BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Toez'g met zijne werkzaamheden. Voor Bismarck bestaat weinig ongerustheid, dat hij zijne plannen ni«t zal kunnen doordrijven. Generaal Boulanger is buitengewoon voorzichtig. Uit vrees voor zijn spionnen is thans aan de officieren van den Fran seken staf verboden, buitenlanders als dienstboden, of onderwijzeressen in hun huishouding toe te laten. De Engelsche bladen bevatten ge neeskundige getuigschriften omtrent den gezondheidstoestand van den oppersecre- taris voor IerlandSir Michael Hiks Beach, waaruit blijkt, dat deze aan beide oogen cataract heeft, en dat een tijdperk van volstrekte rust voor hem noodig zal zijn, indien de onvermijdelijk geworden operatie zonder gevaar zal kunnen worden toegepast. Deze verklaring is niet over bodig, daar van verschillende zijden het terugtreden van Sir Michael werd toege schreven aan teleurstelling over het mis lukken zijner Iersche politiek. Als opper- secretaris voor Ierland zal hij worden opge volgd door den heer Arthur Balfour, een neef van Lord Salisbury. De verdiensten van den heer Hiks Beach worden ten vol le erkend, daar hij, als minister zonder por tefeuille, deel van het Kabinet blijft uit maken. Uit Aardenburg schrijft men aan het A. v. d. D. Zooals bekend.is, zijn de vijf locomotieven van den stoomtramweg Breskens—Maldeghem genoemd naar vijf gemeenten waar de tram doorrijdt. Het wekte daarom bij velen verwondering, dat, niet tegenstaande wij nu reeds sedert een tiental dagen een aantal treinen, beladen met zand en grint, dagelijks door onze gemeente zagen rijden, te ver geefs werd uitgezien naar de locomotief Aarden burg. De reden daarvan bleek Maandag Aarden- burg's peetdochter mocht onze poort niet binnen stoomen, dan in tegenwoordigheid van den Heer Gerritsen, gedelegeerd commissaris der Maatschap pij, teneinde haar behoorlijk aan het gemeentebe stuur te kunnen voorstellen. Die voorstelling had heden op feestelijke wijze plaats. Des middags 12 uur kwam Aardenburg aan- stoomen, en werd buiten de Westpoort door de muziek-sociëteit „Aardenburgsohe fanfaren" opge wacht. Met opgewekten marsch ging het nu door onze straten naar het marktplein, alwaar Burge meester en Wethouders haar ontvingen. Het toe passelijk woord van aanbieding van den Heer Ger ritsen en het hartelijk antwoord van onzen Bur gervader werden beide met hoera's toegejuicht. Daarna, onder het spelen van vroolijke muziek paar het raadhuis, alwaar aan ,,de heeren van den tram" een kop koffie en later een glas morgenwiin werd aangeboden, en tot slot, met eenige genco- digden, een prettig tochtje naar Maldeghem o Door de Arrondissements Rechtbank te Mid delburg is jl. Dinsdag de 17jarige A. F. G. te Koewacht wegens meineed tot één jaar gevange nisstraf veroordeeld. o— Zondag 11. trad ds. v. d. Berg uit V. voor de ge meente te Nijkerk op. In plaats de opgegevene Psalm 126 werd door de meesten der aanwezigen het Wien Neerlandsch Bloed gezongen. De houding der menigte werd zoo dreigend, dat de predikant de vlucht nam naar de Kerkeraadskamer, waar hij tot omstreeks elf uur opgesloten bleef. De bur gemeester, om verdere ongeregeldheden te voor komen, ontbood huzaren uit Amersfoort. Thans is alles weer rustig. T W E F.j I) E KAMER .3 De wijzigingen, in de bepalingen van Hoofdstuk II der] Grondwet omtrent de Troonsopvolging ge bracht, zijn van zeer gering helang. Men begon met eene redactieverbetering van een reeds aange nomen artikel omtrent het erfrecht in de vrouwe lijke lijn. Men voerde vervolgens