duitsch grondgebied kon waarnemen, en van de betrekkin gen, die hij met vele bewoners van de geannexeerde provinciën onderhield. Daardoor konden misschien op hem de bepalingen der spionnenwet worden toegepast. Het is bekend, dat Schnae bele voor weinige weken eene waar schuwing heeft ontvangen dat de Duit sche politie op hem loerde hij had zich dan ook een tijdlang onthouden van het overschrijden der grens, doch schijnt in de vorige week dien voorzichtigheids- maatregel als onnoodig te hebben be schouwd. Men zegt dat de heer Schnaebele over de grens zou gelokt zijn. Bij ziju ar restatie moet eene worsteling tusschen hem en de agenten hebben plaats ge had, zoo dicht bij de grens, dat de heer Schnaebele zelfs over de grens rolde en daar dus op Fransch grondgebied door de Duitsche politie werd gevangen genomen. Een zijner vrienden, de heer L., die per omnibus uit Gorze huiswaarts keer de, kwam op den weg van Novéant den ongelukkigen heer Schnaebele tegen, die door twee agenten in grijze kielen

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1