BINNENLAND ™~G E NI ENGD N I E l W 8 DE KAMERS. Met een aantal wetsontwerpen, die haar door •de jongere zuster werden toegezonden, heeft de Eerste Kamer der Staten Generaal zich weder vereenigd. Na eenigen strijd hebben de nadere bepalingen omtrent den accijns op het gedistilleerd ook de goedkeuring der Eerste Kamer verkregen. De heeren Muller, Van Naamen, De Vos en Pické bestreden de blijvende verhooging van den accijns tot 60,per hectoliter van 50 pCt. alkohol- gehalte. De Tweede Kamer heeft bewijzen gegeven van een merkwaardigen werklust. Na de suikerwet is de Begrooting van Marine in behandeling geno men. De Minister van Marine, de heer Gericke heeft vrijwillig het Ramtorenschip van de begroo ting afgevoerd. De aanneming van het amende ment Borgesius om ook de drie torpedobooten aan den Minister te ontnemen, heeft dezen van zijn zetel gestooten. De heer Gericke heeft reeds zijn ontslag bij Z. M. den Koning aangevraagd. Aan den tegenwoordigen gouverneur der kolonie Suriname werd door de Tweede Kamer een schit terend blijk van vertrouwen gegeven. De door hem ingezonden koloniale begrooting vroeg ruim één ton gouds meer dan de begrooting voor het loopende jaar. Dit groote verschil wordt hoofd zakelijk veroorzaakt door de voorgenomen subsi- diëering eener telegrafische verbinding met het wereld-telegraafnet, de samensmelting tot éene gou- vernements-school voor meer uitgebreid lager on derwijs van een viertal bijzondere scholen, de uit voering van eenige nieuwe openbare werken en de aanschaffing van eenige werktuigen voor de com municatie te water in de kolonie. Met al de stemmen op .9 na werd de begrooting aangeno men. Met algemeene stemmen op 2 na, is ook de Middelenwet aangenomen en thans zijn reeds de algemeene beraadslagingen over het Hoofdstuk Oorlog der Staatsbegroting geëindigd. Over het toestaan van gelden voor de militaire school te Haarletn welke de Minister in het leven geroepen heeft, werden amendementen voorgesteld. Het laatste woord is daarover thans gesproken daar ook deze begiooting is aangenomen. AXEL, 24 December 188 6. J'. Dinsdag heeft alhier ten huize van den heer C. L. van Rompu, de aanbesteding plaats gehad van 103,000 K. G. Superphosphaat, ten behoeve der Maatschappij „Vooruitgang is ons streven." Het minst was ingeschreven door den heer D. J. Oggel te Axel, voor ƒ3,49 per 100 K.G. wien de levering is gegund. Verder waren nog inschrijvingsbiljetten inge komen van de heeren H. J. Vlaeminck te St. Jansteen voor 3.49 Va J. A. Pateer te Hontenisse 3,51 Va Salomonson te Rotterdam 3,65 Va Rottier te St. Jansteen 3,77 Va Van Hoorn Co. te Pieterburen 3,78 Adriaansens te Hontenisse 3,87 A. Dieleman te Axel 3,96 Van Gulpen te Amsterdam 4,00 De dag van levering is bepaald op den 17 'Januari 1887. o Van 17 tot 24 dezer werden alhier geene ge vallen van mazelen aangegeven. o— Ter Neuzen. Vrijdag 18 December overleed de heer J. C. Peeters, gepensioneerd kapitein der ma rechaussee. Hij werd in 1807 geboren en nam deel aan den Tiendaagschen Veldtocht, waardoor hij in Jt bezit kwam van het metalen kruis. Bovendien was hij ridder van de Eikenkroon en lid van de loge der vrijmetselaars alhier. Het stoffelijk overschot van den waardiger man werd Dinsdag j.l. op plechtige wijze der aarde .toevertrouwd. In den lijkstoet merkten we. behal ve de veie belangstellenden, vrienden en familie leden van den ontslapene, het detachement solda ten de brigade marechaussée uit Ter Neuzen, Axel, Hulst en Sas van Gent, ridders van metalen kruis