BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. V satie van liet legeren voor de versterking van •de oostelijke grens. De rechterzijde der Fransche Kamer heeft, zoo verzekert men, besloten voor het crediet van 86 millioen te stemmen, tot voltooiing der wape ning. Een Fransch blad is van oordeel, dat generaal Boulangei openlijk en plechtig eene verklaring moet afleggen, waaruit de vredelievende gezind heid der Fransche regeering overtuigend blijkt. De heer Von Bismarck heeft in ronde woorden verzekerd dat hij Fi ankrijk niet zou aanvallen waarom zou nu de generaal niet de tribune be stijgen om te zeggen „Ik, de man dien men be schuldigt van het streven naar den oorlog, blijf er borg voor dat de uitdaging niet van onzen kant zal komen." De Duitsche pers zou daartegen, wanneer de generaal deze verklaring aflegde kunnen zeggen „Gij meent misschien wat ge zegt, maar gij kunt niet meer terugkeeren op den door u ingeslagen weg, al wildet ge dit doen." De Fransche pers houdt zich overigens flink, zoozeer zelfs, dat de keizer van Oostenrijk, ge troffen door hare kalme en bezadigde houding, tot den gezant der Republiek zou hebben ge zegd: „Indien het zoo doorgaat, zal Frankrijk mij nog tot de vrijheid van drukpers bekeeren. Ik kan alle Oostenrijksche bladen schorsen en toch geven zij van tijd tot tijd nog artikelen, die ons in een oorlog zouden kunnen wikkelen. Uwe bladen zijn vrij en toch nemen zij de regels in acht, die voor het behoud van den vrede noodig zijn." Een Engelsch blad bespreekt de houding van dat land in geval eener mogelijke schending der neutraliteit (onzijdigheid) van België indien Enge land en Duitschland daarover tot een verschil van meening kwamen, zouden de belangen van beide landen daardoor benadeeld kunnen worden. Te onderscheiden zou zijn of Frankrijk of Duitschland ingeval van oorlog alleen het recht van doorgang dan wel eene 7oortdurende annexatie van het land zouden eischen. Indien Frankrijk en Duitschland liet handhaven van Belgiës onafhankelijkheid na den vrede zouden willen waarborgen, is het ont vangen van deze belofte zonder twijiel de eenig juiste politiek van Engeland. Engeland wenscht zich niet aan zijne verplichtingen ta onttrekken, maar het zou krankzinnigheid zijn, zich onnoodig in een vreeselijken oorlog te laten wikkelen. Graaf Yon Moltke heeft gezegd dat de toestand zeer ernstig is, met machtiging om dit bekend te maken Misschien hebben we hier wel met eene verkiezingsmanoeuvre te doen, want in Duitsch land wordt hard gewerkt om eene meerderheid voor de regeering uit de stembus te doen komen, vooral met het oog op de uitbreiding der leger- sterkte. De oefeningen met het repeteergeweer der 75 000 onder de wapens geroepenen, zal du ren van 7 tot 18 Februari. Uit Boekarest wordt gemeld, dat Roemenië met den grootsten ijver aan zijne legerorganisa- tie werkt. Twee hoofdofficieren vertoeven in Es sen om de nieuwe batterijen in ontvangst te ne men Krupp vervaardigt ook voor Roemenië 165 000 projectielen. In het arsenaal te Boeka rest wcfrdt dag en nacht doorgewei kt; de quaes- tie van het repeteergeweer is nog onbeslistmen beproeft nu een nieuw model van den Zwitser- schen fabrikant Rubin. Er wordt zoo hier daar nog al een duitje aan het soldaatje spelen opgeofferd Naar het N. v. d. D. meldt zal Z. M. de Ko ning den 19 Februari des middags op de gewone wijze de leden zijner hofhouding ontvangen. Des namiddags is het gala maaltijd ten hove. Wellicht zal de Koning des daags eenige audiën ties verleenen aan particulieren en commissiën. o H. M. de Koningin heeft voor het