BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Yoor een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal in het district Sneek, (vacature Wybenga) moet herstemd worden, tusschen de hesren mr. P. J. G. van Diggelen (L.) met 1712 en mr. W. G. baron Brantsen van de Zijp (A.) met 1584 stem men. Het aantal Kiezers bedraagt 5015. Bij den veehouder W. S. Schaap, te Akmarijp (Fr.), is een kalverstier aan miltvuur gestorven. Het dier is, na met koolteer en petroleum over goten te zijn, verbrand. Gedurig komen in Friesland onder de koeien sterfgevallen aan deze ziekte voor. o— Volgens een bericht in de Midd. Ct. bestaat er uitzicht, dat in den volgenden zomer een beter middel van gemeenschap tusschen Middelburg en Domburg zal tot stand komen. Het plan bestaat een tram-omnibus, tweemaal daags, v..v. te doen rijden. o In de plaats van den heer Van Wassenaar is de heer De Geer van Jutfaas benoemd tot voorzitter van de club der anti-revolutionaire Kamerleden. A X E 1 8 October 188G. By het te Middelburg gehouden examen voor onderwijzeres en onderwijzeres zijn o. m. geslaagd mej. J. van Boven te Ter Neuzen en de heeren J. A. Boddaert te Zuiddorpe, H. Cransberg te Axel, L. van Gassen te Ossenisse. De Commissaris des Konings in Zeeland heeft benoemd tot Leden in het Collegie van Zetters voor 's Rijks belastingen in deze gemeente voor de jaren 1887—1890, de heeren A. van Overstraten Kruijsse en L. de Feijter Jac.z., beiden leden van den Gemeenteraad alhier. De algemeene of feestvergadering der Onderwij zers-Vereeniging in het Arrondissement Axel, zal plaats hebben op Dinsdag den 19 October a.s, in het hotel „Het Bonte Hert" te Hulst. Jl. Zondag nam de Eerw. Heer J. F. vanBins- bergen predikant bij de Herv. Gem. te Hoek naar aanleiding van Hand. 20 32 le ged. afscheid van zijne gemeente. Dat dit afscheid, een af- scheid van niet weinig beteekenis was, getuigde de talrijke opkomst der gemeenteleden en de zichtbare aandoening van den leeraar. Bij het eindigen van de godsdienstoefening zong de ge meente den grijsaard ps. 134 3 toe terwijl met dankbaarheid, den leeraar een rustigen levens avond werd toegewenscht. As. Dinsdag zal de Hoog Eerw. Heer Hessels, Pastoor en Deken te Hulst, plechtig worden in gehuldigd. Allerwege is men druk bezig het feest allen luister bij te zetten. Ziiiddorpe. Woensdag werd alhier verwacht Z. D. H. de Bisschop van Breda tor gelegenheid van de plechtige consecratie der nieuwe kerk op den volgenden dag. Reeds langen tijd van te voren waren allerwege toebereidselen gemaakt om Z. D. H. eene hem waaidige ontvangst te bereiden, terwijl het gewich tige van het feest, verhoogd door de tegenwoordig heid van Z. D. H. den Bisschop niet weinig bijdroeg om de deelneming algemeen te maken. Ons dorp was dan ook geheel en al in feestdos gehuld. Geen huis of er waren versieringen aangebracht, waar- onder vele prachtig te noemen waren, talrijke ee- rebogen waren opgericht, van af de hofstede van de Wed. van Nevel tot aan den molen waren aan weerszijden van den weg sparren geplant, tallooze opscliriften toepasselij I; op het heuchelijk feest prijkten tusschen de versierselen, kortom, de geheele gemeente had haar feestkleed aangetrokken en duidelijk stond op aller gelaat te lezen, dat er iets gewichtigs moest plaats hebben. Met een rijtuig van Hulst gekomen, werd Z. D. II. de Bisschop aan de Drie Schouwen verwelkomd door eene eerewacht te. paard onder commando van den heer M. van Haelst en verder begeleid tot aan het AVaterhuis waarZ. D. H. zich in den aldaar opgestelden stoet sloot, om verder zijn koers naar het dorp te richten. Deze stoet, die bij uitstek prachtig te noemen was, bestond uit de volgende afdeelingen 1. Eerewacht te paard, onder commando van M. van Haelst. 2. Gilde van St. Sebastiaan met Stand aard. 3. De Pauselijke Standaard gedragen door S. van Mossevelde. 