nog eenig debat over het voorstel van den heer Van Asch van Wijck, om bij ontstentenis van eenige tot de opvolging gerechtigden persoon, voor de benoe ming van een opvolger door de dubbele Kamers nog eene meerderheid van minstens twee derden der stemmen te eischen. Daarna werd over Af- deeling I van Hoofdstuk H door stemming be slist. Met 59 tegen 15 stemmen nam de kamer ook de 2e, 3e, 4e, en 5® atdeeling van Hoofdstuk II der Grondwetsherziening aan. Wat onze Grondwet bepaalt omtrent het inko men der Kroon, de voogdij des Konings, het Re gentschap en de inhuldiging des Konings, zal in hoofdzaak blijven bestaan. De mogelijkheid, om de voogdij des Konings aan éénen persoon op te dragen, bestaat thans niet, maar zal Daar dit voorstel voor het vervolg ge opend blijven. Van grooter belang dan deze ver betering is die, welke gebracht werd in de bepa lingen omtrent den zoogenaamden Regentschaps- raadArt. 47 zal worden vervangen door een nieuw artikel, dat alle gevallen opsomt, waarin de Raad van State (niet meer in vereeniging met de Ministers) het Koninklijk Gezag moet waarnemen, en dat duidelijk aangeeft, op welk tijdstip die waarneming eindigt. De moeielijke Staatsrechtelijke vraag omtient de Algemeene Maatregelen van Inwendig Bestuur en de daarin voorkomende strafbepalingen was daarna het eerst aan de beurt om beslist te worden. AXEL 11 Maart 1887. Deze week werden alhier geene gevallen van mazelen aangegeven. o Hulst, den 7 Maait 1887. Heden hield alhier de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij eene huis houdelijke vergadering tot het bespreken van een paar hoofdpunten, welke bij velen reeds lang op de agenda stonden en die mieux vaut tard que ja mais nu ter tafel kwamen. Gelijk bij iedere dergelijke bijeenkomst moest eerst de staat der begrooting 188"'.de revue pas- seeren en werd natuurlijk goedgekeurd. Daarop kwam de vergadering van de Juni-maand a. s. of liever de Landbouwtentoonstelling ter sprake, waar op een wedstrijd voor vlasbereiding als een der belangrijkste momenten mag genoemd worden; zoo zal 6 en 7 Juni verloopen, om als bouquet de Vee tentoonstelling den 8 Juni te zien houden, en wel ke wij van ganscher harte hopen dat furore zal maken, vooral indien de wensch van elk echten landbouwer vervuld wordt, dat die tentoonstelling moge prijken met de heerlijkste exemplaren van het Hengstengeslacht, zoodat het Bestuur de 100 gulden, door de vergadering als prijzen toegestaan als een druppel aan den emmer mag beschouwen en er zich zulk een keur van hengsten opdoen, dat er weldra geen plaats meer voor de mindere soort moge zijn en de landbouwer in het algemeen zui ver ras, en de paardenfokker sierlijker en deugde lijker ros mag hebben. Met deze suikerzoete gedachte sluit ik mijn korte woord, zeker omdat door de vergadering nog was gewezen op de nuttige, noodzakelijke en gewensch- te zaak, dat de landlieden voor hunne bieten al leen op de Suikergehalten contracteeren met de Heeren suikerfabriekanten daartoe zal trachten te brengen opdat de landbouwer niet langer tot zijne groote schade gedwongen worde alleen in het voor- dtel van den fabrikant te werkenwat bij den aard van bet zaad en daaropvolgende geringe op brengst in gewicht in het oogloopend plaats heeft. In een tapperij te Amsterdam heeft een tim merman 210,— verloren bij het kaartspel met kwartjesvinders. Een boer te Haulerwijk, W. Lamsma, heeft met zeer gunstige gevolgen aan zijn vee, in plaats van lijnkoeken, in dezen winter raapolie toegediend. Zijn runderen zien er prachtig