Zaterdag 27 November 1886 2° Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMm voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Iets over Honden. Si IITEXL AXIE Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 80 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Wij willen voortgaan met het qpnoe- men der kenteekenen van dolheid der honden en hebben dan 5e. Eindelijk zien wij, dat bij de meeste dolle honden een allengs toene mende bijtlust ontstaat. Eerst schijnt het dier alleen lichter tot toorn geprik keld te worden en slechts telkens vooral naar snel zich voorbij hem bewegende voorverpen te happen, zonder bepaald te bijten, totdat later werkelijke bijtlust ontstaat en de dolle hond eindelijk in volle bijtwoede vervalt, niet alleen bij lende op dieren en menschen toespringt, maar aan zijnen aandrang tot bijten ook aan doode voorwerpen botviert, ja ten slotte zichzelven bijt en verwondt. Het is steeds zeer verdacht, als het boven vermelde happen zich bij honden voor doet, of als bijv. honden, die met kat ten zijn grootgebracht en zich daarmede steeds hebben verdragen, plotseling bijt zucht vertoonen tegen katten. Het bijten heeft op eigenaardige, verrader lijke wijze plaatsde hond doet liet altijd zonder vooraf te grommen, dik wijls zelfs daarbij met den staart kwis pelende. 6e. Bijna altijd is bij het beest groo te ongevoeligheid voorhanden; men heeft waargenomen, dat dolle honden gloeien de ijzeren staven aanpakten en deze vasthielden, ofschoon zij zich vreeselijk brandden; men weet, dat zij, zoo zij geslagen worden, nooit huilen of janken en dat zij hunne eigen lichaamsdeelen stuk bijten en verscheuren. 7e. Een der meest kenmerkende ver schijnselen der dolheid is de wijziging der stem. Terwijl de gezonde hond met heldere, gearticuleerde tonen blaft, plegen dolle honden slechts korte, rau we, heesche jankgeluiden te uiten; zij worden tot blaffen geprikkeld, maar de tonen worden niet op zich zelf staande, geaccentueerd uitgebracht, maar het aangevangen blaffen wordt in een af schuwelijk huilen, dat trouwens slechts kort duurt, uitgehaald. 8e. De naam van Watervrees is vol strekt niet kenmerkend, want er zijn dolle honden, die met graagte en zon der bezwaar koud water en andere vloeistoffen drinken, terwijl men bij an deren kan waarnemen, dat niet slechts de poging om vloeistoffen te gebruiken, maar reeds het zien daarvan hevige slik- krampen teweegbrengt. Men heeft voorts dikwijls gezien, dat aan dolheid lijden de honden door rivieren en beken zwom men en het is een bijna gewoon ver schijnsel, dat zij, vooral in het begin der ziekte, hunne eigene urine drinken of gaarne likken op eene plaats, waar an dere honden geiirineerd hebben. 9e. Zeer dikwijls is reeds van het begin af alle eetlust bij den patiënt ver dwenen of slechts een zeer geringe lust tot het gebruik van bijzonder goed voedsel aanwezig; ook ziet men soms, dat er wel honger voorhanden is en gewoon vast voedsel, zooals brood, aangenomen wordt, maar de dieren laten het weder uit den bek vallen. Bijna altijd is daar entegen eene begeerte ontstaan, om on eetbare stoffen, zooals houtspaanders, lompen, steenen, stukjes kalk, spijkers en dergelijke in te slikken. 10e. Dieren, die door stille woede zijn aangetast, vertoonen spoedig na het be- gin der ziekte eene verlamming der onderkaak; de kaak hangt slap naar be neden, de bek staat wijd open en speek sel en slijm vloeit rijkelijk uit den bek van den hond. Bij de razende dolheid zien wij deze kaakverlamming niet, en daarom ook uooit, iets waarop de aandacht gevestigd moet worden, het schuimbekken en zeeveren. Bij de razende dolheid treden juist de verschijnselen der razernij en woede, de bijtlust en het zichzelf bijten meer te voorschijn, terwijl bij de stille Woede het stil en treurig zijn, de weldra ontstaande verlamming der onderkaak en daarmede in den regel de onmacht tot b ij - ten zich voordoet. Men zij echter nooit onvoorzichtig bij door stille woede aangetaste honden en meenc niet, dat deze volstrekt niet zouden kunnen bij ten, omdat de kaakverlamming dit on mogelijk zou maken; men wil toch heb ben gezien, dat dergelijke 'dieren in oo- genblikken van opgewektheid toch nog gebeten hebben. 11e. Snelle vermagering en verval be hoort mede tot de verschijnselen dei- dolheid. 12e. Alle dolle dieren zijn redde loos ten doode gedoemd. Eenige dagen voor het intreden van den dood zien wij bij hen verlamming in het kruis, verlamming van de achterste lichaamsdeelen ontstaan. In den regel sterft het dolle dier 6 a 8 dagen, hoog stens 10 a 12 dagen na het begin dei- eerste ziekteverschijnsels. Slot volgt.) „Wij zijn verlostnu juichen wij" mogen dm Bulgaren waarlijk wel uit volle borst aanheffen, nu Kaufbars, de Rus sische zaakgelastigde, door zijnen vorst teruggeroepen, Bulgarije verlaten heeft. Met den grooten dwingeland heeft ook het lieirleger van kleine tyrannen, die onder den naam van Russische consuls over Bulgarije en Üost-Rumelië verspreid waren, het tooneel hunner stokerijen ver laten. Te Londen is eene socialisten-ver gadering gehouden, die werd bijgewoond door ongeveer 50.000 personen. Groote voorzorgsmaatregelen waren door de politie genomen, welke gelukkig geble ken zijn, onnoodig te wezen. Om 3 uur des namiddags, zoo wordt uit Lon den geschreven, kwamen van verschil lende kanten de deelnemers met hunne banieren en met muziekkorpsen, de Marseillaise spelende, het vergader- plein op en dadelijk vingen de redevoe ringen aan. Er waren vijf platforms onder de sprekers waren Hyndman en Burns. Hunne toespraken waren waar diger en kalmer dan vroeger. Er zijn alleen in Londen op het oogenblik 8000 ketelmakers, 4000 machinisten, 2000 gieters en duizenden andere knappe ambachtslieden zonder werk, zeide Burns, en 250.000 fabrieksmeisjes moeten zich van 's morgens vroeg tot 's avonds laat afbeulen voor 6 schilling in de week, wat dikwijls het eenige inkomen van de geheele familie is. Is het dan wonder riep hij uit dat de Londensche straten den onzedelijken aanblik vertoonen, die God en de geheele beschaafde wereld geklaagd is. De Regeering werd ge waarschuwd zich voor het beroep van de uitgehongerden om werk en vrijheid niet langer doof te houden en met al— gemeene stemmen en onder de grootste geestdrift werd eene motie aangenome

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1