4. De kleine Jongens der H. Kindsheid. 5. Standaard der H. Familie gedragen door J. van Nieulande. 6. Gedeelte Eerewacht te voet. 7. Mannen der H. Familie. 8. Standaard H. H. Sacrament gedragen door Al. van Overloop. 9. Gedeelte Eerewacht te voet. 10. Muziekmaat schappij. 11. Standaard van O. L. Vrouw gedra gen door L. Aerssens. 12. Jongetjes met Vaan tjes der kleine H. Familie. 13. Chineesjes. 14 Schildknaapjes in kostuum. 15. Een 50 tal Bruid jes. 16. Praalwagen met Bruidjes en O L. Vrouw meisjes; aan de vier hoeken lantaarndragers. De paarden gemend door Jac. Abar en J. Schout en geleid door P. Ysebaert en D. Claeys. 17. Kerk bestuur. 18. De Gemeenteraad. i9. Het Arm bestuur. 20. Vaandragers. 21. Eerewacht te voet. 22. Lantaarndragers. 23. Priesterschaar. 24 De Bisschoppelijke koets, waarvan de paarden geleid door A. Dierick en A. de Coninck om ringd van een Eerewacht. Aan de hofstede van de Wed. van Nevel stapte Z. D. H. uit de koets om den tocht verder te voet te vervolgen, nadat alvorens door onzen ZEerw. heer Pastoor een prachtige wtlkomstrede was uitgesproken welke in gevoelvolle taal door Z. D. H. beantwoord werd, terwijl de E. A. Heer Bur gemeester ook eenige woorden tot Z. D. H. richtte, welke toespraak eveneens hartelijk door Z. D. H. werd beantwoord Van heinde en verre was eene talrijke belangstellende menigte toegestroomd om getuige te zijn van deze buitengewone gebeur, tenis. Des avonds werd ons geheele dorp prach tig geillumineerd door honderden bij houderden lampions. De ruimte van dit blad gedoogt niet alles in bijzonderheden te beschrijven, maar toch mag het niet nagelaten worden, eene afzonderlijke vermelding te geven aan den Praalwagen met Bruidjes en O. L. Vrouwmeisjes welke allerprach tigst was en waaraan moeite noch kosten waren gespaard, welke echter ruimschoots werden ver goed door de algemeene bewondering en den al- gemeenen lof welke daarover werd uitgesproken. Donderdag had de plechtige consecratie dei- nieuwe kerk op de gebruikelijke wijze plaats. Ook nu had de stoet zich weder in dezelfde orde op gesteld om zich naar het fraaie godsgebouw te begeven, alwaar de eerste godsdienstplechtigheden plaats hadden. Des namiddags na afloop dei- godsdienstoefeningen bracht het muziekgezelschap Ons Genoegen Z. D. H. den Bisschop van Breda eene serenade door het uitvoeren van de beste stukken en ongeveer vijf ure verliet Z.D H. onze gemeente om zich weder naar Hulst te begeven en den volgenden dag zijne reis verder voort te zetten. Ook dezen dag waren velen naar ons dorp gestroomd om getuige te zijn van de plechtigheid. Tot sluiting van het feest werd door den heer A. Moerdijk, lid der feestcommissie een afscheids groet uitgesproken, welke Z. D. H. geheel met dankbare herinnering aan Zuiddorpe en hare in gezetenen vervulde, welke dë gansche menigte met eerbied en dankbare erkentelijkheid aan dezen dag zou doen denken en voor den Spreker zelve nim mer der vergetelheid zoude ontrukt worden. Z. D. H. dankte innig aangedaan voor de hem zoo sehitterend toegebrachte hulde in gevoelvolle bewoordingen en inzonderheid den heer A. Moerdijk voor zijn schoone toespraak alsmede de gansche gemeente van Zuiddorpe, voor de onverwachte ontvangst hem, op zulk een waardige wijze be reid. Onder de opstijging van eindelooze jubel kreten verliet Z. D. H. onze gemeente. Alles liep in de beste orde af. Onze gemeente prijkt thans met een gebouw waarop zij met recht trotsch mag zijn. De nieu we kerk heeft een flink voorkomen en doet den ontwerper zoowel als den aannemer alle eer aan. Ongelukken zijn bij den bouw niet voorgeko men. Alleen bij het afbreken der oude kerk had de broeder van den aannemer het ongeluk van eene aanmerkelijke hoogte op een hoop steenen te vallen. Hij heeft zich echter slechts uitwendig bezeerd en bevindt zich