BINNENLAND G E 91E N I) NIEUWS. waarin de Kegeering verzocht wordt de plaatselijke overheden te machtigen tot het verstrekken van nuttig en voordee- lig werk voor de arbeidloozen. Voorts Averd bij acclamatie een besluit aange nomen, AA'aarin de verontwaardiging der vergadering Avordt uitgesproken over de Aveigering van den President-Minister om eene deputatie der werkloozen te ontvan- gen. De vergadering liep in de beste orde af en de houding van de menigte Avordt door alle partijen geroemd. Te Gent hebben, naar aanleiding ee— ner werkstaking onder de katoenarbei— ders bloedige botsingen plaats gehad tusschen de ontevredenen en de politie. Thans is echter alles Aveer rustig. T WEEDE K 1 MEK. De heeren De Geer, De Bruyn Kops, jE. Mac- .kay en Gleichman zijn gekozen tot voorzitters van de nieuwe afdeelingen, de heeren, Vos de Weel, Van der Feltz, De Beaufort, Van der Schriecken Van der Kaay tot ondervoorzitters en de heeren Willink, Van der Goes, Van Diggelen, Smeele en •Smeenge tot leden der Commissie voor de verzoek schriften. Een groot deel der week werd in beslag geno men door de discussiën over de zoogenaamde uit zonderingswetten voor eenige gemeenten, aan wie tijdelijk vergund wordt plaatselijke accijnzen te lieflen, of in afwijking met art. 254 der ge meentewet voor 't gebruik van gemeente-inrichtin gen hooger betaling te vorderen, dan voor het onderhoud daarvan noodig is. Verschillende bezwaren werden tegen de voor stellen daaromtrent ingediend, ingebracht. Over de gemeente Veere werd heel wat gesproken. De heer Famcombe Sanders betoogde dat de geheele voordracht onnoodig zou zijn, indien de Regeering Veere niet in het ongeluk liet door het verbod om den bekenden historischen beker van Maximi- liaan van Bourgondië, waarvoor zulk een enorme koopsom is geboden, te vervreemden. De heer Van der Feltz kon zich hiermede goed vereeni gen, doch de Minister van Binnenlandsche Zaken had toch vrij krachtige argumenten tegen de ver vreemdbaarheid. Tot overeenstemming kwam men niet, doch met 56 tegen 6 stemmen werd het wetsontwerp aangenomen waarbij Veere plaatselij ke accijnzen mag heffen. Het debat over de wik- en weegloonen in eenige Noordhollandsche gemeenten nam ook heel wat tijd in beslag, o— Jl. Woensdag heeft te Arnhem de verkiezing plaats gehad van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, wegens de bevordering van den Heer Ph. W. van der Sleyden in den Staatsdienst. Er werden 1272 stemmen uitgebracht, waarvan 1207 geldige. Herkozen is de Heer PH. W. VAN DER SLEYDEN (lib.), met 1152 stemmen. De anti-revolutionaire en Katholieke Vereeni- gingen hadden, bij deze verkiezingen geen canöi- daat gesteld. Niettemin werden op Baron Brant- sen van de Zijp 39 stemmen uitgebracht. AXEL, 20 November 188 6. Ds. C. P. N. Pikaar, pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Overschie, heeft voor het beroep naar die gemeente alhier, bedankt o— Met betrekking tot den a s. St. Nicolaasdag zal Zondag d.a.v. het hulpkantoor alhier, postpakket ten aannemen en verzenden. o Jl. Dinsdag werd ten huize van A. J. Blankert alhier eene vergadering gehouden van de leden der Maatschappij „Vooruitgang is ons Streven." Hierin werd de rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar voorgelezen en daarna goedgekeurd, waarop met groote" meerderheid van stemmen werd vastgesteld het gehalte van de su- perphosphaat in plaats van op 20 pCt. 14 pCt. te bepalen; terwijl door enkele leden een voorstel