BINNENLAND. "iTeTëx i) n"i¥uws.~ Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren P. Jasperse, arbeider te Veere, wegens poging tot moord op de dienstbode zijns vaders, tot gevange nisstraf veroordeeld. - o Onder de personen die eerlang naar de Trans vaal vertrekken, ten behoeve \an den post- en te legraafdienst aldaar, behoort ook de heer A. Bevin van het postkantoor te Yzendijke. AXEL, 15 October 188 6. Bij den landbouwer D. V. D. zijn Donderdag of vroeger uit een op het land liggende hoop aardap pelen gestolen. Bij een in de nabijheid wonenden werkman werd door de politie dadelijk huiszoeking gedaan en werden dan ook aardappelen gevonden die met andere in den hoop overeen kwamen. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. De heer C. Dijkwel alhier, is benoemd tot On derwijzer aan de O. L. School te Hoek. De heer 0. F. Buningh sinds 1 Nov. 1885 com mies-verificateur en sectiechef alhier wordt met ingang van 1 Nov. as. verplaatst naar Winschoten (Gron.) terwijl de heer J. van Moort van St. Jan Steen als zijn plaatsvervanger is aangewezen. o Bij het Vrijdag te Middelburg gehouden examen voor Onderwijzer slaagden nog o. m. de heeren C. M. I. Moggré te Ter Neuzen en F. P. Schiffer te Hulst. Overslag. Over het algemeen zijn er dit jaar minder peren dan gewoonljjk. Het tegendeel geldt echter bij de Wed. D. van Bambost alhier, waar niet alleen vele, maar zelfs zeer groote en zware peren, gegroeid zijn. Als bewjjs hiertoe kan dienen, dat een 8-tal dier vruchten te zamen een gewicht van 1,50 KG. had. 0— Hulst, 13 Oct. Gisteren had alhier de plechtige inhuldiging plaats van den Hoog Eerw. Heer Hes sels, pastoor en deken dezer gemeente. Reeds vooraf was alles ijverig in de weer geweest om versieringen aan te brengen, zoodat onze stad een recht feestelijk aanzien had. Allerwege wapper den de vlaggen en met kwistige hand waren over al groen en bloemen aangebracht. Des voormiddags 7 Va ure begaven zich naar het stationsplein de eerewacht en alle verdere gezelschappen en cor poration, ten einde aldaar in rangorde te wor den geschikt. DoCf het luiden der klokken werd de aankomst van 2.H.Eerw. met den trein van 8 uur 35 aangekondigd, terwijl op het perron door „Harmonie" een muziekstuk alswelkomstgroet werd uitgevoerd. Door den commandant der eerewacht, den heer H. Wauters werd Z.H.Ew. gecomplimenteerd en nam daarna plaats m het voor Hem bestemde rijtuig. De stoet stelde zich toen in beweging, en onder het luiden der klok ken en het beurtelings uitvoeren van muziek en ;zang begaf deze zich van het stationsplein door ,de Gentsche poort, de Gentscho straat, om de -Groote markt naar het zuidelijke portaal der R. C. Kerk, alwaar Z.H.Eerw. door Maagdekens werd afgewacht en de kerk binnengeleid. Na afloop der II. Kerkelijke Ceremoniën werd Z.H.E'erw. op de zelfde wijze uitgeleide gedaan langs het noordelijke portaal, alwaar de stoet zich opnieuw vormde en zich over de Houtmarkt, door de kleine Begijnen straat, de Groote Begijnenstraat, langs de Lange Nieuwstraat, naar de Broodmarkt, Bontenhond, door de Bierkaaistraat, de Overdamstraat begaf om aan de pastorie in de steenstraat te eindigen. Alhier hield de HEw. Heer Deken een prachtige toespraak en nam vervolgens zijn intrek in de pastorie. De stoet vervolgde toen zijnen weg naar de Groote Markt, alwaar hij ontbonden werd. Dit alles werd door fraai weder begunstigd, doch de wind stak meer en meer op, zoodat des avonds de prachtige illumi natie gedeeltelijk mislukte. Door het Muziekgezel schap „Harmonie" en het Zanggezelschap „Apollo werden in den loop van den avond bij den H. Eerw. Jleer Deken serenades