en vele leden van de loge ,,l' Amitié sans fin" op. Toen de kist was neergezonken, nam de heer C. van de Swan het woord. Na op de verdiensten van den overledene te hebben gewezen, legde hij namens de ridders van het metalen kruis, een krans op het graf. Daarna wees de heer J. L. Van IJs- selstein, voorzitter van de loge der "Vrijmetselaars op het verlies dat zijne Broeders in hem leden en op het veel bewogen leven van den ontslapene. Ook hij legde een krans op het graf neer en daar na werd de plechtigheid verhoogd door het doen ruischen van een afscheidslied over den doodenakker. Nadat de heer H. C. E. Van IJsselstein, namens de familie, aan allen, die zooveel hulde brachten aan den doode, dank had gezegd, verliet men het kerkhof, met het volle bewustzijn een edel mensch naar zijne laatste rustplaats te hebben gebracht. O Zasimsla»', 21 Dec. Nimmer is de Nieuwjaars commissie alhjer beter geslaagd dan in dit jaar. In 't geheel heeft zij ruim 555,henevens 12 zakken tarwe ontvangenéen persoon deed de aanzienlijke gift van 40, Dit goede succes komt den armen uitstekend te pas, die bij de alles behalve volle kerken en tamelijk schrale wekelijk- sche collecten, in de laatste maanden slechts ma tig bedeeld, werden. Het vermoeden ligt voor de hand, dat dit laat ste feit van grooten invloed geweest is op de offer vaardigheid der ingezetenen bij gelegenheid -der Nieuwjaarscollecte. O Zaamslag, 23 Dec. Het Bestuur der Landbouw- vereeniging alhier, heeft heden in het logement „de Appel" aanbesteed de levering van 221,000 KG. Superphosphaat. Ingekomen waren 8 biljetten, waarvan dat van den Heer Kortman van Rotter dam niet in aanmerking kwam, wijl het eerst bij de opening der andere arriveerde. De overige 7 waren van de heeren M. H. Salomonson te Rotterdam voor 3,29 V» H. J. Vlaeminck te St. Jan Steen 3,39 D. J. Oggel te Axel 3,47 Jac. Pateer te Hontenisse 3,48 Va P. A. Adriaansens te Hontenisse 3,63 Cammingha te Pieterburen (Eeurum) 3,74 Vaasen en Steinhaus te Rotterdam 3,82 O Zaanislag, 13 Dec. Onze jeugdige Muziekver- eeniging „de Volharding", welke zich onder de uitstekende leiding van den Heer M. Geelhoedt reeds aardig begint te oefenen, zal Maandag den 27»tea voor het eerst in 't openbaar optreden. Des namiddags ten twee ure zal het gezelschap al spe lende het Dorp doortrekken, om vervolgens op het Dorpsplein nog eenige stukken uit te voeren. Moge het weder van dien aard zijn, dat dit plan gelukken kan O— Ter Neuzen, 23 Dec. Door de Letterlievende vereeniging „In liefde bloeiende", werd heden avond eene algemeene vergadering gehouden. Door 't Bestuur was de Weledele Heer Van Oostveen uitgenoodigd eene lezing te doen. Nadat de Voorzitter der Vereeniging de verga dering had geopend, beklom genoemde heer den katheder. Hij sprak over den smaak op letterkun dig gebied en haalde voorbeelden aan uit de stuk ken der Nederlandsche dichters om het schoone in de poëzie te doen opmerken. Verder wijdde hij eenige oogenblikken aan de parodie. O.a. las hij eene parodie voor op »De zieke jongeling<r van Jan van Beers. Sprekers rede en zij verdiende het werd alle aandacht gewijd. Na een korte pauze beklom de heer Van Oost veen weer den katheder en declameerde nu een prozastuk, dat den hoorders boeide. De Vergadering werd daarop door den Voorzit ter gesloten en weldra lokte de vroolijke muziek ieder uit tot een dansje. Jammer voorwaar, dat zulk eene vergadering niet door meer personen bijgewoond wordt, dan het geval was. Den 21 December, is het St. Thomas. Dezi