AXELSCUE COURANT, A. DE FOUW. Bijvoegsel Hieuws- en AflfertentieWai voor ZeeuwscI-YlaaMeren. No. 105." Dinsdag 5 April 1887. VAN DE Het feest van den Heer Reeds in ons. nurnmer van zaterdag hadden wij gelegenheid eenige regels mede te deelen omtrent het feest dat door den heer DE FOUW in onze gehpele gemeente is gevierd. Eenige weken geleden bevatte ons blad de me- dedèeling, dat het op 1 April dezes jaars 40 jaren zou geleden zijn, dat de heer DE FOUW zich als geneesheer in onze gemeente vestigde. Zooals was te verwachten .zou deze dag door onze gemeentenaren niet onopgemerkt blijven. De heer DE FOUW toch heeft zich in zijne betrek king door zijn lust en ijver, hulpvaardigheid en nauwgezette plichtsbetrachting dealgemeene ach ting weten eigen te maken. Enkele dagen van te voren hadden eenigen zich vereenigd om den dag van 1 April voor den heer DE FOUW tot een onvergetelijken dag zijns levens te maken. Dapper togen een 25tal meisjes aan het kro nen, terwijl eenige personen besloten voor de woning van den jubilaris eene eerepoort op te richten, welke door de meisjes zoude worden ver sierd. Gedurende den nacht van 31 Maart op 1 April hebben zij hun plan ten uitvoer gebracht, zoodat des morgens de poort in zijn volle pracht prijkte, versierd met groen en vlaggen en behan gen met fraai bewerkte kronen, alsmede met ee nige lampions welke des avonds werden ontsto ken. Het opschrift dat op de poort was aange- bracht, hebben we reeds medegedeeld in ons num mer van Zaterdag. Om der volledigheids wille laten wij het nogmaals volgen. Hulde van de Axelaren Aan den edelen heer DE FOUW, Die een tal van veertig jaren Heeft gediend met lust en trouw 'Met een dankbaar blij gemoed Brengen we U deez' vreugdegroet Leef gelukkig en tevrêe Tot Uw gouden jubilé. Het een en ander had door den aanhoudenden regen die gedurende den nacht viel, veel geleden, evenwel niet in die mate, dat het g6heel toch een goed effect maakte. Ook hadden vele ingezetenen hun ingenomenheid met het feest getoond door het uitsteken der Yaderlandsche driekleur. Yan den vroegen morgen af stroomde het kaart jes en gelukwenschen zij waren bij honderden te tellen, terwijl een grogt aantal vrienden en vereer ders in persoon den jubilaris hunne hulde gingen aanbieden. Talrijk waren de geschenken welke den heer DE FOUW werden aangeboden. In den voormiddag begaf zich de geheele ge meenteraad met den secretaris, en den gemeente-ont vanger naar den jubilaris om ZEd. officieel te com plimenteeren, bij welke gelegenheid de heer DE FOUW met een fraai geschenk werd vereerd, be staande in een prachtig bewerkten schrijftafeldit laatste mag wel als een uitstekend blijk van waar deering worden aangemerkt, daar onze gemeente raad slechts in hoogst zeldzame gevallen een jubi laris met een cadeau vereert. Ook andere geschen ken van particulieren werden den feestvierende aangeboden. Wij zijn in de gelegenheid gesteld eene volledige opgave te doen van al de cadeaux welke de heer DE FOUW ontving. Van de zonen eene schildeiij. Ets „Christus voor Pilatus" naar de beroemde schilderij v. Munkacsky. Van den gemeenteraad namens de burgerij een mahoniehouten cilinder-schrijfbureau. Van de familie Y. d. Broeke c. s. een gouden bril in sierlijk paarlemoeren étui met gouden plaat en opschrift. Yan de heeren V. Dishoeck, Dregmans, Kruijsse en Oggel een zilveren inktstel met dito penhouder. Yan de heeren Cransberg en Y. d. Hoeft een zilveren servetband met inscriptie. Yan den heer Dirk de Blaaij een sierlijk wijn glas op zilveren voet met inscriptie. Van de familie