BUT EN LAND~ Een moordaanslag op laarscM Bazaine. BINNENLAND. LE II EN G 1) NIEUWS, <le Warmoesstraat, alle ramen en bal kons van de gebouwen op het Plein vul den tot bezwijkens toe. Weer hief Brandts Buys zijn dirigeer stok omhoog daar klönk het Marschlied 't Is plicht, dat ieder jongen Aan d' onafhankelijkheid Van zijn geliefde Vaderland Zijn beste krachten wijdt. HoezeeHoezee Voor Nederland Hoezee HoezeeHoezee Voor 't Vaderland Hoezee Voor Koning en voor Vaderland, "Waakt ieder jongen mee. Een ooggetuige zegt hier van Dat klonk nog beter. Hoe maatvast zongen die kereltjes! Voor ons stond een groepje met nationale petten getooid, po vertjes maar zindelijk gekleed en men kon het hen aanzien, dat biefstuk niet "tot hun dagelijksche kost behoorde, maar zingen, daarin deden ze voor niemand on der hun broek mocht gelapt zijn, maar de borst was vol met de meest flinke klanken voor hun Koning, hun Koningin en vooral voor het lieftallig kind, dat hen A an uit het Koninklijk Paleis toewuifde „Hoezee drie zestiende rust en gedurende dien korten tijd, dat geen toon over den Dam rolde, heerschte te midden dier duizenden een ademlooze stilte en als één man vielen de kinderen iegelijk weer in. Hoezee Bravo, voor den man, die daar boven de hoofden dier tallooze scha re van kinderen zijn dirigeerstok zwaait dat pakte Heil koning Willemv dierbre Vorst Juicht Amstels jeugd uit volle borst. U onze hulde en vreugdegroet Met vroolijk hart en frisch gemoed, klonk het thans en deze woorden stegen -omhoog langs de arduinen wanden van het Koninklijk Paleis. Daarna de Jubel groet en ten slotte het Wilhelmus'eenig- zins veranderd, maar tcch de oude wijs met pauken en trompetten met daveren- -den roffelslag schalde het over den Dam. Wilhelmus van Nassauwen Weerklinkt uit' volle borst Met God is ons vertrouwen Op U, de Oranjevorst En komen droeve tijden Wij zullen kloek van hand Eendrachtig met U strijden Voor 't lieve Vaderland Toen kwam aan de luide toejuichingen van het volk geen einde en de kinderen juichten mede en zwaaiden met hun vlag gen en petten en hei Prinsesje had dol veel schik in al die vlaggen, jongens en meis jes, in dat wuiven en gejubel waaraan geen einde scheen te komen. Te tien uur was deze morgengroet af- geloopen. De Koning hield langen tijd des Bur gemeesters hand vast en sprak in blijde ontroering zijne erkentelijkheid uit voor den morgengroet aan Zijne Majesteit door duizenden kinderen op zoo voortreffelijke wijze gebracht. Zondagmorgen woonden de Koning en de Ko ningin in de Nieuwe Kerk de godsdienstoefening bij onder het gehoor van ds. Adriani, welke tot tekst had gekozen de laatste regels van vers 19 uit het 20e Hoofdstuk van Johannes„Kwam Jezus en stond in het midden, en zeide tot hen vrede zij ulieden!" Maandagmorgen te half tien uur werd de vlag van het Paleis neergehaald en donderde het eer ste kanonschot over het IJ als het sein dat het vorstelijk gezin de Hoofdstad verliet, waar het zulk een warme ontvangst heeft genoten. Op zijn weg naar het station en op den Dam werd het door een talrijke menigte een luiden afscheidsgroet toegeroepen. Te 9.45 zette de trein zich in beweging en de kanonschoten, die nog over het IJ rolden, waren voor het koninklijk gezin de laatste afscheids groeten der Amsterdamsche burgerij, die haar Ko ning en Koningin zoo luisterrijk heeft weten te ontvangen. De feestweek is geëindigd en een ieder is weer aan den arbeid in de groote koop- en handels stad. Jaren daarna zal men er nog van gewagen en tevens zal men vermelden dat de houding van allen zoo welwillend is geweest, als ooit was te verwachten. Maandag te half drie zat maarschalk Bazaine in een vertrek zijner woning te Madrid, toen een Franschman verlangde, tot hem toegelaten te worden. De maarschalk, die door zijn gezondheids toestand en een gebroken been gedwongen wordt de kamer te houden, wenschte geen bezoek te ontvangen, maar bij een tweede bezoek van den Franschman, jiet hij dezen tot zich toe. De be zoeker noemde zich correspondent van den Cour- rier de la Rochelle, en onderhield zich eenige oogenblikken met den maarschalk. Bij het afscheid nemen bracht hij Bazaine twee dolksteken in het hoofd toe, en snelde toen de deur uit, roepende dat hij Frankrijk gewroken had en den verrader gestraft. De bedienden schoten toe en hielden den moor denaar in verzekerde bewaring, tot de politie ver scheen, die hem medevoerde. Er werden genees- heeren geroepen, die de wonden van den maar schalk voor weinig beteekenend verklaarden de moordenaar heeft echter gezegd, dat de dolk ver giftigd was, zoodat voorloopig nog niets omtrent den afloop gezegd kan worden. De misdaad maakte veel sensatie te Madrid. De gevangene verklaarde te zijn Louis Hillairaud, 37 jaar oud, handelsreiziger, geboortig uit La Rochelle. Hij was naar Madrid gekomen met het vaste voorne men om Bazaine te dooden en aldus Frankriiks ver nedering en de overgave van Metz te wreken. Reeds sedert het