BCRGERLIJJLE STAND. H a n d elsberichten ADVERTENTIE iV. Omtrent de wintermodes wordt uit Parijs aan de Foss. Ztg. geschreven, dat er belangrijke her vormingen in de kleeding en kapsels der dames aanstaande zijn. Aldus is besloten door de kap pers, kleeder- en modemaaksters, die steeds in voor- en najaar een vergadering houden om te beraadslagen over de in te voeren veranderin gen. Over verscheidene ergernis gevende drachten is het doemvonnis geveld. De ponny-krulletjes worden eindelijk afgeschaft. Het haar wordt weder glad langs het hoofd, en in vlechten of krullen gedragen. De hooge hoeden die plaag der schouwburgbezoekers gaan naar de rom melkamer. Platte vilten hoeden en baretten komen weer in eere. Maarals versier sel daarvoor dienen weder opgezette dieren; vo gels en vooral kleine katjes.. Ook tournures en de daaraan verwante kus sentjes zullen eindelijk verbannen worden, i Deze hervormingen hadden eigenlijk reeds se dert een paar jaren ingevoerd moeten worden, maar zij werden telkens tegengehouden door het verzet van eenige leden der vergadering. Ook thans zullen magazijnhouders en fabri kanten, die nog groote voorraden van tournures en hooge hoeden bezitten, nog wel hun best doen, om die uit-stekende kleedingstukken te handhaven. Maar men weet het nu, zij zijn door den Hoogen Raad der mode veroordeeld. I o Een groot grondeigenaar in Polen, zoo ver haalt de Kiewljanin, heeft de zonderlinge gril, van al zijn dienstbaren, tot de veldarbeiders toe, Fransch te laten leeren, opdat hij in die taal met hen zal kunnen spreken. Hij heeft de loonen verdubbeld, onder voorwaarde, dat allen een paar uren per dag aan de studie van het Fransch zullen wijden, onder leiding van een onderwij zer en een onderwijzeres, die hij daartoe liet overkomen. Er worden prijzen uitgeloofd voor hen die zich bij het leeren onderscheiden en allen begon nen met den besten wil. Maar niet meer dan een paar der onderhoorigen hebben goed^ vor deringen gemaakt. De overigen waren, tot dus verre, trots alle inspanning, niet in staat, om de taal ook maar eenigszins te leeren. De grond eigenaar geeft echter zijn plan niet op, maar laat het gedwongen onderwijs voortzetten. o~ Naar men verzekert, hebben de gezworenen die den Belgischen advocaat Van der Smissen schul dig verklaarden aan moord op zijne vrouw, be sloten een verzoek om algeheelekwijtschelding van straf voor den veroordeelde in te dienen, „omdat zijn vroeger levensgedrag onbesproken is geweest, de straf (10 jaren dwangarbeid) in geen verhouding staat tot de schuld van den veroor deelde, en er voorts zèer verzachtende omstan digheden zijn aan te voeren." o— i Dezer dagen overleed te Parijs op 83-jarigen leeftijd, de Barones de Forgt, een nicht van Kei- jzeriu Josephine. Zij hielp als kind, in 1816, mede, bij de vlucht van haar vader, den Graaf de Lavallette, uit de Conciergerie. De Graaf was, wegens een oproerigen aanslag ten gunste van Napoleon, ter dood veroordeeld. De dag voor dien waarop zijn terechtstelling was bepaald, kwam zijn vrouw, in gezelschap van zijn dochtertje en een kamenier, hem in de gevangenis bezoeken. Nadat zij daar het nniddagmaal hadden gebruikt, gingen de drie [treurende vrouwengedaanten weder heen, schijn baar evenals zij gekomen waren; de Gravin in een grooten bonten mantel gehuld, met een zakdoek voor