glan zend en gezond uit. o— Een slimme kwant Bij een der weegtoestellen in Den Haag had Zaterdag een jongen post gevat, schijnbaar met het doel om zich te wegen, daar hij nu en dan al eens plaats had genomen op het platform; doch daar hem de noodige centen ontbraken, bleef natuurlijk alles zonder gevolg. Nog steeds met vergeefsche pogingen bezig zijnde, naderde er een boer, die de vreemdsoor-j tige machine wantrouwend bleef staan aankijken, en aan den jongen vroeg„Woar is dat ding veur, zeg „Als je daar op gaat staan, was het antwoord,, en drie centen in die sleuf geworpen worden, dan wijst die wijzer precies aan, hoe zwaar je bent De boer haalde het kopergeld te voorschijn,'!; stapte op en trachtte, zich niet goed thuis ge voelende, de centen te storten. „Neen, zei de jongen, als jij ze in je handen] houdt, dan weeg je natuurlijk zwaarder, dan je bentGeef mij ze maar en hou jij je dan goed vastdat is veel secuurder Terwijl de man het toestel omhelsde, als ware het zijn liefste, wierp de deugniet éen voor éen de centen daarin, doch bij den eersten telde hij reeds twee, bij den tweeden drie en hield toen den derde links achterwege. „125 kilo of 250 pond weeg je!" riep hij uit. De wijzer was natuurlijk, wegens onvoldoende storting, blijven staan, zooals gewoonlijk. „Neen, zeide de boer, dat gaat niet op Het ding is niet omgedraaid „Dan ben je zeker te zwaar voor die drie een ten, zei zijn raadsmangeef er dan nog maar eens drie, dan zal 't wel lukken De goedgeloovige voldeed hieraan, en toen de snuiter opnieuw den eersten daarvan er had in geworpen, was het drietal, met de vorige, com pleet, zoodat de wijzer in beweging kwam en 85 kilo aanwees. Met den achtergehouden cent, van de eerste maal en de twee overblijvende van den tweeden keer had hij ex nu ook drie en besteedde die, toen de boer was afgestapt, voor hetzelfde doel. In ééns wees toen de wijzer 42 kilo aar, waarop de guit den ander toevoegde„Zie je wel, baas, hoe lichter je bent, des te beter gaat ie." o Een vroolijke scène bracht eenige dagen ge leden te Brussel wat afwisseling in de gewoon lijke droge rechtszitting. Een acrobaat had den eigenaar van een circus aangeklaagd, daar deze hem ziin loon niet betaalde omdat hij voorgaf, dat de aanklager niet in staat was de post, waarvoor hij was geëngageerd, behoorlijk te ver vullen. De advokaat van den klager verklaarde daarentegen, dat zijn client een uitstekend kun stenmaker was, die de stoutste toeren kon ver richten. Indien gij het toestaat, mijne heeren"] vervolgde de advokaat, „zal hij dadelijk voor uwe oogen een proef van zijne talenten afleg gen." Nauwelijks waren deze woorden gespro- ken, of de artist had, zonder de toestemming af te wachten, zijn jas uitgetrokken, liep metgroo- te stappen naar lxet einde der zaal, nam een aanloopje en maakte vervolgens een dubbele salto mortale, zoo goed, dat hij juist vlak voor de ta fel der rechters neerkwam en hier lachend de traditioneele buiging maakte. De rechters waren stom van verbazing en het publiek uitgelaten1 van vroolijkheid. Nadat de rust weer eenigszins was hersteld, verdaagde het gerechtshof de zit ting en besloot de acrobaat nog meer proeven van zijn kracht en vlugheid te laten afleggen, voordat men een uitspraak deed. o De volgende vroolijke geschiedenis wordt door het Berliner Tageblatt" medegedeeld Graaf Wilhelm von Bismarck had in den laat- sten tijd herhaaldelijk slapelooze nachten, daar het oude slot, dat hij bewoonde, een tallooze me-

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 2