- BINNENLAND 111', N l> KIEPWS. - om de bedreigde punten te versterken. Ook Spanje is door de woedende ele menten niet vergeten. Daar heeft deze week een zware storm groote schade aan gericht. TWEEDE KAMER. Deze week is de behandeling voortgezet van de Indische Begrooting voor 1887. Yeei byzonders valt daaromtrent niet mede te deelen. Alleen maandag deed zich een buitengewoon geval voor. Bij de le afd. (Hooge colleges) van Hoofdstuk der uitgaven (in Ned. Indië), dat het eerst in be handeling kwam, trad de heer Keuchenius terug in de algemeene politieke discussie, die vrijdag was gesloten verklaard. Hij wilde nagaan in hoever aan de toezegging der Troonrede van 1886, dat een mild, krachtig en rechtvaardig bestuur in Indie zou worden ingesteld, was voldaan. De Voorzit ter kon dit evenwel niet toestaan. Bij de algemeene beraadslagingen over elke afd, kan wel, naar aanleiding van de daarbjj aange vraagde uitgaven, over de verschillende ontwerpen van gedachten gewisseld worden, maar de alge meene politieke beschouwing gaat vooraf. En nu kan men bij de uitgaven voor de Regeering wel alles ter sprake brengen, wat de Regeering betreft, maar in gezonden zin opgevat moet de discussie over de afdeelingen zich meer tot de „uitgaven" bepalen. De heer Keuchenius meende dat de Voorzitter zijn doel niet zou bereikeu met hem te interrom- peeren, want hjj zou later toch gelegenheid vinden zijn opmerkingen te maken. De Voorzitter ontkende dat hij eenig ander doel had dan 't reglement van orde te handhaven, maar de heer Keuchenius uitte't vermoeden dat de Voor zitter, in navolging van zijn voorganger die in Indie de pers breidelde, hier ongevallige sprekers den mond wilde snoeren. Daartegen kwam de Voorzitter krachtig op en riep den spreker formeel tot de orde. De heer Keuchenius zweeg daarop, maar hij handhaafde zijn gevoelen, dat de handelingen van den Voorzitter den indruk gaven alsof hij hen het spreken wilde bemoeilijken. Gedurende de gansche zitting bleef hij morren. o Aan de Tweede Kamer is opnieuw een adres gezonden door de Vereeniging van beheerders van landbouwondernemingen te Soekaboemi, waarin gewezen wordt op de voordeelen, die de Britsch Indische planters genieten van de daar heerschen- de muntregeling, en op dien grond opnieuw wordt aangedrongen op het verminderen der fiscale las ten en de onverdedigbare hooge spoorwegvrach ten, die drukken op de Ned.-Indische landbouw nijverheid. o Het eerste boek van het herziene Burgerlijk Wetboek zal naar Het Tad. meldt door de Staatscommissie eerstdaags aan den Koning worden aangeboden Een ontwerp van wet op de faillis sementen en de surseance is binnenkort van de Staatscommissie voor het Wetboek van Koophan del te wachten. o Volgens een particulier telegram van het Berl. - Tagebl., heeft de Belgische Regeering kennis ge kregen van nieuwe onderhandelingen, tusschen Nederland en de Nord-Deutsche Lloyd gevoerd, over de keuze van Vlissirgen tot aanleghaven voor de Duitsche poststoombooten, na het verstrijken van den proeftijd voor Antwerpen. AXEL, 19 November 188 6. Gisteren werd aan het gebouw van het pro vinciaal bestuur in de Abdij te Middelburg in het openbaar aanbesteed het herstellen en vernieuwen van eenige waterstaatswerken en wegen van Zee land en hun onderhoud gedurende 3 jaren, ingaan de 1 Januari 1887. Voor het 15e perceel, weg Ter Neuzen--Axel, waren 3 inschrijvingsbiljetten ingekomen van M. van den Hoek, voor 4990; M. D. de Dutter, 4114; C. van der Hooft 3988, (allen