VERVOLG NIEUWS. ADVERTENTIES. Een derde Nederlandsche bedevaart naar Lour- des zal plaats hebben van 16—27 Mei a. s. Te Limoges en te Tours wordt overnacht. Te Parijs hoopt de aartsbisschop, Mgr. Richard, de Nederlandsche pelgrims te verwelkomen in de kerk van het H. Hart, op den Montmartre. De pelgrims vertrekken den 16 Mei a.s. over Rozendaal en komen dan tijdig te Lourdes aan, om het Hemelvaartsfeest aldaar te vieren, en daar zes dagen te blijven. Het comité bestaat uit de heerenden wel- I eerw. heer M. H. Reuser, Wijnhaven, Rotter- dam, presidentLeon Hermans, Rembrandstraat, Antwerpen, directeurJ. Eerstens van Leeuwen, Tilburg, directeur der ziekenverplegingde zeer- eerw. heeren J. Th. Wouters, Deken, Ravestein; k"A. Schellekens, pastoor, PrinslandJ. A, Yan Rooij, pastoor, St. Willebrord bij Breda; P. B. I Vismans, pastoor, Nederhorst-den-BergC. J. I Yan Groeningen, pastoor, Vinkeveenden wel- j eerw. heer Ferd. Sarton, kapelaan, Maastricht. J en de heerenH. M. Werker, Heerengracht 303 j Amsterdam Gerard J. Fuunekotter, Lange Nieuw- sfcraat Utrecht, en 0. Hollman, St. Pieterstraat I Maastricht, secretaris-penningmeester. o Een curieuse zaak, vrij wel op die van onze J beruchte millioenen-juffrouw gelijkende, werd 1 Dinsdag voor de rechtbank te Freiburg behan- aid. Marie Hornuth uit Heidel burg, een knap 23- t jarig meisje, was aangeklaagd wegens diefstal, I bedrog, het voeren van een valschen naam enz. i Zij gaf zich uit voor de eigenares van verschei- ij dene kasteelen, Wist zich bij de aanzienlijkste families in te dringen en huurde zonder een cent I té bezitten een prachtige woning, van waar zij dikwijls te paard of in een zoogenaamde panier j uitstapjes maakte door stad en omstreken. Een rijken student met wien zij voorgaf inhethuwe- lijk te zullen treden, wist zij 4000 Mark afhan- 1dig te maken. Om het bedrog volkomen te ma- I k\on' zij ook een juffrouw van gezelschap, Br die zij uit de voornaamste families had gekozen. Door het onderzoek is nu gebleken dat haar ou- l ders te Heidelberg een winkel in brandstoffen hadden. Zij was bij het onderzoek niet met I haar woorden verlegen en zocht door allerlei uit- vluchtingen de rechters te bedriegen. Zij is tot 1 3 jaar en 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld. I De toevloed van het publiek was zoo groot, dat I de politie krachtdadig moest optreden. o— In den L. K. lezen wij het navolgende over „Hoe oud wordt de keizer van Duitschland 'c Is de vraag die zich duizenden Duitschers J hebben gesteld ter gelegenheid van den negen- tigsten verjaardag huns keizers. Men heeft er I elkander aan herinnerd, hoe deze meermalen 1 heeft getracht het getal dagen, dat hem nog I restte, te raden en elkander weder het antwoord I verteld, dat eene jonge adellijke waarzegster den f keizer gaf, toen deze haar dezelfde vraag deed I als die, welke aan het hoofd dezer regelen staat. Het was in 1884. Een nicht van graaf Sze- chenyi, den Oostenrijkschen gerant te Berlijn, was in de Duitsche hoofdstad en aan het Duit sche hof gekomen. Het jonge meisje was ze- Ii ventien jaar en van buitengemeens schoonheid .en bevalligheid. Hetgeen de belangstelling in umr persoon nog deed toenemen, was de roep Idie voor haar was uitgegaan, dat zij zeer „ge- Vyoelig" was, visioenen bad, dat zij de toekomst kon voorspellen. Dit gerucht kwam ook den keizer ter oore. Toen de jonge gravin bij gelegenheid van een feest aan het hof was voorgesteld, vroeg hij glimlachend: „Welnu, gravin hoelang rest mij nog te leven?" Het jonge meisje nam de hand, die de keizer