BINNENLAND GEMENGD NIEUWS. Dat de door den minister van koloniën ingedien de suikerwetten ook in Indië niet bevallen, blijkt wel uit het volgend telegram, Maandag bij de Tweede kamer ingekomen, en geteekend door de heeren W. Suermond en N. D. van den Berg te Soerabajja. Het luidt „Daartoe aangezocht en gemachtigd duor alle vereenigingen van suikerfabriekanten, geven de ondergeteekenden eerbiedig te kennen het volgen de in strijd met koninklijke toezegging in troon rede worden algemeene belangen geenszins gebaat door ingediende suikerwet; voortbestaan der suiker industrie alleen mogelijk door ontheffing van alle fiscale en andere lasten, niet door maatregelen voorgesteld. Verzoeken daarom eerbiedig behandeling ont werp op te schorten, en tof dezertijds bezwa.'-n ter kennis uwer Kamer kunnen gebracht zijn." Dit adres is door de kamer zoor kennisgeving aangenomen. De wetsontwerpen zijn reeds in de afdeelingen onderzocht, maar naar het Vad. verneemt alge meen ongunstig ontvangen. MCt.) o Wij vestigen de aandacht van belanghebbenden op het feit, dat nog maar tot het einde dezer maand de gelegenheid open staat om effecten te doen zegelen voor Vs van het bij de wet van 31 Dec. 1885 bepaalde zegelrecht. Van af 1 De cember zal, het halve en na 1 Maart 1887 het volle zegelrecht zijn verschuldigd. Dewijl geene effecten verkocht, beleend of als onderpand gege ven kunnen worden zonder van zegel te zijn voor zien, is het in ieders belang, nog van het ver laagde recht gebruik te maken. LK.) AXEL, 13 November 1886. November is in 't land. Het weder houdt zich nog wel goed, maar alles kondigt ons toch de voorbereiding aan tot de ontvangst van koning Winter. Veel drukte en levendigheid valt er dan ook niet meer in het landbouwbedrijf waar te ne men. Alleen de suikerbieten geven nog veler handen werk. Groote hoeveelheden worden dage lijks aan de Axelsche Sassing aangebracht om per scheepsgelegenheid te worden vervoerd, terwijl ook aan het spoorwegstation talrijke wagonladingen vertrekken naar de fabrieken om aldaar te wor den verwerkt. Nog weinig tijds evenwel en ook dit werk zal gedaan zijn, zoodat velen weldra, als gewoonlijk in den winter, zonder werk zullen zjjn. Gelukkig degenen, die zooveel hebben overgespaard, dat zij zonder bezorgdheid het barre jaargetijde kunnen tegemoet gaan o Een veelbelovende knaap maakte alhier van de afwezigheid zijner buurvrouw gebruik door zich toegang tot hare woning te verschaffen en aldaar eenige worst te ontvreemden. Hij had gezien, waar de buurvrouw als zij uitging baar huissleu tel verborg en zijn kans waargenomen om dien te bemachtigen. De moeder van den jeugdigen boosdoener was afwezig en toen zijne zusjes thuiskwamen, vonden zij hem bezig met worst bakken. Op de vraag hoe hij aan de worst gekomen was, gaf hij ten antwoord, dat hij die van eene boerin had gekre gen. Later kwam het evenwel anders uit en nam de politie die met het feit in kennis gesteld was, het nog niet opgepeuzelde deel der worst in beslag. Het is onnoodig hierbij te voegen, dat van het geval proces-verbaal is opgemaakt. O Jl. Zaterdag had alhier de aanbesteding plaats van de benoodigde kleederen en steenkolen ten dienste van het algemeen burgerlijk armbestuur. Voor de kleederen was ingeschreven door wed. H. Iiarinck voor 95, J. C. Slijpen 91,40 de wed. J. van den Broeke 86,44 en J. Wieland 86, jpn vooi de steenkolen was ingeschreven door J. Smies voor 7,54 per 1000 kg. C. van den Broeke 7,50 en A. Schieman 