BINNENLAND. G EM D NIEUWS. De Tweede Kamer is tot hervatting van haar werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 8 Februari a.s., des namiddags 2 ure. o De minister van financiën heeft vastgesteld het plan der 324ste Staatsloterij van 1,036.000, vastgesteld 13 Jan. 1887. Deze loterij bestaat uit 21,000 loten, uit 10,500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op 23 Febr. en gesloten op 13 Mei a.s. De trekking begint op 21 Mrt. en eindigt 11 Juni a.s. o Z. M. heeft den heer Gericke eervol ontslagen als minister van marine, met dankzegging voor de door hem aan den lande bewezen diensten terwijl in zijne plaats benoemd is geworden de heer Tromp oud-zeeofficier en oud-wethouder van Amsterdam. --o In den loop van dit jaar kunnen 80 commiezen der 4e. kl. der dir. bel. invoerr. en acc. worden aangesteld op eene bezoldiging van ƒ450,— 's jaars. Tot militair lid van den militie.aad in Zeeland is benoemd luit.-koi. Folkerts prov. adj. in Zeeland en tot zijn plaatsvanger kap. Bouman, van het 3e reg. inf. o Donderdag-avond ontstond een hevige brand op de hofstede van C. Van Noordt te Wilhelmina- dorp. Een schuur, stalling en een gebouw voor vet vee brandden totaal af. Ruim 25 vette koeien en eenige paarden en varkens werden ge red, doch 17 paarden en 34 stuks hoornvee kwa men in de vlammen om. Behalve een grooten voorraad hooi, stroo en graan, verbrandden ook nog 600 mud erwten. Het woonhuis bleef ge spaard, en geen persoonlijke ongelukken hadden plaats. Alles is verzekerd. Oorzaak onbekend. o In het laatst des vorigen jaars is naar de Mbd. verneemt, door een katholiek een som van ƒ100,000 als jubilé-offer geschonken ten behoeve van dat onderwijs. AXEL 28 Januari 1887. Naar wij vernemen hoopt de heer A. de Fouw alhier, 1 April e.k. den dag te herdenken waarop ZEd. voor 40 jaar als gemeente-geneesheer in func tie trad. De bijzondere school alhier is gedeeltelijk ge sloten wegens het heerschen der mazelen in het gezin van het hoofd dier school. De loting voor de nat. mil. der lichting 1887 zal plaats hebben te Axel 11 Feb., des voormiddags te 9 ure voor de gemeenten Axel, Zuiddorpe en Westdorpe en te 10' 2 uur voor Philippine, Overslag, Ter Neuzen en Hoekten des nam. te lYi uur voor Sas van Gent, Koewacht en Zaamslag. Hulst, Zaterdag 12 Febr., des voorm. te 9 ure voor de gemeenten Hulst, Ossenisse, Hengstdijk, Hontenisse, Boschkappelle, Stoppeldijk, Graauw, Clinge en St. Jansteen. IJzendijke, Maandag 14 Febr., des voorm. te 9 ure voor de gemeenten Groede, Breskens, Nieuw- vliet, Waterlandkerkje, Schoondijke, Hoofdplaat, Biervliet en IJzendijke. Sluis, Woensdag 16 Febr,, des voorm. te 9 ure voor de gemeenten Sluis, Aardenburg en Eede en te 10' 2 ure voor Retranchement, St. Kruis, Oost burg, Cadzand en Zuidzande. —Van 21 tot 28 Jan. werden ten Raadhuize al hier 23 gevallen van mazelen aangegeven. De arinbus ten Raadhuize alhier heeft in 1886 opgebracht 34,79 welke bedrag aan het alge meen burgerlijk armbestuur is ter hand gesteld. Op onderscheidene plaatsen in ons land, worden door rarticulieren of gemeenteraden pogingen in het werk gesteld om den 70sten verjaardag van onzen geëerbiedigden Koning niet onopgemerkt te laten voorbij gaan. Ook in de gemeenten Hulot, Hontenisse en Hoek hoopt men dieB dag te vieren door bedeelingen te doen plaats hebben zoo aan de armen, als aan schoolkinderen en het houden van enkele volksfestiviteiten. Zijn wij goed ingelicht dan zal ook onze ge