het gelaat en ondersteud door de de beide anderen. De gevangenbewaarders had den volstrekt geen achterdocht. Maar weldra [bleek, dat de Graaf in de kleöderen zijner vrouw Uit de gevangenis was gevlucht, en de Gravin [in zijn plaats was achtergebleven. De moedige vrouw werd ook in vrijheid ge peld. 1 Horace Yerenet koos die ontvluchting tot on- Kerwerp van een zijner schilderijen, In het begin dezer week moest de politie te Amsterdam voortdurend de wacht houden voor een huis in de Zanddwarsstraat, bewoond door een man, die een jongen op laaghartige wijze had mishandeld. Ter zake van dit feit, aldus meldt het N. v d. D. wilde de woede van het volk zich op den man koelen, en zoo waren reeds dadelijk na het voorval, dat de verontwaardiging zoozeer had op gewekt, de glazen zijner woning ingeworpen. De omstandigheden, waaronder de mishande ling plaats vond, waren deze Terwijl de knaap .zich in de buurt met het oplaten van een vlie ger vermaakte, was de man tegen dezen aange- loopen en had er, tot grooten spijt van den jon gen, nog al schade aan toegebracht. Op de be lofte, dat hij hiervoor vergoeding zou ontvangen, volgde de jongen den man hierop naar zijn wo ning. Hier gekomen, werd hjj echter door den man plotseling aangevallen, tegen den buik ge schopt en daarna de deur uitgegooid. Welke de gevolgen van deze wreede handel wijze zullen zijn, is vooralsnog niet te zeggen. De jongen ligt nog in het gasthuis; dood is hij evenwel niet, zooals reeds hier en daar vermeld werd. Om aan de verontwaardiging van het volk te ontkomen, is de dader Maandag met ziin gezin verhuisd,-gelijk gezegd wordt naar de Batavier straat. Er schijnt geen aanleiding gevonden te zijn om hem voor dit feit in hechtenis te nemen. o— Een kat, gedurende 5 a 6 jaren het eigendom van een ingezetene van Deutichem, werd in Mei jl. ten geschenke gegeven aaneen van daar naar Utrecht vertrekkende familie, die het dier mee nam naar hare nieuwe woonplaats. Een veertien dagen geleden kwam de kat ech ter, zoo mager als een geraamte weer bij haar vroegeren meester terug; ze had den weg van Utrecht naar Deutichem teruggevonden. o— Iemand uit 's Hage, zich onlangs te Rotter dam bevindende, kocht in tegenwoordigheid van een ander, eenige sigaren en op het zakje, dat hij daarvoor ontving, bevond zich een nummer dat recht gaf op een prijs van vijfhonderd nieu we dubbeltjes wanneer daarop de premie van ƒ3000 viel in de laatst plaats gehad hebbende trekking der staatsloterij. Zij kwamen overeen, indien het geluk mocht dienen, om samen te deelen. De Hagenaar, die eerst aan de geschiedenis niet meer gedacht had kwam dezer dagen tot de ontdekking, dat hij' werkelijk op den prijs aanspraak kon maken en de ander, wien de helft was toegezegd is de persoon, die kort geleden onder Rijswijk, op zoo'n noodlottige wijze door een geweerschot getroffen werd. o— Een onmensch is door het gerecht te Landau tot vijf jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De 44-jarige man was aan drank verslaafd en had, wanneer hij dronken was, de gewoonte zijn veertienjarigen zoon erg te mishandelen. Met planken en riemen met spijkers sloeg hij den jongen soms minuten achter elkander op het hoofd of het bloote lijf, de laatste maal had hij den jongen zoo mishandeld, dat deze vluchtte en den volgenden morgen verstijfd in het