dag heeft te Hurwenen voor de schooljeugd eer zonderlinge beteekenis. Dan heeft zij het rechtom zich van school meester te maken en de onderwijzers 3 uit te jagen. Het is in vroegere dagen gebeurd dat de kinderen reeds des mórgens te zeven ur« in de school aanwezig waren, tafels en banket vóór de deur schoven en tot groote ergernis var den hoofdonderwiize die buiten kon blijven, aller lei kreten en gezangen ter eere van St. Thomaa aanhieven. Hoewel er zeer veel groote jongens met Octo ber ter school komen en dezen onder elkandd nog wel eens brommen van „hun recht", word! er in de laatste tien jaren geen gevolg meer gegeven, maar personen van 30 tot 40 jaar kur, nen nog met smaak verhalen van dien sch< dag „waarop de meester gekeerd moest won Een fabrikant in het Noorden van Engelani heeft, naar eenige vakbladen verhalen, in zijj fabriek en zijn huis een photographisch verspiè derstoestel laten maken, waardoor hij geregell op de hoogte wordt gehouden van hetgeen erin zijne afwezigheid gebeurt. Het toestel bestaat uit eea, in den muur vestigde photographische camera, welke voorzwi is van een nieuw uitgevonden soort van (uitvinding van Castmann Walker) hetwelk dj glasplaten vervangt, en in zeer korten tijd licht indrukken opneemt. Die Camera nu is vert® den met een uurwerk, waardoor elk uur ea stuk van een rol van zulk papier wordt opga rold. Als nu de fabrikant van huis moet, breid hij het uurwerk in beweging. Elk uur gaat dan, onhoorbaar, de camera open, een stuk van papier wordt verlicht, en binnen weinige se» den staat daarop een getrouw beeld van de fa briek, zooals die er op dat oogenblik uitzag, kan de patroon, bij zijne terugkomst van uur tot uur nagaan wat er in de fabriek is voorge valleD. o— Een apothekersleerling te Brieg, (Pruisisch Sj lezië) heeft een poging gedaan om zijn patrooi en diens gezin te vergiftigen. Hij deed, even voor men aan tafel ging, gemerkt 3 gram blauwzuur in de soep. Geluk kig werden de huisgenooten door den vreemden geur afgeschrikt van het eten der soep. Alleeq de apotheker, die, zwaar verkouden, de lucht niet rook at drie lepels er van. Men besloot de soep weg te werpen, maai niemand had eenig vermoeden, totdat 's avondi de leerling plotseling verdwenen was. Eerst toeij werd de soep scheikundig onderzocht en vergift ontdekt, gelukkig nog juist in tijds, want een wasch vrouw daar aan huis, die het jammer vond dat de kostelijke soep weggegooid zou wor den, had verlof gevraagd en verkregen om mee naar huis te nemen. De politie doet nu nasporingen naar den mis- dadigen apothekersleerling en zal hem zeker w spoedig vinden. Zijn beweegreden was vermoe delijk wraakzucht tegen zijn patroon, die hem te kennen had gegeven, dat hij eenige doorhem gepleegde oneerlijkheden ontdekt had. o— Een aangename ontdekking werd dezer d gedaan door de erven van den heer Paine ongeveer 10 maanden geleden te New-York over leed. Gelijk meer geschiedt, werd over de erfenid geprocedeerd. Een der getuigen vertelde zoo ten loops, dat Paine hem negentien jaren geleden een pakje had toevertrouwd met verzoek het goed te bewaren en er sinds dien tijd slechts een enkele maal naar gevraagd had. Hij ver moedde, dat het manuscripten en vruchten van Paines pen waren. De rechtbank verzocht het pakje te zien en vond toen tot groote verbazing der erfgenamen^ dat het 356,750 dollars aan bankpapier en een groot bedrag aan fondsen bevatte. o— "Wegens het „vervalschen van wissels'' tot

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2