Prinsesje in- geteekeDd op de Kindercourant uitgave H. L. Smits te 's Gravenhage. o— Werd door verschillende bladen gemeld dat de heei mr. Keuchenius lid der 2e Kamer ernstig ongesteld was, thans kunnen wij mededeelen dat ZEd. de zitting van die Kamer, van jl. Woensdag reeds heeft bijgewoond. De Burgemeester van Middelburg, Mr. C. J. Pické (ook lid van de Eerste Kamer) heeft om zijn ongunstigen gezondheidstoestand tegen 1 April a.s. voor eerst gemelde betrekking ontslag aange- viaagd. o Naar het N. v. d. D. meldt kan menigeen die in den waan verkeert dat de verzending van beurs berichten en prijscouranten steeds op den voet van drukwerk kan plaats hebben, er belang bij hebben te weten, dat er eene beslissing van den Minister bestaat waarbij die bevoegdheid (op trouwens allerzonderlingste wijze) geregeld wordt. In die stukken als drukwerk wordt wel de in vulling van de prijzen en de verandering van prijsopgaven toegelaten, doch niet de schrif- t e 1 ij k e vermelding van de verkochte hoe veelheid en van bet gewicht. Dan worden ze als gewone brieven beschouwd. AXEL 11 Februari 1887. Jl. Dinsdag heeft ten huize van A. J- Blan- kert de aanbesteding plaats gehad van ongeveer 180,000 K.G. Chili-Salpeter, bevattende 15 pet. stikstof als Salpeterzuur, ten behoeve der alhier gevestigde maatschappij „Vooruitgang is ons stre ven." Ei werden 4 inschrijvingsbiljetten ir geleverd, door de heeren J. F. Adriaanssens te Walsoorden voor ƒ11,33, H. J. Vlaeminck te St. Jan Steen voor 11,30, Van Gulpen en Co. te Amsterdam voor /ll,21V«en A. Dieleman te Axel voor/ll,19 alles per 100 K.G. De levering is door 't Bestuur aan den laagsten inschrijver gegund. Voor de levering van ongeveer 85,000 K G. Ammoniak-Superphosphaat, bevattende 7 pet. stik stof als Ammoniak en 9 pet. phosphorzuur, beide oplosbaar in water, werden 2 inschrijvingsbiljetten ingeleverd door Van Gulpenen Co. te Amsterdam voor ƒ7,64 en door H. J. Vlaeminck te Sint Jan Steen voor /7,547s beide per 100 K.G. De levering is door 't Bestuur niet gegund. Tengevolge hiervan werd Donderdag eene alge- meene vergadering gehouden ten huize van C. L. van Rompu waarin werd besloten dat door 't be stuur deze meststof thans zoude worden aangekocht. Z. M. heeft met ingang van 1 Maart a. s. benoemd tpt ontvanger bij 's Rijks belastingen al hier, de heer G. G. A. Meuwissen, te 's Gravenpolder. Het aantal aangegevene mazehnlijders be droeg alhier van 4 tot 11 Febr. 2. Philippine. De commissie voor de feestviering op 19 Februari heeft reeds te beschikken over eene som van ƒ95. Zij heeft in hare vergadering van Zondag 6 Februari, het volgende programma vast gesteld. In den nacht van 18 op 19 Februari, even na 12 ure zullen op de wallen eenige saluutschoten gelost worden. 6 ure voormiddagverzending van een telegram van gelukwensching aan Z. M. den Koning. 9 ureOntvangst van het gemeentebestuur en van de feestcommissie in de school. Uitreiking van boekjes en portretten aan de schoolkinderen. Uitvoering van eenige volksliederen door de schoolkinderen. Voordrachten, enz. door dezelfde. 11 Va lVa pauze. l'/a 3Va onthaal van alle kinderen uit de gemeente in het schoolgebouw. 3 ure ontvangst der zangsocieteit „de vereenig- de broeders" in de school. Optocht. 