2C Jaarg. BIJVOEGSEL AXELSCHE COURANT, gemeenteraad van axel. Vlaanderen. T E L A U D "O rf VAN DE van Zaterdag 37 November. Zitting van Vrijdag 26 November. Voorzitter de heer Jhr. Mr. Quarles vanUfford. Tegenwoordig de heeren Dieleman, Van Dixhoorn, De Feijter, Van Fraaijenhove, Jansen van Rozendaal Van O verstraten Kruijsse, Oggel en Van Vessem; afwezig de heeren Van Hoeve en Wolfert, De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Hierna komt aan de orde de mededeeliqg van ingekomen stukken, zijnde enkele provinciale bladen, welke na voorlezing voor kennisgeving wordeh aangenomen. Hierop komt aan de orde het voorstel van den heer Kruijsse in de vorige zitting gedaan, om het tractement van den onderwijzer Wisse met ƒ100 te verhoogen. De heer Kruijsse wijst er vooral op dat, aan gezien de heer Wisse een flink onderwijzer is, het wenschelijk is dat de Raad zijn voorstel zou de 'aannemen, en komt nog eens neer op het door hem in de vorige zitting gesprokene omtrent dit punt. De heer Van de Ree is tegen het voorstel van den heer Kruijsse omdat het in deze tijdsomstandigheden, het best is zich aan het mi nimum te houden, met welk gezegde zich ook de heer Oggel kan vereenigen, doch omdat hij den heer Wisse als een goed en degelijk onderwij zer acht, zegt hij verder dat het jammer is dat in de vorige vergadering afwijzend werd be schikt op zijn voorstel om hem eene gratificatie te verleenen, overigens wijst hij er nog op dat het met het oog op den tegenwoordigen tijd met wenschelijk is hem verhooging van tractement te geven. Hierna wordt heb voorstel van den heer Kruijsse in stemming gebracht, en verwor pen met 7 tegen 2 stemmen, vóór stemmende heeren Kruijsse en Van Vessem. Hierop deelt de voorzitter mee dat thans eene nieuwjaars-com missie moet benoemd worden, wel ke ten vorige jare bestond uit de heeren P. Raij- mond, J. Verijzer, A. W. van de Bilt J. Van Dixhoorn Mz, P. Van Hoeve, Abr. Van Wijck, F. Dieleman Wz., P. Dees, M. Wolfert en P. Die leman Jz. Door den heer Van Dixhoorn wordt medegedeeld dat J. Verijzer niet meer in aan merking wenscht te komen, waarop tot stem ming wordt overgegaan en gekozen werden de heeren P. Raijmond met 7, Jac. Brakman met 5 A W. van de Bilt met 8, J. Van Dixhoorn Mz. met 8, P. Van Hoeve met 8, Abr. Van Wijck met 7, F. Dieleman Wz. met 8, P. Dees met 8, M. Wolfert met 8 en P. Dieleman Jz. met 8 van de 9 stemmen. De voorzitter zegt, dat zoo een der benoemden mocht bedanken, het Dag. Best. een nieuw lid zal benoemen. Thans deelt de Voorzitter mede dat voor ee- nigen tijd de modder uit den koeput in de oude stad is gebaggerd, en Burg. en Weth. voorstel len dezen modder publiek te verkoopen; zonder hoofdei, stemming wordt't voorstel aangenomen. Alsnu wordt den Raad het request voorgelezen van W. J. van Doeselaar Wz. te Axel., om ont slagen te worden van den pacht voor de opha ling van de haardasch en vuilnis en het reinigen der straten. Hieromtrent wordt door den Voor zitter geadviseerd dat aan adressant reeds voor de 2e keer ontheffing is verleend van de pacht som, aangezien genoemde persoon sinds 8 jaren veel aan de pachtsom heeft toegedragen en stelt daarom voor, zijn verzoek in te willigen, en mocht de Raad genoegen met dit voorstel vinden, dan f\ SI il l)t* zoude tegen 1 Januari 1887 een oproeping ge daan worden voor pachters tot ophaling van haardasch en vuilnis voor den tijd van 1 jaar aangezien adressant nog tot Januari 1888 de pacht heeft. De heer Kruijsse vindt er geen bezwaar in om het ontslag niet te verleenen, want, dus merkt hij aan, elke pachter moet we ten wat hij pacht, maar, zegt hij, aangezien Van Doeselaar er steeds schade bij heeft, meent hij dat het wenschelijk zoude zijn hem tot 1 Janu ari 1888 de pacht te laten behouden en hem dan voor de schade eene gratificatie te verleenen. De heer Van