IVo. 101. Zaterdag o Maart 1887. 2e Jaarg. Toch waarlijk zoo slecht? voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. D1ELEMAN, AXEL. M. BUITENLAND. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. Afzonderl. numxn. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bjj den Uitgever. Die vraag kwam dikwijls bij ons op, wanneer we telkens en telkens hoorden klagen en jammeren over den slechten tijd. 't Is waar, de klagers hebben in vele gevallen geen ongelijk. Hunne klachten zijn niet van allen grond ontbloot, wan neer we zoo het een en ander eens wat nauwkeuriger nagaan. Allereerst de land bouw, waarvan in onze streken alle wel vaart afhangt, hoe treurig staat het daar niet mede De lage marktprijzen, slechte oogsten en hooge pachten zijn drie mach ten, waartegen vooral de strijd gevoerd moet worden, gewoonlijk tot nadeel van de alleen staande partij. Met den land bouw staat het dus alles behalve gunstig. Met andere takken van bestaan heb ben we hier weinig te maken. De ver schillende handwerkslieden gevoelen maar al te zeer den druk, waaronder de land bouw gebukt gaat. Heeft men gedurende den afgeloopen winter nagegaan wat er in de groote ste den is voorgevallen, dan kan het niet ontkend worden, dat ook daar alles be halve welvaart heerscht, vooral onder den werkenden stand. Het aantal werkeloo- zen, die dagelijks om brood kwamen vragen, was legio en nam eerder toe, dan at. Aldus zouden we nog een poosje kun nen voortrede neeren, doch ons doel is niet, alleen de donkerste schaduwen van den tegenwoordigen toestand aan te wijzen. Het spook der sociaal—democratie, dat reeds gedurende eenige jaren ook in ons dierbaar Vaderland rondwaart en in den laatsten tijd veel, zeer veel aanhangers verwierf, schijnt toch bij de mindere bevolking niet overal gunstig ontvangen te worden. Of het nu komt dat de hoofdman, de heer F. Domela Nieuwen- huis, thans voor een jaar "van het too— neel verwijderd is, of, dat de oorzaak is, dat de klasse waaronder de meeste vol gelingen der sociaal-democratische vaan geworven worden, het drijven der leiders moede is, hoe het ook zij, de laatste dagen hebben ons doen zien, dat het volk niet algemeen met hen medegaat, niet hunne valsche theorieën toegedaan is. Het feest van onzen grijzen Vorst is te Amsterdam, Rotterdam en Leiden vooral de aanleiding geweest, tot eene openlijke oorlogsverklaring van eene groote massa aan de sociaal—democraten. Wij zullen de laatsten zijn, om de ruwe tooneelen welke in bovengenoemde plaat sen zijn voorgevallen, goed te keuren maar wij kunnen het toch niet verzAvij- gen, dat het ons eenigermate goed deed, te vernemen, dat een groot deel onzer lagere stadsbevolking het socialisme vij andig .gezind is. Dat zal misschien de leiders wel een toontje lager doen zin- gen. Heeft 't volk het dan toch zoo bang, als de opruiers het hun dagelijks trach ten wijs te maken Wij gelooven, dat er dezen winter vooral in de steden veel armoede is geleden maar toch twijfelen wij er aan dat met allen die beweren geen werk te kunnen krijgen, zulks het geval is. Er dient onderscheid gemaakt te worden tusschen werkeloozen en werkloozen. De laatsten zijn zij, die met den besten wil, om te werken bezield, toch geen werk hebben en dus tot lediggang ge doemd zijn. Zijn zij uit den aard der zaak werkeloozen, niet alle werkeloozen zijn buiten gelegenheid werk te hebben. Onder hen bevinden zich velen, die lie ver langs de straat slenteren, dan po gingen aan te wenden om hunne krach ten nuttig te besteden, vertrouwende op de milddadigheid en het medelijden der meergegoeden. Er wordt, en vooral in den winter voor den werkman het bangste jaarge tijde veel gegeven ten behoeve der noodlijdenden, doch, dat een vrij groot bedrag besteed wordt tot ondersteuning van lieden, die het niet noodig hebben en zulks bijgevolg ook niet verdienen, staat als een paal boven water. Voor beelden zijn ons bekend, dat door ledig- gangers geweigerd werd eenige kleine werkzaamheden te verrichten, hoewel daarvoor eene billijke belooning werd toegezegd. Dit komt, doordat bij de zulken de gedachte dat* zij toch onder steund worden en dat men hen niet van honger zal laten omkomen, het zwaarst weegt en zij alzoo liever den geheelen dag werkeloos blijven, dan bijvoorbeeld een halven dag voor een evenredig loon te werken. In onze landbouwende streken heerscht zelden groote armoede. Des zomers wordt in den regel genoeg verdiend om, bij verstandig overleg, zonder bezorgd heid den winter af te wachten. Boven dien vinden velen gedurende een groot deel van het barre jaargetijde hunne vaste werkzaamheden in de schuur. Menig arbeider legt dan ook 's avonds minder bezorgd het hoofd neder dan de meester in wiens dienst hij staat. Het valt dus niet te ontkennen, dat de toe stand der mindere klasse ten platte lande niet zoo heel ongunstig is, al is zij dan ook niet rooskleurig te noemen. Voor vele takken van bestaan is ver betering hoogst wenschelijk, dat spreekt maar Avanneer zal dat niet het geval zijn Wij eindigen met dezelfde ATaag, als Avaarmede wij ons opstel begonnen Is de toestand dan toch waarlijk zoo slecht? De Duitsche Rijksdag is tegen gisteren, dat is Donderdag bijeengeroepen. De keizer zelf zal de zitting openen. De eerste woorden zal de oude Wilhelm uitspreken en de rest van de openings rede zal Bismarck voorlezen. Maar, hoe komt men er nu toe om een Rijksdag bijeen te roepen, waarvan men nog niet eens alle leden kent? In het gunstigste geval kunnen slechts 334 van de 397 leden op hun post zijn. Nog 62 herstemmingen en 1 naverkiezing moeten gehouden wordenbijna een zesde van den Rijksdag is dus niet in de gelegenheid ter vergadering te ver schijnen. Bismarck mag met voldoening op den uitslag van zijn tour de force neer zien. De vereischte Regeeringsmeerder heid voor de aanneming van het beruch te septennaat is verkregen en de na- verkiezing zal geen verandering in die meerderheid teAveeg brengen. Alleen over de Elzas-Lotharingers is de ijzeren Man niet tevredendaar zijn de \riendjes van de Regeeiing eenvoudig aan de deur gezet. Daar zullen dus kunstmid-

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1