's Avonds verlichting. Opmerkenswaardig is het, dat de saluutschoten zullen gelost worden met het geschut, dat eertijds diende ter verdediging van Philippine tegen Span jaarden, Franschen en Belgen. Overslag. De eerlijke vinder van het horloge van den rijks-ambtenaar Pielers, waarvan wjj in <?ns vorig nummer melding maakten ig een hout hakker van Moerbeke, (Kruisstraat) genaamd A. Pul. o— Overslag. Maandag werd alhier het stoffelijk overschot van den Weledelen Heer F. B. van den Eeckhout oud-hoofd der school dezer gemeente naar zijne laatste rustplaats gebracht. Om tien uur begon de droevige plechtigheid aangekondigd door klokgelui en werd de prachtige i lijkkist met den dierbaren afgestoivene kerkwaarts gedragen, door twee leden van den gemeenteraad twee leden van het armbestuur, waarvan de overledene sedert vele jaren lid was. Achter de lijkkist volgde de familie van den overledene, de leden van den gemeenteraad en van het armbe- j stuur en vele oud-leerlingen, die een laatste hulde 1 brachten aan den man waarvan zjj hun onderwijs j ontvangen hebben. Om twaalf uur werd de lijkkist aan den schoot i der aarde toevertrouwd. Op den doodenakker heerschte eene plechtige stilte en menig traan werd gestort over der, man, die van 1838 tot 1883 dus 1 gedurende 45 jaren zijne beste krachten aan het welzijn der jeugd heeft gewijd. o Jl. Maandag had ten raadhuize te Ter Neuzen 'j de herverpachting plaats van den tol op den pro- 1 vincialen weg van Ter Neuzen naar Axel, staande bij Triniteit (het Zwaantje,) voor den tijd van 3 jaren, en werd daarvan nu wederom pachter J. Dieleman, aldaar, voor ƒ440 per jaar, behoudens j nadere goedkeuring. In 1883 bedroeg de pacht som ƒ510. Westdorpe. Alhier zal door een paar liefheb bers een konijnenteelt op groote schaal aangelegd worden de benoodigde stukken gronds zijn aan gekocht en metingen enz. hebben plaats gehad. o— Sas van Geilt, 9 Februari. Onlangs kwam al hier een staaltje van oplichterij voor: Een onbe kend persoon veivoegde zich bij J. W. en gaf voor een ambt aan den spoorweg te moeten bekleeden, weshalve hij voor den tijd, gedurende welken hij hier werkzaam zou zijn, tegen billijke vergoeding kost en inwoning verzocht. Dit verzoek werd hem toegestaan, zoodat J. W. den nieuwen huisge noot dien dag (voor den eersten) goed onthaalde. Toen des avonds de conmensaal naar 't een en ander informeerde, was de Vreemdeling, die infor- matiën wantrouwende, verdwenen. Tot nu toe heeft hij zich nog niet laten zien. O— Zaa inslag, 9 Februari. Bestuur zoowel als par ticulieren der Gemeente beijveren zich om het zeerst 's Konings a.s. jaardag naar behooren te vieren. Door de feestcommissie is ongeveer 220 inge zameld; hiervoor zullen enkele volksspelen plaats hebben, terwijl de onkosten van optocht, dorps versiering, illuminatie en vuurwerk met het overi ge bestreden zullen worden. De Gemeenteraad heeft de aanzienlijke som van 120 uit de Gemeentekas beschikbaar gesteld, om de armen te bedeelen, en is tevens voornemens de schooljeugd eene kleine verrassing te bereiden. Zoo zal dan rijk en arm, oud en jong, in de feestvreugde kunnen deelen. Moge het weder de plannen en verwachtingen I der ingezetenen ten goede zijn! Een Scheveninger, die altijd getrouw een der koffiehuizen op Maandag bezocht, had de gewoon- te om, als hij een kop koffie bestelde, de daarbij gevoegde klontjes suiker in zijn zak te steken en die voor zijn meisje te bewaren. De bedien-1 de, die dit reeds lang had opgemerkt, had de vrijheid genomen om drie stukjes biljartkrijt den vorm te geven der klontjes en bediende daar- mede den bezoeker die er eveneens als vorige malen mede handelde. Toen hem nu Maandag- morgen een dergelijke bestelling werd voorgezet, - vroeg hij den kellner„Is dit wel goeje suuker, jog? De veurige liekte wel krèt, zei men mèd, toen 'k ze er 'n brokske van in den mond stak

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 2