Harinckeen fraai geslepen bier glas met inscriptie. Een kaasstolp met twee dito botervlootjes alle met zilveren handvatsels van de heeren L. Lamaitre, J. Cappon, J. C. Verbruggen, J. A. vanVessem, C. P. Minjon, Mej. Wed. L. B. A. Rolff, de heeren J. A. Oole, J. Rolff. F. Dieleman Chr.z., niet ge noemd, P. F. van Laere, J. Groothaert, H. Hoebé, J. S. van Rijn en J. B. Duijm. Yan dhr. J. Wieland een keurig porcel. Déjeuner. Van de heeren P. Dekker Fz., C. Balkenende alhier en F. Dieleman te Zaamslag (Othene) proeven van boter in den vorm van vogels, lammeren enz. vertegenwoordigende de zuivelbereiding. Den geheelen dag door had de jubilaris bezoek van vrienden en vereerders welke hem in persoon hunne gelukwenschen kwamen aanbieden. Een ie der was welkom, met hartelijkheid en gastvrij werden allen ontvangen; een ieder werd met de grootste voorkomendheid behandeld, zonder aanzien des persoons. Arm en rijk, jong en oud, van allen ontving de jubilaris blijken van belangstellingen toegenegenheid. Ook aan hartelijke toespraken ontbrak het niet en voor ieder had de heer DE FOUW een woord van dank, een woord van er kentelijkheid voor de groote eer hem bewezen. De meisjes en andere medewerkers aan het aanbrengen van versierselen voor de woning van den jubilaris ontvingen van dezen een ruime gift in geld om die onder gepaste vroolijkheid te verteren. Des avonds ongeveer zeven ure bracht ons fan faren-gezelschap „Concordia" den jubilaris eene se renade met fakkellicht. Dit was wel eene van de meest schitterende blijken van ingenomenheid on zer gemeentenaren met het feest van onzen ge- achten dokter. Na het uitvoeren van een prachtig stuk sprak de Directeur van Concordia den heer DE FOUW ongeveer met de volgende woorden aan Waarde Doder „Algemeen is de deelneming in het blijde feest, dat heden door U wordt gevierd, het feestUwer 7eertigjarige inwoning in onze gemeente. Allen, die met U in die veertig jaren in aan raking zijn geweest, hetzij zij Uw hulp als ge neesheer behoefden, hetzij zij zich om andere re denen tot U wendden, die allen hebben U leeren kennen als de hulpvaardigheid zelve, dikwijls als redder in den nood, steeds als edel menschenvriend. Geen wonder, dat het veertigjarig verblijf van zulk een ingezeten in de gemeente de bijzondere aandacht wekt, de algemeene belangstelling gaan de maakt. Ook wij hebben geen oogenblik geaarzeld, onze zwakke krachten aan te wenden, om U door dit huldeblijk onze belangstelling in uw feest te toonen. Van harte geluk, edele Heermet dezen blij den dag Moge de goede God U nog lange sparen en Gij in lengte van dagen een sieraad blijven onzer ge meente, de gemeente welke er reeds lang trotsch op is, een man als U in haar midden te zien." Met gevoelvolle woorden werd deze toespraak door den jubilaris beantwoord, waarop ZEd. den Directeur eene flinke som ter hand stelde voor eene gepaste uitspanning van de werkende leden van Concordia. Hierop werden nog een paar nummers op uit stekende wijze uitgevoerd, waarna de heer JAC' DE FOUW, zoon van den jubilaris het woord nam en het muziekgezelschap ongeveer met de vol gende woorden toesprak Mijne Heeren! „Door mijnen Vader is mij de vereerende taak opgelegd, U zijnen hartelijken dank te betuigen voor de eer hem dezen avond aangedaan. Het was een goed denkbeeld in eene gemeente als Axel een muziekgezelschap op te richten. Het deed mij goed, in mijne geboorteplaats komende, te vernemen dat Gij Uw best doet en het zal mij telkens verheugen van U te vernemen dat Gij goede vorderingen maakt. Op uitstekende wijze hebt Gij U