2e Jnnrg. No. 84. Zaterdag 6 November 1880. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAX, BUITENLAND. 4XELSCHE®C0l)RANT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland-; voor B e l o i 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; vóór elkën regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. De aangekondigde manifestatie be tooging zeggen onze zuidelijke naburen der Belgische arbeiders, ten gunste van algemeen stemrecht en van kwijtschelding of vermindering van straf voor de ver oordeelden wegens het jongste oproer, heeft Zondag plaats gehad. Meer dan 30.000 personen namen aan den optocht «deel, waarin 200 vlaggen en nog veel meer schilden met opschriften gedragen werden en die eenige kilometers -lang moet geweest zijn. Het schouwspel maak te op alle aanwezigen een grooten indruk en wat nog het voornaamste is alles liep in de beste orde af. Eene deputatie heeft op het stadhuis een adres overhan digd, waarop door den burgemeester van Charleroi geantwoord werd, dat hij hare wenschen aan de Wetgevende Macht zal overbrengen en dat de Regeering zich reeds bezig houdt met het herstel der grieven, welke het onderzoek aan het liclit heeft gebracht. Voor den algemeenen optocht hebben de duizenden arbeiders van el ders, voorafgegaan door een paar honderd vrouwen in rouwgewaad, een pelgrims tocht gedaan naar de glasfabrieken van Bomgard enBaudoux de plaatsen waarin het jongste oproer de hevigste tooneelen hebben plaats gehad. De burgemeester van Charleroi had het vertoon en van de roode vlag toegestaan, na uitdrukkelijke verklaring der bestuurders van den op tocht, dat die niets anders was dan de partijvlag der arbeiders en volstrekt geen bijzondere beteekenis had. De geheele betooging heeft door haren ernst, hare kalmte en hare waardigheid op de bevol king grooten indruk gemaakt en zal waar schijnlijk van veel invloed vTezen. Op denzelfden dag heeft de groote Bul gaarsche Sobranja hare zittingen geopend en bij die gelegenheid heeft Stambouloff, namens het Regentschap, de volgende verklaring voorgelezen„Na het aftre den van Vorst Alexander nam de te genwoordige Regeering de leiding der zaken op zich en wijdde al hare pogingen aan de handhaving van vrede, rust en veiligheid, tot behoud van leven, eigen dom en eer der burgers. Als haar eer sten plicht beschouwde zij de bijeenroe ping der Sobranja ter verkiezing van een ding van Rusland nieuwen Vorst. Met genoegen ziet ze heden de vertegenwoordigers des volks vereenigd in de oude hoofdstad van het Bulgaarsche koninkrijk. In het volle vertrouwen dat men een Vorst zal we ten te verkiezen, die het volk leiden zal op den weg van vooruitgang, grootheid en roem, en Bulgarije zal deen beant woorden aan -zijne historische roeping, verklaar ik de Sobranja voor geopend. Leve het vrije en onafhankelijke Bul garije Onmiddellijk hierna ging de Vergadering over tot de verkiezing van haar bureau. Met het oog op de hou- zal de zitting waar- ijk kort wezen. Het onderzoek der geloofsbrieven vereischt twee dagen zoodat de verkiezing van een Vorst, men wil meermn Prins Woldemar van Dene marken, binnen weinig tijds zal kunnen plaats hebben. Men ziet dat de verkla ring, van het Regentschap niet de nood zakelijkheid bevat eener schikking met Rusland, noch de onmogelijkheid eener herkiezing van Vorst Alexander. Over Rusland schijnt in het algemeen te zijn gezwegen. Trouwens de gedragingen van Kaulbars en de andere werktuigen van Rusland in Bulgarije zijn in de laatste da gen van dien aard gew eest, dat zelfs een engel, en dat is Stambouloff toch zeker niet, er een duivel van zoude worden. Wat Kaulbars in het groot doet, dat doen de kleinere Russische dwingelanden in het klein na. De Consul te Varna, waar nu al drie Russische schepen liggen, dreig de met beschieting der stad, wanneer de wacht van gendarmes tegenover zijn ho tel niet werd weggenomen en de Russi sche matrozen niet vrij aan land mochten. Generaal Kaulbars spant echter natuur lijk de kroon en woont zelfs vergade ringen bij waarin de omverwerping van de Bulgaarsche Regeering en meer an— gekregen zich onvoorwaardelijl den Czar te onderwerpen, ten einde eene Russische bezetting te vermijden. Bul garije wil echter op eene andere wijze de zaak trachten op te lossen en voor stellen een gemengd bestuur te vormen, bestaande uit alle partijen. De Londensche socialisten hebben op hunne verklaringen aan het hoofd der politie geen antwoord gekregen en daar om is in eene bijeenkomst besloten, on* danks het verbod, bij het voornemen te blijven tot het organiseeren van een op tocht op den Lord-Mayors-dag, 9 No vember a.s. Niet minder dan 30 ver gaderingen van sociaal-democraten wTerden op éen dag gehouden en in alle werd met de houding der leiders instemming betuigd. Op verschillende plaatsen in Ierland zijn weder mannen van de zoo genaamde maneschijn-benden gevangen genomen, te zamen 14. In de Fransche Kamer hebben bij de beraadslagingen over de wret op het La ger Onderwijs, heftige tooneelen plaats gehad. Toen de verslaggever aan de Rechterzijde venveet, dat zij de behan deling der wet opzettelijk belemmerde, zeide de Afgevaardigde De Mun, dat zulk eeoe wet geen besluit der Kamer, maar eene executie door de meerder heid was, waartegenover hij een beroep op het land deed. De voorzitter de heer Floquet riep den heer De Mun tot de orde en zeide, dat de Rechterzijde inderdaad een stelsel van moedwillige tijdver spilling toepast, tegen welk beweren de Rechterzijde door heftige uitroepen in verzet kwam. Te midden van een oorverdoovend rumoer protesteerde toen de heer De Mun andermaal tegen de wet, welke hij lyranniek noemde en waarvan hij voorstelde, dat zij spoedig het gekrenkt geweten des volks tot op stand brengen zou. De Rechterzijde juichte deze woorden op onstuimige wijze toe. Minister Goblet zeide: wij randen geene beginselen aan, waarop Paul de Cassagnac uitriep: die hebt gij nietDe voorzitter riep hem tot de or de en toen hij zijne uitdrukking hand haafde, riep de voorzitter hem voor de tweede maal tot de orde, met bepaling dat daarvan aanteekening in de notulen geschieden zal. Na deze heftige too neelen werd de wet onveranderd goed gekeurd. De Linkerzijde riep toen: Leve de Republiek! en de Rechterzijde riep: Leve de Vrijheid! Dat is nu verschil van opinie zooals men dat noemt. Het ,.le— gercomité" der Fransche Kamer heeft den algemeenen driejarigen dienstplicht aange nomen, met de bepaling, dat jongelieden die na een tweejarigen diensttijd, bij een examen voldoende blijken van bekwaam heid geven, vrijgesteld zullen worden.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1