gebracht. De feestcommis sie bestaande uit de heeren L. J. M. van Waes- berghe - Janssens als voorzitter, C. L. Yoet als onder-voorzitter, H. L. J. Maertens als Secieta- ris, L. J. F. van Waesberghe, L. F. C. van Waesberghe, J. P. M. Haak H. T. J. Fassaert, E. Seydlitz en F. Hombach als leden, heeft alle eer van haar werk gehad. Alles liep in de beste orde af. Uit Ter Neuzen schrijft men aan de Midd. Ct. Maandagavond omstreeks 9 uur ontstond brand in de ijzeren hangar, die voor ongeveer een jaar door de compagnie, onder directie van den heer Van IJsselsteijn en Co, bij het Station is gebouwd, ter vervanging van de houten loods die toen ook door brand geheel in de asch werd gelegd. Nu, als toen, was zij gevuld met wol, stroo, melasse, hooi, jenever alle licht ontvlambare stoffen. Des morgens was juist binnengekomen het stoomschip River Dewent, en een gedeelte van de lading wol was reeds in de voor de hangar staande wagons gebracht. Hoewel de stoomboot vlak bij het bran dende gebouw lag, liep zij door de richting van den wind geen gevaar. De brandweer der gemeen te was dadelijk in de weer en spoedig op de plaats van den brand; het detachement infanterie, mede dadelijk ter plaatse aanwezig, ging echter spoedig weer naar huis omdat de spuiten der ge meente genoeg water gaven en de ruimte om zich op te stellen op de Kade zeer beperkt was. De brand liet zich dreigend aanzien. Het vlas is door het vuur vernield, terwijl vele balen wol, vaten stroop enz. zijn bedorven of zwaar beschadigd; ook een 8- of lOtal wagons deels geladen, zijn door het vuur aangetast en on bruikbaar geworden terwijl de goederen zijn ver brand. Het smeulende vuur moest Dinsdagmor gen nog in bedwang gehouden worden. Voor de aankomst der spuiten uit Ter Neuzen, bewezen de stoomspuiten der langs de loskade liggende stoomschepen goede diensten om het vuur van de annex staande loodsen af te houden. De oorzaak van den brand is vooralsnog onbekend. Talloos was de menigte, die zich naar de plaats van den brand begaf, en daardoor kwam weer uit het ge vaar lij ke van het rangeeren van treinen als het ware op den publieken weg. Vlak toch naast het pad, dat de nieuwsgierigen en belangstellen den voerde naar de plaats van het ongeluk, gin gen treinen heen en weer, geladen met suikerbie ten, die den volgenden dag moesten vervoerd wor den. Vooral bij de gebrekkelijke petroleum ver lichting langs den weg leverde dit gevaar op. Dit is nu de derde maal dat in de loodsen van den spoorweg brand uitbreekt daar op 9 Maart 1879 een loods gedeeltelijk en op 17 November 1884 een geheel afbrandde. O Sas van Gent. Als een bewijs voor de drukte, dis hier heerscht tijdens het beetenvervoer kan dienen, dat enkele dagen in de afgeloopene weck ongeveer 50 binnenschepen op- en een groot aantal afgeschut werden. o Wcstdorpe, 13 October. Jongstleden Donder dag had de dochter van B. S. alhier het ongeluk bij het grijpen naar een emmer, die haar ontviel, voorover in den regenbak te vallen. Door een bij zonder toeval had zij het geluk haar hoofd bo ven water te kunnen houden. Op het hulpgeroep verschenen er dadelijk personen bij de noodlottige plaats en vei losten haar uit den erbarmelijken toe stand, waarin zij verkeerde. o Westdorpe, 13 October. In den nacht van Zon dag op Maandag j.l. poogde een dief alhier ten nadeele van zekeren E. T. 5 a 6 konijnen te ont vreemden. Hij maakte daarbij zooveel gerucht dat de buren buiten kwamen, waarop de boosdiener het hazenpad koos, zijne prooi (hoewel van het le ven beroofd) achterlatende. Men meent den dader op het spoor te zijn. In een circus te Simbolsk (Rusland) sprong een artist