No. 105. Zaterdag 19 Maart 1887. 2° Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VIaanderen. F. DIELEMAN, 13MI13, De Aardbevingen in Italië. AXELSCHEI [COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal- Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Zij, die zich met 1 April a. s. op dit blad abonneeren, ontvangen de vóór dien datum ver schijnende nnmmers GRATIS. DE UITGEVER. Omtrent de in den laatsten tijd voor gekomen aardbevingen in Italië, wordt aan het Dagbl. voor Ned. uit Turijn het volgende geschreven. Cassamicciola heeft zijne treurige ver maardheid als de ergste onzer vulkani sche rampen van den nieuweren tijd verloren. Nevens haar staan thans Di- ano Marina, Bajardo, Oneglia en tallooze van die bekoorlijke plaatsjes onder den lachenden hemel die men ons benijdt allen tellen zij thans bij tientallen de dooden onder de weinige honderden hun- ner bewoners, die thans zonder dak, zonder levensonderhoud zijn gebleven, voor nu en voor lang. Tegen de gewoonte waren de eerste berichten, in plaats van overdreven, verre beneden de waarheid. Men meende eerst, dat de ramp slechts eenige streken dicht bij de zee geteisterd hadmaar na wei nige dagen vernam men telkens van nieuwe dorpen op de helling der Appe— nijnen, die door het ongeluk getroffen waren. Men meende eerst, dat alleen daar waar een groot aantal slachtoffers gemeld werd, de woningen in gevaar waren geweestthans blijkt het, dat ge- heele dorpen onbewoonbaar zijn gewor den en men er alles zal moeten omver halen. Eerst schenen Savona, Noli, Al— bissola het meest geteisterd, nu verneemt men, dat daar althans de woningen nog grootendeels gespaard zijn gebleven. Daarentegen moet Oneglia, eene stad van ruim 8000 inwoners, geheel her bouwd worden eveneens Porto Maurizio, evenzoo Alassio en meer andere. San Remo en Bordighera, de winter verblijven van zooveel vreemdelingen, zijn zoo goed als gespaard gebleven; en de vreemdelingen, waarbij zich die van Monte Carlo en Nizza gevoegd hebben, stellen alles in het werk om de onge lukkige beroofden bij te staan vooral de Engelsche kolonie heeft zich daarin uit stekend gedragen. Uit Nizza en Monte Carlo waar toch de schok minder hevig was dan op het platte land, was het een algemeene vlucht, waarbij het een zonderling gezicht was de vele mondai- nes en demi-mondaines, onder het volle licht van den morgen, zonder blanket sel, zonder eenige der kunstgrepen pour réparer des ans 1' irreparable outrage, in dekens gehuld naar buiten te zien stormen. Het aantal slachtoffers is nog niet bekendeen groot gedeelte ligt onder het puin begraven, maar het is zeker ver boven de duizend. Ruim 300 te Diano Marina, een stadje van 2500 in woners, ruim 50 te Diano Castello, thans geheel vernield, dat met zijn naamge noot een der schilderachtigste plekjes der Riviera vormde. Gelukkig is in de pakhuizen de olijfolie, de rijkdom dezer bevoorrechte plaatsen, bewaard geble ven. Te Toggia dreigde het huis van Ruf— fini in te stortenalles er om heen ligt omver. Te Bajardo, dat als een arends nest hoog en trotsch tusschen zijn berg- spleten ligt, stortte de kerk in, op het oogenblik dat de pastoor aan degeloo- vigen de heilige ascli zou uitdeelen deze ondervonden de broosheid van het menschelijke leven, het grootste gedeel te der aanwezigen werd onder de in stortende kerk begraven. Evenzoo te Castellaro op hetzelfde oogenblik en bij dezelfde plechtigheid te Bussana waren juist de priesters en zijne geloovigen den tempel uitgegaan om aan een stervende het laatste oliesel te brengenzij zijn gered. De dood heeft grijsaards met den eenen voet in het graf, gespaardte Diano zocht een 80jarig visscher zijne hut en zijn gezin onder de ruïneneen oude priester te Ravella, gehuld in den ruimen jas van een wisselwachter, ging overal de stervenden troosteneene oude vrouw van 94 jaar, uit de ruïnen opgegraven, was boos, toen de doctoren haar Marsala te drinken gaven, in plaats van het witte wijntje van haar heuvels dat zij gewoon was te gebruiken. In de kloosterschool te Diano waren slechts twee slachtoffers, uit Sicilië, die van het vurig eiland gekomen waren om hier op Ligurië's vreedzamen bodem door eene aardbeving den dood te vinden. De meeste slachtoffers vond men met ju weel en of papieren van waarde in de handen de zucht tot behoud van deze was dus bij velen de oorzaak der ver traagde vlucht en ten slotte van hun dood geweest. Ook heeft de tweede schok, te 8 uur 55, aan vele huizen den genadeslag gegeven en aan velen, die weder naar binnen gekomen waren het leven gekost. Onder de vreeselijk misvormde, bijna onkenbare lijken, vond men ook enke len wonderbaar behoudenmen vond een beeldschoon meisje met den arm om een hond geslagen, als een schil— dersmodel weer. Een knaap van tien jaar is uit het puin gered, waar hij vier da^en had begraven gelegen de gene raal de Sonnaz, meenende geluid uit de diepte te hooren, had niet opgehouden op die plek te laten graven langza merhand hoorde men zijn kreten duide lijker en hij kwam ongedeerd te voor schijn. Een andere knaap die als wees was achtergebleven is door den minister Genala als kind geadopteerd; uit alle hoeken van Italië zijn aanbiedingen van instellingen gekomen, om weezen op te nemen. De minister Genala wees ook aan de vroedvrouw van Diano, de eer ste barak die er gebouwd werd, als belooning toe, wegens den door haar betoonden ijver in verschillende geval len, waar onmiddellijk na de ramp haar hulp noodig was. Nu eerst, na veertien dagen, begint zich ia die zwaar bezochte plaatsjes weer eenige kalmte en vertrouwen te vertoo- nen winkeltjes worden wTeer geopend, waar dit mogelijk ismen maakt tenten en barakken gereed. De uitdeeling der levensmiddelen, die van alle kanten toe stroomden, had weder plaats met de wanorde welke m zulke gevallen onver mijdelijk schijnt, toch hebben cp enkele plaatsen de autoriteiten verwonderlijk hun koelbloedigheid en energie weten te bewaren, te midden van dat ruw egoïsme dat slechts een uitvloeisel van de radeloosheid is. Aan generaal de Sonnaz en aan de troepen komt de hoogste lof toede generaal, een ware Voorzienigheid, was onvermoeid men zag hem overal zelf de werkzaamheden leiden, en soldaten en karabiniers hiel—

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1