BUITENLAND. BINNENLAND. GE3ENGD NIEUWS. accijns te bedingen en aangezien het zout niet daarbeneden mag verkocht "worden, wordt de in beslag genomen voorraad in den regel vernietigd. D. v.N. Wgens den Petersbijrger correspondent van de Daily New heeft de Russische politie in den omtrek van Gatschina zeer strenge maatregelen ge nomen. Agenten der geheime politie houden zorg vuldig iedereen in het oog, dit de hoofdstaa langs een der beide naar Gatschina voerende spoorwegen \erlaat. Alle personen, die te Gatschina uitstap pen, worden eveneens met angstvallige zorg ge volgd; de geheele omgeving wemelt van politie agenten van allerlei aardachter boomen en strui ken ziet men hen schuilen, en het keizerlijk ver blijf, omgeven door grachten en met kanonnen be zette wallen, en verdedigd door een sterk garni zoen gelijkt meer op eene vesting dan op een pa leis. De Czar heeft, niettegenstaande den moord aanslag, de reis naar de Krim niet opgegeven. Natuurlijk wordt echter de datum van het vertrek der Keizerlijke familie zorgvuldig geheim gehou den. Rusland heeft Turkije aangemaand de achterstallige termijnen der oorlogsschatting van 1878 te betalen. Die aanmaning dagteekent van 1 Maart; de heer De Nelidoö heeft haar dus drie weken in den zak gehouden. De heer De Nelidoff weet wel dat Turkije niet veel te missen heeft het komt er dus zoo erg niet op aan. De officieuse Russische Nord beklaagt zich, dat de Duitsche en Oostenrijksehe bladen, nog steeds verhalen blijven opdisschen over pogingen, om een verbond tusschen Rusland en Frankrijktot stand te brengen. „Wij zouden meenen, het ge zond verstand onzer lezers onrecht aan te doen," zegt het blad „wanneer wij hen waarschuwden tegen dergelijke persmanoeuvres, en wij gevoelen nog minder lust, om tot de bron daarvan door te dringen. Doch daar het, naar het schijnt, niet voldoende is hierover een minachtend stilzwijgen te bewaren, aarzelen wij niet te verklaren, dat wij in staat zijn om deze geruchten op goede gron den te loochenen." De Duitsche pers is bij gelegenheid der Reizersfeesten een beetje in de war geweest. Dr. Luaer, de lijfarts van keizer Wilhelm, zoo meldde de Norddeutsche Allgem. Zeiting, heeft op 's keizers 90e jaardag 300.000 mark gekregen en •"J gelegenheid van 's keizers 80e jaardag, voegde het blad er bij, kreeg De Lauer iöó.OOO mark. Thans maakt het blad btkend dat Dr. Lauer e- venrnin 300.000 mark gekregen heeft op 22 Maart 1887, als 150.000 mark op 22 Maart 1877. Tegen Woensdag 6 April a. s., des namiddags 1 uur, zijn de Provinciale Staten van Zeeland bui tengewoon bijeengeroepen tot het benoemen van een lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal (vacature Pické) en van een lid van Gedeputeerde Staten (vacature Fransen van de Putte.) o— Gedep. Staten van Zeeland hadden aan den ge meenteraad van Hontenisse medegedeeld, dat, in gevolge de bekende circulaire van den Minister van Binnenl. Zaken, aan twee scholen in die ge meente nog een onderwijzer moest worden be noemd, en verzocht, de begrooting over 1887 met het bedrag der jaarwedden voor die onderwijzers te verhoogen. De Raad, de zienswijze van Minis ter en Gedep. Staten niet deelende, ook omdat deze in de eene provincie wel en in de andere niet wordt toegepast, heeft geweigerd aan dat ver zoek te voldoen. o Voor de in de maand Mei a. s. in te deelen miliciens van de lichting van 1887, is het mini mum der lengte bepaald op: 1.67 M. voor de grenadiers, 1.6 M. voor de iagers en de cavaleris ten, 1.55 M. voor de overige infanteristen en de hospitaalsoldaten, 1.64 M. voor de vesting-artille risten, 1.62 M. voor de veld- en de rijdendf ar tilleristen, de genie-soldaten en de torpedisten, en l.f>5 M. voor de pontonniers. N. v d. D, o Tot Kantonrechter-plaatsvervangers zijn benoemd in het kanton Middelburgmr. W. A. van Hoek in het kanton Oostburg: W. C. de Smidt en in het Kanton Ter Neuzen..