No. 81. Zaterdag 16 October 1886. 2e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, BUITENLAND. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nïdkshnd; voor België 60 cent; het laatste echter hij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER AXEL. A d v e r t e n t i n van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag' TWEE uren, bij den Uitgever. Wij geven thans aan de zaken van Bulgarije de geheele ruimte voor ons bui- tenlandsch overzicht. Zooals we weten heeft Rusland den heer Kaulbars naar Bulgarije gezonden om daar alles eens «op poot en" te zetten, dat wil zeggen naar Rusland's zin te regelen. Reeds f vroeger hebben we de eischen genoemd waarmede de getrouwe dienaar zijner re— geering voor den dag is gekomen. Het schijnt dat het Bulgaarsche volkje niet zoo heel gauw is bang te maken en dat heeft Kaulbars ook gemerkt, omdat aan zijne eischen niet werd voldaan. Wal heeft de slimmerd toen gedaan Hij is op reis gegaan door Bulgarije om den staat der gemoederen te leeren kennen. De man was in de verbeelding dat de anti-Rus— ksischgezindheid slechts door het Regent schap werd voorgewend en dat het volk wel degelijk op den Russischen bemoei al gesteld was. Welnu hij ging dan op reis. Maar dat reisje is hem niet erg '.meegevallen. Officieren, prefecten en i andere mannen van gewicht die bij hem Lontboden werden, allen lieten zij zich verontschuldigen of zonden hem eene be— paalde weigering om te komen. Een de putatie uit naam van 500. personen naar Kaulbars gezonden om hem hunne ge voelens omtrent Rusland mee te deelen, werd door hem heengezonden, omdat hij wel wist, dat het geen vriendjes van hem waren. Nu wordt er hard gewerkt om eene Russischgezinde partij te vormen, wat duidelijk gebleken is, bij de ver kiezingen voor de Sobranja welke tegen den zin van Rusland verleden Zondag hebben plaats gehad. Berichten uit Sofia, de hoofdstad, melden omtrent de ver kiezingen het volgende. Zondagmorgen begaven 160 personen, klaarblijkelijk be steld ot omgekocht, zich naar het Rus— sich consulaat, ten einde te vragen wat zij bij de verkiezingen moesten doen. De waarnemende consul Nekliudoff, ver scheen aan het venster en werd met het geroep leve Rusland ontvangen. De troep ging daarop naar het verkiezings— bureau, waar de aanvoerders zeiden, dat zij waren gekomen om de verkiezingen te schorsen, omdat Rusland deze afkeur de. Zij werden echter weggejaagd en velen werden van den trap gestooten en getrapt. De kiezers vervolgden hen met steenworpen en stokslagen. Ten getale van vijf of zes werden de gewon den naar het Russische consulaat ge bracht. De meesten waren aan het hoofd gewond en werden door het per soneel van het Russische consulaat ver pleegd. Met knuppels gewapend werd nu hei Russische consulaat bezet. Eene vijandige menigte bewoog zich daar om heen, terwijl patrouilles de naburige straten doorkruisten. Latere berichten malden meer uitvoerig hetgeen is voor gevallen. Men kan er uit zien, dat te Sofia niets anders dan comedie gespeeld is. Ziehier wat er van is. De 160 land bouwers, die zich aan het Russische cojasulaat te Sofia vervoegden, onder vier aanvoerders, waren uit eenige dorpen niet ver van de hoofdstad gekomen, ge zonden door den vrederechter van hun district, die hun gezegd had, dat zij op straffe van drie roebels boete naar den Russischen consul te Sofia moesten gaan. Toen zij daar den consul Nekliudoff" gesproken hadden en vervolgens hun bekenden mislukten aanval op het ver— kiezingslokaal hadden gedaan, werden zij op het binnenplein van het consu laat met knuppels gewapend en daar voor de oogen der volksmenigte als het ware in reserve gehouden, terwijl hunne gekwetsten verzorgd werden en het bloedige water, waarmede de wonden waren afgewasschen, met groot vertoon werd weggedragen. In overvloed werd hun brandewijn geschonken. Intus— schen wierpen eenige straatjongens uit de volksmenigte kiezelsteentjes op het binnenplein, welke uittarting door de boeren met het werpen van knuppels onder de menigte beantwoord werd. De politie kwam daarop de orde herstellen, maar dat was de bedoeling der Russen niet. Zij begonnen nu, zonder uitge tart te zijn, wederom met knuppels te werpen en toen de straatjongens daarop nogmaals kiezelsteenen opnamen, gaven de Montenegrijnsche bedienden van het consulaat vuur uit hunne revolvers. Zij 'troffen niemand uit de volksmenigte maar de kogels gingen rakelings langs de hoofden van den Duitschen consul en zijn personeel, die voor de deur van het tegenover liggende Duitsche consulaat stonden en ook het nabijgelegen En— gelsche consulaat werd getroffen. Als door een wonder werd niemand ge kwetst. Onmiddellijk daarop kwam Bulgaar sche infanterie en cavalerie de straat, waarin de genoemde consulaten liggen, afzetten, maar de consul Nekliudoff scheen nu toch eenigszins bezorgd te wor den voor de gevolgen en gaf bevel, dat de boeren zijn consulaat zouden ontrui men. Gelukkig was het, dat de militaire macht ter plaatse was om lien in be scherming te nemen, want de volksme nigte zou hen niet ongedeerd huiswaarts hebben laten keeren. Thans werden zij alleen maar uitgejouwd en onder sterk escorte buiten de stad gebracht. Deze schandalen nu geschiedden openlijkmaar in het geheim gebeurde meer. Volgens den berichtgever van een Engelsch blad te Sofia is de Regeering een groot com plot op het spoor gekomen, door Rus sische agenten gesmeed en strekkende om een opstand te bewerken. De over heid ontving volledige bijzonderheden omtrent dit complot, waaruit blijkt, dat de Russische consuls te Sofia, Philippo- pel en Rustschuk aan de «oproerlingen" wapenen, paarden en geld hebben uitge deeld. De operatiën zouden den 15den October zijn aangevangen, terwijl de ge noemde Russische consuls de verzekering hadden gegeven, dat Bulgarije uiterlijk den 9en November door russische troe pen zou worden bezet. Velen der hoof den van deze beweging zijn reeds gevat. Het complot lekte uit door de arrestatie van den russischen agent Ivanoff. En dan durft Rusland nog protesteeren tegen den aanval van het volk op het russisch con sulaat Ook wil het de verkiezingen on geldig verklaren. Ongetwijfeld omdat zij niet in russischen geest zijn uitgevallen. Er moesten 590 afgevaardigden worden gekozen en daarvan zullen misschien geen 50 tot de met Rusland heulende partij van Zankoff behooren. Het re gentschap heeft dus eene schitterende overwinning behaald. Wij zullen zien wat de russische bedjlzucht en het Bulgaar sche streven naar vrijheid en zelfstan— digdeid ons nog zullen te aanschouwen geven.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1