meente in de algemeene vreugde op dien dag, deelen. Dinsdag had alhier in de herberg van A. J, Blankert ten overstaan van den notaris Dregmans eene verkooping plaats van dertien woonhuizen en een moestuin, ten verzoeke van R. Blankert, sla ger alhier. Bij de eerste veiling werd geboden voor het eerste perceel, ƒ610voor het tweede perceel, ƒ2000 voor het derde perceel, ƒ1000 voor het vierde perceel, ƒ510 voor het vijfde perceel, ƒ500 voor het zesde perceel, ƒ610; voor het zevende perceel, ƒ210 voor het achtste perceel, ƒ410; voor het negende perceel, 50 voor het tiende perceel, ƒ760 voor het elfde peiceel zijnde I6/i6 aandeelen in twee woonhuisjes, ƒ370 voor het twaalfde per ceel, zijnde een moestuin ƒ260 en voor het der tiende perceel ƒ1025. Bij tweede veiling werd perceel vier gebracht op f580, peiceel vijf op ƒ570, perceel zeven op ƒ300, perceel acht op ƒ470, perceel negen op ƒ190, perceel tien op ƒ1010 en perceel elf op ƒ380. Bij derde veiling werd perceel een aangehou den op ƒ900, perceel twee op ƒ2000, perceel drie op ƒ1000, perceel vier op ƒ590. Perceel vijf werd toegewezen voor ƒ500 aan C. van Sweeden, al hier perceel zes voor ƒ630 aan Hend. Smies Herm.zn. alhierperceel zeven voor ƒ350 aan Dirk de Blaay alhier en perceel acht voor ƒ500 aan Jan Scheele Jz. alhier. De overige perceelen werden aangehouden alsperceel negen op ƒ240, perceel tien op ƒ1125, perceel elf op ƒ390, per ceel twaalf op ƒ260 en h-=t laatste perceel op ƒ1025. o Ter Neuzen. In eene zitting van den Gemeente raad werd besloten, bij gelegenheid van Konings jaardag, boekjes en prenten te doen uitdeelen aan de schoolkinderen en tevens eene biizondere bedee ling voor de armen te houden. o Bij de verkiezing voor een lid van den Ge meenteraad om te voorzien in de vacature, ont staan door het vertrek van den heer Schuijlenburg brachten van de 292 kiezers 228 hunne stem uit. Van de uitgebrachte stemmen waren 6 van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid 112 was. De uitslag der stemming was als volgtA. Visser 91, G. Wieland 84, W. de Man 30 en J. van de Ree 16 stemmen. Geen der candidaten had dus de volstrekte meer derheid, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen A. Visser en G. Wieland. o Koewacht. Voor hen, die steeds beweren, dat de eerlijkheid dé wereld uit is, hebben we van de ze gemeente een geval te 7eimelden, dat klaar be wijst, en dit is een gelukkig verschijnsel dat hunne redeneering niet altijd steek houdt. Eenige dagen geleden moest de Wed. B wonende op den Hazelarenhoek onder deze ge meente, voor zaken naar Gent. Nadat zij te Gent den trein verlaten had, bemerkte zij, dat zij on derweg haar porte-monnaie, inhoudende ongeveer 100 francs, verloren had. Men kan zich de ont steltenis der vrouw voorstellen Ongetroost moest zij zich weder huiswaarts begeven. Enkele dagen na het ongelukkige voorval ver voegde zich ten huize van de Wed. B een paardenkoopman van Stekene en vroeg haar of zij kort geleden soms iets had verloren. De vrouw vertelde daarop den koopman het geval en deze stelde haar toen onmiddellijk al het verlorene ter hand. In de porte-monnaie bevond zich eene kwitantie van den notaris en daaruit had de eerlijke vinder opgemaakt, dat de Wed. B naar alle waar schijnlijkheid de eigenares van het verlorene was. Het spijt ons, dat wij den naam van dezen bra ven man niet kunnen mededeelen. Die jongens 1 die jongenswaar halen ze 't van daan Maandagmorgen liep op de Beestenmarkt te