BINNENLAND. GEMENGD 3 8 I WsT Bij het feestmaal, ter gelegenheid der opening van het nieuwe Maria-kanaal en de haven te Prank- tort is ook door de vertegenwoordigers van Neder land, de hh. D. Cordes, Voorzitter der Kamer van Koophandel te Amsterdam, en M. M. de Mon- chy, Voorzitter der K. v. K. te Rotteidam, het woord gevoerd. De Heer Cordes bracht in een feestdronk aan Germania, Frankfort den hartelijken gelukwensch uit Nederland over, en uitte daarbij den wensch, dat hst weldra moge gelukken, voor Amsterdam een korter en gemakkelijker waterweg naar den Rijn te verkrijgen. Daardoor zouden de nauwe economische betrek kingen van Nederland met Duitschland en in het bijzonder met Frankfort zeer worden bevorderd. De Heer de Monchy betuigde, dat zijn Amster- damsche collega en hij, door hunne tegenwoor digheid op het feest, het bewijs hadden willen geven, van Nederland's waardeering van alles wat in Duitschland, en vooral aan den Rijn, wordt gedaan tot verbetering van het verkeer. Hij wees voorts op het feit, dat Rotterdam, al staat het in den groothandel beneden de eerste koopstad van Nederland, in den transitohandel door zijn ligging boven Amsterdam staat. Door den nieuwen waterweg kunntn thans de grootste schepen met volle lading uit zee, binnen twee uren te Rotterdam komen». De transitokosten worden daardoor slechts zeer gering. Die feiten, zeide hij, kunnen niet anders dan bevorderlijk zijn voor de handelsbetrekkingen tus- sehen Duitschland en Nederland. o In de najaarszitting der provinciale staten van Zeeland zal door gedeputeerde staten o. a. mede- deeling gedaan worden naar aanleiding van de adressen van de heeren C. van der Bent en A. Hartog Az. om subsidie voor een stoomtramweg van Hulst naar Walzoorden. Deze komt hoofdza kelijk hierop neer, dat door verschillende omstan digheden de gewenschte mededeelingen nog niet kunnen verstrekt worden. Yoorts zal in die zitting ter tafel komen een voorstel van gedeputeerde staten tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden, waarin ook wordt behandeld het voorstel van den heer C. J. J. A. van Teijlingen, lid der staten, tot wijziging van dat reglement, van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen, en van het reglement van politie voor de polders. Ook komt in behandeling het voorstel van ged. staten naar aanleiding van het adres van de com missarissen van de stoomtrammaatschappij Breskens- Maldeghem van 23 Juni 1886, om verlenging met een half jaar van den termijn voor het in exploi tatie brengen van den stoomtramweg. Daar de werkzaamheden voor den aanleg van den weg in voUen gang zijn, bestaat nog steeds de mogelijkheid dat de weg op 15 November 1886 gereed en in exploitatie zal zijn; doch evenzeer zou het kunnen zijn dat de oplevering van het werk door ongunstige weersgesteldheid vertraagd ,werd. In die onzekerheid, stellen ged. staten voor het verzoek in te willigen en derhalve met wijziging in zoover van de besluiten van 10 November 1882 •no 14, van 3 Juli 1883 no. 7 d. van 2 Juli 1884 no. 10 en van 10 Juli 1885 no 13 te bepalen: dat de weg uiterlijk 15 Mei 1887 in exploitatie kome en onafgebroken blijve. o Maandag werd de Hoog Eerw. heer S. H. Nuss, onlangs benoemd tot deken van het dekenaat Aar denburg als zoodanig* geinstalleerd. Uit bijna alle, door katholieken bewoonde hui zen wapperde de vlag, de kinderen der Roomsch Katholieke scholen werden feestelijk onthaald; aan de R K. armen werd brood uitgereikt terwijl des avonds de muziek-societeit Aardenburgsche fanfa ren den deken een serenade bracht. o Te Sneek is bij de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal geko zen Mr. P. J. G. YAN DIGGELEN (lib.) met 2086 stemmen; Baron Brantsen van de Zijp (a.