a No. 89. Zaterdag 11 Dece1886. 2e Jaarg. B3I IJSjSL Hieuwjaars- Advertentien B ekendmakin Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, Iets over Honden. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 8 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. In het nummer dat op Nieuwjaarsmor gen in plaats van Oudejaarsavond ver schijnt, zullen tegen vergoeding van 25 Cents worden opgenomen. Deze kunnen worden ingezonden tot Vrij dag 31 dezer, uiterlijk des namiddags 4 ure. Zij die zich met 1 Januari op dit blad abonneeren ontvangen de voor dien datum verschijnende nummers gratis. Axel, De Uitgever, December 1886. F. DIELEMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel doen te weten, dat door het invallen van den len Kerstdag op 25 December 1886 en den Nieuw jaarsdag, 1 Januari 1887 de alhier zal gehouden worden op Vrijdag den 24 en 31 December aanstaande. Axel, den 11 December 1886. QUARLES VAN UFFORD, Burgemeester. J. v. D. SGHOONAKKER, Secretaris. (Slot.) 13. Zeer vele lionden, die door dol heid zijn aangetast vertoonen zelfs in een vergevoerdrd tijdperk nog genegenheid en aanhankelijkheid jegens hunnen heer, dien zij alleen als zij sterk geprikkeld iworden, bijten. Dolle honden hebben soms op bevel van hun baas kunstjes, bijv. een poot geven, uitgevoerd. Schaap herders hebben reeds dikwijls vermeende verdwaalde honden gevangen en naar huis gelokt, zonder in het minste door de"dieren te worden benadeeld en toch zijn deze ten slotte gebleken geheel dol te zijn. 14. De lijkopening eindelijk levert zel den iets op, waaruit met zekerheid de bestaan hebbende dolheid kon worden afgeleid. Vreemde lichamen in maag en darmkanaal, met name ook bosjes haar, die de hond zichzelven of bij andere dieren heeft uitgerukt, bloedovervulling in de hersenen, de lever en de nieren, voorts roode door bloeduitvating teweeg gebrachte vlekken op het maag- en darm slijmvlies, of iets dergelijks op het slijm vlies van het strottenhoofd, ziedaar meest al het eenige wat men vindt. Vroeger hield men het voorkomen van blaasjes aan de zijden der hondentong voor een ken merkend sectieresultaat der watervrees. Het is gebleken, dat men hetzelfde ook bij gezonde of miltvuurzieke honden aantreft. De hond is voorts de grootste parasietenherberg die er bestaat zegt Prof. Zürn. Hij herbergt in zijne dun ne darmen vier verschillende lintwormen, -welker blaaswormen bij menschen en huisdieren ziekte en dood kunnen ver oorzaken. Het gevaarlijkst voor den mensch en voor kostbare huisdieren is de zooge naamde drieledige lintworm, die om streeks 3 a 4 m.M. lang is. Wanneer menschen, paarden, runderen, schapen, geiten en varkens eieren van dezen lint worm met het voedsel tot zich nemen, dan komen in het darmkanaal van de genoemde schepsels uit deze eieren lar ven die door middel van hare boorwa— pens in de lever, soms ook in de milt, de hersenen, de longen, de oogen, het hart, de zenuwen, de pijpbeenderen, van haren waard indringen, De lintworm- ziekte leidt meestal tot den dood. Het menigvuldigst komt zij op Ysland voor, alwaar de menschen de gewoonte heb ben, zeer intiem met honden om te gaan. In de voorhoofds— en neusholten van den hond woont een soort van tong- worm, welke 4 k 6 m.M. lang en 1,5 m.M. breed is. De eieren van dit dier niest de hond uit; of zij vloeien met zijn neusslijm naar buiten en komen zoo in aanraking met de spijzen der menschen of het voeder der dieren. In den mensch en de dieren komen uit deze eieren van bijzondere boor wapens voorziene larven voort, die verdere -wijzigingsprocessen ondergaan en eindelijk als 3 k 5 m.M. lange uitgetande diertjes door de buik holte en het middenrif van hunnen waard in diens longen komen en aldaar worden uitgehoest of zich aan de op pervlakte van verschillende organen flever, dunne darmen, nier, milt, long) inkapselen. De schurftmijt van den hond gaat op den mensch over en brengt bij dezen schurft teweeg. Uit deze feiten blijkt, dat terecht niet dringend genoeg gewaarschuwd kan wor~ den voor het intieme verkeer met hon den. Het is sterk at te keuren, kinde ren bij honden te laten slapen BflTESIiAND. In hare bezuinigingswoede heeft de Fransche Kamer het Ministerie verslon den. Een besluit, met 13 stemmen meerderheid genomen, tegen het ver langen van het Ministerie, gaf aanlei ding dat de heeren besloten hunne por tefeuille neer te leggen. Met het nieuwe jaar, dus in Frankrijk een nieuw Kabinet teweeg. Een staaltje van de gebeurtenissen die thans in Ierland voorvallen. Te Cork is het tusschên de opgewonden Iersche bevolking en de politie, bij gelegenheid eener monster—meeting, weer tot bloe dige botsingen gekomen. Toen de me nigte met steenen begon te werpen, maakte de politie, met geweren gewa pend, eene charge met de bajonet, waar door 23 personen gewond werden. Toch bleef het verzet aanhouden en eerst tegen middernacht slaagde men er in de stra ten geheel te doen ontruimen. Ook van de politie—agenten zijn velen gewond. In het Graafschap Mayo, te Charles ton, zijn de pachters overeengekomen niet meer pacht te betalen dan een o— vereengekomen maximum, waarvan zij het bedrag gedeponeerd hebben. Met verlichting der stad hebben zij dit be sluit gevierd. Voor het Duitsche leger worden 44.000 man en 24 millioen mark meer gevraagd. De legersterkte op voet van vrede, wordt gesteld op 468,409 man. De infanterie zal 543 bataljons, de cavalerie 465 es- cadrons, de veldartillerie 346 batterijen, de vestingartillerie 13, de genie troepea 19 en de trein 18 bataljons tellen. Nieuw geformeerd worden, behalve de verschillende staven, 5 regimenten en 15 bataljons infanterie, een jagerbatal— jon, 24 veldbatterijen, 9 spoorweg-com-

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1