te Ter Neuzen.) De raming was 4741. o— Jl. Donderdag werd door het dagelijksch be stuur der visscherijen op de Schelde en Zeenwsche stroomen in het Nederlandsch Logement te Ter Neuzen eene verloting gehouden van mosselban- ken en mosselbewaarplaatsen in de Wester-Schel- de. De uitslag was dat no, 62 werd behaald door N. Lauret te Philippine; no. 63 door E. A. de Mul aldaar en no. 64 door C. Verheijke te Ter Neuzen. o Graauw Maandag j.l. werd te Hulst eene ver gadering gehouden der Bestuursleden van de ver eeniging „Landbouw-Belang" alhier. Met algemeene stemmen werd tot secretaris dier vereeniging benoemd de Heer J. A. d' Haens, ko renmolenaar te Graauw (Zandberg.) Tevens werd in die vergadering de rekening over het jaar 1886, sluitende met een goed slot van ƒ33,53, aangeboden en goedgekeurd. o De Minister van binnenlandsche zaken, gelet op zijner majesteits besluit van 7 November 1886 (Staatsblad no. 179;) heeft goedgevonden met in gang van 17 Nov. artt. 1 en 2 van het aange haald koninklijk besluit toe te passen op de ge meenten Clinge, Graauw, Kapelle en Rilland-Bath, uit of naar welke gemeenten mitsdien het ver voer van schapen en versche huiden, onbewerkte wol, klauwen, vleesch, mest en afval van schapen en het houden aldaar van schapenmarkten en open bare verkoopingen van schapen verboden is. o— In de Arrondissement-rechtbank te Middelburg zitting van j.l. Dinsdag is uitspraak gedaan in de bekende zaak die vroeger uitvoerig is medege deeld tegen C. B., logementhouder te Ter Neuzen beklaagd dat hij tusschen half April en half Juni 1886, drie bankbiljetten en een spaarbankboekje, welke hem in de keuken van zijn koffiehuis te Ter Neuzen door Pietemella Wilhelmina Voogd, toen deze als dienstbode bjj hem ln dienst kwam, ter bewaring waren in handen gesteld om ze terug te geven, wederrechtelijk ten eigen bate heeft aan gewend door ze niet terug te geven, toen hem dit door de genoemde Voogd werd gevraagd en dat hij alzoo opzettelijk ten nadeele van deze heeft weerloos gemaakt. De rechtbank verklaarde beklaagde schuldig aan het hem te laste gelegde en veroordeelde hem tot een jaar gev. straf en ƒ40 boete. Het O. M. had geëischt 1 jaar gev. straf en ont- zegging voor 5 jaar. van onderscheidene burger en burgerschapsrechten. M» Ct Te Gastel is Zondag een schuit met bieten gezonken, waarbij de 22-jarige vrouw alsmede het kind van den schipper, die er zich op be vonden verdronken. Onze koloniën leveren tegenwoordig stof tot velerlei beschouwingen. Thans heeft Dr. A. C. Wesenhagen, voorma lig Surinaamsch ambtenaar, er weder enkelen in den vorm eener brochure (Rotterdam, Nijgh van Ditmar) gewijd aan de belangen der kolonie Suriname. Het motto wat hij zich koos„Men moet öf van het bezit der volksplantingen afzien, öf de middelen, welke men te harer behoudenis noodig heeft, in het werk stellen" (Mr. E. Luzac, Hol land's rijkdom) duidt genoegzaam de strekking aan van zijn schrijvenhet behoud der kolonie Suriname. Tot de middelen welke men daarvoor noodig heeft, behooren om te beginnen1°. Meerdere belangstelling van de zijde van het Moederland, inzonderheid van de Nederlandsche Regeering en Volksvertegenwoordiging, en 2°. Meerder zelf standigheid van het Koloniaal Bestuur. Beide punten werden door hem in het breede uiteengezet. Wat het eêrste betrof, wordt er vooral op ge wezen hoe de Regeering en Vertegenwoordigiï| omtrent den toestand van Suriname bij „geda ten wisseling" is gebleven. Hoe de Kamer, in het voorloopig verslag