BINNENLAND. CEMENCB NIEUWS. Acbet ontmoette hij een gewonden sol daat, die hem vertelde, dat de troepen handgemeen waren. Iets verder vernam de tolk van een paar inboorlingen, dat al de Italianen waren afgemaakt. Kapi tein Tanturi zond eene patrouille vooruit, en deze kwam terug met het bericht dat de vijand zich terugtrok. Dit klonk on- geloofelijk en kapitein Tanturi zette den tocht naar liet slagveld voort. Daar vond hij de bevestiging van de beide berich ten de Abyssiniërs waren verdwenen, en de Italiaansche soldaten lagen allen dood, in rijen, gelijk zij gestaan hadden, op den met bloed doorweekten grond. Zij hadden zich tot de laatste patroon en den laatsten man verdedigd. Uit het aftrekken der overwinnaars, wier aantal op 20,000 is geschat, kan men afleiden dat hun door de kleine schare zeer ge voelige verliezen waren toegebracht. T AV E E I) E K A MEK. De Grondwetsherziening heeft haar kansen be langrijk zien verbeteren. Met betrekkelijk groote meerderheid werd de motie Schaepman, die de Re- geerinw uitnoodigt een voorstel bij de Staten - Ge neraal"^ te dienen tot verdeeling, ook der groote steden, in enkelvoudige kiesdistricten, door de Tweede Kamer aangenomen. Indien de meeste-le- den der Linkerzijde en de heer Oorver Hooft zich niet door constitutioneele bezwaren hadden laten tegenhouden, om aan de voorgestelde motie hun ne" stem te geven, dan zou de meerderheid waar mede zij werd aangenomen aanzienlijk grooter ge weest zijn. Het is dus reeds een goed begin en ook aan de Rechterzijde zijn leden, die het groote werk zoo veel mogelijk wenschen te bevorderen. o Door jhr. mr. L. Schorer, burgemeester van Kuilenburg, vroeger te Axel, en zijn echtgenoote is ter nagedachtenis van hun overleden zoon een fonds gesticht onder de benaming van het Adolf- Schorer-fonds, waarvan de inkomsten volgens sta tuten uitsluitend moeten worden gebezigd tot het uitoefenen in de gemeente Kuilenburg van de weldadigheid in den ruimsten t\n des woords. Het beschermheerschap over genoemd fonds door de stichters aangeboden aan den Commissaris des Konings in Gelderland, is door dezen aangenomen. De Gemeenteraad van Amsteidam, heeft in zijn zittino- van jl. Woensdag bij acclamatie aangeno men,^. M. den Koning op 19 Feb. a. s. een adres van gelukwensching aan te bieden. Dit adres is van den volgenden inhoud De Gemeenteraad van Amsterdam acht zich ge lukkig, op dezen dag aan Uwe Majesteit zijn eer biedigen gelukwensch te mogen aanbieden. De Burgerij der Hoofdstad herdenkt met dank baarheid het 'vele goede, dat onder de langdurige en gezegende regeering van Uwe Majesteit voor het Vaderland is tct stand gebracht. Namens haar spreekt de gemeenteraad, onder hernieuwde betuiging van onwankelbare trouw en iimiire gehechtheid aan Uwe Majesteit en Haar Huis" den wensch uit dat Uwe Majesteit nog vele jaren voor Nederland moge blijven gespaard. Amsterdam Februari 1887. AXEL 18 Februari 1887. Het getal aangegeven gevallen van mazelen bedroeg van 11 tot 18 dezer, in deze gemeente 4. o Zaamslag, 17 Februari. Maakt Zaamslags man nelijke bevolking zich in den laatsten tijd druk met zang en muziek, de meisjes blijken het stre ven der mannen ten zeerste toe te juichen. Vooral ondervindt dit onze Muziekvereeniging, welke, bij gelegenheid van den optocht op s Konings verjaardag, voor het eerst pronken zal met een prachtig vaandel, een geschenk van een aantal meisjes. o Meldden wij vroeger dat door den gemeenteraad van Hulst van gemeentewege eene som van ƒ1000 beschikbaar werd gesteld, tot het bouwen van een muziektempel op het marktplein aldaar, thans