veld werd gevonden. Toen de ongelukkige zoon weer hij kwam, bleek hij krankzinnig te zijn. o Uit Londen meldt men in dato 24 Oct. Een werkman Joseph Goff genaamd, die de vorige maand door eene dolle kat gebeten en daarna door Pasteur behandeld werd, is in het hospitaal overleden. Men schrijft zijn dood toe aan natuurlijke oorzaken, maar naar men be weert zullen de tegenstanders van Pasteur dien dood exploiteeren als bewijs van de ondeugde lijkheid der inentings-methode. L. K. o— Te Parijs gaat nu alweer een Italiaan, Stefano Merlotti aan het vasten, onder toezicht van een commissie van wetenschappelijke mannen. Merlotti beweert, vijftig dagen zonder voedseli alleen van gefiltreerd water te kunnen leven, zonder behulp van eenig elixir, als Succi ge bruikt. Hij zal echter Succi geen verdere concurren tie in het hongerlijden aandoen. Het is zijn eerste en eenige proef. Van 23 tot 29 Oct. 18SC. A X E l_ Geboorten. 24 October. Adriaan z. van Pieter de Putter en van Janna Adriana Buijtler. 28 Oct. Johannes z. van Jacob de Bruijne en van Pieternella Schuitvlot. Overlijden. 23 October. Elizabeth oud 8 w. d. van Pieter de Koeijer en van Janna Dieleman. 27 October. Abraham Cornelis oud 2 mnd. z. van Jacob Sareis van Rijn en van Maartje van den Broeke. Op de voornaamste Belgische markten werden gedurende de verloopen week de volgende prijzen voor vet vee besteed Ossen gingen van 60 centimen tot fr. 0,95 stie ren, koeien en runderen van 50 tot 75 centimen, alles per kilo levend gewicht. Foor kalvers besteedde men van 65 centimen tot 1 frank 05; voOr vette varkens van 85 tot 95 centimen. Vlas ging per 3 kilo voor fr. 3,45 te Brugge; fr. 2,75 tot fr. 3,75 te Deinze; fr. 3,80 te Thielt; fr. 3,54 te St. Nicolaas; fr. 2,72 tot fr. 3,15 te Waregem; fr. 3,75 te Mechelen en fr. 3,40 tot fr. 3,81 te Aalst Rotterdam, 18 October 1886. Tarwe ging deels tot vorige prijzen, langzaam van de baud. Puike Zeeuw, en VI. Tarwe /7,30 a /7,75; mindere ƒ6,60 a ƒ7,25; nieuwe ƒ7,20 a 'ƒ7,50; mindere ƒ6,20 a ƒ7,00; Rogge ƒ5,70 a ƒ5,90; nieuwe ƒ5,00 a ƒ5,60; Gerst ƒ3,90 a ƒ4,90; Ha ver korte ƒ3,10 a ƒ3,50; lange ƒ2,50* a ƒ3.00; Paardeboonen 5,70 a ƒ6,30; mindere a Duiveboonen ƒ6,50 a 7,25; Bruineboonen ƒ10,00 a ƒ10,50; Erwten ƒ9,00 a ƒ9,25; mindere ƒ8,50 a ƒ8,90; Koolzaad 7,70 a 8,00. Dordrecht, 21 October 1886. De aanvoer van Granen blijft, zooals gewoon lijk om dezen tijd van het jaar, nog klein en is er heden in de noteering weinig verandering op te ge ven. Nieuwe puike Zeeuw. Tarwe ƒ7,60, a ƒ7,90; Goede 7,20 a ƒ7,40; Zeeuw, en VI. Rogge ƒ5,10 a ƒ5,80; Overm. ƒ5,00 a ƒ5,50; Zeeuw, en VI. Wintergerst ƒ4,70 a ƒ5,00; Zeeuw en VI. Z. ƒ4,10 a ƒ4,60 Zeeuw, en Overm. Hav. n ƒ2,50 a ƒ3,00; Paardeb. ƒ6,20 a-ƒ6,50; Bruineb. 10,00 a, ƒ11,00 BI. kookerwt. 7,80 a ƒ9,00; V. erwt. ƒ7,00 a ƒ7,20; koolz. ƒ8,00 3, ƒ8,50. Koers van Belgisch geld 100 francs. - ƒ47,55 a ƒ47,60; als dit, met het recht de eens opge geven advertentie naar verkiezing te veranderen, hij vooruitbetaling slechts f 7,50 voor Nederland en 18 Francs voor Belgie. Bij elke plaatsing wordt een bewijsnummer franco toegezonden. De Uitgever. Voor een geheel jaar kost het plaatsen van een Advertentie, in dit blad, ter grootte van een vierkant vak als dit, met het recht de eens opge—

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 3