I 's Gravenhage een bejaard vrouwtje, dat niet- 1 tegenstaande haar ouderdom toch nog een 1 tamelijke vracht aardappelen in haar schort 1 droeg. Doch ziet, daar breekt een der banden en de 1 Brielsche jammen rolden over de straat. In de 1 gedaante van twee kwajongens kwam er toen 1 een reddende engel opdagen, daar een hunner I een kinnetjes-mand bij zich had. „Waar moet je naar toe, moeder „Naar de Herderstraat, jongen „Vooruit dan maar, dan zullen we je gauwl een handje helpen." De mand werd op straat gezet en terwijl de vrouw haar band weer trachtte vast te knoopen, I raapten de jongens, wat ze rapen konden en j was de mand weldra gevuld. >1 „Ben je klaar, moeder Alloh, Kees, hou je taai Zij namen ieder een oor van het draagmiddelj in de hand en toen als een wip er van door,l doch hoe groot was de verontwaardiging van het 1 oudje toen zij haar vracht opnieuw daar zag 1 liggen, daar er in de mand geen bodem gezeten! had en de jongens het uitproesten van 't lachen.» o Te Bedum (provincie Groningen) werd eenei hardrijderij gehouden onder een zestiental jonge* lieden, daartoe opzettelijk uitgenoodigd en gekleed I in het kostuum van verschillende celebriteiten 1 uit vorige eeuwen. De quasi-ridders hadden vetli bekijks verscheidene honderde kaarten werdenl aan de baan verkocht. Minder aangenaam was het, dat tegen feest* commissie en rijders proces-verbaal werd opge-s maakt, daar de burgemeester het verlof voor dit 1 feest had geweigerd. .—o—* Zondag avond is te Groningen docr het om-I vallen van eene brandende petroleumlamp brand! ontstaan in het winkelhuis bewoond door de fa-1 milié Gallun, een vóór eenige jaren uit Rusland I gevlucht huisgezin, dat zich te Groningen heeft! gevestigd en handel drijft in Russische verlakteI houtwaren en steengoed. Het vuur deelde zichï al spoedig mede aan het in den winkel voor-I handen pakstroo etc., zoodat de vlammen binnen 1 korten tijd het gedeelte huis inwendig verniel-J den. Eene juist ontvangen geldsom is daarbij ver-I loren geraakt, en daar van den inboedel nietal verzekerd was, is de schade voor de menschel* zeer groot. o— Dezer dagen is in het gasthuis te Breda over-l leden zekere vrouw G. De familie deed alle mo;| gelijke moeite om de vrouw begraven te krijgeM uit een fonds waarin zij vroeger verzekerd was.| Dit gelukte echter niet, doch het bleek nu, datl de vrouw nog door vijf andere personen in eeril ander begrafenisfonds ingeschreven was, niet met! de bedoeling om daardoor hare begrafenis te] bekostigen, maar enkel uit geldspeculatie. —o— Ook te Maastricht wordt thans eene proef ge-1 nomen om goed vleesch tegen billijker prijs tel leveren. Een winkel, Vrijdag jl. geopend, levert het] rundvleesch tegen 60 cent zonder, en 70 cenU met been De ondernemer slachtte de voorgaande weekj een vet beest en zal, door het groote succes! aangemoedigd, deze week er twee slachten. De] gewone prijs bii de andere slagers bedraagt 85 al 90 cent met been. o— Te Lengerich in.Westfalen (Duitschland) bleek! jl. Maandag dat niet alle jagers voorspoedig zijn.l Toen werd door 40 jagers, geholpen door 501 drijvers, een streek van 70,000 morgen afge-1 jaagd, die den geheelen dag een konijn schoten.I Niettemin lieten de jagers, die eenige wagens I met ververschingen bij zich hadden, zich dezel goed smaken en besloten den slechten dag met j een schitterenden maaltijd. Vermoedelijk, voegt de correspondent er bij, i

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 2