- mr. J. P. Dronkers. o Voor de akte-examens lager onderwijs, die te Mid delburg worden afgenomen, hebben zich aangemeld 50 mannelijke en 25 vrouwelijke candidaten. AXEL 1 April 1887. Heden herdenkt een onzer achtenswaardigste in gezetenen den dag, waarop hij zich vóór veertig jaren in onze gemeente metterwoon vestigde. Het was in het jaar 1847, dat de heer A. DE FOUW deze gemeente als woonplaats koos, om er zijne praktijk als geneesheer uit te oefenen. Gedurende die veertig jaren heeft de heer De Fouw zich doen kennen als een man, op de hoog te van zijn vak, als een waar menschenvriend, in den edelsten zin des woords. Voor arm en rijk stond hij steeds gereed, was hij steeds dezelfde; vol lust en ijver volbracht hij zijne zware taak en trots het klimmen ziiner jaren toont hij nog dagelijks hoe het lot der lijdende menschheid hem ter harte gaat, vlug en ijverig, nauwgezet en hulpvaai dig als hij is, door te hel pen waar zijne hulp wordt ingeroepensteeds heeft hij de schoone les in toepassing gebracht „Wie spoedig helpt, helpt dubbel." Is het wonder, dat de heer DE FOUW in zijne werkzame betrekking de algemeene achting en toe genegenheid heeft weten te winnen? Bij zulk een nauwgezette en ijverige plichtsvervulling kan het wel niet anders, is miskenning onmogelijk! De geheele gemeente neemt dan ook deel in het voorrecht dat onzen geachten medeburger te beurt valt. De dag van heden zal daarvan op de meest duidelijke wijze getuigenis afleggen. Moge de heer DE FOUW hierin het loon zien voor liet vele goede door hem verricht Wj wenschen hem een lang en gelukkig leven toe en hopen dat onze gemeente zich nog vele ja ren moge verheugen in het bezit van den man, aan wie zoovelen zich ten zeerste verplicht gevoelen. o Jl. Woensdagavond trad ds. Vethake van Arn hem, in de Christelijke school alhier, voor een ma tig opgekomen publiek op, ten einde de belangen van het Cristelijk onderwijs te bespreken. Ingeleid door ds. A. v. d. Linden, pred. bij de Chr. Ger. gem. alhier, betrad spreker den cathe- der en bepaalde de aandacht bij Spreuken 22 6. In breedvoerige beschouwing wees Z.W.Eerw. op het groote nut, en het bijzondere voorecht dat kinderen genoten die gebruik kunnen maken van Christelijk Onderwijs. Spreker ontvouwde verder in schoone taal, het kernachtige in de woorden dezer tekst vervat, en merkte tevens nog op dat hij niet gekomen was om de tegenstanders van Chr. onderwijs tegen te spreken, maar wel om de voorstanders nog meer op het hart te drukken dat het Chr. Onderwijs onmisbaar is, en de lust tct het instand houden dezer hoogst nuttige inrichtingen nog te meer op te wekken. Na het eindigen zijner boeiende rede werd Z. W.Eerw. door Ds. v. d. Linden namens het Locaal Comité', alhier hartelijk dank gezegd, voor zijne belangelooze moeite en voor zijne schoone redevoe ring waarna de vergadering, hoogst voldaan uiteen ging- o Jl. Maandag bad alhier de verkiezing plaats van een lid in het Collegie van Notabelen bij de Herv. Gem„ ter vervanging van wijlen den heer Herman us Smies, Van de 90 ingeleverde stembiljetten werd éen voor onwaarde verklaard, waardoor de volstrekte meerderheid 45 stemmen was. Stemmen werden uitgebracht op de heeren C. Smies Hendr.z. 28, W. Yercouteren 28, A. van der Hooft 17, A. van den Broeke 11, terwijl