No. 106. Zaterdag 9 April 1887. 3e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VIaanderen. F. DIELEMAN, APRIL. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per B maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. „Op den eersten April Stuurt men de gekken, waar men wil," zegt het oude liedje, dat ons nog aan onze schooljongen sdagen herinnert, toen wij, argeloos als wij waren, voor de eer ste maal op dezen dag werden beetge nomen door een speelmakker. Vreest echter niet, lezers, dat wij thans wen— schen er u te laten inloopen. Niet al leen behoort de eerste April reeds tot het verledene, als gij deze woorden zult lezen, maar bovendien zijn wij ouder en wijzer geworden, zoodat wij ons thans daarmede niet meer ophouden. Ja, ou der en wijzer zijn wij allen en ook het jongere geslacht is dikwijls zoo buiten gewoon verstandig, dat wij velen met medelijden aanzien. In allen ernst ge sproken, wanneer li^t niet met onze waardigheid in strijd was, zouden wij nog wrel eens houden van een echte April— Doch ter zake. Wij schrijven thans ■weder April. De oude Romeinen noemden deze maand, welke voor hen de tweede maand des jaars was, April, naar een Latijnsch werkwoord aperire, dat „openen" betee- kent, omdat voor hen met deze maand de lente aanving. Karei de Groote wil de den Latijnschen naam vervangen door den Duitschen „Ostermonat," Paasch- maand, en in Nederland trachtte men den Hollandsclien naam „grasmaand" er voor in de plaats te stellen. Evenwel is de oorspronkelijke Latijnsche naam bij de meeste volken meer in gebruik ge bleven dan de nationale naam, Eeu zonderling volksgebruik is het, om op den eersten April elkander door allerlei fopperijen beet te nemen. Dit gebruik is in verschillende landen van Europa als Engeland, Schotland, Frank— rijk, Duitschland en Nederland verbreid. De Franschen noemen dit een „pois- son d' Avril," (Aprilvisch), de Engel- schen, „April-fool" (Aprilgek), de Schot ten „gouwk", (koekoek, gek) en de Duitschers lachen om de grappen van 't „Aprilschicken," Ook in 't noorden kent men dien grappendag. Rabener verzekert, dat elke gek op den eersten April een dubbele is. De oorsprong vanfdit zonderlinge ge bruik is onbekend. Niemand weet met zekerheid te zeggen, wie de Aprilfop— perijen heeft uitgevonden, uit welk land ze komen of welke oorzaak ze heeft doen ontstaan. Zeer waarschijnlijk moet men in de Aprilsgekheid overblijfselen zien van het grijze heidendom. Zoo meenen som migen, dat de naam van den Noord— schen god Thor eigenlijk „dwaas" be- teekent, zooals nog op dit oogenblik in het Duitsch de beteek^nis van dit woord is. Nu werd Thor in April vereerd en bel.eekent „Aprilsthor" dus Apnlsgek. Deze verklaring, zegt Ter Gouw, is zoo mooi, dat ze niet anders dan op den lsten April kan zijn uitgevonden. Een ander verhaal betreffende den oorsprong van de Aprilsgekken is het volgende „Daar was eens een reus die Thiassi heette en een mooie dochter had, Skathi genaamd. Nu werd Thiassi in een gevecht met de Asen gedood. „Dat zal ik ze betaald zetten," zei Skathi, die zichzelf voor een heele heldin hield, en ze trok een wapenrusting van haar vader aan, marcheerde rechtuit naar As- gard, waar de Asen woonden, en riep hun toe, dat uit moest komen, wie moed had, want dat ze met den eersten den besten vechten wildeMaar de goden wilden met geen jonge vrouw vechten en Balder stak zijn hoofd het venster uit en zei„Kom jij maar bin nen, Skathiwij weten wel, waar 't jou om te doen is jij wou graag een man hebben. Welnu, beste meidje mag uitzoeken maar met een beding, je mag van niemand meer dan de beenen zien. En de Asen zullen je bruiloft vieren met een klucht, dat je schateren zult van lachen." Dit beviel Skathi wel; welke jonge juffer wil niet liever trouwen dan vech ten En bovendien, zij mocht Balder wel lijden en besloot, hem te kiezen. Al de Asen wierpen spoedig een wol len deken over hun hoofd en lieten al leen de beenen onbedekt. Toen Skathi binnenkwam, greep ze dadelijk een paar flinke beenen en riep„Dat is Balder, hij zal mijn man wezenMaar o wee in plaats van den schoonen Balder had ze den leelijken Niord gepakt. En toen gaven de Asen haar de klucht nog op den koop toe, die haar wel lachen deed, maar die ik liefst niet navertellen wil. Toen zij nu de vrouw van den som beren regengod Niord geworden was, werd zij ook onder de Asinnen opgeno men en als godin der voorjaarsstormen vereerd. En zoo hebben de Germaan— sche volken de klucht, door hun goden met Skathi gepleegd, jaarlijks met grap pen op den len April gevierd." (Ter Gouw.) Nog moeten wij hierbij opmerken, dat bij de Hindoes een dergelijk feest ge vierd wordt om denzelfden tijd des jaars, namelijk het Hulifeest. Ook in China heeft het beploegen der aarde door een Prins van den bloede in de derde maand des jaars, met onze Aprilmaand over eenkomende, plaats en in Japan wordt in dezelfde maand een vroolijk, huiselijk feest gevierd, het poppenfeest. N. Zondagsbl. BUITENLAND Hoe men in Turkije de vrijheid van drukpers opvat, kan blijken uit het vol gende aan de bladen gezonden regee— ri ngs-communiqué „Daar de bladen ongegronde berich ten hebben medegedeeld over de ge— beurtenisssen in Bulgarije, wordt van hoogerhand verboden, voortaan eenige nieuwstijding omtrent dit vorstendom openbaar te maken.» De methode schijnt ons meer Russisch dan Turksch toe. Duitschland droomt van nieuwe belas tingen. Hoe daarover gedacht wordt, laat zich hieruit verstaan dat uit Berlijn geschreven wordt„Het Septennaat is de vrede»zoo luidde de verkiezingsleus der regeeringspartijen. Wij hebben het Septennaat gekregen en de toestand is juist zoo onzeker als voorheen gebleven. Daarentegen is ons thans, als vrucht van de nieuwe meerderheid in den Rijks dag en van haren ijver om belastingen van allerlei aard toe te staan, eene veel grootere onzekerheid en ongerustheid in alle industriëele kringen ten deel gewor den. Engeland maakt een wet om de Ie ren beter onder den duim te houden. Uit Irankrijk weinig nieuws. In Spanje en Italië heerscht alles be halve rust.

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1