Heele en Gedeelten van Loten. BtRGEBIilJKE STASI». Handelsberichten. ADVERTENTIE!?. Axel, J. K. VINK. Dikwijls brandt de petroleum in de lampen slecht. Dit komt door de vaste stoffen, welke in de petroleum zijn opgelost. Om dit nadeel weg te nemen, moet men de petroleum, voor ze in de lamp gedaan wordt, door eene vrij dichte zeef filtreeren. Dit kan bijv. geschieden, door in een trephter een lapje fijne stof aan te brengen, vervolgens den trechter op eene flesch te plaat sen en er de petroleum in uittestorten. Men zal er zich over verwonderen, van hoe veel onreine stoffen hierdoor de petroleum ge zuiverd wordt. Ook een wollen draad, in de petroleum gelegd, trekt het vuil aan. o— Zeer onverwacht stierf den 29 October te Bil- lerbeek bij Munster de landbouwer Bernhard Krampe, op denzelfden dag en hetzelfde uur waarop hij 50 jaar geleden met zijn vrouw in het huwelijk trad. Voor het feest van de gou den bruiloft waren reeds alle toebereidselen ge maakt en de Keizer had het paar een zilveren medaille op hun leest gezonden. o— In het noordelijk gedeelte van Amerika groeit eene plant bekend onder den naam „Mentzelia ornata," die aan het bovenste deel van den [bloemstengel voorzien is van twee soorten haar- I vormige aanhangsels, welke eene groote menigte vliegen aanlokken en dooden. Het eene aan hangsel bestaat uit weeke haren met sponsach tige koppen, welke eene stof bevatten, die de vliegen aanlokt, het andere aanhangsel bestaat uit stijve borstels, aan de punt met 4 5 weer haken vooizien. Wahneer nu eene vlieg op de eerste hai en zich zoekt te vergasten, geraakt haar snuit toe vallig achter de weerhaken, die dezelve bij de poging om haar er uit te krijgen vasthouden. Het dier blijft dus hangen of breekt zijn snuit en rsterft in beide gevallen. Andere insecten, zooals b v. kleine kevers, worden op dezelfde manier aan de beenen vastgehouden. Nog eigenaardiger is de „Gronovia scandens." [•Deze plant klimt tegen anderen door stijve ha- ben op, die aan hun einde in twee zeer spitse weerhaken uitloopen. Wanneer men haar nu van haar steun berooft, kruipt zij op den grond en wordt voor kleine Hagedissen en andere dieren noodlottig, daar ge- li noemde weerhaken zich aan de huid vasthech tten en niet weder kunnen worden uitgetrokken. Inj-den loop van 24 uren nam men waar, dat 7 hagedissen, wier lengte van 5—12 cM. bedroeg, f door deze haken werden vastgehouden en ge- I dood. o In den omtrek van de Fransche stad Clermont ging dezer dagen een boe.renmeisp eenige koeien drenken. Er was niet genoeg water in den ürinkensbak; zij wilde daarom eenige emmers vol halen uit den naburigen put. Maar een der koeien, door het I piepen van de katrol bij het putten wild ge maakt, fkwam terwijl zij bezig was op haar toe, I en wierp haar omhoog. Zij viel neer, in den put, welke 20 meter diep was. Op haar hulpgeroep kwamen eenige menschen toesnellen, en onder hen een man van 75 jaren. Deze bedacht zich geen oogenblik, maar begon 1 terstond behoedzaam in den put af te dalen. Na verloop van eenige minuten kwam hij we der naar boven klimmen, met het meisje op den rag. Zij had gelukkig slechts onbeteekenende kneuzingen bekomen. o Een nieuw geval van