een vijftal middelen om aan de Regeeringsverzuimen tegemoe komen en ook uit anderen hoofde der kolona een betere toekomst te verzekeren, „genoen te hebben, in haar eigen oog haar taak opzichte van Suriname voor het jaar 1886 afgedaan heeft beschouwd-. Bij de ontvouwing van het tweede punt wordt herinnerd hoe hetgeen door Thorbecke als hooft vereischte van een goed regeeringsbeleid op voorgrond werd gesteld c „Wacht u over z< willen zien; het is een verren afstand tusschen Kolonie en Moederland, en Zelfs geoefende van Nederlandsche Staatsmannen en Nederland sche Staten-Generaal zouden dan dikwijls in nadeel van de koloniale schijn voor waarheid aannemen," berusten moet op volkomen betrouw baarheid en geschiktheid van het hoofd der ko lonie. En moge Suriname in dit opzicht op het genblik gerust zijn, niet altoos was dit het ge Dit laatste Wordt evenzeer met feiten gestaafd, als ten slotte erkend wordt, dat door des te woordigen Gouverneurs zelfstandigheid n voorloopig eene betere verhouding tusschen hoofd der Kolonie en de Koloniale Staten valt waar te nemen. Veel hangt intusschen af vai de houding der Regeering en der Volks vertegen' woordiging tegenover de geldelijke eischen dit de nieuwe Gouverneur voor de wederopbeuiin der Kolonie stelt. Deze Gouverneur heeft met de traditiën broken Het is hem niet te doen om Ministen of Kamerleden te believen. H(j schenkt klaren wijn. Hij Vraagt veel geld want hij mod de onbetaalde schulden zijner voorgangers me de opgeloopen renten delgen, voor het tegenwooi dige de zaken in het reine brengen, en voor1 toekomst zorgen. Alleen, zoo besluit de schr., wanneer de I geering en de Vertegenwoordiging zich ditmaal eens door de kracht der waarheid laten overtd gen, kan eerlang de wederopbeurihg der Koloni en, als gevolg daarvan, het einde van het subsidl worden te gemoet gezien. o Nabij Egmond aan Zee is door den Heer 1 H. M. Ibink Meienbrink, te Alkmaar, een pracht exemplaar van een arend geschoten, waarva de vlucht *1.80 M, bedraagt. o— De zaak van Frederik Schipper uit Giethoon beschuldigd van diefstal en van moord op Rijksveldwachter Kiel, zal aanstaanden Dinsdq in de openbare zitting voor de rechtbank te Hes renveen in behandeling komen. Elf-getuigen zijn gedagvaard. o Te Parijs zullen eerlang twee nieuwe kerkhove worden geopend, Waardoor het aantal daarvd op 12 wordt gebracht. Deze nieüWe begraafplaat sen die van Patin-Bobigny, op den rechteroal der Seine, en die van Bagneux op den linkerd ver, zijn zeer uitgestrekt, want terwijl Pérs Lachaise slechts 17 acres omvat, is dat van Patin 267 acres, en dat van Bagneux 150 acres groot, en begrensd door muren van bijna 4 en ruim 2 mijlen in lengte. Eene lengte van meer dan 30 mijlen op deze begraafplaatsen is reeds met boomen beplant; terwijl elke is afgedeeld ij een aantal vierkante vakken van 70 meter, er het aanzien van groote tuinen aan te geven De helft zal worden gebruikt voor armen-begraal plaats en de andere helft voor familie-graven die echter voor niet langer dan 30 jaar afgestaai worden. De onkosten voor dezen aanleg hebben de som van bijna 2 en een half millioen guldens bedragen. o— Nagenoeg al de werkplaatsen der glasfabriel van Baudoux bij het jongste oproer te Char leroi vernield zijn nu herbouwd en in gebruil genomen, en over eenige weken zal men er we der 25,000 kisten glas per maand kunnen leve ren, evenals voorheen. De herbouw is, dank zij de medewerking vai

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2