Zaterdag 22 Januari 1887. 2'' Jaarg. Handhaving van Neutraliteit. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, F. DIELEMAA, Sociaal-Democratische Redeneering;. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het j. laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Met het oog op de mogelijkheid van het uitbreken van een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk, heeft een ze ker iemand de gevaren nagegaan, die België daarbij zou loopen. Aan de hand van „De Amsterdammer" willen we hier van het een en ander onder de aandacht onzer lezers brengen. Het is te vreezen, dal Duitschland, Wetende dat het voor de Fransche grensvestingen het hoofd zal stooten, aoor België heen zich een weg naar Frankrijk zal willen banen. Wel heet België's neutraliteit gewaarborgd, doch geen enkele mogendheid, tenzij Enge land, zou zich daarover bekommeren. Het wordtals zeker verondersteld, dat indien België voorzorgsmaatregelen wil de nemen om zijn onzijdigheid te hand haven, men deze ook zou eerbiedigen. België echter doet niets. Aan een inval in Zwitserland, zou geen der beide oor logvoerende partijen durven denken, maar dat Duitschland de Belgische gren zen zou overschrijden, is zeer waarschijn lijk zoolang de Belgen een zoo zwak le ger hebben en volharden bij hun stelsel om zich binnen Antwerpen terug te trek ken. Verder wordt betoogd, dat de versterkingen van Antwerpen voor een groot leger niet het geringste bezwaar zullen opleveren, om van Coblenz naar Parijs te marcheeren. I Dé verdediging van Antwerpen be— teekent niets. De eenige bescherming welke voor België iets beteekenen kan zou zijn een leger, sterk genoeg om in het open veld slag te leveren en dat zich zou kunnen keeren tegen de mogendheid, die de neutraliteit mocht hebben aangerand. Men heeft voor Antwerpen slechts de stelling Amsterdam te lezen, en hetgeen men aangaande België opmerkt, geldt ook voor Nederland. België en Nederland, zoo zij hunne onzijdigheid niet weten te handhaven, kunnen zeer licht het slagveld worden van den eerstvolgenden oorlog. Dan zal een vestingstelsel ons weinig baat kunnen verschaffen. Het eenige wat eene groote oorlogvoerende mogendheid zal beletten naar welgevallen met ons te leven, is het bezit van een Dger waarover wij op dat oogenblik beschikken kunnen. Welnu, zooals de zaken thans staan, is het al gemeen bekend, dat geen enkele Mo gendheid die eenige honderdduizenden soldaten in het veld kan brengen, zich met de neutraliteit van Nederland het hoofd behoeft te breken. Een leger, dat nog iets beteekent, na aftrek van de lioogstnoodige bezetting van verschillen de versterkte punten, bestaat eigenlijk niet. Wii liggen open voor eiken aan valler. vrees, dat wij ons wreken zul len, dat wij onze macht zullen voegen bij die, welke onzen aanrander weer staat, behoeft niemand te weerhouden onze oostelijke grenzen te overschrijden. Nu is het gevaar voor Nederland wel iets minder groot dan voor Belgie, maar het schijnt toch eene groote fout voor een land als het onze, zijn verdedigings linie van Utrecht tot Amsterdam te hebben gekozen. Van dit vestingstel sel geldt al wat aangaande Antwerpen gezegd wordtAntwerpen ligt in het verre noorden, in een uithoek van het koninkrijk, buiten den kring der vij andelijkheden. Al ware Antwerpen door het geheele Belgische en Engelsche le ger bezet, het zou de Duitscliers niet verhinderen door de provincie Namen naar Parijs te trekken. Dat een revanche-oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland zal uitbreken schijnt vast te staan. Volgens Bismarck is het slechts eene quaestie van tijd. De dag der wrake komt over tien jaar of over tien dagen, dat wil zeggen mis schien reeds spoedig. Ten slotte zegt het blad Ten onzent verkeeren leger en vloot in betreurens- waardigen toestand en durven niet wei nigen, als er sprake is van een verde diging van ons zelfstandig volksbestaan, dit eene zaak achten van ondergeschikt belang. Voor onze koloniën huurt men soldaten, voor het eigen vaderland koopt men zich van legerdiensten vrij. Het is zeker zeer gemakkelijk voor de bur gerij. Maar of men op die wijze toont zijn onafhankelijkheid te verdienen, en of men langs dien weg het plichtsgevoel het gemeenschapsgevoel en de vader landsliefde aankweekt, is eene andere vraag. Een vraag in onze dagen, waar in het recht van den sterkste zoo driest wordt verheerlijkt, van buitengemeen ern stige beteekenis. In eene vergadering der Amsterdam- sche afdeeling van den Soc.—Dem. Bond. sprak de heer Van Ommeren over het onderwerp „Grond en Vrijheid. De Maatschappij is, volgens den spre ker, niet gebouwd op de rede, maar op het geweld. Het privaat bezit van den grond is even ongerijmd, als het privaat bezit van lucht en van licht zouden zijn. De eigendom is door den oor— spronkelijken eigenaar altijd verkregen door diefstal. De eigendom moet dan ook door geweld worden beschermd. Zonder zulke bescherming kan de ge drochtelijke leugen geen stand houden, dat terwijl de statistiek aanwijst dat de aar de ruimschoots hare bewoners kan onderhouden, de armoede er eene on geneeslijke kwaal zou moeten zijn en blijven. Het geweld is de Staat. Alles wat naar geweld zweemt, moet worden af geschaftdus in één woord de Staat en zijn orgaan, de wet, moeten ophouden te bestaan. Waar de wet in overeen stemming is met de rede, is zij overbo dig waar zij strijdt met de rede, moet men de rede volgen en niet de wet. Het communisme is de ideale toe stand, naar welken men moet streven. „Grond en Vrijheid" moet de leuze zijn. BUITENLAND. De Duitsche Rijksdag is ontbonden. Met 183 tegen 154 stemmen werd beslotenten opzichte van de legerwet, vorst Bismarck zijn zin niet te geven en het gevolg daarvan was, wat in den eersten regel vermeld wordt. De nieuwe verkiezingen zullen worden gehou den op 21 Februari. Eeu Duitsch blad heeft berekend, dat na de verkiezing de regeering nog geene meerderheid zal verkregen hebben, of de vrijzinnige partij zou geheel moeten wegvallenmaar dit zal het geval niet zijn. De groote woorden van Yon Bismarck worden in Frankrijk met kalmte vernomen. De Fran- schen zijn niet voornemens den aanval te doen, maar als er moet gevochten worden, is het volk bereidvaardig om de wapens aan te vatten. Generaal Boulanger, minister van oorlog acht

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1