haar toestak, beschouwde een oo- genblik de lijnen van den palm en zeide op kalmen toon: „Ik zie een ouderdom van zes en negentig jaar." Nauwelijks had ze de woorden uitgesproken of de keizer maakte -een beweging als van schrik. Hij trok terstond zijn hand te rug en scheen pijnlijk verrast. De keizer zette echter zijn gesprek met het jonge meisje voort en trachtte met haar om het geval te lachen, maar de aanwezigen meenden te bemerken, dat zijn lach iets gedwongens had en dat de voor zegging van het jonge meisje een pijnlijken in druk bij hem had achtergelaten. Maanden gingen voorbij, het voorval was ver geten, totdat op een avond de keizer zelve er in intiemen kring op terug kwam, en vertelde, waarom de voorspelling der jonge Oostenryksche hem zoo pijnlijk getroffen had. „Het was be gon hij in 1863. Ik bevond mij te Baden. De tijden waren moeilijk. Wij kwamen om de uitnoodiging van Oostenrijk tot bijwoning van den Landdag der Duitsche vorsten van de hand te wijzen. Bismarck en ik werkten dag en nacht door en onze zenuwen waren sterk gespannen. „Eens op een dag stel ik voor, na het ontbijt een kleine wandeling te gaan doen in het bosch om ons eenige afleiding te bezorgen. Wij ver trokken jong en oud, en Bismarck was ook van de partij. Na een eindweegs te hebben gereden, stegen wij uit en verzamelden ons in een heer lijke boschstreek, terwijl slechts enkele bedien den ons vergezelden. Daar 7erscheen plotseling een Zigeunerin en êen van ons gezelschap wierp haar een goudstuk toe en liet zich, tot groot vermaak der overigen, de toekomst voorspellen. De een na den ander volgde zijn voorbeeld en zoo was de beurt ook aan mij gekomen. Ik wilde weigeren, maar de Zigeunerin stond er op, zoodat ik ten slotte toegaf. Haar voorspelling luidde„Ik zie een grooten kroon, ik zie veel bloed, oorlogen, lauweren en ik zie een ouderdom van zes en-negentig jaar." Ik herinnerde mij dit plotseling, toen onlangs de jonge Oostenrijksche gravin mij denzelfden ou derdom voorspelde. De Zigeunerin wist niet, dat zij den koning van Pruisen voor zich had en de jonge Oosten rijksche droeg geen kennis van de voorspelling der Zigeunerin. De overeenkomst in de beide waarzeggingen trof mij, ontroerde mij mijns ondanks en toen ik er over had nagedacht, heeft ze mij doen lachen." T W E E I) E KAMER. Na een« breedvoerige gedachten-wisseling werd eindelijk beslist over de nieuwe bepaling, die art. 78 der Grondwet zal vervangen. Het amendement Mackay tot het doen verkiezen der Eerste Kamer, niet door de Provinciale Staten, maar door de kie zers voor de Tweede Kamer, met de Provincies als Kiesdistricten, kon geene meerderheid verkrijgen. Daarentegen werd het amendement De Beaufort aangenomen de hoogstaangeslagenen zouden niet meer de eenige verkiesbaren zijn. Ook het amen dement Goeman Borgesius verkreeg eene meerder heid. Het goedgekeurde artikel luidt alzoo: „De Eerste Kamer bestaat uit vijftig leden. Zij worden 7erkozen door de Provinciale Staten in de volgende verhouding. Noordbrabant 6, Gelderland 6, Zuidholland 10, Noordholland 9, Zeeland 2, Utrecht 2, Friesland 4, Overijssel 3, Groningen 3, Drenthe 2, Limburg 3. Te zamen 50. In geval van vereeniging, splitsing of grens- verandering van provinciën ot vorming van nieu we voorziet de wet in de wijziging, welke daar door ia deze verhouding noodig zal worden bevon den." De aanneming van het aldus gewijzigde artikel was voor den heer Heemskerk eene voldoende reden, om schorsing der beraadslagingen over Hoofdstuk III der Grondwet te verlangen. Het is niet te verwachten, dat