7,477» Aan de laagste inschrijvers is de leverantie toe gewezen. o— Koewacht, 8 Nov. Hedennacht trachtte men bij den landbouwer H. Z., alhier, de kippen te ont vreemden. Daar men door de deur. niet spoedig genoeg bij de dieren konde, werden doodeenvoudig de pannen van het hok gelicht ten einde beter tot dit doel te kunnen geraken. De zoon van H. Z., die in de onmiddellijke na bijheid van het kippenhok sliep, hoorde het ru moer, dat gemaakt werd, en wilde de dief of de dieven dit bedrijf doen staken. Hij maakte echter hierbjj, hoewel weinig, toch nog te veel gerucht, om niet gehoord te worden, want toen hij op de bewuste plaats kwam had men reeds het hazepad gekozen. Reeds elders moet men zich door het aflichten der pannen aan dergelijk snood bedrijf schuldig gemaakt te hebben. o— Op de jl. Woensdag te Ter Neuzen gehouden jaar- paarden en veemarkt waren aangebracht28 paarden, 52 runderen en 34 varkens. Premiën zijn toegewezen aan II. Wolfert Dz. te Ter Neuzen voor den schoonsten springstier, voor de beste baatgevende of kalfdragende koe le pr., voor het schoonste rund, voor het vetste stuk rundvee en voor het grootste getal aangevoerd rundvee; J. P. Scheele te Ter Neuzen, voor het schoonste ruinpaard le pr., voor het schoonste merriepaard le en 2e pr., M. Verbrugge te Hoek, voor het schoonste ruinpaard 2e pr., voor het grootste getal aangevoerde paarden, en voor het schoonste stuk rundvee uit de kantons Hulst en Ter Neuzen 2e pr., P. van Tatenhove te Zaam- slag voor het schoonste stuk rundvee uit de kan tons Hulst en Ter Neuzen le pr. en voor de beste baatgevende of kalfdragende koe 2e pr.; verder F. Haak te Hoek, voor het schoonste jong paard le pr., wed. J. Begheijn te Ter Neuzen id. 2e prJ. van Boven te Ellewoutsdijk, voor het schoonste stuk rundvee van buiten de kantons le pr.; P. Bake te Assenede (België) id. 2e pr., en A. Thiel- man te Zaamslag, voor het schoonste kalf. De handel in het rundvee, was tamelijk levendig terwijl ook varkens vlug opruimden. Het vette stuk rundvee van den heer H. Wol fert Dz. hetwelk bijna 1000 KG. woog werd ver kocht aan den veehandelaar P. van Houve te Beir- velde (België), voor/376 of 800 francs. o— Bij de1 verkiezing voor een lid van den Gemeen teraad te Westdorpe brachten van de 68 kiezers 36 hunne stem uit. De stemmen werden verdeeld als volgtD. Bauwens 11, E. de Munck 11, P. van Haelst 7, D. E. Plasschaert 3, A. A. Plassehaért 2, Th. van Haelst en Fr. Dellaert ieder 1. Der halve moet eene herstemming plaats hebben tus- schen de heeren D. Bauwens en E. de Munck. Dinsdagmorgen vertoonde zich een poldergast in de school der buurtschap Tenge, bij Twello Hij verhaalde dat hij eerstdaags een brief met geldswaarde zou ontvangen. Aangezien hij ech ter naar Amsterdam ging wonen, verzocht hij aan het hoofd der school dien brief in ontvangst te nemen; want hij had nog geen bepaald adres. Het hoofd der school zou vervolgens dien brief naar Amsterdam verzenden. Zoo genoemde pol dergast nu slechts het adres van den onderwijzer had, zou hij hem de te 'betalen port terugzen den. De onderwijzer geeft zijn adres. Met dit adres gaat de bedrieger echter naar eene vrouw, aan wie hij vertelt een neef te zijn van den onderwijzer. Dezen, zegt hij, heeft hij al te veel moeate veroorzaakt; om daarmede niet voort te gaan, zal de goede vrouw hem zeker, geen gulden, geen jas en geen paai laarzen wei geren; aangezien de onderwijzer wel weet, dat hij het terug zal geven. De vrouw, geen kwaad vermoedende geeft het verlangde, doch moest den volgenden dag van den onderwijzer vernemen, dat zij hetslachtofia is geweest van eene oplichterij. De man zelf, die verschillende namen heelt opgegeven, was natuurlijk verdwenen. o Te Bergen op Zoom is Zondagnacht ten geJ volge van den hevigen storm, een gedeelte van het muurwerk van de in aanbouw zijnde malto- ze-fabriek met donderend geweld ingestort. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaatd gehad doch de materieele schade is aanzienliju Ten aanschouwe van honderden was men Maan dag druk bezig met wegruimen, terwijl de be houden gebleven gedeelten verankerd worden. o— Een leerling van het progymnasium te Mun- chen zou onlangs zijn eindexamen afleggen. Den dag te voren verzocht zijn schoolkameraad Ge orge Boitier, een Franschman van geboorte, hem, samen een wandeling te doen, daar het wellicht! de laatste maal zou zijn, dat zij bij elkander konden wezen. Op een eenzame plek gekomen, haalt Boitier een touw uit een zak en beweert, dat hij zich wel los zou kunnen maken, wanneer men hem aan een boom bond. De proef wordt genomen en Boitier weet zich inderdaad zonder hulp n bevrijden. Nu zal zijn vriend het ook eens probeerenj maar Boitier bond hem zoo stevig vast dat hij geen lid kon verroeren, brengt een revolver té voorschijn en spreekt„Daar heb ik je eindelijk, Ik heb naar dit oogenblik vurig verlangd. L Weet je, dat je me drie jaar geleden een laffe Fransoos hebt genoemd Je einde is daarOp het bidden en smeeken van den sidderenden schoolkameraad laat Boitier zich ten slotte vew murwen, maar stelt als voorwaarde, dat niemand iets te weten zal komen van hetgeen tusschen hen beiden is voorgevallen. „Zes anderen zullen mij wreken, wanneer ik in hechtenis genomen word," voegt hij er aan toe. Doodsbleek ón nog over al zijn leden bevende! komt de arme gymnasist thuis en vertelt, op het aanhouden zijner ouders, wat hem is wederva ren. Den volgenden dag deed hij met glans zijn examen, Boitier is, zoodra hij bemerkte, dat de zaak was uitgekomen gevlucht en houdt zich, naar men zegt,, te Pest schuil. o— In zekere tapperij te Amsterdam kwam Zo» dag een man binnen en vroeg om een borrel. Toen het op betalen aankwam had hij geenf cent op zak. „Hoe durf je dan een borrel vragen vroeg de verontwaardigde tapper. Onze man zette zich in postuur „Hoor eens, vriend, laat ik dat eens even ver klaren. Kun-jij al de jenever opdrinken, die je in huis hebt „Ik zou het niet graag probeeren „Dus had-jij te veel, niet waar en gin dien borrel bij mij niet schoontjes in?" „Dat schikte vrij wel," antwoordde de tapperj die niet begreep, waar de ander heen wilde „Dus had ik te weinig. Welnu, Multaltuli -J de man, scheen den naam niet best te kunnen, uitspreken -- Multatuli heeft geleerd, dat niemand rpcht heeft op te veel zoolang er een is, die te weinig heeft." De laatste woorden werden op straat gesprok ken; de tapper, dip geen Multatuliaan was en onder deze omstandigheden blijkbaar ook geen lust had om het te worden, had inmiddels den zonderlingen betooger over het mijn en dijn de deur uitgeworpen. o— Voor het gerechtshof van het Fransche depar-, tement Pas de Calais zal eerstdaags een moeder terechtstaan die het graf van haar voor drie maanden overleden dochtertje geschonden heeft om een paar oorbelletjes, terug te halen, waarmede men het meisje, tegen haar wil, maar op uitdrukkelijk verlangen der kleine, begraven had.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2