kun nen wij mededeelen, dat dit bedrag door dien Raad met ƒ500 is verhoogd geworden. Men twijfelt niet of deze tribune zal wel tot een sieraad van het Hulster marktplein strekken. —O— Koewacht. Door bedeeling der armen, onthaling der kinderen, van openbare en bijzondere scholen alsmede het plaats hebben van Groote Volksspelen hoopt men ook alhier den 19cn Februari te vieren. Men schrijft aan de Midd. Ct. Eenige jaren geleden werden door de Engel- sche douanen in een gebouw aan eene Engelsche kustplaats groote hoeveelheden tabak en sigaren gevonden en, daar men den oorsprong niet be wijzen kan en niemand eigenaar ervan wilde zijn, in beslag genomen. Tegelijk stelde men een grondig onderzoek in naar den smokkelaar en verdachte, een Engelsch- man, die zooals gebleken moet zijn, dikwijls te Veere Zierikzee, Ter Neuzen Vlissingen enz. met zijn jacht vertoefde en dit aldaar geladen moet hebben. Korten tijd vóór het smokkelen der gevonden goederen moet die persoon nog te Vlissingen geweest zijn met zijn gebrekkig vaar tuig -- dat intusschen vergaan is en thans zijn, op verzoek van de Engelsche regeering, die o.a. iojnand voor het onderzoek naar Vlissingen zond, verscheidene personen van daar sedert ee nige dagen in Londen, om voor de rechtbank de identiteit van den te Vlissingen met zijn vaartuig gewezen persoon met den verdachte te bewij zen. Zij ontvangen, benevens vrije reis heen en weer, 9 tot 12 gulden per dag voor verblijfkos ten. o— Onlangs hield een zeer smaakvolle équipage stil voor de woning van een eenvoudigen man denmaker te Berlijn. Een palfrenier in blinkend livrei sprong van den bok, en boog zijn hoed met gouden tressen bijna tot op den grond, terwijl hij het portier opende en een in het zwart ge kleed heer met voornaam uitzicht uit het rijtuig steeg. Deze hield een klein leeren taschje in de hand en verdween in de woning van den man denmaker. De ongewone verschijning lokte een menigte nieuwsgierigen, en het meeste verwon derde zich de eigenaar van een restaurant, ovei- buurman van den mandenmaker, die op dien mor gen bijna gelijktijdig een aantal vreemde gasten kreeg, welke voortdurend het huis van den man denmaker en équipage in het oog hielden. Spoedig verscheen de voorname heer weder, en, terwijl de mandenmaker hem onder buiging op buiging uitgeleide deed, steeg hij in zijn rijtuig en reed heen. Onder de gasten in het bovenge noemd restaurant brak op dat tijdstip een home risch gelach uit. In de woning van den mandenmaker was in tusschen het volgende voorgevallen. De voorname heer stelde zich voor als graaf die of die, zeide te verschijnen op den mondelingen last van den keizer en vereerde den braven staatsburger, die in zoo velerlei opzicht het algemeen welzijn ge diend had, de roode adelaarsorde der 4e klasse. Vooral moest hij niet verzuimen nog heden om 12 uur aan het'paleis zijne opwachting te komen maken. Hierbij overhandigde de gezant den sprakeloozen mandenmaker het lederen doosje en voegde er nog een hartelijken gelukwensch aan toe. Toen hij vertrokken was, liep het in de woning van den gedekoreede bijna in het honderd. „Vrouw, mijn jas, mijn Zondagschevrouw strijk mijn hoed opvrouw stuur om den bar bier Het eene bevel volgde op het ander en het hoofd der echtgenoot van den ongelukkigen mandenmaker liep om. Eindelijk kwam zij op den verstandigen inval de nieuwe orde toch ook eens te bekijken. Het taschje werd behoedzaam opengemaakt, met be vende vingers werd de fraaie ridderorde, die aan een breed, vuurrood lint bevestigd was, er uit genomen en bekeken. Het viel den mandenma ker op, dat ze