IVo. 82. Zaterdag 25 October 1886. 2e Jaarg*. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, BUITENLAND. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. De Londensche sociaal-democraten zijn druk in de weer om op 9 November, dat is Lord Majors dag, achter den luisterrijken optocht, welke alsdan pleegt plaats te hebben, een optocht van werk- loozen, of die het dezen winter denken te worden, te organiseeren. Die uitge hongerde „mannen en vrouwen" moeten een „pijnlijk contrast" vormen met de prachtige processie der City—magnaten, en op die wijze hoopt men de overheid te noodzaken stappen te doen tot ver lichting van den aanstaanden nood en onderstands-werken te doen aanvangen. Verlaat uwe krotten dus heet het in den gewonen socialistischen spreektrant tot de werklieden en volgt den op tocht in stille en plechtstatige orde, opaat uw nood en hun gevaar duidelijk wor de. Men wil marcheeren met zwarte vlaggen en de muziek—korpsen zullen slechts dooden—maisclien mogen spelen. De overheid schijnt niet voornemens te zijn het plan te verhinderen, maar Sir Charles Warren, het hoofd der Londen sche politie zooals men weet, moet ech ter zijn laatste woord nog spreken. Den volgenden dag, 10 November, wil eene deputatie van het sociaal—democratische Bond hare opwachting maken bij den Premierom nem te verzoeken zijn aan dacht te wijden aan eenige voorstellen tot wegneming der oorzaken van den heerschenden nood. Die voorstellen strekken tot het doen ondernemen van eenige groote openbare werken eene oplossing welke een vorig Ministerie reeds ondoenlijk heeft genoemd. Voorts wenscht men voor de schoolgaande kin deren een vrij middagmaal en een ar beidsdag van 8 uren. Een der bladen beveelt der Regeering ernstig aan het oor te leenen aan de grieven die haar zullen worden medegedeeld, en de kla gers niet eenvoudig af te schepen, want daarvoor is er te veel waars in hetgeen waarover zij zich beklagen, met name wat betreft de onverschilligheid der o— Verheden. Aan den anderen kant ech ter ontbreekt het niet aan stemmen, die wel is waar niet eischen, dat men voor echte grieven de ooren sluiten zal, maar die toch vooral naar aanleiding van het gebeurde te Chicago, te Weenen en elders, krachtige maatregelen verlangen tegen de misdadige personen, welke van het opruien der volksklassen een beroep maken. Zoo dringt een ander blad aan op internationale maatregelen tegen de anarchisten. Misdaden, die met politieke bewegingen in verband staan zijn daar om niet minder strafbaar. Overal wordt de maatschappij bedreigd door niets doeners, die eigenlijk geen democraten nationalisten of patriotten zijn, maar een voudig vijanden van de maatschappelij ke orde, eene georganiseerde bende van sluipmoordenaars vormende, met haat vervuld tegen iedereen die een behoor lijk kleed draagt, en die de politiek slechts als masker voor hun nijd gebrui ken. Het blad meent, dat alleen staats lieden, zwak van hoofd en van zenuwen, aarzelen kunnen om met deze ellende lingen zonder geweten, vaderlandsliefde en menschelijk gevoel, korte metten te maken. Naar alle waarschijnlijkheid zal dan ook wel besloten worden den op tocht der werklieden te verbieden. Voor de zooveelste maal is in Frank rijk weder eene ministeriëele crisis uit gebroken bij vergissing naar het heet. De Minister van Financiën, de heer Sadi Camot had reeds van te voren ontslag aangevraagd, omdat hij zich niet kon vereenigen mét de inkomstenbe lasting, die de andere leden van het Kabinet wilden zien ingevoerd. Met dit feit staat echter de crisis niet in ver band, zij is een gevolg van een besluit der Kamer. De Regeering werd na melijk door den afgevaardigde Mille— raud geïnterpelleerd over de werksta king te Vierzon. De Regeering ver klaarde, dat zij de verantwoordelijkheid voor de genomen maatregelen geheel op zich nam. Er werden toen twee moties van vertrouwen in de Regeering voor gesteld en twee waarbij hare handel wijze werd afgekeurd. De heer Sarrien, Minister van Binnenlandsehe zaken, gaf te kennen, dat hij zich met een der beide lste moties kon vereenigen, waarvoor hij den voorrang vroeg. Er was echter ook de eenvoudige orde van den dag voor gesteld, en daar deze steeds den voor rang heeft, kwam zij het eerst in stem ming en werd bij opsteken der handen door meer dan 3)4 der leden aangeno men. De Minister Sarrien verklaarde toen, dat hij,tengevolge van denuitslag der stemming ontslag vroeg en ook liep het gerucht dat de Ministers Baihaut en Develle hunnen ambtgenoot zouden vol gen. Men gelooft echter, dat in de open" bare zitting wel een middel zal gevon den worden om het misverstand weg te nemen, dat tusschen den heer Sarrien en de Kamer ontstaan is. Men schijnt dus wederom eens niet goed geluisterd te hebben naar wat aan de orde was. Na eene dergelijke vergissing evenwel, kan eene motie van vertrouwen van deze verstrooide vergadering weinig waarde meer hebben. Maandag was het 25 jaren geleden, dat Keizer Wilhelm te Koningsbergen tot Koning van Pruisen gekroond werd, of liever, zichzelven de kroon opzette. Behalve dat hier en daar eene parade gehouden werd, heeft men den dag niet openlijk gevierd. Bij de te Metz gehou den verkiezing voor een districts-afge— vaardigde, is de Duitsche candidaat, het gemeenteraadslid Heister, eenparig met de 663 uitgebrachte stemmen gekozen. De Fransche tegenpartij onthield zich van stemming. Het bericht, als zou er te Genua een aanslag op den Duitschen Kroonprins beproefd zijn, is geheel on gegrond. De zitting der Belgische Kamers zal, naar wij vernemen, door den Koning met een troonrede geopend worden, waarmee tevens de nieuwe zittingzaal der kamer van Afgevaardigden zal worden ingewijd. Volgens geruchten, zal de troonrede ver scheiden wetsontwerpen, met betrekking tot den socialen toestand, aankondigen. Voor openbare werken zal 11 millioen aan de Kamers worden gevraagd. Den 31en dezer zal te Charleroi eene' nieuwe groote betooging der Belgische socialisten plaats hebben waaraan er 30,000 deelne men. De Bidgaarsche Sobranja is tegen den 27en as. bijeengeroepen. Voor dien tijd zal men zich van Turkije's steun verzekeren. Het Bulgaarsche Regentschap schijnt in den laatsten tijd meer en meer vredelie vend gestemd te worden omtrent Rusland. Kaulbars heeft zich te Rustschuk genesteld en wil vandaar uit een omkoopings-veld— tocht beginnen, ten einde het land in oproer te brengen.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1