er nu in de eerst volgende dagen veel verkwikkelijks, veel hartver heffends zal gebeuren. O— Zuiddorpe, 31 Maart, 1887. Heden had alhier het examen plaats voor de vaceerende betrekking van hoofd der openbare school. Van de tien soli- citanten, die zich aangemeld hadden, namen ze ven deel aan het examen, dat afgenomen werd door de Weledelgestrenge Heeren C. M. van Vis vliet, Districts-schoolopziener en K. J. A. G. Ba ron Collot d' Escury, Arrondissements-school op - ziener, bijgestaan door de Heeren H. van Wijn gaarden en A. F. Kusse, Hooiden der openbare scholen te Axel en te Hulst. Het onderzoek had van 's morgens negen tot 's avonds zeven uren, met een kleine pauze plaats. Na den afloop zet te het gansche gemeentebestuuur, dat steeds vol tallig al de werkzaamheden had bijgewoond, met de Heeren Schoolopzieners en de Examinatoren zich aan eene rijk voorziene tafel, terwijl den ganschen dag de leden van het Bestuur gewed ijverd hadden in zelden geövenaarde voorkomend heid en den van Zuiddorpe zoo bekenden takt, om goed te ontvangen. o— AXEL. Reeds vroeg in den morgen wapperde van de huizen van vele ingezetenen alhier de Va- derlandsche driekleur als blijk van ingenomenheid met het feest dat de heer DE FOUW heden viert. Gedurende den afgeloopen nacht hebben eenige personen voor de woning van den jubilaris eene eerepoort opgericht, versierd door een 25-tal meis jes, welke zich vrijwillig daarvoor hebben bereid verklaard en prijkende met het opschrift Hulde van de Axelaren Aan den edelen heer De F o u w Die een tal van veertig jaren Heeft gediend met lust en trouw Met een dankbaar blij gemoed Brengen we U deez' vreugdegroet Leef gelukkig en tevrêe Tot U gouden jubilé. In den voormiddag ging de gemeenteraad en corps met den secretaris en den gemeentè-ont- vanger den heer De F o u w officieel complimen teeren en vereerde ZEd. met een fraai geschenk, bestaande in een prachtig bewerkten schrijftafel. Ook van vele ingezetenen ontving do geachte jubilaris keurige geschenken, terwijl de bewijzen van belangstelling als 't ware ontelbaar zijn te noemen. De tijd ontbreekt ons nog in dit num mer meer mede te deelenalleen zij nog ge zegd, dat de geestdrift algemeen is. o— Alhier ging dezer dagen het bericht rond, dat zekere V. nabij Westdorpe door drie personen was aangevallen en dat hem daarbij ziine porte- monnaie inhoudende ƒ18,— was ontvreemd, ter wijl zijn aangezicht nog werd geschonden. Thans is evenwel gebleken, dat genoemde per soon niet is aangerand dat hem geen geld is ontvreemd en dat hij de wonden, die hij heeft bekomen zichzelve heeft toegebracht. Van deze zaak is proces-verbaal opgemaakt en de uitstrooier van dit valsche bericht zal zijn straf niet ontgaan. Een goed lesje voor opdischers van kolossale leugens. o— Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot Betaalmeester te Assen de heer H. L. de Balbian van Doorn, thans te Sas van Gent, en te Sas van Gent de heer Jhr. J. F. A. van Panhuijs, bij den dienst van 's Rijks schatkist. (St. Ct.) CORRESPONDENTIE. Aan J. D. te 's Hage zij bericht uw brief in orde te hebben ontvangen. As. Dinsdag zal van dit nummer een bijvoegsel worden uitgegeven. De Uitgeveb. 184 7 1 April 1887. DANKBARE HULDE OP HET Veertig-jarig Jubilé van den WelÉd'. Heer A. DE FOUW. Een Vriend. Gevoelig voor de vele blijken van be langstelling op jl. Dinsdag, zoo van hier als elders ondervonden, betuig ik langs dezen weg mijnen welgemeende» dank. Wed. M. VAN DIXHOORN- geb. Riemens. Axel, 1 April 1887.

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 7