erg licht was, hij keerde haar om en nu bleek het, dat de madaille van leer vervaardigd was. De arme man was woedend, en toen hij aan de overzijde eenige lachende heeren aan het venster zag staan, waaronder hij menig bekend gezicht ontdekte, begreep hij, dat men hem een poets had gespeeld en daarbij par- j tij had getrokken van zijn welbekende zucht naar een lintje. o Gevolgen van de Enquête. Eenige studenten aan eene der talrijke studententafels te Leiden, bemerkende dat het aardewerk afkomstig was uit de fabriek der firma Regout te Maastricht, hebben dit alles vernield, daarbij tevens een du ren eed zwerend nooit meer te willen spijzen van een bord of schotel in die fabriek vervaar digd. Door den rechter-commissaris in strafzaken te Leeuwarden wordt een instructie gevoerd tegen J. v. d. L., te Grouw, wiens molen dezer dagen is afgebrand onder verdachte omstandigheden. I Die molen heeft reeds vrij wat drukte veroor zaakt. Midden in het dorp staande, is hij bij sterken wind en storm Voor de omwonenden steeds gevaarlijk, en velen zouden dan ook niets liever zien, dan dat de molen werd afgebroken. Een vroeger gedaan voorstel om hem van ge meentewege aan te koopen, werd door den Raad verworpen. Een paar jaren geleden brandde de molen af, en v. d. L. bouwde hem weer op. Hij dekte hem met riet, wat in strijd was met de verordening ter blussching en voorkoming van brand Een civiel proces volgde en werd door hem verloren. Bovendien werd hij ook door den kantonrechter veroordeeld wegens het dekken van den molen met riet en is een administratief proces bij den Raad van State aanhangig. Ver liest v. d. L. dit, dan moet de molen afgebroken worden, zonder dat hij schadevergoeding ont vangt. Hangende het proces brandde de molen, in herbouw voor ƒ11,000 verzekerd, een paar weken geleden opnieuw af zonder bekende oor-j zaak, en de ingezetenen hebben vrijwillig ƒ1200 aangeboden aan hem, die den dader kan aanwij zen. Per circulaire zijn dezer dagen de ingezete nen aangespoord om met den molenaar geen woorden te wisselen, noch met zijn huisgen oft' ten, niets aan hen te verkoopen, geen werk voor hen te verrichten, enz. o— Te Como waren twee jonge-lieden aangetèej kend en trokken met vrienden en vriendinnen de stad door, om, volgens het gebruik, de bruids- geschenken te koopen. Bij een juwelier geko men, pakte deze al het moois uit, dat hij had, en de bruid was bezig aan het uitzoeken, toen de koopman haar heimelijk een ring zag weg moffelen. De biuidegum, in woede ontstoken, verkreeg van den juwelier, dat deze tegen rouw koop het reeds gekochte zou terugnemen en zich daarna tot zijn bruid wendende, gaf hij haar twee oorvegen en liet haar verbluft staan. o— Eenige dagen geleden werd in Tarente een bende van jeugdige misdadigers ontdekt, die reeds jaren lang stelselmatig het dievenhandwerk beoefenden. De bende, die uit een twintigtal jongens van 12 tot 16 jaar bestond, had hare! eigene organisatie, met een generaal aan het hoofd en met een secretaris en een kassier zij had hare bergplaats, waar de gestolen goed ere® gewoonlijk bestaande in citroenen, sinaasappelen,] suikerwerk, wijn en allerlei andere eet- en drink waren, geborgen werdenin hunne bijeenkom* sten werd het gestolen goed verdeeld en opge-j maakt; er heerschte een strenge discipline, die zich zelfs uitstrekte tot de aangifte bij de politie van andere jeugdige dieven, die met hun wilden] concurreeren. De jeugdige booswichten hadden zelfs een volledige dieventaal, die voor oningen wijden volkomen onverstaanbaar was,

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 2