No. 95. Zaterdag 8 Januari 1887. 2e J;uii\ü'. STORM. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. MFLEMAA, Soclaal-Democratisclie Bond. BUITENLAND. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentien van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. De avond valt. De vloot is reeds eenige dagen uit gezeild en met eene rijke vangst keeren de verheugde visschers huiswaarts, vol verlangen naar het wederzien van vrouw en kroost, van familie, vrienden en be kenden. Een flinke bries doet de zeilen zwel len en voert de vaartuigen naar de hoop volle kust. Reeds kan men heel in de verte de lichten aan 't strand waarnemen. De sche pelingen heffen een vroolijk liedje aan en alles gaat naar wensch. Daar vertoonen zich langzamerhand zwarte stippen aan den horizon, die steeds grooter en grooter worden en eindelijk overgaan in zwarte wolkenmassa's;4 De wolken pakken zich meer en meer samen en flauwe bliksemschichten door klieven de donkere gevaarten. De visschers zien met bezorgdheid naar het opkomende weder en de mannen van ondervinding roepen elkander toe, dat er storm op handen is. Alles wordt in het werk gesteld, om nog vóór het losbreken van den storm de haven te bereiken, doch de wind is eensklaps stil geworden en de zeilen hangen slap langs den mast. In de verte kan men reeds het rom melen van den donder hooren. De op pervlakte der zee wordt zwart als de he mel, die geheel en al met wolken wordt bedekt. Nog weinige oogenblikken, en de wind, die eerst was gaan liggen, verheft zich weder en groeit ten slotte aan tot storm. Alles is in de weer om te doen wat er te doen valt en met kalmte en ge latenheid wachten de arme visschers af, wat gebeuren zal, altijd gereed den strijd met het woedende element aan te vangen. Het is morgen. De storm heeft uitgewoed. Langs het strand loopen mannen, vrouwen en kinderen met angst zoeken de wat de zee heeft aangespoeld. Vaten, kisten, balken, planken, dat alles ligt op het strand geworpen, als zoovele bewijzen van hetgeen de storm heeft verricht. Deze voorwerpen zijn de stomme ge tuigen, die ons verhalen welk treurig drama op zee gedurende den nacht is afgespeeld. Nauwkeurig wordt ieder voorwerp beschouwd, om te zien of daaruit eeni ge inlichting kan verkregen worden, van welk vaartuig het afkomstig is. Met medelijden wordt men vervuld over die arme zoekenden en over het lot van hen wier thuiskomst met ver langen verbeid werd. Wie weet hoevelen door het woeden de element den dood in de golven ge vonden hebben. Wie weet hoeveel dierbaren door de achtergebleven betrekkingen zullen be weend worden. Wie weet hoevelen door den storm in een enkelen nacht broodeloos zijn gemaakt. De aangespoelde lijken, de treurende weduwen en weezen zeggen het. Zij verkondigen het luide wat de kracht van den storm vermag. Een sterk sprekend bewijs voorwaar! van de onmacht des menschen. De eerste openbare vergadering in 1887 der afd. Amsterdam van den Sociaal—Democratischen Bond, werd Zondag onder leiding van den heer Van der Stadt gehouden. Bij de opening wilde de Voorzitter den aanwezigen geen heil en voorspoed wenschen, omdat hij wist, dat dit toch een bittere satyre zou zijn. De Soci aal-democraten moesten echter voort gaan op het door hen ingeslagen pad om de oogen van het verdrukte prole tariaat te openen. De tijd, die de spre ker en de heer Fortuijn nog voor zich hadden, aleer de kerkerdeuren zich voor hen zullen openen, zouden zij zoo goed mogelijk gebruiken voor dat doel. Daarna hield de heer Fortuijn een rede, waarin hij het onderwerp besprak: „Waar blijft ons geld Ten einde dit op te helderen, nam hij de begrooting van 1887 tot basis en besprak hij hoofdstuk voor hoofdstuk, die hij alle aan een scherpe critiek on derwierp. De meeste uitgaven, vooral oorlog en marine, noemde hij geldver- knoeierij. Spr. geloofde ten slotte, dat, wanneer de socialisten het roer in han den hadden, zij het schip van Staat wel in veiliger haven zouden sturen, daar er volgens hem geen slechter financiers waren te denken dan de tegenwoordige regeerders. De voorzitter, den spreker zijn dank betuigd hebbende, deelde alstoen aan de vergadering mede dat Van Ommeren den 9 den Januari te 10.10 u. te Am sterdam zou aankomen. Hij noodigde partijgenooten en belangstellenden uit hem alsdan een warme ovatie te bren— gen. Voorts deelde hij mede, dat van he den af voor de werkeioozen een of meer verwarmde lokalen zouden wpr— den beschikbaar gesteld. Dit voorne men werd per bulletin overal verspreid, dat luidde „Werkeioozen!" Vermeenende het noodig is, er ge legenheid voor u moet bestaan onder ling uwe belangen te bespreken, hebben wij gemeend van af: Maandag 3 Jan. 1887, alle werkda gen van 9 tot 4 uur, een of meer lo kalen van het „Volkspark" voor u o— pen te stellen, om daaraan gevolo- te geven. Het lokaal zal verwarmd zijn en zoo als van zelve spreekt kosteloos toegankelijk Het Bestuur v. d. S. D. Bond. De heer Van der Stadt las dit bulle tin bovendien in de vergadering voor, en sloot deze daarna, terwijl het pu bliek onder het zingen van het vrij heidslied rustig uiteenging. Het nieuwe jaar begint onder alles behalve gunstige omstandigheden. Bijna geen blad krijgt men in handen of er wordt ovpr oorlog gespro ken. Het is dan ook een opmerkelijk verschijnsel, dat iedere Mogendheid, de kleinere niet uitgezon derd, hare troepen naziet en het oorlogsmaterieel in orde brengt. Aan berekeningen geen gebrek. Nu eens re kent men uit, hoeveel troepen Frankrijk tegen Duitschland in het veld zou kunnen sturen, dan weder hoeveel manschappen Duitschland verbon den met Oostenrijk, tegenover het Russische zou kunnen stelleD. Waarlijk het ziet er niet goed uit in Europa. De Bulgaarsche zaken z^'n ook nog niet opgelost.

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1