werd gedaan om het bestuur, der vereeniging voor de talrijke werkzaamheden aan hun ambt verbon den eene vergoeding te geven waarna bijna met algemeene stemmen werd aangeuomen aan dat voorstel gevolg te ge7en. Er werd daarop bepaald eene gratificatie te verleenen van ƒ100, te verdee- len onder de vijf leden van het Bestuur. Het getal leden dezer Maatschappij is thans vermeerderd met 17 en geklommen tot 71 zoodat men wel mag zeggen dat de lust tot onderlinge zamen- werking in deze zaak niet is verflauwd maar in tegendeel zeer levendig is. In het afgeloopen jaar werden 232,000 Kilo grammen verschillende hulpmeststoffen aangekocht voor de aanzienlijke som van ƒ18,210,30 vooral vermeldenswaardig met het oog op het jeugdige bestaan der maatschappij. O De Eerste Kamer is tegen Dinsdag 7 Dec. bijeengeroepen, des avonds 8 ure. Zieke varkens. Om zieke varkens te genezen, Heeft men een middel thans ontdekt; Een boer toch, die zijn zieke beesten Alleen jenever had verstrekt, Zag zijne zwijnen fluks genezen. Men kome dus tot het besluit Deel niet den werkman, maar uw varkens Steeds eiken dag twee borrels uit. Iets meer zal wel geen varkens hindren, 't Deert niets of 't zich te buiten gaat, Zoolang er voor die lieve dieren Nog geen vergunningswet bestaat Toch zal bij varkens als bij menschen, Deze uitkomst wel dezelfde zijn Dat wie te veel gebruikt, zeer stellig Zoo dronken zijn zal als een zwijn. (L. K.) o— Het aantal sollicitanten voor de betrekking van directenrder tram Breskens—Maldeghem is thans geklommen tot 316. o— Te Haulerwijk heeft een vader een dochter van bijna 50 jaar en een van enkele weken ter wijl in Rotterdam een nog kras heer woont van 81 jaar, wiens oudste zoon 60 en Aviens jongste zoontje 9 jaar oud is. o— Wij hebben indertijd melding gemaakt van een bijna ongeloofelijke misdaad, in het Fransche plaatsje Selles Saint Dénis, departement Loir-et- Cher, gepleegd, nl. het levend verbranden van eene oude vrouw, door hare twee zoons, haar dochter en haar schoonzoon. De schuldigen Alexandre en Alexis Lebon, Georgette en haar echtgenoot, Thomas, staan nu voor het gerechtshof van Loir-et-Cher terecht. De bijzonderheden omtrent deze zaak zijn al lertreurigst. Drie kleine kinderen waren er bij tegenwoordig toen men de oude vrouw, wier kleederen vooraf met petroleum overgoten wa ren, van haar bed nam, en op het haardvuur wierp. Het oudste, een meisje van zeven jaren, legde voor het gerecht getuigenis af. De oude vrouw werd onder de bijgeloovige boeren voor een heks gehouden, en hare kinde ren beweren, dat zij haar aldus gedood hebben, om hare ziel te redden. Terwijl de moeder op het vuur lag zongen zij gewijde liederen, spren kelden wijwater enz., en terstond na het vol brengen van de gruweldaad ging de dochter met hare beide broeders ter kerk, om te biechten en te bidden Men deed het eerst voorkomen, alsof de oude vrouw bij ongeluk in het vuur gévallen, en zoo verbrand was. Maar de verklaringen der daders waren zeer tegenstrijdig, en zij moesten spoedig schuld bekennen. Zij zullen un hunne welverdiende straf niet ontgaan. Op il c e e k halen. Er zijn, schrijft de in deze zoozeer tot oor- deelen bevoegde Werkmansvriend, zeer veel men schen, die alle benoodigdheden bij bakker, win kelier, linnenkoopman enz. de geheele week door zonder geld halen, om dan des Zaterdagavonds of een anderen tijd, als het weekloon is ontvan gen, te betalen. Dat heet „op de week halen", Dat op de week halen is echter een niet aan te bevelen gebruik. Zijn er oveial uitzonderingen en omstandigheden, die zekere zaak toelaten of wettigen, als algemeene regel deugt het op de week halen niet, Verschillende bezwaren zijn daaraan verbonden voor kooper en verkooper. 