Zaterdag 26 Maart 1887. 2e Jaarg. j\o. 104. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, voor Zeeuwsch-Vlaanderen. TRICHINEN. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door aeheel Nede&l\nd; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. Afzonderl. numm. 5 ct. AXELSCHE® COURANT. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiên van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Toen onlangs, tengevolge van een ziek te, welke zich bij verscheidene personen had voorgedaan, een onderzoek door daartoe bevoegde personen te Goes was ingesteld, leidde dit niet tot een ge— wenschten uitslag en ondanks alle pogin gen nam het aantal aangetasten toe. Eindelijk kwam men tot de gevolg trekking, dat, hoezeer men de oorzaak niet kende, de ziekte voortwoekerde door eene aanleiding, welke zich bestendig bepaalde tot hen die van een zelfde var ken hadden gegeten. Toen zich nu een sterfgeval had voorgedaan, kwam men na vernieuwd onderzoek tot de overtui ging, dat de oorzaak der ziekte bestond in het eten van trichineus spek en nog wel van een inlandsch varken. Gelijk elders werd ook hier het geval békend en besloten eenige heeren, waar onder de Prov. Veearts J. Bauwens het publiek op de hoogte te brengen van eene ziekte welke vaak doodend is, ui het gunstigste geval verzwakking ot ge— heele uitputting veroorzaakt en vaak eene sleepende krankte voor het leven achterlaat. Voor een zeer talrijk aantal belang stellenden trad dan ook verleden Zater dag de heer Bauwens op, nadat de heer M. J. Van Vessem in eene korte, maar ferme toespraak op het doel en nut der bijeenkomst had gewezen en betuigde, dat het den ontwerpers van de vergade ring hoogst aangenaam was zulk een groot bewijs van ingenomenheid op de samenroeping te zien volgen. Hierop nam de heer Bauwens het woord en behandelde het onderwerp Trichinenwaarover wij hier eenige bij zonderheden laten volgen en waarmede men in onze dagen ook dient bekend te zijn. De trichine ontleent haren naam aan het latijnsche woord trichina en het griek. sclie woord trichinosdat wil zeggen haar worm dus een worm, gelijk aan een haartje. De spiertrichinen zijn het eerst ont dekt door S. Hilten te Londen in 1832 in de spieren van een man. Ze^ zijn in spieieu van 1835 door den beroemden natuurkundige Richard Owen beschreven en afgebeeld. Leidy en Zenken vonden haar het eerst in het varkensvleesch. Haren schadelij ken invloed op den mensch is het eerst door Virchow en Zenken aangetoond. Leuckart beschreef het eerst zeer nauw keurig de geslaclitrijpe trichine en de ontwikkeling van deze woekerdieren. In 1866 brak de eerste trichinenziekte uit in Brunswijk. Vele menschen zijn aldaar aan de ziekte gestorven en dit iaar brak, zooals bekend is, de ziekte uit te Goes, alhoewel men vroeger meende dat trichinen in Hollandsche zwijnen met voorkwamen. Ruim honderd menschen hebben aan de ziekte geleden en e*n drietal is er aan gestorven. I)e trichine is ternauwernood met het bloote oog zichtbaar. Het mannelijk dier bereikt eene lengte van 1,5 mM het wijfje wordt 3 tot 3,5 mM lang, en brengt ongeveer 1800 jongen ter wereld, welke bij hunne geboorte eene lengte hebben van 0,1 mM. Zij bevinden zich voornamelijk in het binnenste bekleedsel van den darm en door hare geringe dik te en groote vlugheid gelukt het hun gemakkelijk, zich door den darm heen te boren om in de buikholte te geraken, alwaar men ze bij zwijnen en konijnen die met trichineus vleesch gevoederd waren heeft aangetroffen. Dit was ook het geval bij personen wier lijken men onderzocht acht dagen na het nuttigen van trichineus vleesch, ten gevolge waar van zij gestorven waren. Uit de buik holte begeven zij zich in het losse cel weefsel, tot in de spieren waar zij reeds 9 a 10 dagen na het gebruik van liet vleesch worden aangetroffen. Gedurende 5 tot 6 weken duurt de verhuizing van de darmtrichinen naar de spieren. Het jonge dier groeit snel nadat het zich in de spiervezel heeft ingeboord. De spiervezelen bestaat uit eene teedere elastische omhulling en een taaivloei— baren inhoud. Door de verhuizing van eene trichine in eenen spiervezel wordt zijn doorschijnende inhoud troebel en korrelig, zoodat bij eene kleme vergroo ting de spiervezelen welke door trichinen bewoond worden van de gezonde door hunne geringe helderheid zijn onder scheiden. Reeds ten hoogste 3 weken na de verhuizing in den spiervezel is de trichine volwassenzij schijnt dan op— ;erold. De spiervezel is overeenkomstig [en wasdom van hare bewoonster op de plaats waar het dier zich bevindt tot het zesvoud van hare gewone dikte uitgezet. üm de trichine vormt zich nu een huisje dat na verloop van tijd in koolzure kalk overgaat in den vorm van fijne kor reltjes is de verkalking voltooid, dan is het dier reeds met het bloote oog als eene kleine punt waar te nemen. In dezen vorm kan de trichine 10 en zelfs nog meer jaren leven langzamerhand evenwel sterven de dieren, zoodat na langen tijd alleen slechts hare verblijf plaats waarneembaar is. Hitte en koude kunnen zij goed ver dragen zelfs hevige vorst doodt hen niet altijd en eerst bij 50 graden Reau mur sterven zij. Daar evenwel het bin nenste van het vleesch bij het bereiden niet altijd genoemden warmtegraad be reikt, kan het zeer goed gebeuren, dat ook na het braden nog levende trichinen in het vleesch voorkomen. De trichinenziekte ontstaat door het gebruik van trichineus vleesch. De ver schijnselen dezer ziekte beginnen met prikkeling van den darm, daarop volgen hevige buikpijn, hardnekkige diarrhee en lieete koortsenbij het gebruik van groote hoeveelheden sterft de zieke reeds na acht dagen onder verschijnselen van cholera of ook wel van typhus. De voornaamste kenteekenen zijn, wa terzuchtige opzwellingen van het aange zicht en van bijna alle lichaamsdeelen, verlamming door de ontelbare verwon dingen der spieren, bemoeilijking van het slikken en ademhalen, hevig zweeten, groote gevoeligheid van de huid, heeseh- heid en ontstekingsverschijnselen dei- longen, waaruit zich dikwijls eene long ziekte ontwikkelt. Hoe groot het aantal aanwezige tri chinen zijn kan blijkt hieruit, dat Leu ckart in een gram spiervleesch 12-1500 trichinenhuisjes telde, dat is voor het geheele lichaam 30 millioenandere waarnemers vonden in het lichaam van een mensch 100 millioen stuks. Onder zoekingen hebben aan het licht gebracht dat het aantal met trichinen besmette varkens gemiddeld bedroeg te Brunswijk 1 op 5000, te Halle 1 op 3000, te Schwerin 1 op 550, te Rostock 1 op 340, te Kiel 1 op 200 en te Chicago zelfs 1 op 40. Volgens Leuckart is het

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1