2° Jaarg. Zaterdag 9 October 1886. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, BUITENLAND Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per '3 maanden 25 Cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. De Fransche Minister-President De Freycinet doet eene rondreis door de Republiek, waarbij liij hier en daar toe spraken houdt. Een der belangrijkste en meest uitvoerige dezer toespraken was wel die te Toulousewelke ongeveer op het volgende neerkomtDe Minister stelde in het licht hoe door de wijsheid der Republikeinsche partij in de laatste vijltien jaren veel vooruitgang is verkre gen. Hij deed voorts de noodzakelijk heid van voortdurende eensgezindheid on der de Republikeinsche partij uitkomen. Vraagstukken die verdeeldheid veroor zaken moeten vermeden worden, en er moet steeds gestreefd worden om de meerderheid te kunnen bijeenhouden. De voornaamste vraagstukken zijn: hervor ming der militaire instellingen, verbete ring der geldsmiddelen, leniging van den nood waarin nijverheid en landbouw ver- keeren en de sociale toestanden. Het lot van den werkman moet minder onzeker gemaakt worden en er moet ge tracht worden een einde te maken aan den strijd tusschen patroon en arbeider. De buitenlandsclie politiek thans door Frankrijk gevolgd, zeide de Minister wil vastberaden en oprechtelij k den vrede, maar een vrede, die aan zijne waardig heid niets kost en het op offeren van geen zijner rechten noodig maakt, want Frank rijk wil van zijnen rang als groote Mo gendheid geen afstand doen. In zekere gevallen moge het zijne tusschenkomst met voorzichtigheid verleenen, zoodra zijne belangen in het spel zijn, moet het krachtig handelen en indien zijne eer en waardigheid bedreigd worden, behoort het tot alle opofferingen bereid te we zen. Onze betrekkingen met de groote Mogendheden, vervolgde de Minister- President, zijn gegrond op wederkeeri— ge achting. Op koloniaal gebied moeten wij ons beperken tot hetgeen wij heb ben; zelfs de minst voordeelige koloniën moeten wij behouden; wij moeten ze goed besturen en vruchtbaar maken. Op de binnenlandsehe politiek terugkomen de drukte hij alle onderdeden der Re publikeinsche partij op het hart een drachtig te blijven ter bevordering van verdraagzaamheid, vrijheid en vooruit gang. Met daverende toejuichingen en de kreten Leve de Republiek Leve Freycinetwerd deze redevoering be groet. Ook te Montpellier en te Bor deaux heeft de minister het woord ge voerd. Te Leipzig hebben 400 socialisten onder aanvoering van den onlangs ver bannen Schumann, een optocht met roo- de vlaggen door de stad gehouden. De politie beproefde te vergeefs hen uit een te drijven; eerst toen zij versterking kreeg, gelukte dat. Toen werden 7 man nen van den optocht, waaronder Schu mann, gevangen genomen. De Duitsche Minister van Financien Von Burchard heeft wegens redenen van gezondheid ontslag gevraagd. Er bestaan waarschijn lijk toch nog andere reden, wrelke het grootste gewicht in de schaal gelegd hebben bij het nemen van zijn besluit. Hij is vijftig jaar oud en slechts vier ja ren Minister geweest. De Beijersche Prins—Regent is van zijne reis door het Koninkrijk behouden te Munchen teruggekeerd. Op de The- rèse—"weide bij Munchen woonde hij het groote, aan den landbouw gewijde, jaar- lijksche October-feest bij. De uit vele duizenden bestaande en van wijd en zijd toegestroomde menigte, verheugd door het zeldzaam schouwspel haren regeer der in haar midden te zien, begroette den Prins op het hartelijkst, waarvoor hij openlijk zijn dank betuigde. In het Iersche graafschap Kerry zijn weder twee benden nachtelijke boos doeners, een van vijf en een van acht man, gemaskerd en tot de tanden ge wapend, door de politie gevangen ge nomen. Spanje leeft nog in de vrees dat het mislukte oproer door een beter beraam de omwenteling zal gevolgd worden. Te Madrid legde een jongman een dyna— mietpatroon in een der vensterbanken van Generaal Pavia's paleis, hoogst waarschijnlijk als eene wraakoefening wegens het dempen van den jongsten opstand. Men zegt dat de Spaansche Regeering van Frankrijk de uitlevering zal vragen van Zorilla die als de aan legger van de onlusten beschouwd wordt. Er loopen geruchten van eene tweede samenzwering welke ontdekt zou zijn en waarbij niet minder dan 6000 officieren zijn betrokken. Men beweert evenwel dat het niets is dan eene beurs speculatie. Dit wil men van het op stootje ook wel zeggen. Zondag had te Madrid een stierengevecht plaats, welke gelegenheid gebruikt werd tot het houden van eene betooging ten gunste der ver oordeelde militairen, waarbij plakkaten werden rondgedragen met het opschrift: Leve Koning Alfonsus XIIILeve het legerGenade voor de veroordeelden Voorts hebben vier Kamer—afgevaar digden uit naam van de verschillende republikeinsche groepen, een verzoek schrift aan de Regeering ter hand ge steld, waarin verzet wordt aangeteekend tegen de doodvonnissennieuw bloed vergieten, dat den toestand slechts ver ergeren zou. Z, H. de Paus heeft aan de dochter van Generaal Villacampa beloofd ten behoeve van haar vader en de andere ter dood veroordeelden, een» goed woord te doen bij de Koningin- Regentes. Hendrik van Bourbon, hertog van Sevilla, die wegens beleediging der Koningin naar Manorca was verbannen en vandaar is ontvlucht heeft verklaard dat hij voor de republiek is, zeker om dat de monarchie hem geen iaargeld meer geeft. Op den Russischen Czar en zijne ge malin is weder een spoorwegaanslag ontworpen, doch bij tijds ontdekt. Bij het station Luga, op 90 mijlen afstands van Sint Petersburg was eene mijn ge graven onder den spoorweg. Een aantal spoorwegarbeiders wrerden onmiddelijk in hechtenis genomen, maar spoedig w eder vrijgelaten. Voorts werden nog vier mannen en eene vrouw, die dicht bij de plek verborgen gevonden werden, ge vangen genomen. Zij bleken Nihilisten te zijn. De politie is de voornaamste schuldigen echter nog niet op het spoor. De terugreis van den Czar uit Polen is nu een poosje uitgesteld, tot de weg na onderzoek volkomen veilig blijkt te zijn. De cholera—berichten luiden iets gun stiger uit Oostenrijk minder gunstig uit Italië. Het Buig aarsche Regentschap zit nog leelijk in de war met den Russischen mijnheer Ivaulbars. Een volgende maal hopen wij daarvan meer mede te deelen. —O—

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1