van Uwe taak gekweten, flink zijn de stukken door U uitge voerd. De heer Geelhoedt, de ijverige kapelmeester, heeft alle eer van zijn werk. Met de uitstekende krachten waarover Gij kunt beschikken, kan er veel van U verwacht worden, zult Gij bij voorkomende gelegenheden de eer onze gemeente kunnen ophouden, te oordeelen naar hetgeen Gy reeds thans na een bestaan van nog slechts drie maanden, ten ge- hoore kunt brengen. Nogmaals hartelijk dank, mijne Heeren. Ik eindig met een driewerf en nog eens driewerf hoeravoor het muziekgezelschap. Lang leve Concordia Uit honderden monden klonk thans een da verend „hoerawaarop een luid en hartelijk „Leve de heer DE FOUW volgde. Onder het uitvoeren van marschen bracht thans het muziekgezelschap het vaandel, bij den Voorzitter, voerde nog een paar stukjes op de markt uit en begaf zich toen weder onder het uitvoeren van een paar marschen naar het lokaal der muziekoefeningen, waar hetzelve met een woord van dank van den Directeur voor de uitstekende wijze waarop de leden zich van hunne taak hadden gekweten, voor dien avond werd ontbonden. Tot na middernacht duurde de feestvreugde ten huize van den jubilaris voort, terwijl mu ziekanten en deelnemers aan de versiering op eene gepaste wijze van het gulle onthaal, hun door den jubilaris aangeboden, gebruik maak ten. Al wat op de been was vierde feestallen waren vroolijk en maakten op voorbeeldelooze wijze van de gelegenheid gebruik. Zooals overal, kwam ook hieraan een eind. Onze gemeente heeft zich flink gehouden, zij heeft getoond het vele goede door den heer DE FOUW in alle deelen verricht, naar waarde te schatten. Op uitstekende wijze heeft zij hare dankbaarheid en erkentenis aan den dag gelegd. Voorwaar eene schoone voMoening voor den jubilaris! T/lslO' GEMEENTERAAD VAN AXEL. Zitting van Vrydag 1 April 1887. Voorzitter de Heer Jhr. Mr. Quarles van Uf- ford. Tegenwoordig al de leden. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen waren eenige Provinciale bladen en een proces-verbaal van Burg. en Weth. dezer gemeente, betreffende de rekening over 1886 deze worden voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt mede dat aan de orde is de benoeming van 2 herschatters en 1 plaatsverv. herschatter voor de huurwaarde der localiteiten voor den verkoop van sterken drank in 't klein, dewijl de heeren Abr. v. d. Broeke en J. K. Vink als herschatters en J. Speelman als plaatsverv. herschatter aan de beurt van aftreden zijn. De Voorzitter benoemt als stemopnemers de hoeren Van Vessem en Van Hoeve. Bij de le stemming blijkt dat van de 11 ingeleverde stemmen 9 ziin uitgebracht op Abr. v. d. Broeke en 2 op J. K. Vink, zoodat eerstgenoemde is herbenoemdbij de 2e stemming zijn van de II stemmen 10 uit gebracht op J. K. Vink, en 1 op J. Speelman, bijgevolg is deze eerste herbenoemd, terwijl voor de vacature-Speelman de afgetredene met alge meene stemmen herkozen wordt. Hierop brengt de Voorzitter het voorstel van het Dag. Best. ter tafel, omtrent den verkoop van boomen staande links langs de algemeene begraafplaats. Burg en Weth. meenen dat deze boomen niet waard zijn om te snoeien, hoewel het anders wel zoude moeten gedaan worden, en tevens dat er geklaagd is, door den pachter van den tuin, grenzende aan voorn, begraafplaats, aangezien deze boomen met hunne overhellende takken bij druiping veel schade teweeg brengen aan de vruchten in bovengenoemden tuin, zoodat hiermede wel andere maatregelen moeten geno men worden. Werden nu deze boomen verkocht

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 6