No. 83. Zaterdag 30 1880 2° Jaarg. I Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, voor Zeeuwscli-Vlaanderen. BUITENLAND. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nedt5B.la.nd; voor België 60 cent; het laatste echter'bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van ltot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Generaal Kaulbars blijft maar steeds voorwenden dat Bulgarije tegenwoordig in een staat van regeeringïoosheid en onwettigheid verkeert. Het bestuur van het Regentschap is echter zoo goed en zoo wettig mogelijk. Maar er worden toch altijd nog menschen gevonden die ooren hebben voor den grootsten onzin. Kaulbars' beweringen hebben ten min ste reeds vrucht gedragen. De komman- dant van Lom—Palanka, zekere Kotavoff, stelde zich aan het hoofd eener samen zwering tegen het Regentschap met het doel om dit omver te werpen, maar de be velhebber van Widdin, die met alles goed op de hoogte was, zond twee compag- niën soldaten af en liet den komman— dant gevangen nemen. Zijne medeplich tigen hadden zich reeds te voren uit de voeten gemaakt. Waarschijnlijk zal Kaulbars nu wel weer de in vrijheid stelling van dezen braven man gaan eischen, hij is er onbeschaamd genoeg voor. Met de grootste brutaliteit gaf lnj ook nog zijne verwondering te kennen, dat men de Sobranja bijeenriep, daar Rusland hare besluiten toch niet zal erkennen. Bij Turkije is ook al niet de gewenschte medewerking gevonden. Gadban-Effendi, de Turksche gevol machtigde schijnt bang te zijn van den brommenden Kaulbars. Samen hebben zij een ding opgesteld waarin steen en been geklaagd wordt over de bij een- roeping der groote Sobranja en waarin zij tevens op uitstel aandringen. Het Regentschap had hun verzocht een can— didaat voor den troon aan te wijzen, maar jawel, geen enkel woord hebben zij daarover geschreven. Stamboulofl antwoordde daarom uit naam van het Regentschap, dat Bulgarije nu dui delijk genoeg heeft getoond, dat het gematigd wilde zijn en in overeenstem ming met Rusland wilde handelen. Daar nu evenwel noch Rusland, noch Tur kije zich over de moeilijke zaak van den troon—candidaat hebben willen uit laten, moest de Regeering haar eigen gang wel gaan; de bijeenkomst der Sobranja werd dus gehandhaafd. Eerst daags komt Kaulbars dus nog met den eisen voor den dag, dat het Regent schap moet attreden of dat Stambouloff die evenals Alexander hoe langer hoe lastiger voor Rusland begint te worden, zal "moeten verdwijnen. Reeds hebben de geneesheeren hem dringend aange raden naar een zuidelijk klimaat te trek ken, aangezien longtering in zijne fa milie erfelijk is en hij zelf door die kwaal reeds vrij ernstig is aangetast. Een flink middel voorwaarom iemand tot vertrekken over te halen. Jammer dat men hem niet krankzin- ning verklaard heeft, dat is tegenwoor dig ook een vrij algemeen in gebruik zijnd middeltje. Intusschen moet Vorst Alexander zijnen vrienden in Bulgarije verzocht hebben, niet alleen geene moei te te doen voor zijne herkiezing, maar zelfs elke demonstratie ten zijnen gun ste te voorkomen. Hij wenscht niet dat zijn persoon weder op den voor grond zal treden en de verdeeldheid tusschen Russen en Bulgaren doen toe nemen. Waren de lui daar allen zoo verstandig, het zou met de zaken heel wat beter vlotten. Het is de slechtste perzik niet waar aan de wespen knagen. Dat zal mis schien de heer Gladstone wel gedacht hebben bij het avontuur dat hij heeft gehad. Is de oude heer in zijn staat kundig leven reeds dikwijls in figuur lijke beteekenis in een wespennest ge raakt, thans is dit in werkelijkheid het geval geweest. Bij zijn lievelingsbe zigheid, het vellen van een boom, ver stoorde hij een nest en de verwoede insecten staken hem zoo, dat zijn ge— heele aangezicht gezv7ollen en zeer pijn— lijk is. De Engelsche Ministers hebben de Koningin in overweging gegeven, het volgend jaar persoonlijk Ierland te be zoeken. H. M. moet, naar men zegt, gunstig voor het plan gestemd zijn. De Londensche Socialistenbond heeft verzekerd, dat de socialisten er niet aan denken, de orde te verstoren bij de betooging op 9 November a. s. De Bond wil de verantwoordelijkheid daar voor wel op zich nemen, als men hem zeiven dan de leiding der noodige po litie—maatregelen toevertrouwt. Te Causerway, niet ver van de Ier- sche stad Tralee is een moordaanslag gepleegd op den agent van een landei genaar, die terugkeerde van het innen van pachtgelden. De agent werd niet geraakt door de op hem geloste scho ten, maar het geval bewijst toch den voortdurenden ongezonden toestand in Ierland. Keizer Wilhelm heeft bewezen dat de jaren bij hem de liefhebberij voor de jacht nog niet hebben verdreven. Te Blankenberg in Brunswijk heeft Z. M. nog aan het jachtvermaak deelgenomen. De Ministerieele crisis in Frankrijk is bezworen. De zaak is nu van weers zijden opgehelderd en, men begreep dat er een misverstand had plaats ge had. De zaken met Duitschland staan zoo gunstig mogelijk, 't Is al vrede lievendheid en vergevensgezindheid wat men hoort. De Russische Czar is als de geruchten waar zijn, wreder verschrikkelijk ver schrokken. Een der adjudanten van den Czar, Graaf Reutern, zat alleen in een vertrek, naast dat waarin de Keizer zich bevond en had, om zich wrat te verluchten zijn jas opengemaakt. Toen nu de Czar plotseling daar binnentrad, sprong de Graaf verschrikt op, om zijn toilet in orde te brengen. De zenuw achtige en altijd wantrouwende Keizer dacht, bij die haastige bewegingen ter stond aan een moordaanslag en loste zijn pistool op den adjudant, die doo— dehik gewond neerviel. Een klein misverstand dus, hetwelk toch het verlies van een menschenle- ven zal ten gevolge hebben. Met de cholera gaat het goed vooruit. In Italië kan zij als geweken beschomvd worden. Daar dreigt echter de Vesuvius weder met eene uitbarsting. Op 31 October a. s. zal te Charleroi eene groote manifestatie van werklie den—vereenigingen gehouden worden. Met het oog daarop zal het garnizoen dien dag aanmerkelijk versterkt worden. De burgerwacht wordt onder de wa— penen geroepen. Zaterdag-avond deden zich te Mala- a drie geduchte aardschokken voelen, Er werd geene schade aangericht, doch de bevolking is met een panischen schrik bevangen. O

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1