1. Niet zelden gebeurt het, dat de kooper meent, dat er minder is gehaald, dan de verkoo per op zijn lei of boekje heeft. Dat kan ter goeder trouw gemeend zijn, maar de voorbeelden zijn ruim vooi handen, dat er opzettelijk werd ontkend deze of gene zaak niet te hebben ge haald. Daaruit ontstaat niet weinig twist met zooveel andere gevolgen. 2. Menigeen haalt maar waar hij wat krijgen kan, zonder te vragenzal ik het op zijn tijd kunnen betalen? Er wordt geene rekening ge houden met de ontvangsten, en als het betaal dag is, blijkt het, dat men meer heeft gehaald' dan men betalen kan. Daardoor geraakt men in de schuld, langzamerhand wordt die grooter, en verliest men ook daarmede zijn goeden naam, die beter is dan goede olie. 8. Omdat men toch niet dadelijk te betalen heeft, wordt er soms wel wat gekocht, dat AToor snoeperij,of weelde dient, dat niet zou gekocht worden, indien er dadelijk werd betaald en dan de beurs werd nagezien, met de gedachte: het kan niet lijden, daar ik nog zooveel dagen leven moet. 4. Daar veel weekbetalers in het schuldboek staan bii de winkeliers enz., rekenen ze daarop reeds een Aveinig, door duurder te verkoopen, minder soort van waren te geven, zoodat, wan neer de betaling eens achter blijft, zij dan toch zeker gedeeltelijk geborgen zijn. Dat is natuur lijk geen rechtvaardig, christelijk handelen, maar, zoo zegt men vaak, het moet wel, anders zou men te gronde gaan. 5. Dat menige bakker, Avinkelier enz. daardoor werkelijk te gronde wordt gericht en tot armoede komt, waar hij van alle zijden is uitgeborgd, is een zeer verschrikkelijk verschijnsel, waardoor, besett of niet beseft, het geweten der schuldma kers wordt bevlekt, en dat eene zonde is, die door God als diefstal wordt aangemerkt. 6. Dat op de week halen geeft gelegenheid aan slechte vrouwen, om overal schuld te maken en niemand te betalen, en wanneer zij hier niet meer gedaan kunnen krijgen, dan naar een ander te gaan, om daar weer het schandelijk bedrijf voort te zetten. 7. Wanneer men met gereed geld altijd be taalt wat men haalt, en de verkooper leert ie mand als een eerlijk mensch kennen, dan opent men daardoor de gelegenheid, om in den nood, door ziekte of werkeloosheid enz. ontstaan, uit dien nood te worden geholpen. Doch dezulken, die in gewone tijden reeds schuld maken en met wie het altijd zoowat sukkelen is, vinden in tijd van nood niet altijd die geree- de hulp. o— Te Rijsen, in Overijsel heeft eene vrouAV, die het niet al te breed had, terwijl zij bezig was de keuken van het huis, dat ze weldra zal gaan verlaten, nog eens flink te reinigen, onder éen der vloersteenen een som van ƒ1000 gevonden, waarschijnlijk afkomstig van eene vrouw die reeds jaren geleden in dezelfde woning had ge huisd en plotseling overleden was. De helft dier som zal aan de vindster-komen ingevolge de bepalingen van het Burgerlijk Wet boek, indien tenminste het gevondene als een „schat" kan worden beschouwd. o— Onlangs ging zekere A. te Parijs 's avonds laat naar huis, toen hij een man naast zich plot seling met een kreet van verrassing zag bukken, en een ring met een steen oprapen. De vin der vroeg hem, of hij dat kleinood soms verlo-

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2