thans vrij wel. Een twaalfjarige moordenares stond dezer da gen te Berlijn terecht. Het meisje had een driejarig kind de gouden- oorbelletjes afgenomen, en het daarna uit een venster geworpen, zoodat het onmiddellijk dool was. De belletjes verkocht zij, om voor het geld snoepgoed te koopen. De kleine misdadigster legde bij de verhoeren1, in de gevangenis groote onverschilligheid aan den dag, en toonde niet het minste berouw. Uit dl verklar ingen van verscheidene getuigen bleek dat hare geestvermogens niet volkomen in orde wa ren. Maar zij blijkt toch volkomen bewust te zijn geweest van wat zij deed. Haar moeder placht haar nooit te bestraffen. De rechtbank veroordeelde haar tot acht ja4 ren opsluiting in een verbeterhuis. o Eenigen tijd geleden stierf in eene gevangenis op Nieuw-Zeeland een zonderling misdadiger, een straatroover die, niettegenstaande het onwettige zijner handelingen, zich de algemeene achting der kolonie had weten te verwerven. Te Auckland sprak men over hem als over een groot man. In de gevangenis bewezen de cipier en dienj onderhoorigen hem duizenden kleine attenties; zijn boetprediker bracht hem steeds een flesch wijn mede, de kapelaan zelf kwam hem dikwijls bezoeken, ondanks zijne weinig rechtzinnige ge loofsovertuiging, ja, de gouverneur der gevange-j nis, waarin Garett zijn loopbaan besloot, ver klaarde zich meermalen bereid hem in vrijheid te stellen. Garrett was de nationale gloiïe van Nieuw- Zeeland. Geen droppel menschenbloed had hij op zijn geweten; nooit was er eene vrouw door hem bestolen of aangerandDe dagbladen wijdden gansche kolommen aan zijne nagedachtenis. Omtrent Garrett's eerste levensjaren verkeert men in het onzekere. In 1842 - hij was 25 jaar oud nam hij te Londen plaats op de bank der beschuldigden! en zag hij zich tot tienjarige verbanning veroor deeld. Men transporteerde hem, op kosten van den staat, naar de eilanden Norfolk, de schoon-] ste der Stille Zuidzee, waar hij de gelukkigste jaren zijns levens sleet. Garrett noodzaakte den staat niet, hem, om zijn voorbeeldig gedrag een paar straf jaren kwijt te schelden. In 1852 ver trok hij naar Australië en daar ontwierp en ver vulde hij zijn stoutste plannen. In het stadje Ballarat vertoevende, bezocht hij er op een dag de stedelijke bank. Alvorens ech- ,ter binnen te treden, droeg hij zorg een groot biljet aan den ingang te bevestigen, waarop in reusachtige letters te lezen stond, dat het ge bouw een paar uren gesloten zou zijn, „wegens het opmaken van den inventaris." Daarna ging hij naar binnen, hield de verbluf te beambten zijn revolver onder den neus en verzocht hen beleefd wel zoo goed te willen zijn, hem den inhoud der kas ter hand te stellen. Eene zeer levendige woordenwisseling ontspon zich; maar het eind was, dat Garrett door de achterdeur vertrok 6000 pond sterling rijker dan hij gekomen was. Nu kwam in Garrett het verlangen op zijn vaderland weder te zien, maar dat land scheen hem steeds noodlottig te moeten zijn. Eens in het Hyde-park wandelende, hoorde hij zich luide bij zijn naam roepen. Hij had de on voorzichtige beleefdheid omtezien, werd gevat, tot tien jaar tuchthuisstraf veroordeeld en naar Au stralië verbannen. Garrett, met recht van oordeel dat Australië te zeer een behoorlijk geordende maatschappij ging gelijken om er zich een redelijk bestaan té ver zekeren begaf zich toen zijn straftijd verstreken was, naar Nieuw-Zeeland. Sedert verliet hij dit land, waarvoor hij eene waarachtige gehechtheid opvatte, niet meer. Na nog tal van jaren met zijn talenten te heb ben gewoekerd, stierf hij er op zeventig jaiigen ouderdom in de gevangenis, de herinnering na latende aan iemand van uitnemende hoedanig heden, bekwaam slotenmaker, grondig bekend met het wetboek van strafrecht en te allen tijde

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2