IHNNENLAXD~ GEMENGD NIEUWS. voor 1887 slechts 86 millioen noodzakelijk voor Frankrijks wapening. Hij kan dit onmisbare be drag niet verminderen en als de Kamers het wei- geien, zal hij zich terug trekken. De Iersche pachters van Lord Dillon hebben 20 percent pachtvermindering gekregen. D't is eene groote overwinning voor het plan of compaign. Andere Lords zullen weldra dit voorbeeld volgen. Frankrijk heeft geweigerd als bemiddelaar tus- schen Bulgarije en Rusland op te treden. Waarschijnlijk zal hetzelfde verzoek thans wor den gericht tot de Italiaansche regeering en zal de ze het aannemen. Tot leden van den militieraad in Zeeland, lich ting 1887, zijn benoemd: Tot voorzitter graaf Van Lijnden; tot plaatsver vanger mr. D. A. Berdenis van Berlekom, leden der staten van Zeeland, tot lid W. J. Sprenger, wethouder en tot zijn plaatsvervanger, mr. A. P. Snouck Hurgronje, raadslid van Middelburg. o Jl. Dinsdag is te Goes eene vergadering gehou den van de afd. Heinkenszand der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zee land, waarin werd besloten eene som van 300 als toelage te verleenen aan de in Juni te Hulst te houden tentoonstelling van vlasmachines, ter wijl verder werd bepaald dat in 1888 te Goes ee ne landbouwtentoonstelling zal gehouden worden. o— De regeering heeft een wetsontweip omtrent den zoutaccijns ingediend. Het strekt tot invoering van het stelsel van afloopend crediet, met vrijla ting van overponden, en betere verificatie van het ingevoerde zout door dubbele weging. Vrijdom wordt nu ook voorgesteld voor zout tot ontdooi ing van spoorwegrails, tot het maken van boter en kaas, die naar het buitenland worden uitge voerd en tot herzouting ten doorvoer. Het bedrag van den accijns blijft onveranderd, terwijl de straf bepalingen tegen grensfraude worden verscherpt. Volgens den Haagschen kroniekschrijver van de N. Gr. Ct. zou Z. M de Koning voornemens zijn op zijn 70en verjaardag aan verschillende in den laatsten tijd wegens politieke misdrijven veroor deelden, gratie te schenken. AXEL 2 1 Januari 1887. Tot aanvulling van het bericht voorkomende in ons vorig nummer, betreffende de ontvangen gif ten voor de Nieuwjaarscoll. dient dat door onzen berichtgever abusievelijk vergeten was, nog 100 K.G. rijst op te geven. O Van 14 tot 21 Jan. zijn alhier aangegeven 17 gevallen van mazelen. o Zaamslag, 19 Jan. Nu de mazelen op het dorp gaandeweg wijken, raakt de school alhier van dag tot dag beter bevolkt, maar nog altijd ziet men er vele plaatsen leeg. In den Huissenspclder, waar tegenwoordig slechts een veertigtal kinderen ge regeld de school bezoeken, en te Othene, waar dit getal op 't oogenblik een goede twintig bedraagt, is de toestand echter veel ongunstiger. Waren alle leerlingen aanwezig dan zouden, volgens de offi- ciëele opgave van 15 Janin de school te Huis- senspolder 124 en in die te Othene 81 leerlingen zijn. De school op het Dorp telt 203 leerlingenop merkenswaardig is het, dat 114 daarvan jongens en slechts 89 meisjes zijn. O— Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Hulst de Heer mr. F. J. N. van Dam, advocaat aldaar. Blijkens Prov. blad No. 9 zijn door ged. Staten van Zeeland ter bepaling van het aandeel door de gemeenten te dragen in het gedeelte, hetwelk door de provincie in de lichting voor de nationale mi litie van 1887 moet worden geleverd, samenge voegd de gemeenten Retranchement en St. Kruis, Nieuwvliet en Waterlandkerkje, Philippine en O- Ellewoutsdijk en 's Heer Abtskerke en Noordwelle en Serooskerke (Schouwen.) Zooals de vorige week is vermeld