-rev.) verkreeg 1977 stemmen. Bij de eerste stemming had Mr. Van Diggelen 1712, Mr. Brantsen 1584 en Dr. Bruinsma 305 stemmen. o— Door den Minister van Waterstaat enz. is uit gemaakt dat visitekaartjes, ook wanneer daarop de naam geschreven is, als drukwerk kunnen worden verzonden. AXEL, 2 2 October 188 6. Met zekerheid kunnen wij thans mededeelen dat morgenavond 7 ure ten huize van Mej. de Wed. Rolff eene vergadering zal gehouden worden van belangstellenden om over de oprichting van een muziekgezelschap alhier te spreken. Onze geachte Burgemeester zal in deze verga dering het voorzitterschap waai nemen, het is daar om dan ook, terwijl wij zien dat een man als ZEd. zich de zaak aantrekt, dat wij niet genoeg ieder die het waarachtig goed meent, kunnen aansporen deze vergadering bij te wonen. Wij drukken den wensch uit, dat, r«u reeds enkele bezwaren weggenomen zijn die vroeger ve len weerhielden hun steun te verleenen, thans eene talrijke opkomst het bewijs zal leveren, dat de belangstelling in deze zaak niet is verflauwd, maar integendeel nog zeer levendig is. Laten we hopen dat weldra de kans zalbestaan dat Axels straten weerklinken van de tonen onzer muziek. En dat kunt gij, Axelaren, wanneer dat gene wat op het oude muziekvaandel te lezen staat„Concordia" dat is eendracht, u niet ontbreekt. o— Jl. Maandag is de 25-jarige ambtsvervulling van den heer J. êturm, als gem.-ontvanger van Ter Neuzen feestelijk herdacht. O— Dinsdag werd onder voorzitterschap van den hoogwelgeboren heer K. J. A. G. Baron Collot d' Escury schoolopziener in het arrondissement Axel, te Hulst de jaarlijksche feestvergadering gehouden der onderwijzers-vereeniging in dat arrondissement. Deze vergadering werd bijgewoond door 39 le den, welke door den voorzitter hartelijk welkom werden geheeten en tevens dank gebracht voor de trouwe opkomst. Na voorlezing en goedkeu ring der notulen van de vorige vergadering en het uitbrengen van het verslag van den toe stand der kas door den penningmeester hield de heer A. F. Kusse, hoofd der school te Hulst eene prachtige redevoering waarvoor ZEd. tot onderwerp gekozen hadEen opvoeder brengt licht schade toe. Daarna was aan de beurt de heer F. van Dixhoorn, hoofd eener school te Ter Neuzen met eene pittige bijdrage welke tot titel hadCitaten uit den bijbel, terwijl na afloop daarvan de heer II. M. Yerbruggen onderwijzer te Axel eene bijdrage leverde, waarin de positie der vrouw van vroeger en thans zeer uitgebreid en nauwkeurig werd uiteengezet. Als plaats voor de volgende feestvergadering werd Axel aangewezen en de aftredende be stuursleden werden bij acclamatie herbenoemd. Uit het verslag der commissie van beoordee ling der schriftelijke prijsvraag, Fragment uit Da Costa's „Wachterwat is er van den Nacht bleek, dat er slechts twee antwoorden ingeko men waren. De eeiste prijs van ƒ7,50 werd toegekend aan den heer L. J. de Vries onder wijzer te Zaamslagen de premie van ƒ5.