LIJST No. 08. Zaterdag 12 Februari 1887.Jaarg. GETROKKEN NUMMERS, voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, AXEL. van de lichting 1887, 's Konings 70s,t" verjaardag. buitenland. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 301 cent door geheel Nederland; voor Belgie 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. VAN DOOR DE Namen en Voornamen. Reclames. 5 O s Beudegem Pieter C. van Block Petras F. de Bruijne "Willem de Cadsand Adriaan J. van Dees Abraham Dekker Willem Deij Jacob Dieleman Christiaan Dregmans Johannes M. Dijkwel Cornelis Engelsman Pieter den Feber Petras de 't Gilde Jan Eemelaar Carolus L. Herrebout Leendert Herrebout Marinus J. Jansen van Rosendaal Pieter Jonge Willem C. de Jongejan Huig Kolijn Jan Laere Camille J. M. van Maat Francois Oole Hendrik N. V. Regt Hermanus de Rouw Salomon Scheele Jan F. Schieman Daniël C. Schoof Petrus F. Simons Jan Vercouteren Leendert Verplanke Pieter Verschelling Cornelis Verstraten Abraham F. Weijns Jacobus Winckel Henricus J. M. van de Wolfert Jacob Wouters Josephus Eenige zn. Te kort Broederd. Eenige zn. Geene. 11 Broederd. Eenige zn. Geene. Eenige zn. Geene. Eenige zn. Geene. Lich. gebr. Broederd. Geene. 71 Broederd. Geene. Eenige zn. Geene. Eenige zn. Geene. Eenige zn. Geene. ii Eenige zn. Geene. ii Broederd. Geene. Eenige zn. ii Broederd. 5 25 10 22 6 17 31 1 13 18 2 35 34 4 11 16 1 37 26 27 30 21 24 32 7 12 36 23 20 De 19e Februari is voor het Neder- landsche Volk een der gewichtigste da gen des jaars, ten minste, die dag behoort zulks te zijn. Het is de dag, waarop Z. M. onze geëerbiedigde Koning zijn geboortefeest viert. Het jaar achttienhonderd zeven en tachiig was nog niet aangebroken, of reeds gingen in den lande stemmen op, om den I9den Februari alom feestelijk te vieren. De omstandigheden waarin ons Vorstelijk Huis thans verkeert, het feit, dat alleen eene jeugdige Prinses bet geslacht der dappere, der edele, der fiere Nassau's voortaan zal verte genwoordigen, dat alleen was reeds ge noeg, om het Nederlandsche volk op te wekken, zijne dankbaarheid te toonen voor het bezit van een Vorst, welke no»- het type van den edelen Oranje stam vertegenwoordigt. Niemand onzer is het bekend wan neer de slag zal vallen, de slag, die ons on zen dierbaren Vorst zal ontrukken, die ons zal berooven van een Vorst, die door het Nederlandsche Volk den bijnaam van den Goede gegeven wordt en die een leegte zal doen ontstaan, welke naar den mensch gesproken, niet hcht, ia misschien nooit zal vervuld worden. Kloet het Nederlandsche Volk, dat steeds docr alle tijden heen, bekend en geëerd is als een volk levende met en voor het huis van Oranje, moet dat Volk dan niet dankbaar gestemd zijn, nu naar alle waarschijnlijkheid de laat ste telg uit het Huis van Oranje— Nassau zijn zevenstigsten geboortedag c+oof fp viprpn Voorwaarhet zou eene schande zijn voor de gansclie natie, indien er eene plaats in ons koninkrijk mocht worden gevonden, waar de 19e Februari onop gemerkt moest voorbijgaan. Ook onze gemeente heeft den went verstaan, door anderen gegeven. En waarom zou zij achterblijven? Het eerste heldenfeit, waarmede de dappere Prins Maurits zijne schitterende krijgsloopbaan begon, was het veroveren onzer, toen zoo sterke veste op den 17en Juli 1586. Dit feit alleen is reeds genoeg om ons, Axelaren met dank baarheid te vervullen aan het geslacht, dat sedert dien tijd bijna onafgebroken over ons geregeerd heeft. Door anderen behoefden we dus met aangespoord te worden om feest te vieren. Neenook zonder het voor beeld van anderen zou het TOjarig ge boortefeest van onzen Koning alhier onopgemerkt zijn voorbijgegaan. De laatste dagen bewijzen het. Volgens een in ons v orig nummer geplaatst bericht was alhier reeds een commissie gevormd, bestaande uit de notabelste ingezetenen, welke zich heeft ten doel gesteld, den l9en Februari tot een blijden dag te maken voor de min der met aardsche goederen gezegenden onzer gemeente. Deze commissie heelt het voornemen, door de bijdragen der gemeentenaren daartoe in staat gesteld, eene uitdeeling te houden van levens middelen en wat dies meer zij, aan de behoeftigen der plaats onzer inwoning. Anderen, overigens het loffelijk stre ven dezer commissie ten hoogste waar— deerende, hebben gemeend, dat ook eenige feestelijkheden op dien dag met ongepast zouden zijn. Zij hebben de handen ineen geslagen en naast de reeds bestaande Commissie eene vereeniging gevormd, welke zich ten doel heeft ge steld on den 19en Februari eenige volksvermakelijkheden te doen plaats hebben bestaande in de gewone, oud— Vaderlandsche volksspelen, zooals mast- klimmen en dergelijke. Het blijkt dus, dat onze gemeente niet het minst zal deelnemen in de algemeene betooning van blijdschap en dankbaarheid voor het groote vuorrecht dat onzen beminden Vorst ten deel valt. Wij wenschen beide commissiën een goed succes toe. Mogen hunne- pogingen met een goeden uitslag bekroond wor den en alzoo het algemeen doel worden bereikt, namelijk onze arme ingezetenen op het feest van onzen geëerbiedigden Koning eenen blijden en aangenamen dag te bezorgen. En de mogelijkheid daartoe bestaat. Wanneer ieder overtuigd is van het goede doel dat door beide commissiën beoogd wordt, dan twijfelen wij niet aan den goeden uitslag, vertrouwende op de waarheid van het spreekwoord Als elk naar zijn vermogen doet, Dan gaat het allen wel en goed. Uit goede bron wordt vernomen, dat de Bel gische regeering aan de Kamer een crediet zal vragen van 30 millioen francs voor de reorgani-

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1