schijndood had onlangs te Trenczin plaats. Eene vrouw werd zonder dat zij vooraf ongesteld was geweest bewusteloos en werd ten slotte door den dokter verklaard te zijn gestorven. Den nacht daarop, toen het ver meende lijk reeds in het praalbed gelegd was, keerde het leven weder terug en nu bevindt de Vrouw zich weder gezond. Een dame die met Allerzielen, de mis bijwoon de in de kerk St. Marie de Battignolles, te Pa rijs, bemerkte, toen de collecteerende geestelijke bij 'haar kwam, dat haar geldbeurs en haar sleu telbos haar ontstolen waren. Zij deelde die ontdekking mede aan een deftig heer naast haar, en deze riep zelf ontsteld uit „Mevrouw, ik ben ook bestolen! Mijn portemon- naie is ook weg!" Hij bood haai' aan, met haar naar het politiebureau te gaan, om de diefstallen aan te geven; of, zoo de dame dat liever had, zou hij alleen gaan, en ook een aanklacht indie nen namens haar. De dame nam dat vriendelijk aanbod gaarne aan. Zij gaf haar lotgenoot haar visitekaartje, en de heer ging onmiddelliik heen. Hij begaf zich echter niet naar het politiebu reau maar naar de woning der Dame. Daar ver toonde hij het visitekaartje, bracht de boodschap van Mevrouw, dat men hem 500 francs zou meegeven. Mevrouw was in de kerk bestolen en had geld noodig. De sleutels had hij ook bij zich. De dienstboden geloofden den deftigen heer en gaven hem het verlangde. Eenige oogenblikken later kwam de dame thuis en ontdekte, dat de dief niemand anders dan de deftige heer was geweest die haar nu voor 800 francs bestolen had; want in hare beurs waren 300 fr. o Te Biefang, een dorpje in de Rijnprovincie niet ver van de Limburgsche grenzen, heeft een gehuwd man en vader van vijf kinderen ge tracht op nieuw een huwelijk aan te gaan met eene der voornaamste burgermeisjes uit het dorp. Hij gaf voor, een gepensioneerd Hol- landsch officier te zijn met een pensioen van 5000 gulden, dat hij zich door bijzondere hel dendaden in Indië verworven had. Eene goede som gelds had hij reeds op de spaarbank staan, waarvoor hij zich nu meubels wilde aanschaffen. Die meubels kwamen ook werkelijk op zekeren morgen ten huize der bruid aan. Een meubel maker uit Sterkrade was de gelukkige verkoo- per geweest. De afkondigingen van het voorge nomen huwelijk hadden reeds plaats gehad, de dag der bruiloft was bepaald, toen de burge meester der gemeente gelukkig de bedriegerijen ontdekte. Tegelijkertijd kwam de meubelmaker zijne meubels terug halen, de huwelijkscandidaat werd gevangen genomen, en de bruid bleef gelukkig bewaard voor een verbintenis met een oplich ter. o— Volgens een telegram uit San-Francisco woedt de cholera te Leoul, de hoofdstad van Korea, in zeer erge mate, en sterven daar dagelijks ge middeld 1000 personen. Wegens de daaraan verbonden moeite en ge varen, worden vele lijken niet hegraven en blij ven eenvoudig liggen. De stad dreigt dan ook geheel uit te sterven, en er schijnt daar een toestand te bestaan die aan sommige belangrijke epidemiën uit de mid deleeuwen herinnert. Van 4 tot 12 Nov. 1886. AXEL. Huwelijks-aangiften. 11 Nov. Minicus van Aalst oud 25 j. jm. en Adriana 't Gilde oud 25 j. ,jd. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Növ, Alouisius Saman oud 37 j. (weduwenaar van Johanna Fran- cisca van der Keelen) en Anna Maïia de V ijlde r oud 45 j. jd. 10 Nov. Dominions Hofman oud 24 j. jm. en Ulalia Naessens oud 22 j. jd. Geboorten. 5 Nov. Pieternella d. van Johan nes Deij en van Jozina de Mul. 5 Nov. Me- cliiel Gijsbertus z. van Jan de JCrijger en van Tanneke Dronkers. 8 Nov. Jacobus z. van Ja cob Wolfert en van Janneke Hamelink. 7 Nov. Jan Daniel z. van Krijn Hamelmk en van Su sanna van Drongelen, 7 Nov.jGerardus z. van Ferdinandus van Driel en van ïïbiina Anna Wol fert. 9 Nov. Esther Catharina VI. van Pieter de Putter en van Ebrina Anna Wolfert. 11 Nov. Cornelia d. van Adriaan de Pooier en vanMag- dalena van Tatenhove. Overlijden. 4 Nov. Desiderius Amandus oud 7 mnd. z. van Adolphus Ysebaert en van Pru- dentia de Rechter. Op de voornaamste Belgische markten werden gedurende de verloopen week de volgende prijzen voor vet vee besteed Ossen gingen van 60 centimen tot fr. 0,95 stie ren, koeien en runderen van 50 tot 75 centimen, alles per kilo levend gewicht. Voor kalvers besteedde men van 65 centimen tot 1 frank 05; voor vette varkens van 85 tot 95 centimen. Vlas ging per 3 kilo voor fr. 3,45 te Brugge; fr. 2,75 tot fr. 3,75 te Deinze; fr. 3,80 te Thielt; fr. 3,54 te St. Nicolaas; fr. 2,72 tot fr. 3,15 te Waregem; tr. 3,75 te Mechelen en fr. 3,40 tot fr. 3,81 te Aalst Rotterdam, 8 November 1886. Bij meerderen aanvoer kon de Tarwe moeilijk vorige prijzen bedingen. Puike Zeeuw, en VI. Tarwe ƒ7,40 a ƒ7,75; mindere ƒ6,70 a ƒ7,30; nieuwe ƒ7,30 a ƒ7,60; mindere ƒ6,20 a ƒ7,20; Rogge ƒ5,50 a ƒ5,80; nieuwe ƒ4,80 a ƒ5,40; Gerst ƒ4,00 a ƒ5,00; Ha ver korte ƒ3,20 a ƒ3,50; lange ƒ2,50 a ƒ3,10; Paardeboonen ƒ5,80 a ƒ6,30; mindere a Duiveboonen ƒ6,75 a 7,25; Bruineboonen ƒ10,25 a ƒ11,00; Erwten ƒ8,75 a ƒ9,00; mindere ƒ8,25 A ƒ8,50; Koolzaad ƒ7,75 a 8,25. Dordrecht, 11 November 1886. De aanvoer van Granen was heden wel iets rui mer, de kooplust was echter niet groot, zoodat over het geheel vorige prijzen moeilijk te bedingen iren. TARWE, in Jarige soorten prijshoudend. Nieuwe puike Zeeuw. Tarwe ƒ7,60 a ƒ7,90; Goede ƒ7,20 a ƒ7,40; Zeeuw, en VI. Rogge ƒ5,10 a ƒ5,80; Overm. ƒ5,00 a ƒ5,50; Zeeuw, en VI. Wintergerst ƒ4,80 a ƒ5,10; Zeeuw en VI. Z. ƒ4,10 a ƒ4,60 Zeeuw, en Overm. Hav. n ƒ2,50 a ƒ3,10; Paardeb. ƒ6,20 a ƒ6.50; Bruineb. ƒ10,00 a ƒ11,00 BI. kookerwt. ƒ8,30 a ƒ9,10; V. erwt. ƒ7,00 a ƒ7,40; koolz. ƒ8,00 a ƒ8,50. Koers van Bilgisch geld 100 francs. - ƒ47,50 a ƒ47,55. Voor om geheel jaar kost het plaatsen van een Advertentie, in clit blad, ter grootte van een vierkant vak als dit, met het recht de eens opge geven advertentie naar verkiezing te veranderen, hij vooruitbetaling slechts f 7,50 voor Nederland en 18 Francs voor Belgie. Bij elke plaatsing wordt een bewijsnummer franco toegezondm. De Uitgever, TSpoor de vele blijken van belangstelling, zoo 1/ van hier als van elders ondervonden, op mijn 85sten jaardag, betuig ik mijnen hartelijken dank. Axel. 7 Nov. 1886. SALOMON DE BRUIJNE. STE Bij den ondergeteekeide zijn voor de 323e Staatsloterij, verkrijgbaar Prijstourant. Begin der Trekking Maandag 22 Nov. a. s.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 3