— aan den heer B. L. Oostdam, hoofd der school te Kauter. Aan de mondelinge prijsvraag, voor dracht van De Genestet's „Het haantje van den toren" en Bilderdijk's „De Waarheid en Aeso- pus," namen vijf personen deel. De uitslag was, dat aan de heeren W. A. Imandt onderwijzer te Sint Jansteen en H. M. Yerbruggen onderwijzer te Axel, de prijzen werden toegekend. Na de pauze vereenigde men zich aan een gemeenschappelijken maaltijd, waar gulle vroo- lijkheid en gapaste scherts den toon voerden, tot de tijd van scheiden kwam en een ieder zich huiswaarts begaf, vervuld met de prettige her inneringen aan dezen genoegelijken dag. Onder de nagiften voor de Unie komen nog voor, Axel met ƒ7,50 en Ter Neuzen met ƒ18,10. o- Aan den heer A. C. Buijs, eervol ontslagen deken en R. K. Pastoor te Hulst, is een pen sioen verleend van ƒ810 's jaars. o— Graanw, 12 Oct. Alhier zijn onder de schapen de pokken uitgebroken. Dientengevolge zijn heden onder toezicht van den districts-veearts, den heer Swart, 25 stuks onteigend, afgemaakt en daarna volgens de voor schriften der wet verbrand. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden dat onder Joure (Fr.) in éen nest 15 versche eenden eieren en dat in dezen tijd gevonden zijn. o— Te Helmond was dezer dagen een slager met een landbouwer in onderhandeling over den aan koop van een os. in hun druk gesprek bemerk ten zij niet, dat bedoelde os zich had losgerukt en doodbedaard door den tuin van den slager naar een banketbakkerswinkel wandelde, waar hij tusschen den winkelopstand en de winkel- bank terecht kwam. - j Hier kon ons osje echter niet verder, en daar de plaats te eng was om zich om te keeren, nam hij een koenen sprong over de toonbank heefl, deze met al wat zich daarop bevond medene mende, zoodat de vloer bezaaid was met brok ken van comestibles enz. Verder nam hij zijn weg naar buiten, door de glazen deur die even eens in splinters vloog. De aangerichte schade' bedroeg ongeveer ƒ60, welke door slager en landbouwer vergoed werden. Gelukkig was er niemand in den winkel, zoo dat er geen persoonlijke ongelukken te betreuren waren. o— Een betreurenswaardige onvoorzichtigheid kost-1 te in den nacht van Maandag op Dinsdag, aan twee personen in den Haag het leven. Een schipper oud 39 en een schippersknecht oud 19 jaar, die den vorigen dag met een schip! hout waren aangekomen voor de Nederl. Stoom- houtzagerij van de firma Antenne, aan den Zuid- wal, werden Dinsdagochtend door de werklieden van de fabriek, die hen wilden wekken, om ze hout te doen lossen, dood in de kajuit gevon-] den. De ongelukkigen hadden, om niet van den doordringenden regen hinder te hebben, het luik1 dichtgemaakt en zijn dientengevolge gestikt^ o— Eene dame gaf Vrijdag in de. Spuistraat te Amsterdam een pakje aan een agent van politie. Zij zeide, dat zij naar het spoor moest en geen tijd meer had, doch dat het pakje door haar ge vonden was. Daar het geen adres had, opende de agent het op het bureau en bevond, dat heteen! doode kat bevatte. o— Omtrent de verschrikkelijke overstrooming aan de Sabine-baai te Orange en omstreken in Texas, (Amerika) blijkt uit nadere berichten dat 90 menschen verdronken en nog 11 vermist wor-j den. De geredde inwoners zijn ziek uitgeput en lij-1 den gebrek aan 'alles. De stad bevatte 150 huizen. Daarvan staanj er nog slechts 2. Vrouwen en kinderen werden] voor de oogen van hunne mannen en vaders] door den stroom meegesleept. Het water werd door den orkaan mijlen ver landwaarts ingedreven. Het was, zoo wordt bericht, een groote water-] muur, 'waartegen niets bestand bleef. Bijna de geheele kust van Cameron Parisch,' in Louisiana, is door het water van de Golf] overstroomd. Duizenden stuks vee verdronken en alles wak te velde stond is vernield. Men doet reeds van' verscheidene kanten po-) gingen tot leniging van den nood.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2