herhaalde malen over 30 bajonnetten tegelijk doch bleef de laatste maal door een te kleinen aan loop te nemen onmiddellijk op de wapenen dood. Te Zwolle is Maandag de arbeider A. van der Meer, bij het rangeeren van wagens, tusschen twee buffers beklemd geraakt. Hij werdinwej dig zwaar gekneusd en is weinige oogenblikfce daarna aan de gevolgen bezweken. Hij laat een vrouw met drie kinderen achter o Verleden, week kwamen te Hoogeveen trekschuit een viertal Duitschers aan, die naa Amerika wilden, doch reeds zooveel heimwe hadden, dat ze liever besloten „die Heimat" di delijk weer te gaan opzoeken o— De Amst. Ct. verhaalt het volgende ver maks lijke vooral Mevrouw had een nieuwe meid genomen, j omdat zij het met de keukenprinsessen uit l stad moeilijk kon vinden, zou zij het ditmai eens met een beproeven, die regelrecht van bi ten kwam. Mevrouw was zeer tevreden over de niem gedienstige, die zeer veel van zindelijkheid schee i te houden, zoodat zij zelfs aanvallen had va schoonmaakwoede en alles opruimde wat hu niet meer in den haak toescheen. Den derde 1 dag na hare aankomst ontdekt zij op eens inj studeerkamer van „meheer" een glas met wate waarin een afschuwelijk dier lag opgerold, ft was een rood beest met groote witte tanden,! I griezelig, zoodat het meisje het glas nam en mi een huivering van afschuw het water met dier uit het raam smeet, in den tuin. „Meheei kwam kort daarop terug en zocht angstig over in de kamer rond; daarop klaagde hij zijn nw aan zijn vrouw, waarna de meid geroepen wei „"Wat hebt je met dat glas gedaan, Mietje? vroeg hij eenigszins dreigend. „Er lag zoo'n aoklig biest in et' waoter, ij daarom eb' ik et' in den hof gesmeten," at woordde de meid verschrikt. Mevrouw snelt onmiddellijk naar beneden, li tuin in en komt terug met het gebit vs haar echtgenoot. Dat iemand zijn tanden kan uittrekken en m aan doen, daar had de meid nog nooit iets vi gehoord. o— Een rijk Hollander de heer Gerard Jordens Rotterdam, heeft zich op zijne kamer in het M de Suede te Brussel door een revolverschot 1 het leven beroofd. De heer Jordens reisde! gezelschap van zijn neef, die over den zelfmoo zijns ooms even verwonderd als bedroefd I want de rijke Hollander was van een vrooli karakter en niets deed vermoeden dat hij a einde aan zijn leven zou maken. De zelfmoj denaar heeft geen papieren nagelaten, die J lichtingen kunnen geven over de oorzaken di treurige daad. o— Aan het achterhuis van den kastelein J. We deling te Elp vindt men nog een zwaluwennea met een gewoon aantal jongen, die zich in d besten welstand bevinden en waarvan het otii renpaar even vlug de lucht doorklieft om voed voor hun kroost te halen, als in Juli of Augusj o— Te Oldebroek is de landbouwer H. v. 't H. 1 wijl hij zich door een akker met gras naar iii begaf, met zijn been in een zeis geraakt,! daar was blijven liggen. Ongelukkig was e slagader van zijn been doorgesneden en voord men geneeskundige hulp had kunnen halen,® de man overleden. o— Op het gebied van nomenclatuur levert 1 jongst verschenen „Algemeen Politieblad" wed eene curieuse bijdrage. Men vindt daarbij op i lijst der gesignaleerde personen behalve een Ge darme, een Ham, Knol, Uil, Snoek, Goud, Gq Ridder, Turk, Vos, Buffel en Zuurbier. o— Een heer, die dezer dagen van Helder na Haarlem spoorde, liet bij het overstappen: Uitgeest zijn portefeuille ƒ5000 aan bankpap inhoudende, in den trein achter. Gelukkig kwam de portefeuille met den i houd tusschen Uitgeest en Zaandam in hand van den hoofd-conducteur, die haar aan den 1 genaar ter hand stelde en een belooning van ontving.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2