2e Jnarg. a ma©a No. 91. Zaterdag December 1886. Nieuwjaars- Advertenticn Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. MELKMAN. AXEL. W I X T E BUITENLAND. AXELSCHEI CO I RANT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 8 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nedeela.nd; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. In het nummer dat op Nieuwjaarsmor gen in plaats van Oudejaarsavond ver schijnt, zullen tegen vergoeding van 25 'Cents Woorden opgenomen. Deze kunnen worden ingezonden tot Vrij dag 31 dezer, uiterlijk des namiddags 4 ure. Zij die zich met 1 Januari op dit blad abonneeren ontvangen de voor dien datum [verschijnende nummers gratis. Axel, De Uitgever, December 1886 F. DIELEMAN. Het is 21 December en de almanak wijst aan: Langste nachtde winter be gint. Geen gemakkelijke sinjeur, die Win ter Zijn tijd is nog niet eens daar, of hij geelt ons de volle laag,, juist alsof bij bang is, dat zijn voorganger ook maar een beetje te lang zal blijven. Zaterdag voor veertien dagen heeft het ook nog een dag gewinterd; dat was de [voorbode en thans stuurt mijnheer Win ter bijna al de troepen in 't veld, waar over hij beschikken kan. Sneeuw en ijs, ziedaar wat we te genieten krijgen, zonder nog van de felle .windvlagen te spreken. Maar, strenge heeren regeeren niet lang, en 't is ook niet zeker of het we der dat we nu hebben, nog een poosje zoo zal blijven. Men weet het, niets is bijna meer veranderlijk dan juist het Weer. Om tien uur vorst en om half elf [legen, dat is bij ons niet eens zoo heel ■Vreemd en 't kan best gebeuren, dat •onder het afdrukken van dit winter— praatje een flinke regenbui het eerste Werk van den strengen mijnheer ver nielt. Wat wil het anders doen dan regenen 3 't in dezen tijd van het jaar niet vriest? Mooi weer zonder vorst is vrij Wel onmogelijk 's winters. De vraag is nu, wat zou wel het bes te zijn Nemen zooals 't komt, er is toch niets aan te doen, zal men licht zeggen. Maar dat is de vraag niet. De bedoe ling is dezeZou het beter zijn voor mensch en dier en plant, kortom voor alles, wanneer de winter eens flink uit den hoek komt, dan wanneer we een kwakkelwinter hebben, zuoals men dat wel noemt? Is het wel moeilijk daarop een ant woord te geven Wij gelooven, dat we gerust mogen zeggenEen ferme, ouderwetsche win ter is de baasEen winter met heldere dagen, met weinig mist en vooral met veel ijs, in een woord, een echte Nederlandsche winter. Want wij Nederlanders zijn geen vij anden van een strengen winter. Het geheele land door wordt reeds naar ijs verlangd. Overal bijna zijn de verschil lende ïjsvereenigingen reeds aan 't werk geweest om alles te regelen voor het aanleggen van banen, het uitschrijven van wedstrijden, vermakelijkheden en wat dies meer zij, om, wanneer het ijs sterk genoeg mocht worden, dadelijk overal mede gereed te zijn. Dat mag nu wel als een beetje over dreven beschouwd worden, maar hee— lemaal verkeerd is het toch niet. We zijn hier niet in Noorwegen, waar reeds een wedstrijd heeft plaats gehad, waar bij Axel Paulsen, de beroemde hard rijder door Hagen glansrijk overwonnen is. Ons klimaat houdt van verandering. Den vorigen winter hebben we het ook gezien, toen onze IJsclub nog juist bij tijd$ hare wedstrijden, heeft gehou den. Juist bij tijds, want het dooide geen klein beetje en den volgenden dag was het reeds gewaagd zich nog op het ijs te begeven Het „ijs en weder dienende," staat niet zonder reden in de aankondigingen van ijsfeesten. En - hoe staat het met U, lezers en lezeressen, beminnaars van het ijs vermaak Hebt gij uwe schaatsen en sleden al eens nagezien? Is alles in orde? Welnu, dan hopen we, dat de winter van dien aard moge zijn, dat ge ruim schoots genieten kunt. A. 21 Dec. '86. De candidaat voor den Bulgaarschen troon is thans prins Ferdinand van Coburg. Een Russisch blad schrijft daar over. „Het schijnt zeker te zijn, dat men deze candidatuur te danken heeft 'aan het initiatief der Bulgaarsche de putatie. De jonge prins schijnt overi gens het aanbod slechts onder alle re serve te hebben aangenomen. Met der gelijke peters is aarzeling geoorloofd. Men bedenkt zich tweemalen, voordat men eene kroon aanneemt, aangeboden door de avonturiers, die zich in Bulga rije van de leiding der zaken hebben meester gemaakt." Men ziet, dat Rusland nog niet veel van gevoelen veranderd is omtrent Bul garije en volgens de laatste berichten is de Russische regeering vast besloten de candidatuur van den Mingreliër te handhaven. in Duitschland heeft men thans een Fransch spion gearresteerd, den officier Letellien, die in het bezit van een ver lofpas voor twee maanden, door Zuid Duitschland reisde. Hij had teeke— ningen bij zich van den overgang van den Rijn bij Makau. Letellier beweer de Duitsch te willen leeren, kwam in groote restaurants en sprak veel men schen. Men brengt zijne arrestatie in verband met die van een sergeant- schrijver, welke veertien dagen gele den plaats had. De behandeling van de legerwet is uitgesteld tot het begin van Januari, zeer tegen het verlangen van Bis marck, die liefst de zaak achter elkaar had afgedaan. Het te Dublin in Ierland verschij. nende officiëele blad bevat eene pro clamatie, waarin wordt verklaard dat de agrarische beweging, onder den naam van plan of campaign (het strijd plan van Dillon en den Nationalen Bond) bekend, onwettig en misdadig is, en dat allen, die daaraan deelnemen, zich aan gerechtelijke vervolging blootstellen. De hoofden der beweging, die een bevelschrift hebben ontvangen om voor de rechtbank te Dublin te verschijnen, zijn de heeren Dillon, O' Brien, Harris en nog drie anderen.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1