on derscheidene peisonen 1 stem verkregen. Niemand de volstrekte meerderheid bekomen hebbende, moet eene herstemming plaat., hebben tnsschen de beide eerstgenoemde hei i. op TV - dag 12 Apr a. s. -ö- Verleden iterdag is de cursus tot opleiding van hoofdomrwijzer alnier, wegens geringe deel neming, opgteven. Het is vocceker zeer betreurenswaardig dat dergelijke nuige inrichtingen in onze plaats zulk een korten dir van bestaan hebben. o Door den erkeraad der Ned. Herv. Gem. al hier, is gisten een beroep uitgebracht op den Welem-w. HeeO Bouthoorn, predikant te Sprang. o Ds. E. A. lzonder te Oosterwolde (Geld.) heeft voor het berot naar die gem. te Oostburg bedankt. In een groo gemeente kocht iemand bij een winkelier een iond witte suiker. Thuisgekomen bleek hem, dg er meer dan de helft meel en kalk onder ws. Hij begaf zh daarop naar het bureau van een dagblad e liet de volgende advertentie plaatsen „Wnneer de winkelier, bij wien gis teren een pon suiker is gekocht, vóór morgen, niet een pondzuivere suiker onder letter S. aan het bureau va dit blad laat bezorgen, zal ik zijn naam lsmede wat voor suiker hij ver koopt in dj blad laten bekend maken." Den volgenen dag waren er niet minder dan 53 ponden surer aan het bureau bezorgd, allen van winkelier die dachten dat zij de bedoelde waren. N.) -o— Uit Roermad schrijft men aan de N. B. Ct. Deze weekwaren wij in de gelegenheid een zeer zeldzaair natuurverschijnsel te zien, nl. een rattenkoning an het soort Mus Rattus. Vijf dezer dieren ijn met de staarten, die door el kander gevlooten en vergroeid zijn, te zamen verbonden inlief en leed. Dit exemplaar is bij na volwassen De rattenkning kan uit den aard der zaak niet loopen e zelf voor zijn voeding zorgen, zoodat hij sti op zijn nest blijft en door de andere dierer wordt gevoed. Er zijn geallen bekend, waarbij tot 30 stuks toevergroeid /aren. Onze rattekoning is opgezonden naar het Mu seum van nauurl. historie te Leiden. Nader wore omtrent deze minder respectabele familie geschoven, dat zij werden gevonden in een bergplaas van wijnmanden enz. Een 8tal dagen geleda werden daar door de kat twee groote rattej gevangen. De volgende dagen hoor de men een voortdurend gepiep in eenige op elkaar gestaelde manden. Een paar dagen ge leden werd fit gepiep minder. Nu kreeg eergis teren een kecht in last, de manden op te rui men, en des man vond den rattenkoning in de onderste mnd, die met stroo en andere dingen gevuld was Eén vrijerat vluchttevan den rattenkoning was slechtséen dier in Tevenwaarschijnlijk waren de czerige vier gestorven door gebrek aan voedse] nadat de verzorgende oude ratten door de kaf waren gevangen. In de mand wa ren vlak nast elkaar twee gaten gebetenuit elk der beie gaten hing een der 5 ratten hal verwege nar buiten. Het feit .s niet onverklaarbaar. In een kleine ruimte woilt een groot aantal ratten geboren zij warren en krielen dooreen en zoo kan het licht gebeuen, dat de staarten der dieren, die zeer teer zjn, stuk geraken. Als nu in zoo'n verwarde loop de wondeplekjes in de staarten met elkaar in aanraking komen en eenigen tijd blijven, grieien zij zeer gemakkelijk samen. Het is hkend dat de Japanners op rattenstaar ten andere staarten enten, zoodat een rat met meerdere staarten loopt. Zeer zeldzaam worden dergelijke rattenkoningen ontdekt, hetgeen in den aard ligt, omdat de dieren verborgen blijven in de kleinste hoekjes, waar zij geboren worden, die zij begrijpelijkerwijs niet verlaten kunnen en waar zij leven zoolang ouders en vrienden hun

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 2