No. 102. Zaterdag 12 Maart 1887, 2e Jaarg. Een mijnongeluk. In eene kerk te Londen. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, F. DIELEMAN, AXEL. BUITENLAND. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door „eheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. Afzonder!. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. De Engelsche socialisten hebben we der eene zoogenaamde demonstratie ge houden. Zij gebruikten daarvoor de St. Paulskerk Tegen half vier kwamen zij van alle kanten aangerukthier de mannen uit het Oosteinde van Londen, met de bloed— roode banier waarop het opschrift„Mijn huis is een bedehuis, gij hebt het tot een roovershol gemaakt;" daar de dochtertjes der werkluozen uit Clerkenwall, met eene witte vlag, waarop„Ik was hongerig en gij hebt mij gespijzigd." De banieren werden aan het voorportaal afgegeven mannen en meisjes verdwenen in de kerk, wier reusachtige ruimte hen feitelijk ver zwolg ofschoon het aantal vromen en so cialisten te zamen zeker meer dan 10.000 bedroeg. De beleefdheid, waarmede de kosters zitplaatsen aanwezen en aan de bezoekers het kerkbriefje in de hand duwdende plechtige omgeving van het reusachtig koepelgebouw; de lengte van het schip der kerk, waardoor de stem des predi kers hun slechts in afgebroken klanken in hei oor drong, het gezang en de praal van de godsdienstoefening, alles dempte de strijdlustige stemming en veranderde de socialisten in redelijke christenen. De tekst echter en de preek van Dr. Gifford, aartsdeken van Londen, gaf aan leiding tot velerlei betuigingen van on tevredenheid. Hij luidde: „De rijkenen de armen kwamen bijeen, de Heer maak te hen allen.' De aartsdeken knoopte hieraan de beschouwing vast, dat het on derscheid van arm en rijk steeds blijven moest, waarop een krachtig: „Neen, neen!" antwoordde. Toen hij hen kinderen van een zeltden Vader noemde, en sprak van den troost van den huiselijken haard en de familie, riep men: „Wij hebben geen familie." Tegen het eind der preek scheen eene botsing waarschijnlijk, maar hetor- gel overstemde het rumoer met zijne machtige tonen en de kerk liep in orde af. Voor de buitenstaanden had de aarts deken intusschen eene godsdienstoefe ning in de open lucht laten houden. Ar- restatiën hadden niet plaats. Wij weten niet of de socialisten hunne zaak bevorderen, met de kerken voor hunne manifestatiën te gebruiken; maar wij voor ons gelooven, dat ieder wel denkend mensch daarover een afkeu rend oordeel zal uitspreken. Het geval werpt een donkere scha duw op den toestand der tegenwoordige maatschappij. In de kolenmijn bij Quaregnon heeft eene ontploffing van mijngas plaats ge had. Op het oogenblik der ontploffing waren 150 arbeiders in de mijn bezig; van dezen zijn 10 gered, terwijl er 140 bedolven zijn. De instortingen zijn zeer uitgebreid en de reddingsarbeid is daar door inspannend en tijdroovend. Aldus luidden de eerste berichten omtrent dit verschrikkelijk ongeluk. Het Journal de Bruxelles deelt tal van nadere bijzonderheden mede, waar van wij de volgende overnemen. Men werkte op een diepte van 404 en 495 meter. De ontploffing had op 495 meter diepte plaats, des avonds om half acht. De Commissie der Brusselsclie beurs heeft in haar jongste zitting besloten van haar fondsen 1000 francs ter beschik king te stellen van de bloedverwanten der slachtoffers. De som is onmiddellijk naar den burgemeester te Quaregnon verzonden. De koning van België heeft last gegeven 10,000 francs onder de nagelaten betrekkingen te verdeelen. Verscheiden hooggeplaatste en vor stelijke personen hebben zich naar het tooneel van de ramp begeven. Het eerste lijk werd des avonds om ruim half negen boven gebracht. Het lichaam was geheel met een dikke zwarte bloedige slijmlaag bedekt de mond akelig verwrongen. De linkerarm was achter het hoofd, de rechter tegen de borst gedrukt, de vuisten waren kramp achtig saamgeknepen. Terwijl eenige mannen en vrouwen het lijk waschten, kwamen de broeders van Jen doode. Het tooneel was hart roerend. Intusschen werden twee nieuwe lijken aangedragen. Een was dat van een jong meisje. Het andere lijk was afzichtelijk om aan te zien. Het hoofd was verbrijzeld, de her senen lagen bloot, de mond was open gescheurd. Het lijk werd niet herkend. Overigens zijn alle lijken herkend. Wanneer weder een lijk is binnen gebracht steekt een man, die hiermede is belast, het hoofd binnen de deur van het zoogenaamde „barak" waar de be trekkingen in stomme smart bijeenzit ten, en roept den naam van den doode. Om tien uur des avonds waren acht lijken boven gebracht. Het meerendeel wijs gevonden in de geelkoper—ader op 409 meter diepte. Men heeft 14 doo- den in die ader geteld. Men vond er 12 in den volgenden ader op dezelfde diepte. Een jongen van 15 jaar heeft zijn beide beenen moeten verliezen. Zijn vader en zijn broeder zijn nog in de mijn bedolven. Vele mijnwerkers tellen meer dan éen bloedverwant onder de omgekomenen. Een van hen heeft zelfs 12 bloedverwanten waaronder zijn vader bij de ramp verloren. Dezelfde mijn werker was onder de eersten die zich in de schacht waagden. Verscheidene lijken werden in den loop van den nacht nog uit de mijn gehaald, waar onder ook dat eener vrouw. De minis ter Vandepeerenboom heeft zich ook naar de plaats des onheils begeven. Was in den laatsten tijd de aandacht van de Bulgaarsche zaken afgeleid, door de meer gewichtige vraag of een Fransclr Duitsche oorlog zou uitbarsten, thans zweeft de naam Bulgarije weder op ie ders lippen, die de politieke gebeurte nissen in het buitenland nagaat. De vorige week is aldaar eene poging ge waagd, om het regentschap omver te werpen, doch deze poging is deerlijk mislukt. Een deel van het leger was tot een opstand overgehaald, doch na eenig bloedvergieten bleef de partij van het regentschap meester en werden de opstandelingen gevangen genomen, ver dreven of gedood. Groot is de blijd schap over dezen uitslag. Wat zou Rusland voornemens zijn? Geruchten loopen dat een oorlog op handen is reeds is het uit het driekei- zersbond getreden, om vrij in zijne han delingen te zijn. Het ergste vcor Rus land is dat het leger io een alles behal ve goeden staat is. De nieuwe Duitsche Rijksdag is reeds

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1