No. 99. Zaterdag 19 Februari 1887 2° Jaarg. Enkele losse opmerkingen naar aanleiding van het Koningsfeest. Nieuws- en Advertentieblad oor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IHELEMAA, AXELSCHEffiCOlRANT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Wij staan aan den vooravond van een schoon feest. Heel Nederland heeft zich toegerust voor de viering van den zeventigsten jaardag van onzen beminden Koning. Geen plaatsje in het gansche Kijk van eenige beteekenis, of er bestaan een of meer feestcommissiën, welke al hei mo gelijke hebben gedaan om den I9en Februari tot een onvergetelijken dag te maken. Moge het Oranje-zonnetje het leest door zijne heldere stralen opvroolijken. Ofschoon de tegenwoordige tijd weinig geschikt is om feest te vieren, zoo mag een dag als die van morgen daarop wel eene uitzondering maken. Het geldt hier toch een man, die naast God, ons aller Vadei is. Het Hoofd van den Staat, gesproten uit den edelen Oranjestam, sedert bijna 38 jaren over ons regeerende is wel een feest waard. Aanzienlijke sommen zijn door het geheele land bijeengebracht voor uitdee- lingen van levensmiddelen, kleederen en brandstoffen aan armen en behoeftigen. Voorwaar, wel een bewijs, dat het niet altijd waar is, wat sommigen stoutweg durven beweren, dat er voor het volk niets gedaan wordt. Bijna overal is in de eerste plaats gedacht aan de arme medeburgers; het grootste gedeelte der ingezamelde gelden is ten hunne voordeele aangewend. Gelegenheidsversjes zijn bij massa's in 't licht verschenen. Niet altijd zijn de vervaardigers daarvan even gelukkig ge weest. Vooral voor de schooljeugd zijn lieve versjes geschreven. Er zijn echte ju weeltjes onder. Ons volk zingt gaarne. En toch het zal naar alle waar schijnlijkheid weder blijken, dat gepaste liederen vcor een feestdag als deze door weinigen gekend worden. Het „W ien Neerlandsch bloed", „l)e Koning leev „Wilhelmus" en dergelijke, ja, ze zullen gezongen worden ongetwijfeldMaar hoe? De meesten kennen slechts een of twee coupletten, meer niet. Moet het gevoel van liefde voor V a- derland en Koning zich uiten in het uitgalmen van ellendige straatdeunen Het gebeurt, helaas, maar al te dikwijls. Vele Vaderlandsche zangen vallen wei nig in den smaak. Wiens hart voor Land en Koning gloeit Verheff' den zang als wij. Deze regels zijn toch vrij wat schoo ner dan al de onzin, waarop we jaar m jaar uit door orgeldraaiers en liedjeszan gers vergast worden. En die onzin wordt gretigr overgeno men en gezongen tot vervelens, ja, tot walgens toe. Er is waarlijk weinig veredelends m die flauwe rommelzoo. Neen verbant al dien ongezouten kost. Laat een echt Vaderlandsch lied klinken Er is voorraad genoeg, wanneer de lust tot zingen daar is. IllITENLANl). Het spreekwoord zegt, dat er nooit meer gelogen wordt dan na een jacht partij, gedurende een oorlog en vóór eene verkiezing Dit laatste worden de Duitsche kiezers ook gewaar. Hen wordt in de laatste dagen herhaaldelijk voor gespiegeld, dat oorlog of vrede eenvou dig afhangen van de meerderheid welke in den Rijksdag zal gekozen worden. Allerlei middeltjes worden uitgedacht en aangewend om de kiezers te overha len en gelukt het eene niet te best, dan wordt een ander te baat genomen. In het zuiden van Rusland worden thans groote oorlogstoebereidselen ge maakt. Er wordt gewerkt met een ijver, dat men zou gaan denken niet alleen aan eene bezetting van Bulgarije, maar zelfs aan een tocht naar Constantinopel. Niet minder dan 100,000 man der re serve is opgeroepen. De Zieke Man zit te rillen en te beven over het gevaar dat boven zijn hoofd hangt en dat hem wel eens zijn heerschappij zou kunnen kosten. Bij de Italiaansche regeering is dezer dagen zeer slecht nieuws ontvangen uit Afrika. Generaal Gene, de Italiaansche bevelhebber te Massowah, heeft brieven 300 M. geschreven omtrent het aldaar voorge vallene, waaraan de volgende bijzonder heden worden ontleend. Majoor Boretti, die liet garnizoen van Saati kommandeerde, bericht, dat hij op 25 Januari in den vroegen morgen de hoogten rondom het fort door duizenden Abvssiniërs bezet zag. Hij gaf onmid dellijk bevel, granaten onder de vijanden te laten werpen; dit had eerst geen uitwerking, doch na eenigen tijd ver dwenen de Abyssiniërs. Daarop zond majoor Boretti luitenant Corns met een aantal manschappen op verkenning uit, en dezen raakten weldra met den vijand slaags, die zich krachtig verdedigde. Nauwelijks waren enkele schoten ge wisseld, of van alle zijden stormden ontzaglijke massa's van Kas Aioela's troe pen op de Italiaansche verdedi ken toezij naderden die tot op en werden met een moorddadig vuur ontvangen. Tot half vijf in den namid dag werd de strijd voortgezet; toen zoch ten de Abyssiniërs hun heil in de vlucht. Majoor Boretti verschoot in dien tijd 5(100 patronen, 37 granaten en 17 shrapnel s. Zijn voorraad was daardoor bijna uitge put en hij zond zoo spoedig mogelijk een bode naar Monkoello om nieuwe ammu nitie en levensmiddelen te vragen. Gene raal Gene zond het gevraagde zoo spoedig mogelijk af, ouder bedekking van drie com. pagnieën Italiaansche en van een paar de tachementen ongeregelde troepen. De ko- lonne verliet Monkoello in den vroegen morgen van 26 Januari. Tegen 11 uur ontving de kommandant te Monkoello een brief van den bevelhebber der ko— lonne, kolonel Cristoloris, met het bericht, dat deze m de nabijheid van Dongoli eene zeer talrijke vijandelijke legermacht had ontmoet en dat zijne mitrailleuses niet te gebruiken waren. Eenige oogen- blikken Tater kwam een tweede schrijven, waarin gezegd werd, dat de kolonne zon der versterking in manschappen en ge schut geen schrede verder kon komen. Onder deze omstandigheden zond de kommandant van Monkoello een van de twee compagniëen, waarover hij beschik te, kolonel Cristotoris ter hulp. Het slot van het voorval is medegedeeld door kapitein Tanturi, die het Level voerde over deze laatste compagnie. Te half twaalf verliet hij Monkoello. Bij

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1