gewoiden, hebben de hardrijderijen te Hamburg 17 en 18 Januari jl. plaats gehad. Het weder was op de heidedagen uitmuntend zoo dat aller verwachting met een goeden uitslag is bekroond geworden. Minder aangenaam was het tijdens de wed strijd tc Slikkerveer. Tengevolge van het dooiweder had het ijs veel geleden, terwijl door de zachtheid het rijden zeer werd bemoeilijkt. H. M. de Koningin die eerst voornemens was geweest, het feest met hare aanwezigheid op te luisteren is wegens het ongunstige weder afwe zig gebleven. Het aantal bezoekers was groot. Uit Malaga wordt van den 7en geschreven, dat Andaluzië twee persoonlijkheden verloren en wier verdwijnen bij de landeigenaars groote vreug de verwekt heeft. Vele jaren geleden bloeide het roovenwezen in de gebergten van Andaluzië. Ofschoon de Re geering, het rooven moede, eindelijk een drijf jacht liet plaats hebben, waarbij enkele bandie ten omkwamen, waren eenige exemplaren over gebleven, die van de landeigenaren rantsoenen bleven eischen. Deze roovers waren algemeen bij name bekend en vertoonden zich op de drukst bezochte wegen van Malaga. Eenige dagen ge leden gebeurde het echter, dat de jongste dezer roovers, Frasco Antonio genaamd, zich met een verzoekschrift om geld bij zekeren heer Moreno, in de stad Yelez-Malaga aanmeldde. Moreno, die reeds herhaaldelijk gebloed had, verzocht hem, den volgenden avond terug te komen, daar hij het geld eerst bijeen moest trachten te krijgen. Geen kwaad vermoedende, keerde Frasco terug. Een zijner medeplichtigen hield in de straat een paard gereed. Terwijl beiden in huis hun zaakjes bespraken viel buiten een schot; Frasco greep zijn pistool, maar Moreno stelde hem gerust en ging naar de deur om te zien „wat er te doen was." Dit wist men wel spoedig genoegwant een gendarme stormde binnen, die Frasco met twee schoten neervelde. Men hoopt, dat met den dood van deze twee bandieten een einde gemaakt is aan het roover- wezen. Er bestaan er nog wel twee, maar de een leeft stil van zijn verdiend vermogen, men zegt een vierde millioen in landgoederen, belegd, en de ander is oud en bijna blind. o— Een rijtoertje, dat de czaarden 2en dezer door St. Petersburg deed, heeft, naar men aan het W. N. Tgbl. schrijft, geheel onverwachte gevolgen gehad. Daar de keizer niet steeds door dezelfde straten wilde rijden, gebeurde het dat de keizer lijke slede nu juist niet altijd door de schoonste en best geplaveide straten der residentiestad kwam. Eens zelfs was de keizer bijna uit de slede gevallen, aoo hobbelig was de weg en over de bestrating in zijne residentie ten hoogste verbol gen, keerde de czaar naar het paleis terug. On middellijk ontbood hij den bevelhebber der stad, generaal-adjudant Greffer. Wat tusschen den kei zer en generaal-adjudant Greffer voorviel, daar omtrent wordt niets medegedeeld. Slechts weet men, dat de koetsier van keizer Alexander HI, die generaal Greffer het nooit had kunnen ver geven, dat deze hem de maandelijksche toelage, welke de keizerlijke koetsiers vroeger steeds van de stad genoten, had weten te onttrekken, den avond na den rit tot zijn kornuiten moet heb ben gezegd„Nou, dien Greffer heb ik vandaag eens laten merken, wat dan eigenlijk een kei zerlijk koetsier beteekentDe kerel zal dat ritje van vandaag zijn leven lang niet vergeten". De man, kan misschien wel gelijk hebben, want volgens de geruchten heeft generaal Greffer reeds zijn ontslag ingediend en zal hij worden vervan gen door luitenant-generaal Kaslow, thans nog hoofdcommissaris van politie tg Moskou. Een dure reparatie. Een kruidenier