beleg van Parijs koesterde hij dit voor nemen. Hij was elegant gekleed. De medici hiel den hem voor krankzinnig hij hield zich onder de handen der bedienden die hem vasthielden rustig. Met ingang van 1 Juni a.s. is tot brievengaar der te Scherpenisse benoemd de heer M. Marijs, thans brievengaarder te Kruiningen, terwijl de brie vengaarder van Hansweerd de hter J. Poleij met dienzelfden datum te Kruiningen geplaatst wordt, zoodat de vereeniging van post- en telegraafdienst te Hansweerd met 1 Juni kan geschieden. G. Ct. o De St. Ct. bevat een koninklijk besluit van den 8sten April 1887 (Staatsblad no. 48), waarin, op grond dat het noodzakelijk is, de ingelijfden bij de militie te land der lienting van 1882 en de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting van 1883, na het verstrijken van hunnen gewonen diensttijd, alsnog in dienst te houden, bepaald wordt, dat de afgifte van het bewijs van ontslag uit den dienst aan de ingelijfden bij de militie te land der lich ting van 1882 en aan de ingelijfden bij de zee militie der lichting van 1883 wordt geschorst, totdat zal zijn beslist omtrent de bij de Staten- Generaal ingediende voordracht van wet, strekkende om hen tot langeren dienst te verplichten. T W E E I) E K A M E R Dinsdagmiddag is de Tweede Kamer weder bij eengekomen. De geloofsbrieven van den heer Fabius zijn goed gekeurd en alzoo dit lid toegelaten. De behandeling over de ontwerpen tot Grond wetsherziening wordt thans voortgezet. Zou het Indische leger niet meer de aandacht verdienen der „geachte afgevaardigden" dan het langdradige Grondweis-gezeur AXEL 2 3 April 18 8 7. De heer C. Boutshoorn, predikant te Sprang, heeft voor het beroep naar de Herv. Gem. alhier bedankt. o— Philippine. Den Rijks-veldwachter Goossens thans gestationeerd te Sluiskil, is met ingang van 1 Mei als standplaats aangewezen de gemeente Philip pine. Door de ingezetenen van Sluiskil en eenige an dere belanghebbenden zijn aan de bevoegde over heid verzoekschriften gezonden om dit besluit in te trekken doch te vergeefsch. Sluiskil zal dus in het vervolg bijna geheel zonder politietoezicht zijn, wat o i. voor eeue wijk als deze, die zich gedurig uitbreidt en aan een drukken verkeerweg gelegen is niet raadzaam is. 't Is dan ook geen wonder, dat de Sluiskillenaren mopperen. O— IVestdorpe, 20 April. Bij de 19 dezer gehouden openbare aanbesteding van het bouwen eener R. K. Kerk met Torer. en Pastorie alhier waren 3 inschrijvingsbiljetten ingekomen, zijnde van de vol gende - Heeren met toren zonder toren Bastiaanse, te Bergen o./Z. 51888. 49107. Plasschaert, te Westdorpe 51800. 48800. Mulders, te Geertruidenb. 52454. 50323. o Maandag had te Hoek van wege het Bestuur van het Waterschap Loven en Willemskerke al daar, de verpachting voor den tijd van 7 jaren, plaats van a. De visscherij in de twee kreeken van den Lovenpolder, te zamen groot ruim 55 hectaren, Pachter werd de heer L. van Oosten Jz., aldaar voor 900 's jaars. b. De visscherij in de kreek van den Willemskerke-polder. Pachter de heer Jac. Geers te Terneuzen voor 25 's jaars. c. Het recht van jacht op het waterwild in de onder a. genoemde kreeken. Pachter de heer J. B. Stevens te Sas van Gent, voor 220 's jaars. o In de jl. Maandag te Hulst gehouden afdeelings- vergadering der Maatschappij tot bev. van Land bouw en Veeteelt, werden herkozen tot onder-Voor zitter de heer P. J. van den Eeckhout te Graauw en tot Secretaris de heer L. J. M. van Waesberghe- Janssens te Hulst. Voor den boerenarbeider begint het aanhoudend schrale weer zich geducht te doen gevoelen. Er is nauwelijks werk meer voor de vaste arbeiders, want het werk bestaat bijna uitsluitend uit wie den, dat met dit weer maar eens behoeft gedaan te worden. Overal hoort men dan ook over het schrale weer en de slechte verdiensten klagen, want arbeiders, die niet gewoon zijn bii een vas ten boer te werken, kunnen nergens terecht, het geen de vorige week met drie groote menschen uit een gezin, bleek, die overal om werk liepen, terwijl slechts een van hen 25 cent verdiend had. Ook de landbouwer ziet ander weer met groot verlangen tegemoet. Het koolzaad dat anders nog al mooi staat, zal eerstdaags, zoo men dat noemt, van armoede gaan bloeien. Ook voor het uitzet ten der planten van verschillende graansoorten is eveneens de behoefte sterk en voor de weiden niet minder, want het voeder in de stallen ver mindert ook bij velen zeer. Vorige jaren zag men om dezen tijd bij vele tuinders de aardappe len boven den grond staan, doch nu nog maar bij zeer enkelenen gelukkig, want de aanhou dende nachtvorsten, die we tot heden hadden, zouden de planten veel nadeel hebben gedaan. De reeds opkomende jonge groente tiert ook vol strekt niet. De winter was, hoewel niet bepaald streng, toch zeer slependehij begon vroeg en eindigde laat. Men zegt, dat de vorst zich dezen winter voor de elfde maal heeft herhaald.

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 2