de Ree neemt de treurige om standigheden in aanmerking waarin Van Doese laar zoude komen indien geen gehoor werd ge geven aan zijn verzoek, en zegt dat hij zich daarom met het voorstel van den heer Kruijsse niet kan vereenigen, maar, aldus zegt hij ver der, laat ons een persoon aanstellen die de stra ten schoonhoudt en een oproeping doen vooreen pachter van de straatmest, voor den tijd van 1 jaar, omdat met 1888 toch eene geheele veran dering in de straatreiniging zal komen. De heer Kruijsse meent dat het beter was, nog geen besluit te nemen maar bedaard te overwegen of men een vast persoon zoude nemen of wel de straatreiniging te laten verpachten. De heer Og gel zegt dat Burg. en Weth. de tijd kort achten om ontheffing te verleenen, maar meent dat het beter was in het loopende jaar van 1887 met een goed voorstel ter tafel te komen en dat met Januari 1888 de pacht der gronden waarop de vuilnis ligt, mede is geëindigd. De heer Kruijs se hervat hierop het woord en zegt dat aan Van Doeselaar het verzoek wel kon ingewilligd wor den, echter met de bepaling dat Van Doeselaar dan tot Januari 1888 de vuilnis zal ophalen, al leen met het oog dat er dan iemand is die zulks zoude doen, daar het anders voor den tijd van 1 jaar moeilijk zal gaan, om een pachter te krij gen. Hierop vraagt de heer Oggel het woord en merkt aan dat over de reiniging der straten wel eens geklaagd wordt en het inderdaad waar is dat deze wel eens wat te wenschen overlaat, maar volgens zijn meening moet de reden hierin gevonden worden dat van Doeselaar, wegens de vele tekortkoming moedeloos wordt en geen am bitie meer in de zaak heeft. De heer De Feij ter meent dat het mettertijd toch een geldquas- tie zal worden, waarop hij zegt dat men aan Van Doeselaar, eene som van ƒ25, ƒ30 of ƒ40 zoude kunnen geven, indien hij tot 1888 de pacht hield. Alsnu merkt de Voorzitter op dat aan gezien de pachter sinds een paar malen de pachtsom werd kwijtgescholden, bij voor een jaar nog wel de pacht zoude kunnen houden. Daarna worden nog op verzoek van den heer Jansen van Rozendaal de voorwaarden gelezen, waarop met algemeene stemmen wordt besloten het verzoek van adressant in te willigen, terwijl met 6 tegen 3 stemmen wordt aangenomen te gen 1 Januari 1887, nieuwe pachters op te roe pen. Tegen stemmen do heeren Van Vessem, De Feijter en Kruijsse. Niets meer te verhandelen zijnde, sluit de Voorzitter de Vergadering. 1 tot 4 regels 25 «jent; cent. Groote letters worden ,nd. Plaatsing 3/2 maal. franco ingewacht, uiterlijk EE uren, bij den Uitgever. t verder uitbreiden, an- ook nog wel kunnen groote kinderen die el- Nikolaas—verrassing be— ook van hen, die, mm- et aardsche goederen, •eringe mate ot zelfs m urn het schoone feest en en van nog veel meer. slotte Laat nog lang nt Nicolaas in eere ge- men armen bloed, i ook wat suikergóed. Drukker-Uitgever F. Dieleman te Axel, •vische Regeering is aan mwoordiging een wets— oden, dat door deze da- ikeurd, maar onder de vrij wat ontevredenheid die wet wordt gestraft (franc) boete, ieder win- uithangbord lieett, dat an de Servische taal ge- erschillig tot welke natie ;hoort, en met 100 de- die een manifest, bericht in eene andere dan de vervat, openbaar maakt, onmiddellijk in werking er groote bedrijvigheid eren en wegnemen van dat laat zich begrijpen, en dit alleen, om te laten lomtijds der zucht tot het i wetten gaat. t nog steeds met onge- lestand van Ierland aan, er op wordt, Gevechten ie en maneschijnbenden Je orde van den dag. De ;r heelt de begrooting van ïgenomen. De Duitse he >ij de opening van den laard, dat zijne betrekkm- andere Keizers van den thappelijken aard zijn. Een y voor het behoud van den irsche vraagstuk raakt zoo t de belangstelling bij de r zeer verflauwd is. De beginnen zich nu de zaak

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 5