te Am sterdam gaf Vrijdag zijn demi-saison te repar» ren bij een kleedermaker, waarschijnlijk om tegen de lente zijn dunne overjas klaar en al dadelijk te kunnen aandoen. In het jasje was een taschje met o. a. zes twintigste loterijbrief jes, een bankje van 15 en vijf twintigste deelen Brusselsche loten. Bij de terugbezorging was het taschje uit het jasje. Dat komt ervan als men in deü winterdega-, saisons laat repareeren. o— Voor eenige dagen ontving eeh huisgezin ij de Koningstraat te 's Hage eensklaps het wenschte bezoek van een hond, wien het schuim op den bek stond. Het dier beet naar iedereen en vernielde alles, wat onder zijn bereik was. Twee politie-agenten, die den hond met geen mogelijkheid meester konden worden, zagen zi*" genoodzaakt hen met hunne staven te De doode hond is door de politie opgezonden naar de Rijks-veeartsenijschool te Utrecht, om tot wetenschap te geraken, of men hier met geval van hondsdolheid te iloen had. o— Door M. de Haas, te Amersfoort, werd aan de Veend. Ct. vertoond een muntstuk van 2200 j* ren, van 4 honderd jaren vóór het tijdstip Christus geboren werd. 't Was van zilver, waarop in hebreeuwsche karakters stond! Zilverling van Israël. Aan de andere zijde stond: Heilig Jeruzalem, en de afbeelding van een wie rookvat met een palmtak. o— De heer Kraak te Paterswolde, heeft eer: ijs< kiosk opgericht, die iederen avond geillumineerd wordt en dan vooral zeer schoon moet wezen. De oppervlakte is pl. m. 30 vierk. M. Ta fels en stoelen, zelfs het buffet bestaan uit ijs. o Op een jachtpartij te Niel gehouden, viel'tvol gende, niet onvermakelijke schouwspel voor. Een jachthond van Duitsch ras, aan een heer uit Groes beek behoorende, moest een Duitschen haas na zetten. Hij scheen echter weinig gezind zijn stamgenoot aan het doodend lood van een Hol lander over te leveren maar toch als een echts jachthond zijn plicht te willen doen. Beb wist hij het nu zoo aan te leggen, dat hij den haas levend aan zijn meester apporteerde en hem op genade of ongenade overgaf. Zooals te denken is stierf de krijgsgevangene een smadelijken hazendood. o— Aan het Nooderstation te Antwerpen kwam verleden Zondag een lamme heer uit den trej die zich door de bedienden van een hotel in rijtuig liet plaatsen, omdat hij zich niet kon wegen. Onderweg echter werd het porfier van het rijtuig langzaam geopend en zag de koetsier niet weinig verbaasd, den lamme als een kieviet wegloopen. Men onderstelt, dat het iemand is op wien Je politie het oog had en die op deze wijze de lieden heeft verschalkt. o— Er is thans te Londen een wonderdokter uit Australië de heer George Milner Stephen, die, naar hij beweert en met getuigschriften staaft, zieken, lammen, blinden, dooven enz., zelfs die door da doctoren ongeneeslijk worden verklaard, kan ge( nezen door hen aan te raken of op hen te bla zen. De heer Stephen is geen gewoon -kwakzalver.. Hij is een rechtsgeleerde van naam en heeft in Australië verscheidene belangrijke staatsambten, bekleed. De wondermacht welke hij beweert te bezit ten, ontdekte hij zeer toevallig 6 en een halfjaar geleden, toen een vriend, die doof was, hem schertsend vroeg of hij hem niet genezen kon, en hij dien vriend, eveneens schertsend, met hand over het hoofd streek, waarop de man on middellijk weer kon hooren. Sedert dien dag kwamen tal van zieken bij hem om zich te laten genezen, en in vier van de zes gevallen, zoo verklaarde hij aan een medewerker der Pall Mall Gaz. met wien hij een onderhond had, mocht hem dat gelukken.

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 2